Primarul New York-ului a dat ordin pentru permiterea utilizarii grupurilor sanitare publice pe baza identitatii de gen

de G.T.     HotNews.ro
Marţi, 8 martie 2016, 10:13 Magazin

New York - Ordin pentru utilizarea facilitatilor publice pe baza identitatii de gen
Foto: captura Google
​Locuitorii New York-ului vor putea utiliza toaleta barbatilor sau a femeilor in functie de identitatea lor de gen, conform cererilor inaintate de avocatii ce apara drepturile persoanelor transgender. Primarul New York-ului, Bill de Blasio, a semnat luni un ordin executiv care se aplica tuturor spatiilor publice, birourilor si agentiilor, centrelor de recreere si muzeelor, relateaza reuters.com.

"Prin ordinul de astazi este inaintat faptul ca orasul New York sprijina dreptul fiecarui newyorkez de a folosi facilitatile publice in concordanta cu identitatea lor de gen," a mentionat Bill de Blasio intr-o declaratie publica, adaugand ca New York este locul de nastere al luptei pentru drepturile homosexualilor, bisexualilor, transsexualilor si lesbienelor.

"Fiecare newyorkez ar trebui sa se simta in siguranta si binevenit in orasul nostru - iar acest lucru este posibil in primul rand prin accesul in facilitatile cladirilor noastre," a adaugat primarul, mentionand ca accesul in toaletele publice pe baza identitatii de gen este un drept fundamental al omului.

Ordinul cere agentiilor orasului sa faca publica noua politica, ce reglementeaza folosirea facilitatilor publice, in locuri vizibile timp de trei luni si sa isi instruiasca angajatii in acest sens in termen de doi ani.

Desi in New York locuiesc cele mai multe persoane transgen, acesta nu este prima municipalitate in care aceste reglementari sunt pe cale de a fi implementate. Luna trecuta au fost inaintate reglementari similare in Carolina de Nord, insa liderii legislativi locali fac presiuni pentru a bloca punerea in vigoare a acestei legi, conform sursei citate.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

​VIDEO Ororile de la orfelinatul "Sfanta Maria". Din cauza chinurilor la care au fost supuse, fetele au afectiuni ale sanilor

Batute, agresate verbal si sedate in exces, copilele s-au trezit cu multiple afectiuni ale sanilor, din cauza pastilelor pe care erau obligate sa le inghita, spun procurorii.
6367 vizualizari
  • -2 (20 voturi)    
    aberatie (Marţi, 8 martie 2016, 10:44)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Din pacate america moare incet si toata lumea va avea de suferit in urmatorii 50 de ani din cauza asta...Trump, legile astea aiuristice pentru 1000 de oameni din care 100 vor si folosi serviciul mentionat o data pe an, 99% din timp serviciul nefiind folosit etc
  • +22 (32 voturi)    
    ... (Marţi, 8 martie 2016, 11:00)

    a.nonim [utilizator]

    Deci pentru confortul unei minoritati, trebuie sa discriminam majoritatea. Sunt curios cate femei s-ar simti in siguranta daca in cabina de alaturi ar fi o femeie cu barba... Sau cati parinti si-ar lasa copiii sa intre singuri in toaleta.
    • +4 (10 voturi)    
      cam asa am zis si eu! (Marţi, 8 martie 2016, 12:15)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Desigur ca americanii au mentalitati si atitudini profund deiferite de ale noastre. totusi, cred ca si la NY majoritatea o reprezinta oamenii NORMALI. Ce se vor face acestia cand au nevoie la toaleta? Vor fi nevoiti sa se tina, ca sa nu riste sa dea de perversi?!
      In Bucuresti inainte de 1989, toaletele publice erau foarte putine, acum situatai s-a mai rezoolvat. Se doreste sa ajunga NY precum capitala noastra in timpul anilor '80? Sa le bage si cota de benzina si circulatie par/impar!
  • +10 (16 voturi)    
    asa (Marţi, 8 martie 2016, 11:09)

    bec [utilizator]

    a mai rezolvat o problema spinoasa nenea primarul, de acum functioneaza ny brici. Ca dureaza citeva zeci de zile aprobarea pentru o toneta cu hot dog si sucuri, de exemplu, nu are nici o importanta. La ce wc se duceau transgenderii, aia era problema fundamentala.
  • +22 (26 voturi)    
    tampenie neoliberala (Marţi, 8 martie 2016, 11:12)

    Razvan_M [utilizator]

    Si sa zicem ca niste baieti glumeti se declara fete si vor incepe sa petreaca tot timpul in buda femeilor... Cred ca americanii au prea putine probleme si isi creeaza singuri.
  • +9 (9 voturi)    
    nu era mai simplu (Marţi, 8 martie 2016, 11:56)

    mbm [utilizator]

    daca faceau toalete comune, indiferent de gen/sex?
    Asa nu se mai simtea nimeni discriminat!

    Nu vad diferenta intre situatia actuala si cea in care erau toaletele "la comun". Oricum fiecare va intra unde are chef... nu vad cum ti se va verifica "identitatea de gen".
  • +9 (11 voturi)    
    Multumesc din inima Primarului! (Marţi, 8 martie 2016, 12:11)

    Cristioan [utilizator]

    Pina sa apara aceasta masura, eram frustrat ca nu pot vizita NY: costa foarte scump, si este neaprat nevoie de viza!
    Dar acum, ma face sa imi fie greata!
    Marele oras american a devenit pentru mine la fel de "atractiv" precum latrinele Varanului!
    Nu mai regret ca nu pot ajunge acolo ...
    • +6 (6 voturi)    
      alte motive (Marţi, 8 martie 2016, 16:16)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Cristioan

      De cand a devenit comunistul asta primar, criminalitatea a crescut exponential, orasul s-a umplut de cersetori si homelessi, s-a permis urinatul in public. Orasul devine pe zi ce trece aceeasi hazna care era in anii '80.
  • +5 (7 voturi)    
    Mda (Marţi, 8 martie 2016, 13:27)

    electron [utilizator]

    America din cauza acestei politically correctness o sa se duca de rapa nu o sa mai ai voie sa zici nimic despre nimeni si nimic ca poate se supara ceva minotate, o sa fie o dictatura a minoritatii.
    Acuma serios erai transgender, barbat care zice ca e femeie sau invers, in general astia se imbraca potrivit genului care zic ca sunt, care era problema in a intra in toaleta care apartinea acestui gen, ii verifica cineva in pantaloni/fusta prima data? Sau lesbienele si homosexualii nu era ok cu a intra in toaletele feminine/masculine? Asta chiar nu inteleg. Sunt sigur ca si la new york sunt probleme mult mai mari.... dar no legea asta atrage atentia si poate mai stoarce un vot....
  • -5 (5 voturi)    
    Romanii, care fac t mare intr-o groapa in curte (Marţi, 8 martie 2016, 15:58)

    Parzivall [utilizator]

    dau lectii la americani, ca stiu ei mai bine ce e mai bine pt America, neavand habar de cultura si societatea americanilor.
    • +5 (5 voturi)    
      ha (Marţi, 8 martie 2016, 16:21)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Chestia asta e o buna lectie pentru romani, care ar trebui sa nu mai copieze tot ce vine din Vest fara discernamant. Si sa nu mai asculte pe cei care copiaza aiurea toate modele Occidentale si apoi incearca sa le bage pe gatul poporului roman. Romanii, in loc sa ia ce e bun din Vest reusesc sa copieze foarte usor toate tampeniile de acolo.
  • +4 (4 voturi)    
    da, aberație (Marţi, 8 martie 2016, 16:07)

    verdeata [utilizator]

    să dai o lege (care va crea probleme enorme) pentru câțiva oameni (transsexuali sunt foart puțini). Logic era să le facă tooalete separate sau să creeze facilități în plus în amele tipuri de toalete. .
  • +3 (3 voturi)    
    Drept fundamental? (Marţi, 8 martie 2016, 17:18)

    AdrianBorza [utilizator]

    Din ce in ce mai multi politicieni inventeaza drepturi fundamentale ale omului din burta. Nu ma intereseaza cum sunt toaletele la New York, dar aberatiile privind drepturile nu sunt de ignorat.