Corespondenta de la Shanghai

FOTOGALERIE Ce pavilioane de la Expo Shanghai va plac mai mult? Ce idei au avut alte tari

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Duminică, 2 mai 2010, 18:53 Actualitate | Internaţional

Fotogalerie: Pavilioanele de la Expo Shanghai 2010
192 de tari sunt prezente la Expo 2010, unele mai creative si pline de imaginatie, altele dimpotriva, au facut pavilioane previzibile. Toate au cautat insa idei care sa atraga mai multi vizitatori si sa isi prezinte "cartea de vizita". Am ales cateva pentru moment. Imaginatia, dar si banii au fost cele doua voci care s-au auzit, sau nu, la Shanghai 2010.

Japonia - este un urias vierme de matase purpuriu si este acoperit cu o membrana foarte subtire cu celule solare. O serie de tehologii ecologice fac din pavilion un organism care respira, dar care este prietenos cu mediul.

Arabia Saudita - reprezinta o barca ce are o serie de gradini exotice arabe. Pe acoperis si la baza sunt plantati palmieri, pentru a crea umbra. Pavilionul nu are ferestre sau usi, urci prin el in spiala. Pavilionul are o sala de cinema 3d de marimea a doua stadioane de fotbal.

India - este o sfera acoperita de vegetatie. In pavilion nu au fost folosite substante chimice si foloseste panouri solare, energie eoliana si vegetatie, vrand sa promoveze ecologia.

Vietnam - exteriorul este din tulpini de bambus, iar peretele in valuri vrea sa sugereze un rau. Bambusul protejeaza si reduce caldura soarelui. Dupa expozitie, tulpinile de bambus vor fi refolosite in constructia de scoli si asezaminte sociale.

Coreea de Sud - pavilionul e decorat cu pixeli pentru a transmite mesajul corenilor: cominucare si integrare. Coreea va fi gazda urmatoarei expozitii, in 2012, o expozitie internationala, intermediara intre expozitiile mondiale, precum e cea de la Shanghai.

Spania - este unul dintre cele mai spectaculoase pavilioane, de dimensiuni considerabie. tocmai de aceea a stranit interesul si in prima zi a expozitiei a fost vizitat de 23.000 de oameni. Pare un cos de nuiele, sprijinit pe o structura de fier. Are trei mari sectiuni, fiecare realizata dupa ideea a trei regizori celebri spanioli. Prima prezintaevolutia societatii spaniole pana in ziua de astazi si este locul in care au loc spectacolele de flamenco. Pe pereti sunt proiectate imagini specifice ale Spaniei: corida, cursa de tauri de la pamplona, bataia cu tomate, fotbalul, mari sportivi. Pe un ecran mare, separat, se deruleaza imagini cu tenismenul Rafael Nadal, care parca te conduce spre a doua sectiune, despre evolutia oraselor spaniole, despre la trecerea de la mediul rural la urbanizare. Ultima sectiune, dedicata viitorului si intitulata Copiii, este la fel de spectaculoasa: un bebelus inalt de 6 metri semnifica toti copiii spanioli care le cer adultilor un oras ecologic. Ideea este cum vad copiii orasul viitorului.

Elvetia - a recreat Alpii si are teleschi instalat inauntru care plimba vizitatorii. Pavilionul are ca suirsa de energie energia solara, bulinele rosii de pe fatada incorporand celulele solare. Filmul Alpii este proiectat intr-un cinematograf IMAX.


Citeste mai multe despre   






















6604 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    UK pavilion! (Duminică, 2 mai 2010, 19:40)

    oli79 [utilizator]

    Va rog , adaugati in articol si ideea acestui pavilion.
    Poate cel mai interesant dintre toate : http://www.dezeen.com/2010/03/31/uk-pavilion-at-shanghai-expo-2010-by-thomas-heatherwick-2/
    http://www.flickr.com/photos/david_goss/4559988910/

    Locul 2 -Danemarca :
    http://www.archdaily.com/57922/denmark-pavilion-shanghai-expo-2010-big/#more-57922
  • +2 (2 voturi)    
    locul 3 (Duminică, 2 mai 2010, 19:52)

    oli79 [utilizator]

    “Norway powered by Nature”
    http://www.archdaily.com/57891/norway-pavilion-for-shanghai-world-expo-2010/#more-57891
  • -4 (8 voturi)    
    pavilionul romanesc este o rusine (Duminică, 2 mai 2010, 20:33)

    gb [anonim]

    ne-am facut de ras cu sfera verde...vedeti in compararatie pavilioanele angliei, italiei, spaniei..etc, unde proiectele au fost rezultatul unor concursuri serios facute..nu ca la noi dat proiectrul direct unei firme.Lipsa de competitie intr-o societate conduce la falimentul acesteia; nu suntem departe de acest moment!
  • +1 (3 voturi)    
    mda... frumos (Duminică, 2 mai 2010, 20:49)

    Mihai [anonim]

    Expozitie este dedicată calităţii vieţii în mediul urban... dar nimeni nu pomeneste ca s-au demolat 18000 de locuinte pentru a face loc acestei expozitii... si ne miram ca dau chinezii cu caramizi in autocarele vizitatorilor.

    Parca le si aud gandurile:
    "Ca sa va distrati voi aici mi-au daramat casa"
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo pt comentariu !!! (Luni, 3 mai 2010, 18:52)

      gigela [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Nu stiam acest lucru. Multumesc ca ai pus lucrurile intr-o perspectiva umana. Ce diferenta !!!
  • +1 (1 vot)    
    Simply the best... (Duminică, 2 mai 2010, 20:57)

    szasz [anonim]

    Cel mai frumos inventiv si spectaculos pavilion dupa parerea mea este pavilionul UK.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Duminică, 2 mai 2010, 21:17)

    sep [anonim]

    as fi vrut sa vad mai multe imagini cu pavilioanele Elvetiei, Indiei si Chinei.
  • 0 (0 voturi)    
    Pavilionul ce mi-a placut (Duminică, 2 mai 2010, 21:18)

    sergyoo [anonim]

    Personal mie mi-a placut pavilionul Marii Britanii.
  • +1 (3 voturi)    
    super (Duminică, 2 mai 2010, 21:22)

    sergyoo [anonim]

    Mi-a placut foarte mult si constructia Romaniei,chiar frumoasa si ingenioasa.
    • 0 (6 voturi)    
      asa e.. (Duminică, 2 mai 2010, 22:56)

      pavilioane...rad in soare [anonim] i-a raspuns lui sergyoo

      ..e chiar suuper..pentru anii '80, concursul judetean de arhitectura, categoria "grupele pregatitoare de copii mai putin dezvoltati intelectual de la flamanzenii de vale" - si asta a fost premiul 2...

      ..auzi acolo.."frumoasa si ingenioasa"..de asta arata romania asa cum arata. va multumim ca existati !

      daca tot ne-am facut de ras cu pavilionul, macar sper sa devina un studiu de caz si un moment de turnura in modul de a iesi in lume cu proiecte finantate de ministere iresponsabile si impotente cultural, totodata sa se transforme intr-un semnal de alarma pentru OAR si UAR, care ar trebui macar sa ia atitudine oficial, chiar daca acum inteleg canu au fost consultati si sa evite pe viitor asemenea derapaje culturale...
  • 0 (2 voturi)    
    in sfarsit... (Duminică, 2 mai 2010, 22:19)

    arhitect [anonim]

    Va felicit ca in cele din urma ati luat initiativa de a promova mai amplu subiectul pavilioanelor de la Shanghai. In acest mod sper sa isi dea toata lumea seama de ce ne-am agitat majoritatea arhitectilor pe aceasta tema. Sper sa nu mai apara idei de genul "nu e important cum e, bine ca s-a facut" sau pareri copilaresti ca "e chiar dragut marul nostru". Nu e deloc dragut, e hidos si penibil, comparativ cu tarile la care ne raportan (si nu pakistan sau altele de genul.) Va recomand calduros pavilionul Austriei, UK, Danemarcei, Rusiei, Finlandei, Spaniei... de fapt va pun un link

    http://www.archdaily.com/58042/shanghai-2010-the-pavilions/
    • +1 (3 voturi)    
      Si vulpea zicea ca merele sint acre (Luni, 3 mai 2010, 12:57)

      Mircea Margarit [anonim] i-a raspuns lui arhitect

      Domnule arhitect: noi, astia care nu avem studii de specialitate, nu putem sa afirmam decit ca marul romanesc ne place/nu ne place, fara a avea la indemina alt argument decit acela ca de gustibus non disputandum. Si din aceasta perspectiva de mirean, uite, mie imi place marul romanesc si nu-mi place deloc peria de spalat sticle a englezilor. De la dvs. asteptam un link catre un studiu care sa ne lamureasca, argumentat, de ce sint prosti aia carora le place pavilionul Romaniei. Adica, daca tot aruncati cu rahat pe pereti, macar explicati-ne si noua ca nu e vorba de o reactie similara cu a vulpii care nu a putut sa treaca de gardul viei. Cu stima,
      • 0 (2 voturi)    
        Auzi amice... (Luni, 3 mai 2010, 14:48)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Mircea Margarit

        Daca vroiai studiu, iti spun sincer, nu il intelegeai. Una doua, vrei trimis la studiu. bai nene e asa greu sa vezi ca seamana cu un Romexpo dezafectat? Ce mai zici de fantana arteziana din curte? Tiganiada reloaded. Nu fac parte din tagma arhitectilor dar asa, din topor, pot sa iti spun ca mai mult respect nu ar strica.
      • -1 (1 vot)    
        toata lumea zice ca marul e acru.. (Luni, 3 mai 2010, 18:35)

        arhitect [anonim] i-a raspuns lui Mircea Margarit

        stimate domnule Margarit, ca sa nu va oblig sa imi puneti sau nu la indoiala competenta in a trata acest subiect, voi face un pas simplu, de a va transmite cateva linkuri ce va vor face, odata cu citirea continutului lor, sa intelegeti ca in spatele fiecarui obiect de acolo este mai mult decat o simpla forma ("jumatate de mar", cum zicea domul Duca, mai sus prezent) si ca arhitectura este mult mai mult decat o bulinuta verde de sticla in care se mananca cu multa veselie sarmale.

        Asadar:

        Danemarca:
        http://www.archdaily.com/57922/denmark-pavilion-shanghai-expo-2010-big/#comment-135394

        Austria:
        http://www.archdaily.com/19028/austrian-pavillion-for-shanghai-expo-2010-span-and-zeytinoglu-architects/
        http://www.archdaily.com/53807/austrian-pavilion-for-shanghai-expo-update/

        UK:
        http://www.archdaily.com/31185/british-pavillion-for-shanghai-2010-expo/

        Ca sa intelegeti ce spun despre comentarii neavizate, va rog sa cititi despre ceea ce face acest pavilion al UK si sa comparati cu formularea cuiva de mai sus.."perie de spalat sticle"..din pacate ne meritam marul

        cu regret
      • 0 (0 voturi)    
        mesajul (Luni, 3 mai 2010, 20:51)

        oli79 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea Margarit

        Va inteleg punctul de vedere si am sa incerc sa va explic de ce marul este putred.
        In spatele unui gest arhitectural ( mai ales de tip expo) se afla un concept , o idee.
        Fiecare pavilion a incercat sa transmita o idee despre arhitectura tarii lor ;unele referindu-se la traditie , altele mergand pe ideea unei arhitecturi ecologice-green (care inseamna printre aletele eficienta energetica, materiale reciclabile -nepoluante, cladire autosuficienta etc etc-subiectul e complex ) , altele ilustrand tendintele arhitecturii contemporane.
        Romania nu a reusit nimic din toate acestea un mar verde executat cu materiale si tehnologii invechite , de mult ne-eficiente este o jignire a conceptului de green arhitecture , o gluma proasta ( asa a fost catalogata de critica internationala , altii mai glumeti au zis ca Steve Jobs ar fi fost happy daca marul era alb :)) .Un pavilion care nu ne face cinste dar din pacate ne reprezinta -la nivel de societate .
        Avem exemple foarte bune de urmat ;vezi arhitectura traditionala( Maramures , Manastirile din Moldova etc) , arhitectura interbelica etc..Din pacate ele sunt uitate sau umbrite de "multul si prostul " ultimilor ani.
        Eu personal mi-as dori ca Istoria Arhitecturii sa se predea in clasele 9-12, liceele teoretice , alaturi de Istorie . Un client educat si un arhitect bun poate schimba fata oraselor actuale. Arhitectura ne infuenteaza si noi o influentam pe ea .
      • 0 (0 voturi)    
        completare (Luni, 3 mai 2010, 21:04)

        oli79 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea Margarit

        Pe langa clientul educat , arhitectul bun mai trebuie si un cadru legislativ dur.
  • 0 (0 voturi)    
    Cateva foarte faine (Luni, 3 mai 2010, 0:56)

    Daniel [anonim]

    Al Marii Britanii este genial.

    Foarte interesante mai sunt al Rusiei, Elvetiei, Coreei de Sud, Spaniei, Serbiei.

    De vazut, merita toate :).

    Al nostru nu este chiar atat de urat. In schimb ideea ar fi fost cu adevarat BUNA daca ar fi construit marul dintr-un material inovator nu din clasicul otel+sticla.
  • 0 (0 voturi)    
    ca'n titlu (Luni, 3 mai 2010, 12:26)

    anado tauriga [anonim]

    toate e frumoase, abea leam vizitat, de ma doare bataturile. si celelante tari are idei foarte multe si foarte frumos de extraordinare idei, ca are multi oameni destepti, nu cacine ascris articolu, uscaisar picsu'n cretz.
  • +1 (1 vot)    
    tratati subiectul pur formal, deci incomplet (Luni, 3 mai 2010, 18:23)

    arhitect [anonim]

    Stimate domnule Duca, am luat la cunostinta parerea dumneavoastra despre "jumatatea de mar" a Finlandei.
    Totusi o sa va fac o deductie simpla. Asa cum nu putem formula urmatoarea expresie: Elvetia este jumatate de Romanie, doar pentru ca are jumatate din numarul de locuitori, cam asa e si cu marul nostru si pavilionul Finlandei. Pe de alta parte, o puteti trata si ca pe o parere a mea personala, eu fiind, prin natura meseriei, atras mai mult de povestea si conceptul din spatele unui proiect aparent "anost", asa cum il numiti pe acesta (totusi fara sa va fi documentat despre el), decat de un balon bombastic verde, cu o tehnologie din anii '80, care nici macar nu incearca sa fie ceea ce se autotrambiteaza ca e..greenopolis...aiureli.
    Din pacate nu pot decat sa alatur aceasta parere a dumneavoastra celeia de putin mai sus, tot sub aceeasi semnatura, despre pavilionul UK (care are in spate mai mult concept decat patratul sumei metrilor patrati de fatada cortina verde a marului nostru) si care imi intareste convingerea ca nu aveti nici cel mai mic habar despre subiectul 'arhitectura', deci nu cred ca ar fi util sa continuam aceasta polemica.

    Oricum, parerea fiecaruia este utila, intr-un mod sau altul..chiar si daca e un exemplu de "tocmai ai ratat un bun moment sa nu spui nimic...".
    cu stima
  • 0 (0 voturi)    
    q.e.d. (Luni, 3 mai 2010, 18:53)

    pavilioane [anonim]

    domnule duca...ziceam undeva despre atitudinea "e bine si asa". Nu e deloc bine si asa, e bine sa poti localiza uratul si sa il elimini. Altfel, vom ramane mereu o natie de oameni, asa cum ati zis, nefericiti.

    cu bine
  • -1 (1 vot)    
    Domnilor arhitecţi (Marţi, 4 mai 2010, 20:46)

    Gelu [anonim]

    Mie mi se pare ca marul României este foarte ok. Pavilionul trebuie să reprezinte ţara iar agricultura green este ceva ce reprezintă România. Arhitectura din Maramureş, mânăstiriile din Moldova reprezintă trecutul nu viitorul aşa că nu văd de ce să le folosim drept concept. Mai mult vă propun să realizaţi dvs. o machetă pentru viitorul pavilion al României folosind cele mai noi si ecologice materiale, să-i puneţi poza pe net ca să vedem şi noi care este viziunea voastră. În rest, de criticat este foarte simplu.
    • 0 (0 voturi)    
      din nou dicutii de taraba (Miercuri, 5 mai 2010, 0:18)

      marverde [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      dupa parerea dumneavoastra, cutia asta rotunda de sticla veche reprezinta viitorul? sunt convins ca nu se referea nici unul dintre criticii de aici la "arhitectura din Maramures, manastirile din Moldova". Nici eu nu cred ca ele ar fi fost ceva definitoriu. Repet, priviti pavilioanele mai sus mentionate si o sa intelegeti de ce e urat al nostru. Ar trebui ca nici macar sa nu ma obosesc sa il critic din punctul de vedere al materialelor folosite (deja uzate moral si eliminate din toate cladirile cu bun simt, cladiri care se respecta..fatadele cortina cu aceasta tehnologie nu doar ca nu se mai folosesc, dar nici macar nu au o urma de concept eco in fabricare, instalare, utilizare.), cred ca o fac destul altii.
      Cea mai grava chestiune e ca pavilionul nostru nu are nici o poveste, nici un concept in spate, care sa il sustina. Asta ma doare cel mai tare si cred ca sunt in asentimentul multora afirmand ca s-a gresit substantial in tratarea acestui subiect de catre organismele responsabile din tara asta.
      Cat despre macheta, o iau ca pe o gluma. Va las un numar de cont, va transmit contravaloarea uneia si va fac cate vreti.... Da, suntem o meserie mercantila :))
      si nu, nu e simplu de criticat, e simplu doar de spus cuvinte urate, dar nefondate. Critica adevarata e mai complexa, are in spate o anumita cadere si cultura, dar din pacate nu va incadrati.
    • 0 (0 voturi)    
      precizari (Miercuri, 5 mai 2010, 12:25)

      oli79 [utilizator] i-a raspuns lui Gelu

      NU am zis ca 'arhitectura din Maramures , manastirile din Moldova sau arhitectura interbelica' sa fie teme pentru un pavilion expo!

      Erau exemple de arhitectura romaneasca de calitate( adica , uite ca se putea si bine!-vezi perioada interbelica) si acea calitate ar trebui continuata. Doar calitatea, nu copiat trecutul, nu in sensul asta ..

      De exemplu , Norvegia a propus un pavilion din lemn- ; in norvegia si in majoritatea tarilor nordice exista o cultura , o traditie a lemnului ; asta nu inseamna ca tehnologia lemnului nu a evoluat si odata cu ea si arhitectura ..

      Traind intr-un Bucuresti (de exp) prafuit plin de fatade cortina rele , fara minime cunostinte de arhitectura / istoria arhitecturii , ajungi sa ti se para Ok marul romanesc ! Pana si pe Lipscani vezi cortine kitch ! ( OAR ar trebui sa retraga dreptul de semnatura al arh care a proiectat si al celor care au avizat Lipscani nr. 90A-spre exemplu)..

      Legat de pozele cu macheta pe net , ar fi fost TARE BINEE ; in sensul ca trebuia organizat un CONCURS DE IDEI......
  • 0 (0 voturi)    
    completari (Miercuri, 5 mai 2010, 0:40)

    arhitect [anonim]

    Discutand despre o pozitie oficiala a OAR, acesta exista, sub forma unei petitii comune, OAR si revistele de profil din tara si poate fi consultata la adresa:

    http://www.oar.org.ro/upload/2009/2009_05_05_petitie_comuna_pavilion_Expo_Shanghai_2010.pdf

    Am rugamintea si recomandarea ca Hotnews, in calitate de moderator al acestei discutii, sa faca acest subiect cunoscut si sa deschida aceasta problema, totusi tardiv.
    Oricum, este o tema atat de complexa, incat chiar merita un articol aparte si scos poate din zona asta a discutiilor neprincipiale de la subsolul altor subiecte.
    va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat ca s-a uitat deja subiectul (Vineri, 14 mai 2010, 14:21)

    arhi [anonim]

    aici sunt toate pavilioanele, in ordine alfabetica...
    revin la ideea ca hotnews sa reia tema asta si sa apara o dezbatere, macar sa ramanem cu ceva in urma, nu doar cu un gust amar..

    http://www.evolo.us/architecture/all-the-pavilions-at-the-2010-shanghai-world-expo/
  • 0 (0 voturi)    
    vorbiti din ce vedeti pe net? (Marţi, 8 iunie 2010, 21:25)

    coco [anonim]

    voi vb din ce vedeti pe net eu am fost acolo si este ceva frumos si chinezi au cu ce se lauda
  • 0 (0 voturi)    
    pavilion romania (Duminică, 13 iunie 2010, 16:44)

    codruta [anonim]

    Am fost la Expo Shanghai si foarte grabita m-am indreptat spre pavilionul Romaniei - mi-a fost rusine (din nou!!!) ca apartin unei tari care nu a inteles mesajul acestei expozitii, inafara de culoarea verde a pavilionului nimic din interior nu are legatura cu pompoasa denumire de greenopolis. Trei ulcele si doua monitoare intr-o sala si un jalnic restaurant pe langa care cantinele studentesti sunt un lux, ca sa nu vorbim de meniul traditional romanesc si de oamenii care ar trebui sa fie gazdele in acel pavilion!!! De cand oare french fries si creme brulee sunt traditii in Romania! A si fara sa par deplasata dar parca ne chinuiam sa aratam lumii ca tigan nu inseamna roman dar la Expo pe scena canta o formatie de tigani! Ma rog , de parca mai conta!