Interviu Doctor H

Dr.Pekka Puska, presedintele World Heart Federation: Trebuie schimbat stilul de viata al populatiei Romaniei

de Magda Barascu     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2010, 9:13 DoctorH - Intreaba un Medic

Dr.Pekka Puska
Foto: HotNews.ro
 documente
(19 Feb 2010) PDF, 10KB
Romanii traiesc cu 10 ani mai putin decat ceilalti europeni, potrivit unui studiu realizat de Organizatia Mondiala a Sanatatii. Romania se claseaza pe locul 3 in Europa la mortalitatea si incidenta bolilor cardiovasculare: 42% din decese se inregistreaza in randul barbatilor si 55% in randul femeilor. Doctor H a stat de vorba cu presedintele World Heart Federation, dr.Pekka Puska, despre importanta preventiei si stilului de viata, si modelul de succes al Finlandei in combaterea bolilor de inima.


HotNews.ro: Cat de importanta este preventia in bolile cardiovasculare?

Prof. Dr. Pekka Puska: Este cruciala, deoarece sanatatea organismului este foarte importanta, iar preventia joaca cel mai important rol. Cu un stil de viata sanatos, poti sa previi aparitia bolilor cardiovasculare pana la varste inaintate. Preventia este mult mai importanta decat tratamentul bolii, care este mult mai problematic si costa destul de mult.
 
Prof. Dr. Pekka Puska este presedinte World Heart Federation si director al Institutului National de Sanatate Publica din Finlanda.
 
 

HotNews.ro: Cum ar putea politicile publice din Romania sa ajute la diminuarea numarului de imbolnaviri cardiovasculare?

Prof. Dr. Pekka Puska: In procesul de preventie al bolilor cardiovasculare ai in primul rand nevoie de oameni. Ai nevoie de implicarea tuturor factorilor de decizie, ai nevoie de ajutorul politicienilor, de legislatie impotriva fumatului, de legislatie pentru mancare sanatoasa, de taxe, de planificare municipala, de piste pentru biciclisti. Toate aceastea contribuie la un stil de viata sanatos pentru populatia tarii dumneavoastra.

HotNews.ro: De ce sunt bolile cardiovasculare o cauza importanta a mortalitatii in Romania? Mortalitatea cauzata de boli cardio-vasculare este la noi de peste 70%.

Prof. Dr. Pekka Puska: In primul rand majoritatea problemelor de sanatate in lumea intreaga sunt bolile cronice. Stilul de viata al omului modern s-a schimbat. Se fumeaza foarte mult, se mananca multa mancare nesanatoasa, se face din ce in ce mai putina miscare, au scazut orele de exercitii fizice, si se observa ca din ce in ce mai multa lume consuma alcool. Toate aceste schimbari s-au petrecut inainte in tarile industrializate din Europa, si apoi in tarile in curs de dezvoltare.

In Romania, stilul de viata nesanatos este prezent la o parte insemnata din populatia tarii dumneavoastra, exista diete nesanatoase, un nivel ridicat al colesterolului, hipertensiune arteriala, din ce in ce mai multe persoane fumeaza. Au inceput sa existe programe care sa schimbe aceste lucruri, dar mai este mult de munca. Trebuie schimbat stilul de viata al populatiei Romaniei.

HotNews.ro: 40% din populatie este hipertensiva, iar boala afecteaza 1,5 miliarde de persoane la nivel mondial. De ce si cum pot aceste persoane sa nu se imbolnaveasca de boli cardiovasculare?
Dr.Pekka Puska
Dr.Pekka Puska
Foto: HotNews.ro

Prof. Dr. Pekka Puska: In primul rand mediul in care se desfasoara persoana hipertensiva este raspunzator de acest lucru. Si stilul ei de viata. Se poate observa cu usurinta ca in societatile traditionaliste nu exista foarte multe persoane hipertensive. Mediul este cel care are un impact urias asupra inimii. In zilele noastre, populatia mananca foarte sarat, exista o activitate fizica scazuta, se face din ce in ce mai putina miscare, consumul de alcool este in crestere, numarul persoanelor obeze este din ce in ce mai mare. S-a demostrat ca sarea joaca cel mai important rol in cresterea presiunii arteriale. In Romania se consuma foarte multa sare, ca de atlfel in majoritatea tarilor care se confrunta cu un numar mare de persoane cu boli de inima. Consumul de sare trebuie redus atat acasa, cat si in restaurante, industria alimentara trebuie sa fie constienta si sa reduca nivelul de sare din produse.

HotNews.ro: De ce a reusit programul din Finlanda? Cum ati reusit sa reduceti numarul de persoane bolnave de inima?

Prof. Dr. Pekka Puska: Am inceput acest program in anii 70, eram intr-o situatie mult mai rea decat cea in care se afla Romania acum in ceea ce priveste bolile de inima. Am ajuns la concluzia ca trebuie sa incercam sa ajutam oamenii sa-si schimbe stilul de viata. N-a fost deloc usor, sunt probleme culturale, economice, sanitare pe care trebuia sa le luam in calcul. Dar oamenii au reusit sa-si schimbe dieta. Am constatat ca trecerea de la unt la margarina vegetala a ajutat, s-a redus consumul de tutun si de alcool la populatia activa, consumul de sare. Avem o scadere de 80% a mortilor cauzate de bolile cardio-vasculare. A crescut speranta de viata cu 10 ani, si este mai mult decat evident ca preventia este cea mai buna metoda de a creste nivelul de sanatate al populatiei. Bineinteles ca este esential sa ai spitale bine dotate in care sa-ti tratezi bolnavii de inima, dar este mult mai important sa ai politici publice de preventie.

A fost foarte greu sa schimbam stilul de viata al finlandezilor. Trebuie sa fii persistent, sa-ti faci treaba, e nevoie de colaborare si leadership intre factorii de decizie.

In Europa de Vest mortalitatea din cauze cardiovasculare a scazut in ultimele decenii datorita faptului ca aici gravitatea factorilor de risc cardiovascular a fost pe deplin inteleasa de populatie ca urmare a programelor de preventie derulate de autoritatile implicate. Oamenii au inceput sa faca schimbari in ceea ce priveste principalii factori de risc cardiovascular – alimentatia cu un continut ridicat de grasimi saturate si sare, lipsa miscarii, fumatul – si rezultatele se vad!

Societatea Romana de Cardiologie si Comitetul de Educatie de Preventie Cardiovasculara vor derula un program national care are ca scop reducerea cu 10% a acestor maladii in cinci ani, plecand de la un model aplicat in Finlanda.

Mortalitatea in randul populatiei finlandeze a scazut cu pana la 80% in urma aplicarii masurilor de preventie

Potrivit unui studiu realizat de Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS) in 2005, bolile cardiovasculare se situau pe primul loc intr-un clasament al cauzelor mortalitatii la nivel mondial. Un alt studiu din 2002 al OMS arata ca 6 din 7 factori de mortalitate la nivel mondial sunt legati de modul in care mancam, bem si ne deplasam.

In 1973 Finlanda era pe primul loc intre tarile dezvoltate in ceea ce privea rata de mortalitate generata de boli cardiace in randul barbatilor.

Finlanda a demarat in 1972 implementarea unui program national de prevenire si control in ceea ce priveste alimentatia corecta si corelarea acesteia cu prevenirea bolilor cardiovasculare la nivelul populatiei. Karelia de Nord a reprezentat regiunea in care s-a derulat programul pilot, urmat de implementarea la nivel national.

Masurile care au fost luate in cadrul programului finlandez au fost urmatoarele:
  • Realizarea de cercetari nationale si internationale privind nutritia si bolile cardiovasculare;
  • Integrarea in serviciile de sanatate, in special cele primare, a recomandarilor privind o alimentatie corecta si echilibrata;
  • Alegerea unei regiuni - Karelia de Nord – cu multiple dezechilibre alimentare;
  • Implementarea de programe de promovare a unei alimentatii corecte – derularea unor parteneriate cu ONG-uri si mass-media;
  • Implementarea de programe de informare in scoli si institutii educationale;
  • Initierea si promovarea unor parteneriate cu industria alimentara;
  • Adoptarea de masuri la nivel legislativ;
  • Realizarea unui sistem de monitorizare a comportamentelor privind sanatatea, factorii de risc, nutritia, bolile si mortalitatea la nivelul populatiei.
Mortalitatea in randul populatiei finlandeze a scazut cu pana la 80% in urma aplicarii acestor masuri.

Programul finlandez de sanatate a vizat sectorul public, populatia si sectorul privat.


Citeste mai multe despre   























4280 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    INTAI... (Vineri, 19 februarie 2010, 9:30)

    CIOMBE [anonim]

    Trebuie schimbat stilul de viata al medicilor!ior!
    • +2 (2 voturi)    
      dica mo? (Vineri, 19 februarie 2010, 10:47)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui CIOMBE

      de-aia mananci tu carne grasa, pita cat porcu, bautura, tigari si sedentarism fiindca doctorii sunt nu stiu cum?ia, recunoaste spasit ca tu esti de vina, praleo, nu mai cauta sa scapi de povara! DOAR TU ESTI DE VINA daca faci tensiune si crapi de apoplexie.
      • +2 (2 voturi)    
        Pai sa nu mai poate ca sa taie omu porcu? (Vineri, 19 februarie 2010, 13:12)

        Homo Cocalarus Vanghelianus [anonim] i-a raspuns lui srpc

        Daca acest mod de viata reduce drastic speranta de viata la dobittocii imbuibati care umbla in "bemveuri" si "x5/6", eu cred ca trebuie lasati sa manance gras, sa fumeze, sa bea multa cafea, sa abuzeze de alcool si sa nu faca nici un sport!
        Intelegem cu totii de ce, doar pt ca iubim libertatea si toleranta, ok:))?

        Din fericire, Hotnews e citit majoritar de anti-cocalari si anti-manelisti, pentru acestia, nu uitati va rog:

        -reduceti consumul de carne la maxim 100 gr/zi si limitati-l la carnea slaba si aceea de peste.

        -eliminati consumul de grasimi animale din mezeluri, salamuri si alte carnatarii industriale.

        -sporiti consumul de fructe si legume, preferati-le in stare naturala, nefierte, pe cat posibil.

        -reduceti sau eliminati consumul de cafea, alcool si tutun, toate contin substante care intoxica treptat si mortal corpul, iar unele afecteaza direct sistemul nervos central.

        -mergeti pe jos minim 30 minute/zi, incercati sa iesiti la plimbare in weekend, daca se poate faceti un sport amator, la o sala, cu niste prieteni, conteaza enorm pt fizic si psihic.

        Veti vedea efectele extraordinare, veti arata mai bine, veti fi perceput mai "tanar" si mai "dinamic", veti economisi bani, veti socializa mai mult, veti mai apreciat si admirat.

        Numai bine tuturor!
      • 0 (2 voturi)    
        AUZI? (Vineri, 19 februarie 2010, 13:32)

        CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui srpc

        Daca tu esti tigan nu inseamna ca toti romanii sunt tigani!
        Apoi daca nu te duce capu' ia niste intaritoare!
        Ma refeream la spaga si la faptul ca doctorii din Romania au ajuns sa-ti recomande sa te tratezi in afara tarii.
        Dar pentru voi spitalele sunt bune ca doar voi le populati tiganilor! Nu platiti nimic la buget dar aveti pretentii!
        • +1 (1 vot)    
          Pai fi mai clar (Vineri, 19 februarie 2010, 18:27)

          Ioana [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

          Daca vrei ca lumea sa inteleaga "la ce te refereai", atunci exprima-te mai bine ... desi te-ai exprimat destul de plastic, ce pretentii sa mai ai de la cineva care injura pe cei ce nu sunt de acord cu el sau daca nu il inteleg? Comprende? sau nu m-ai inteles? Si decat sa imi raspunzi, mai bine mai citeste o data articolul si vezi ce zice omul ala, ca zice niste chestii destepte si noi ne certam ca prostii pe tot felul de ineptii a la Mecinicopschi wannabe nutritionist.
    • 0 (0 voturi)    
      karaCosteaExBank (Duminică, 21 februarie 2010, 20:30)

      mai giorghie [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

      spune-ne ce leafa are soacra-ta, si-ti spunem noi cum sa traiesti .
  • +4 (4 voturi)    
    Romania pitoreasca (Vineri, 19 februarie 2010, 9:40)

    Alexandru Vlahuta [anonim]

    nu se va schimba nimic .atarna un blestem pe poporul asta sa traiasca total nesanatos sub masca unor obiceiuri populare traditionale .apa de ploaie . acum tineretul sawormist si snobismul parintilor care isi duc copii la Mac uri cu un aer solemn de parca ar merge la biserica. ba mai mult se fac si zile onomastice acolo .lipsa de cultura a parintilor va infecta si copii care pe linga scoala pe care o fac de ies analfabeti de acolo mai intra in viata si needucati acasa . dezastru va urma
  • +6 (8 voturi)    
    la noi nu e o pb.. e o solutie.. :) (Vineri, 19 februarie 2010, 9:50)

    pehash [utilizator]

    adica toti burtosii aia pe care ii vad pe la tv in parlament vor muri mai rpd? si toti alcoolicii? si cocalarii care mananca doar junk? si toti imbecilii care isi plimba fundu' in masina toata ziua si zac la tembelizor cand nu sunt la munca?
    pai noi nu avem nevoie de programele lor de sanatate! din contra, sa acceleram acest proces de 'curatenie'! in ziua de azi toti avem acces facil la informatiile legate de o viata sanatoasa.. daca le e lene sa citeasca singuri pe mine nu ma deranjeaza.
    oricum tare faza din articol cu untul inlocuit cu margarina.. cred ca mai are si mr pekka de invatat despre alimentatie sanatoasa ;)
    • +2 (2 voturi)    
      asa este (Vineri, 19 februarie 2010, 10:39)

      luxdesign28 [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Cand am citit faza cu untul si margarina vegetala si mie mi s-a parut ciudat...
    • 0 (2 voturi)    
      Chiar au inlocuit untul cu margarina (Vineri, 19 februarie 2010, 12:06)

      Florentin [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Margarina cu grasimi nesaturate, de generatie noua, este recomandata de catre medicii din Occident. Adica finlandezii chiar au inlocuit untul cu margarina, iar Pekka Puska stie ce spune! Bine, adevarat la noi toata lumea de pe forumuri este mai atotcunoscatoare.
      Daca cautati pe net Becel o sa vedeti ca denumirea vine de la Blood Cholesterol Lowering si este o margarina recomandata de Comunitatea Medicala Internationala.
      Ca sa nu mai spun ca Prof Puska a fost Directorul OMS pentru programe de sanatate public si boli non-transmisibile (Cardiovasculare, diabet, etc).
      • 0 (0 voturi)    
        penibil (Luni, 22 februarie 2010, 9:35)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Florentin

        Ai incercat pana acum sa-ti dai foc? stand in baie.. langa dus.. sa poti sa-l stingi imediat. Ba chiar mai mult, acum cu substante chimice avansate.. o spuma de-aia pe care o folosesc pompierii...

        Cam asa si cu margarina asta. Adica tu mananci toate prostiile, iti creste colesterolul, dupa care bagi niste ciudatenii de uleiuri hidrogenate (adica frecate pana se fac spuma) in care au bagat niste ciudatenii de substante care iti scad colesterolul. Pai n-ar fi mai bine sa mananci sanatos de la inceput?.. Adica untul e un aliment mai putin sanatos decat spuma aia de ulei vegetal cu tot felul de aditivi? Nu este, dar ei iti ofera alternativa margarinei ca tu sa poti manca mai mult.. ca sa poti cumpara mai mult.. consumatorul ideal..
    • 0 (0 voturi)    
      Da, clar mai are de invatat (Vineri, 19 februarie 2010, 18:44)

      StefanM [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Da, clar mai are de invatat mr pekka. Eventual de la noi ... Hai sa facem asa: ne uitam toti pe CVul lui, ca l-au atasat articolului, si dupa aia ne dam toti cu parerea ce l-am mai putea invata, ca vorba aia ... ne pricepem! Lasand rautatea asta (la care ne pricepem de minune) la o parte ... daca omul ala iti zice cum au facut ei si ca a functionat, lucrul ala nu te face sa iti pui nici macar o intrebare cu privire la ceea ce tu crezi ca e adevarat?
  • +2 (2 voturi)    
    CULTUL PORCULUI... (Vineri, 19 februarie 2010, 10:07)

    Cristian [anonim]

    Cred ca acest cult trebuie înlocuit ,caci carnea de porc si derivatele ei sunt una din piedicile unei alimentatii sanatoase ce evident ar prelungi speranta de viata.
    • -1 (3 voturi)    
      cu salate (Vineri, 19 februarie 2010, 10:18)

      Ionescu54 [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      Sa crestem ponderea salatelor in consum. Cea mai buna salata tot carnea de porc ramane!
      • 0 (0 voturi)    
        .. (Vineri, 19 februarie 2010, 11:18)

        Lilith [anonim] i-a raspuns lui Ionescu54

        Daca ai luat carnea de porc de la tara, de la un porc crescut si cu miscare nu ingrasat in 2 luni la 300 de kg ai putea sa manaci cata vrei tu, dar asta de la magazine....
  • 0 (0 voturi)    
    Sanatate... (Vineri, 19 februarie 2010, 10:26)

    andrei [anonim]

    Din pacate daca ar creste speranta de viata cu 10 ani in Romania, nu ar mai fi bani de pensii :))
    Aici muncesti 65 de ani mai nou, mai iei pensie inca 5-6 ani dupa care te prapadesti se face economie la bugetul de stat ...
    • +2 (2 voturi)    
      schimbare (Vineri, 19 februarie 2010, 10:43)

      luxdesign28 [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Cei ce-si schimba alimentatia isi schimba si modul de viata. Nu ar fi rau sa-si schimbe mai multi punctul de vedere in ceea ce priveste alimentatia, in felul asta am avea si oameni mai capabili in tara asta.
  • +2 (2 voturi)    
    omul nou (Vineri, 19 februarie 2010, 10:29)

    ion [anonim]

    Toti dictatorii au vrut sa corecteze "defecteze" speciei umane, unii chiar au incercat sa creeze "omul nou"! Asa face si nenea asta cind vrea sa experimenteze pe poporul roman "un nou stil de viata"!
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Vineri, 19 februarie 2010, 10:32)

    triumph [utilizator]

    daca ne tot stresati atat cu una cu alta normal ca murim mai repede:)).de la voi vine mancarea aia nesanatoasa cu multe e-uri.mai bine mor cu 10 ani mai repede decat sa traiesc acei ani cu voi pe cap:))...
  • 0 (0 voturi)    
    Regimul Okinawa (Vineri, 19 februarie 2010, 11:23)

    Neutron [anonim]

    Daca dau Okinawa pe "goagal", pe langa batalia din WW2 sau ca este locul de nastere al karate-ului, mai pot vedea si faptul ca acolo exista cea mai mare densitate de centagenari de pe lume.Problema cu carnea de porc e reprezentata de modul de preparare, cantitatea pe care o consumam si PARTILE din porc consumate. (De ce Okinawa are cei mai multi centagenari cand se stie ca sunt cei mai mari consumatori de carne de porc din Japonia?)
    Pentru cultura generala: http://news.softpedia.com/news/Why-Do-People-of-Okinawa-Are-the-Most-Long-Lived-on-Earth-53411.shtml SAU http://www.okinawaprogram.com/news/20060401_fitness.html SAU http://www.chicagookinawakenjinkai.com/okinawan_food.html (Desi nu neaga nimeni si contributia factorilor genetici).
  • 0 (0 voturi)    
    3% (Vineri, 19 februarie 2010, 11:44)

    omucu [anonim]

    "42% din decese se inregistreaza in randul barbatilor si 55% in randul femeilor" diferenta unde e?
    • +2 (2 voturi)    
      nu stii??!! (Vineri, 19 februarie 2010, 13:25)

      qer [utilizator] i-a raspuns lui omucu

      restul au supravietuit decesului.
  • +1 (3 voturi)    
    Puska e depasit (Vineri, 19 februarie 2010, 13:23)

    mada [anonim]

    Puska e dus cu capul.... margarina este cel mai nociv aliment posibil ... untul e balsam pe langa margarina ...

    in plus, conform ultimelor studii, grasimile (chiar si cele saturate) nu sunt o cauza a bolilor cardiovasculare ... vezi studiile de mai jos:

    http://blog.nutritiondata.com/heart_health_blog/2009/07/saturated-fats-and-cardiovascular-health.html

    http://blog.nutritiondata.com/heart_health_blog/2009/07/saturated-fats-and-cardiovascular-health.html

    http://blog.nutritiondata.com/heart_health_blog/2009/09/dietheart-hypothesis-rip.html

    http://blog.nutritiondata.com/heart_health_blog/2009/07/the-21st-century-dietheart-hypothesis.html

    http://blog.nutritiondata.com/heart_health_blog/2010/01/heart-disease-not-related-to-saturated-fat.html


    noile cercetari in privinta bolilor cardiovasculare arata ca zaharul si carbohidratii rafinati ( de exemplu paine alba) sunt o cauza principala a bolilor cardiovasculare ....pt ca ei cauzeaza cresterea trigliceridelor si a colesterolului rau cu molecula mica care promoveaza arteroscleroza

    de citit:

    http://circ.ahajournals.org/cgi/content/abstract/CIRCULATIONAHA.109.192627v1

    http://blog.nutritiondata.com/heart_health_blog/2010/01/are-cholesterol-levels-outdated.html

    http://blog.nutritiondata.com/heart_health_blog/2010/02/advanced-lipoprotein-testing-not-quite-ready-for-prime-time.html


    ... deci de aia avem atata mortalitate cardiovasculara pt ca romanul fiind sarac isi umple burta cu paine , foloseste uleiuri extrase la cald si ultrarafinate ( ceea ce duce la formarea grasimilor trans) ... nu toata lumea isi permite sa foloseasca uleiuri presate la rece ( de masline, de floarea soarelui ) .... mancam toate procariile pline de E-uri si conservanti si foarte putini isi permit alimente naturale organice ....
    • 0 (0 voturi)    
      citire selectiva (Vineri, 19 februarie 2010, 17:28)

      vale [anonim] i-a raspuns lui mada

      Nici unul din linkuri nu sustine ca margarina ar fi cel mai nociv aliment posibil!

      Nici unul din linkuri nu sustine ca grasimile saturate nu sunt o cauza a bolilor cardiovasculare!

      Nici unul din linkuri nu sustine ca mortalitatea cardiovasculara la romani se datoreaza painii si uleiurilor extrase la cald!

      Ma intreb unde ati facut cursul de epidemiologie si sanatate publica?
      Studiile stiintifice nu sunt pentru cei care cedeaza usor la tentatia de a trage concluzii simpliste.

      Inainte de a derutat si denigra oamenii ar fi bine sa va insusiti macar abecedarul interpretarii datelor epidemiologice.
    • 0 (0 voturi)    
      Uite unde era desteptu' (Vineri, 19 februarie 2010, 18:36)

      StefanM [utilizator] i-a raspuns lui mada

      Tu pe bune imi zici sa ma iau dupa blogurile tale in loc de presedintele World Heart Federation? Esti cu capul, amice!
    • 0 (0 voturi)    
      Zaharuri? (Vineri, 19 februarie 2010, 22:22)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui mada

      Mai omule, pai ce zaharul sau grasimea se depune pe artere? Ai vazut carbohidrati depusi pe artere? Daca tot nu intelegi ce citesti, mai bine TACI!
      • +1 (1 vot)    
        DZ (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 10:34)

        Neutron [anonim] i-a raspuns lui Ionut

        Nu, dar cand iti "irosesti" insulina pe o cantitate mare de "zahar" in sange, iti creste nivelul de "grasimi" si de colesterol si apare ateroscleroza.
        (prin dereglarea in lantz a metabolismelor glucidic, lipidic si al lipoproteinelor - dupa cum stii, insulina intervine in toate cele 3). Ca exemplu: unul dintre factorii de risc MAJORI pentru infarct miocardic e reprezentat de diabet. Deci are si "mada" dreptatea ei numai ca a sarit o etapa. Romania este o tara unde diabetul zaharat tip 2 e in floare (multi nu stiu ca il au, multi sunt pe cale sa-l "obtina" prin asa numita "Toleranta scazuta la glucoza"). La fel si dislipidemiile. La populatia urbana un factor de dereglare a metabolismului per-ansamblu e reprezentat SI de stress, regim alimentar anarhic (si nu ma refer NUMAI la "compozitie") si de sedentarism. Partea proasta e ca prin dieta reduci putin din nivelul de colesterol (deoarece cea mai mare parte provine din cel "fabricat" de ficat). Si aici apare SI factorul genetic pe care nu poti "sa-l lucrezi" la sala sau prin jogging.
        Deci mai pe scurt: mananci prost, nu te misti, devii obez, nu te odihnesti ca lumea, esti stresat, ai sanse mai mari sa o dai in diabet zaharat tip 2 , faci o dislipidemie > ateroscleroza, si pot sa apara un infarct miocardic, un accident vascular cerebral, o arteriopatie, etc. Vorba aia: un necaz nu vine singur. Toate se leaga si daca azi mananci o omleta cu branza (continut ridicat de colesterol), maine incearca o salata si o plimbare de o juma' de ora (dar nu cu masina). Bafta!
  • 0 (0 voturi)    
    margarina (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 10:37)

    Vuck [utilizator]

    Margarina fiind un aliment sintetic nu are cum sa fie benefic sanatatii.Poate pe termen scurt este mai putin nociva decat untul dar in loc de margarina este mult mai bine sa consumam ulei de masline virgin.