Campanie ironica a musulmanilor pe retelele de socializare pentru a contracara valul de ostilitate fata de islam: "Ne cerem scuze pentru ca am inventat algebra"

de A.C.     HotNews.ro
Vineri, 26 septembrie 2014, 16:40 Magazin

Campanie ironica a musulmanilor
Foto: Captura Twitter
Musulmanii din intreaga lume au postat mesaje sarcastice pe retelele de socializare in incercarea de a contracara un val de ostilitate fata de islam. Prima oara a aparut pe Twitter "hashtagul" #NotInMyName, popularizat de catre musulmanii moderati care denuntau grupurile teroriste si actiunile acestora, relateaza BBC.

"Al-Qaeda, talibanii, ISIS si 9/11...nu ma reprezinta. Religia mea nu ma invata sa urasc si sa ucid", se arata in mesajul campaniei, care a fost redistribuit pe Twitter de aproape 50.000 de ori in ultima saptamana.

Unii utilizatori au considerat ca nu este necesar ca musulmanii sa se justifice in fata mass-mediei occidentale: "M-am saturat sa vad musulmani care se chinuie sa isi ceara scuze pentru a-si demonstra umanitatea in fata islamafobilor cu campanii precum #notinmyname", scria unul dintre acestia.

Imediat dupa aceea, a aparut o alta campanie, ironica. Marti a aparut #MuslimApologies, hashtagul fiind utilizat de 30.000 de ori in ultimele 48 de ore.

"Ne pare rau pentru algebra, camere foto, universitati, spitale si cafea", a scris un utilizator.

"Imi pare rau pentru cafea, cecuri, parasute, chimie, sapun, sampon, camere video", a completat altul.

"Imi pare rau ca o femeie musulmana, Fatima Muhammad Al-Fihri, a infiintat prima universitate din lume".

Mesajele au fost redistribuite de sute de ori.

Campania devine din ce in ce mai populara in tarile vorbitoare de limba franceza. Un hashtag echivalent, #LesMusulmansSexcusentPour, a fost folosit de mai mult de 5000 de ori in ultima zi. Unii utilizatori si-au cerut scuze pentru fotbalistul Zinedine Zidane.




















5745 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    Dar totusi.. (Vineri, 26 septembrie 2014, 16:46)

    fdaniel [utilizator]

    Dar totusi, dece nu-si cere niciunul scuze pentru atentatele teroriste sau muncitorii umanitari care au mers cu ajutoare si au fost decapitati??
    • -5 (19 voturi)    
      Ca sa se mire ma-ta! (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:29)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Tu de ce nu-ti ceri scuze pentru prostia crestinilor de pretutindeni?!
      • +3 (11 voturi)    
        NU generaliza! (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:44)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Nu toti crestinii sunt prosti.
        Sau, poate, pt tine, daca cineva zice ca este crestin, automat este si prost?
        Poate ca Newton, Blaise Pascal si Kepler au fost prosti?
        Si poate ca si John Lennox - matematician la Oxford - este prost...
        Ma rog...
      • +4 (8 voturi)    
        ... (Vineri, 26 septembrie 2014, 23:07)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Crestinii nu decapiteaza musulmani.
        • +1 (5 voturi)    
          Ratiune (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 11:20)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

          Nu merge asa ratiunea. Musulmanii demni de a fi luati in seama sint cei multi, normali, pasnici. Nicidecum teroristii. Cum de le acorzi teroristilor aceeasi pretuire ca si oamenilor normali??? Teroristii nu merita nici macar calificativul de oameni.
        • 0 (0 voturi)    
          Ai dreptate, ... (Duminică, 28 septembrie 2014, 21:07)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

          ... au mai evoluat, din evul mediu incoace. Acuma-i omoara industrial, din avion.

          Chiar daca-s crestin convins, nu m-am putut abtine sa nu dau un raspuns pe masura comentariului la care raspund.

          Dupa parerea mea, problema nu e religia, si campania musulmanilor e putin nelalocul ei.

          Cele zece porunci sunt la fel de valabile pt. musulmani cat sunt si pt. crestini (nu stiu in ce masura vreun ateu se considera dator sa le respecte). Problema, atat de partea crestinilor cat si a musulmanilor, sunt extremistii care au uitat de fapt preceptele morale de baza ale religiei lor (pentru ambele religii atat omorul cat si sinuciderea fiind pacate grave), si se lasa condusi de ura, la indemnul unor auto-proclamati lideri spirituali care la randul lor au uitat care-s valorile pe care ar trebui sa se bazeze. O sa gasesti si in SUA multi extremisti anti-arabi, si in Europa exista miscari de extrema dreapta care-s anti-tot ce nu e alb la piele, diferenta e data doar de capacitatea autoritatilor de a-i pune la punct.

          De ce zic ca campania musulmanilor e putin deplasata: unii oameni - cei care nu sunt in stare sa inteleaga ca si printre musulmani exista aceeasi varietate de opinii, moduri de gandire si modele de comportament ca printre crestini sau atei (si care din nefericire sunt multi, atat in Europa cat si peste ocean) - ar putea intelege din asta ca toti musulmanii se solidarizeaza cu ceea ce face ISIS. Drept e ca o vorba inteleapta zice ca "io-s responsabil pt. ce zic, nu pt. ce pricepi tu", dar daca vrei sa te faci inteles, e util sa folosesti un mod de exprimare din care cei carora li te adresezi sa priceapa exact ce vrei tu sa zici, fara sanse de echivoc.
      • 0 (4 voturi)    
        Remarcabil raspuns (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 10:53)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Nu o sa generalizez facand vreo asociere intre rafinamentul explicatiei Dvs. si islam;

        Oricum, sper sa nu ne intalnim ca sa ma decapitati in numele sfintelor idealuri ce va calauzesc in viata.

        Nu cred ca ma insel cand observ ca nu e vorba de un studiu privitor IQ-ul populatiei mondiale (care este evident intr-un regres remarcabil) ci despre manifestari asociate STATISTIC majoritar acestei religii.
        Trimiterile la Cruciade precum si cele la Mahomed nu au nici ele un suport deoarece vorbim de epoci diferite, cu standarde sociale mult in afara celor de azi.
    • +6 (8 voturi)    
      Ba pardon, algebra a fost inventata inaintea Islam (Vineri, 26 septembrie 2014, 22:18)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Dupa aceea a aparut Islamul si a urmat decaderea culturala a Orientului Mijlociu. Un soi de Ev Mediu de care nu se dezbara nici azi.
    • +3 (3 voturi)    
      Ceva scuze pt asta? : (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 10:42)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Decapitatul pare sa devina un fel de rit islamic traditional; ceva scuze pentru informatia de mai jos?

      http://www.hotnews.ro/stiri-international-18188186-american-decapitat-colega-dupa-fost-concediat-barbatul-incercat-converteasca-islam-mai-multi-colegi.htm
  • +1 (15 voturi)    
    Intai ar trebui sa-si ceara scuze pentru (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:00)

    BEDE [utilizator]

    S-ar cuveni in primul rand sa-si ceara scuze pt Mahomed! Da, pt cati a ucis profetul lor. Si apoi mai vorbim.
    Nu ca toti cei care s-a nimerit sa fie in tari islamice ar fi tampiti si ca nu ar avea nici un fel de realizari, dar religia lor este de la inceputul ei - adica de la Mahomed - violenta. Iar algebra nu are nici o treba cu religia, indiferent de-ar fi sa fie religie islamica, crestina, hindusa, budista sau shintoista.
    Sau poate ca teroristii de la 9/11 au studiat algebra si medicina si... ? Poate, cine stie?
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 26 septembrie 2014, 23:09)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Ar trebui sa isi ceara scuze pt sotia in varsta de 9 ani a lui Mahomed.
  • +7 (17 voturi)    
    ... (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:12)

    dragos234 [utilizator]

    Mai bine sa isi ceara scuze pt terorism si decapitari.
    • +1 (13 voturi)    
      viseaza (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:29)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Cand o sa-si ceara scuze Biserica Catolica pentru cruciade si Inchizitie.
      • 0 (12 voturi)    
        Diferenta este (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:40)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        Isus nu a indemnat niciodata la violenta, nici apostolii. Iar ceea ce a facut Biserica Catolica in principal, dar si alte biserici nu este decat o denaturare a crestinismului.
        Pe cand Mahomed a fost razboinic.
        Iar remarca ta este complet pe langa subiect.
        • +1 (5 voturi)    
          ca si in politica (Vineri, 26 septembrie 2014, 18:13)

          Tomis [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Eu ma uit la rezultat, nu la declaratii.
        • 0 (2 voturi)    
          rationament (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 13:18)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Argumentul tau se numeste "no good Scotsman" si este favoritul nationalistilor de pretutindeni. E o extensie a dublului standard, ceva de genul "ei fac asta pentru ca asa este neamul si religia lor, ai nostri cand fac ceva asemanator e fiindca sunt cativa tampiti nereprezentativi, care denatureaza oricum invatamintele."
          Bravo, esti caz de manual.
  • +11 (17 voturi)    
    eee...hai ca nu e chiar asa.. (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:14)

    GigiMuski [anonim]

    ..o matematica simpla zice asa ...3000 inainte de Cristos e mai mic de 600 dupa Cristos....matematica complexa are radacini cu aproximativ 3600 de ani inainte sa auda lumea de Islam..Euclid si Aristotel au trait si ei cu vreo 900 de ani inainte de Islam...
    • +3 (11 voturi)    
      De unde au arabii stiinta? (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:53)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui GigiMuski

      Nu-i asa ca arabii au deprins o serie de cunostinte stiintifice dupa ce au cucerit - prin violenta - teritoriile care fusesera inainte sub influenta civilizatiei elenistice? Cam de pe acolo au deprins ei mai multe lucruri bune, pt ca inainte de Mahomed arabii erau in general niste sans-cullotes. E corect oare sa deducem atunci ca islamul a dezvoltat algebra, medicina, etc? Sau e mai corect sa spunem ca unii care ar fi putut dezvolta poate si mai mult stiinta in alte conditii au nimerit sub jugul islamist?
      • +2 (6 voturi)    
        dA (Vineri, 26 septembrie 2014, 20:06)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Da, cam asta e ideea, dupa ce au cucerit teritoriile si au pus mana pe biblioteci, au compilat cunostintele de la greco-romani, persani si indieni, epoca denumita epoca de aur a culturii islamice, asta a fost o perioada inaintea anului 1000.
        Dar totul s-a terminat rapid, odata cu consolidarea islamului.
        Cam ca si in cazul chinezilor: au inventat hartia dar nu prea le-a folosit.....
        Ca exemplu Avicenna, a fost de fapt un neo-platonician si aristotelian, iar cunostintele de medicina, astronomie, algebra si le-a insusit din Persia, cat timp a stat acolo.
      • 0 (0 voturi)    
        Esti pe langa (Duminică, 28 septembrie 2014, 21:24)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Citeste si tu putin istoria algebrei. Drept e ca atat grecii cat si egiptenii, chinezii si sumerienii dezvoltasera ceva, dar ceva-ul ala era departe de algebra moderna. A trebuit sa vina unu' Al-Khwarizmi, care culmea, mai si lucra la prima universitate din lume, in Bagdad, oras - nu-i asa? - extrem de impregnat de cultura elena, si nu doar sa puna cap la cap ce-au facut altii inaintea lui ci sa mai si extinda si sa formalizeze treburile, ca sa se ajunga la algebra moderna.

        La vremea cand arabii se raspandeau in Africa de nord (ca spre Europa islamul l-au adus turcii, nu arabii - arabii au ajuns doar in Spania, care n-a avut nici ea rost de influenta greaca, si unde in urma reconquistei islamul a disparut complet), toate realizarile anticilor in materie de stiinta si arta erau de mult uitate in Europa. Pana la renastere nu s-a gandit nimeni sa le dezgroape. La vremea aia eram si noi (in sensul de noi, europenii) cam in aceeasi situatie in care-s arabii acuma - dominati ignoranta si de niste fanatici religiosi care uitasera care le e de fapt religia.
  • +15 (15 voturi)    
    sincer (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:30)

    amanda13 [utilizator]

    eu nu vreau sa-si ceara scuze ci sa faca ceva impotriva fanaticilor islamisti. apoi mai vorbim
  • +6 (14 voturi)    
    ... (Vineri, 26 septembrie 2014, 18:15)

    cartograful [utilizator]

    altii care au inventat mersul pe jos si apa calda. Englezii aveau un banc pe care-l spuneau irlandezilor atunci cand acestia se laudau cu inaintasii:
    "Voi irlandezii semanati cu cartofii! Ce-i mai bun e in pamant"
    Ce merite au babulanii astia de azi pt. ca in vechime stramosii lor au inventat algebra?
    Azi au ajuns principalii promotori ai salbaticiei in sanul rasei umane. Intai sa se delimiteze clar colegii extremisti, apoi sa spuna clar ce vor de la umanitate de sunt in conflict cu aproape tot restul lumii si dupa aia sa ceara scuze la misto.
  • +3 (7 voturi)    
    waw (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 1:47)

    James Bond [utilizator]

    Doamne, cati musulmanosi slinosi sunt pe site-ul asta... Priviti cate minusuri sunt date la comentariile de bun simt care acuza islamul.
    Slinosilor, mergeti la voi in Islamia si ramaneti acolo...
    • +1 (5 voturi)    
      Ironia (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 20:27)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      Uita-te pe cine ataca teroristii. Musulmanii sint cele mai numeroase victime ale terorismului. Musulmanii pasnici sint de departe principala tinta a teroristilor musulmani. Tocmai pentru ca sint pasnici, pentru ca nu ne urasc, de asta musulmanii normali la cap cad victime dementilor.

      Deci cu cine tii? Cu musulmanii multi si pasnici, sau cu teroristii?! Hai straduieste-te! Fa un efort de gindire. Daca depasesti etapa asta, n-o sa mai fii tinta ironiilor.

      Hai ca poti! Sterge-ti mucii si lacrimile. Foloseste neuronii.
  • +1 (7 voturi)    
    Algebra bat-o vina (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 1:59)

    cronicarul dupa ureche [utilizator]

    Hurra, musulmanii au inventat algebra, si apoi i-au taiat capul. Cea mai buna gluma ar fi sa le aruncam bombe intr-o veselie, si apoi sa ne cerem scuze spunand ca am crezut ca sunt ajutoare.Salam aleikum
  • -1 (1 vot)