VIDEO Mexic: Ultimii doi vorbitori ai limbii ayapaneco, amenintata cu disparitia, refuza sa vorbeasca unul cu celalalt

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2011, 18:33 Actualitate | Internaţional

Doi mexicani, considerati ultimii vorbitori ai limbii ayapaneco, refuza sa vorbeasca unul cu celalalt, punand in pericol existenta acestui idiom, relateaza Guardian. Manuel Segovia (75 de ani) si Isidro Velazquez (69 de ani) locuiesc in satul Ayapa, in statul sudic Tabasco, la doar 500 de metri distanta unul de altul. Potrivit informatiilor, cei doi nu s-au placut niciodata si nu vor sa-si vorbeasca.

Guardian precizeaza ca ayapaneco (Nuumte Oote sau "vocea adevarata") a fost vorbita sute de ani in regiunea unde se afla in prezent Mexicul, rezistand cuceririi spaniole, revolutiilor, foametei, razboaielor si inundatiilor.

In acest moment insa, doar Segovia si Velazquez vorbesc limba fluent, iar ayapaneco este pe cale de disparitie.

Segovia inca vorbeste ayapaneco cu sotia si fiul sau. Acestia inteleg limba, insa nu pot pronunta decat cateva cuvinte.

Manuel Segovia a declarat ca "atunci cand eram copil, toata lumea o vorbea. A disparut incetul cu incetul si acum cred ca va muri odata cu mine".

Guardian a precizat ca Isidro Velazquez nu mai vorbeste regulat cu nimeni in limba sa nativa.

Vezi un material despre vorbitorii de ayapaneco:





Lingvistul Daniel Suslak, de la Indiana University, intentioneaza sa realizeze un dictionar al limbii, "intr-un efort de a revitaliza limba ayapaneco inainte de a fi prea tarziu". Dictionarul urmeaza sa apara in acest an.

De asemenea, Institutul National pentru Limbi Indigene incearca sa organizeze cursuri unde cei doi vorbitori de ayapaneco sa-i invete limba pe ceilalti localnici. Eforturile anterioare au esuat, din cauza lipsei de finantare si a "entuziasmului limitat" al cursantilor, care nu mai participau la cursuri.

Publicatia britanica precizeaza ca in Mexic exista 68 de limbi indigene diferite, care au 364 de variante. Alaturi de ayapaneco, alte idiomuri se afla in pericol de disparitie.

Alte limbi de pe glob amenintate cu disparitia:
  • ter sami - vorbita de doi batrani din peninsula ruseasca Kola
  • kayardild - vorbita de patru aborigeni batrani in insulele Bentinck si Mornington in Queensland (Australia)
  • lengilu - vorbita de patru oameni in Kalimantan (Indonezia)
  • mabire - trei oameni o mai vorbesc in satul Oulek din Ciad
  • tehuelche - fosta limba a vanatorilor nomazi din Chile; in prezent, mai e vorbita de patru persoane in Patagonia (Argentina)


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

5449 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    peste 5 ani (Vineri, 15 aprilie 2011, 18:57)

    cristi [anonim]

    cum ar fi sa ajunga o rasa de ET pe pamant care sa nu vorbeasca altceva decat ayapaneco?

    murphy baby, just murphy !
    • +4 (4 voturi)    
      mai degraba (Vineri, 15 aprilie 2011, 19:48)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui cristi

      caracal caracal
  • -3 (15 voturi)    
    Daca doar cei 2 o mai vorbesc... (Vineri, 15 aprilie 2011, 20:12)

    Andradda [utilizator]

    Nu vad sensul continuarii dialectului respectiv.
    Poate e interesant pt cercetatori, dara daca cei doi "cocosi" nu vor sa-si vorbeasca, e treaba lor.
    Prea mult tam-tam se face pe tot ce e mort.
    Indiferent ca e vb de o limba, de un obicei sau de o masina.
    • 0 (10 voturi)    
      Ei prea mult tam-tam (Vineri, 15 aprilie 2011, 20:36)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Putin offtopic, dar nu mult:

      Pai nu traim noi in epoca salvarilor?
      Trebuie sa salvam totul in jur, sa nu moara, sa nu se stinga, sa nu dispara.

      Adica sa conservam totul, ca si cum evolutia ar insemna exact conservare si nu progres, schimbare, inventie. Peste tot alerte, mai mult sau mai putin stridente, pericole si scenarii mai mult sau mai putin apocaliptice: "ar putea sa", "amenintat(a) sa", "se asteapta sa".
    • -1 (7 voturi)    
      Cand o sa auzim si de altele? (Vineri, 15 aprilie 2011, 20:43)

      Alecu [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Cum ar fi sa auzim de unele pe care VREM sa le auzim?
      Maidanezii bucuresteni pe cale de disparitie, au mai ramas 2 si daca nimeni nu mai face nimic o sa dispara rasa maidaneza. Ce-o sa ne facem atunci?
    • +7 (9 voturi)    
      Trecutul e uşa viitorului (Vineri, 15 aprilie 2011, 21:16)

      Iorest [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Limba cuprinde în ea specificul spiritual al unui popor (zicea lingvistul Humboldt, fratele geografului). O limbă e un tezaur pentru o comunitate, căci, chiar dacă îşi schimbă limba, cea veche rămâne o hartă a modului în care s-au raportat la existenţă. Ea e interesantă şi pentru noi, căci aflăm mai multe despre limbaj şi despre modul în care omul dă viaţă lucrurilor prin cuvinte.

      Ceea ce e trecut (nu mort) oferă o perspectivă asupra viitorului. Nu o maşină, dar o limbă sau o tradiţie (obicei) da.
    • -1 (7 voturi)    
      :))) (Vineri, 15 aprilie 2011, 22:22)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      toata omenirea sta cu sufletul la gura: se impaca astia doi sau nu?
  • +5 (5 voturi)    
    - (Vineri, 15 aprilie 2011, 20:37)

    rontzaila [utilizator]

    asta imi aduce aminte de Cabala la Kabul, documentarul despre ultimii 2 evrei din Kabul, 2 batrani care locuiesc in aceeasi casa si se urasc de moarte...
  • 0 (6 voturi)    
    Stire (Vineri, 15 aprilie 2011, 21:34)

    alexm [anonim]

    Poate par insensibil fata de problema lingvistilor dar e cea mai tare stire pe care am auzit-o in ultima vreme. Nu am mai ras atat de f mult timp. Zici ca e o problema de la noi.
  • +7 (7 voturi)    
    F. TARE (Vineri, 15 aprilie 2011, 21:58)

    Eu [anonim]

    Oameni cu principii ;)
  • +1 (1 vot)    
    Interesant (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 8:17)

    Daniel [anonim]

    Intr-un ultim efort de a salva limba ayapaneco, cei 2 s-au salutat alaltaieri.
  • -1 (1 vot)    
    noi santem un popor care ne-am pierdut limba (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 9:24)

    al [anonim]

    Mai handy...noi santem un popor care ne-am pierdut limba si am invat Latina limba colonistilor
    • +1 (1 vot)    
      Noi!? ... care .... noi!?!? (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 23:54)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui al

      Eu si cu tine suntem daci/geti si ne-am pierdut limba ... sau cum!?

      Eu m-am nascut si am invatat imediat dupa aceea o limba despre care mi s-a zis ca se numeste romana, si sunt usor nemultumit si de ea, pentru ca nu ma ajuta prea mult la aflarea informatiilor valoroase (din punctul meu de vedere) de ultima ora.

      Iar daca esti adeptul antropomorfizarii poporului roman, sa-mi zici si mie unde anume e creierul sau ... ca mie mi se pare ca e cam lipsa la apel.
  • 0 (0 voturi)    
    deci (Duminică, 17 aprilie 2011, 4:54)

    mihai [anonim]

    Eu sunt curios in cat timp o sa se piarda si limba romana 100/200 de ani?:)
  • 0 (0 voturi)    
    dialecte (Duminică, 17 aprilie 2011, 7:46)

    dan [anonim]

    Cine a vazut vreodata mexicani sau a vorbit cu ei,pot sa-ti spuna ca ei au multe dialecte si triburi