Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Daca se dovedeste implicarea Israelului in asasinarea liderului Hamas, seful Mossad trebuie arestat si extradat - Dubai

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2010, 14:52 Actualitate | Internaţional

Seful politiei din Dubai a cerut vineri arestarea directorului Mossad, daca se dovedeste ca agentia israeliana de spionaj s-a aflat in spatele uciderii liderului Hamas, anunta BBC News.

Generalul Dahi Khalfan a declarat ca Interpolul ar trebui sa emita "o notificare cod rosu" pentru a aproba arestarea lui Meir Dagan.

Tel Avivul a preferat sa nu comenteze prea mult afirmatia, precizand ca seful politiei din Dubai nu a prezentat nicio proba care sa incrimeze serviciile secrete israliene.

Mahmoud al-Mabhouh, unul dintre fondatorii aripii militare a miscarii Hamas, a fost gasit mort intr-un hotel din Dubai, in data de 20 ianuarie.

Anchetatorii afirma ca cei 11 asasini au folosit mai multe pasapoarte europene - dintre care 6 britanice - false.

Guvernul britanic a precizat ca a nu a detinut nicio informatie referitoare la utilizarea pasapoartelor false in acest incident, desi ministrul de externe "din umbra", William Hague, a declarat ca "este foarte posibil" ca guvernul sa fi fost informat in prealabil. Mai multe ziare din insula au speculat ca serviciul britanic de informatii MI6 a fost pus in garda de Israel, inainte de uciderea liderului Hamas.

Gen. Khalfan a afirmat ca este sigur in proportie de 99% ca Israelul a fost implicat in asasinat.

Intr-un interviu televizat acordat joi, el afirma: "Daca se dovedeste ca Mossadul s-a aflat in spatele crimei, ceea ce este foarte probabil, Interpolul ar trebui sa emita o notificare cod rosu pentru seful Mossad, deoarece acesta ar fi un criminal".

Interpolul a emis mandate de arestare pentru cei 11 suspecti, desi a admis ca identitatea adevarata a acestora este incerta. Notificarea cod rosu este emisa pentru arestarea persoanelor cautate in vederea extradarii lor.

Un oficial isralian a declarat, sub protectia anonimatului, ca amenintarea emiterii unei notificari cod rosu este absurda.

"Acuzatiile sunt lipsite de orice fundament", a precizat el. 


Citeste mai multe despre   























1791 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    formulat gresit... (Vineri, 19 februarie 2010, 15:14)

    airamerica [utilizator]

    Poate avansat si decorat.... Treaba lui la serviciu e sa prinda si sa lichideze persoane care pot fi potentiale amenintari la adresa statului sau....
    • +5 (13 voturi)    
      daaa (Vineri, 19 februarie 2010, 16:11)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

      ceea ce spui tu se numeste asasinat.
    • +4 (8 voturi)    
      Totul e correct (Vineri, 19 februarie 2010, 16:23)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui airamerica

      Pana la a lichida. A anifila e mai bine. Sa nu mai zic ce reprezinta amentarea la adresa statului .. si cei care fac evaziune fiscala ameninta statul, unde pui granita intre cine trebuie omorat si cine trebuie pus in puscarie. Daca era in israel si il prindeau il condamnau la moarte? Cred ca nu.
  • -1 (19 voturi)    
    dovada? (Vineri, 19 februarie 2010, 15:17)

    Dinu [anonim]

    Papagalul asta de arabete n-a prezentat nici macar o bucatica de dovada ca Mossadul ar fi in spatele executiei (nici macar nu poate fi numit asasinat). Pana nu se dovedeste ceva ar trebui sa taca din gura.
    Si chiar daca ar fi fost Mossadul (improbabil, la cate urme au lasat aia 11) ar merita felicitati pt ca au redus la tacere un asasin. Sa nu uitam cine e victima!

    Si nu s-a sesizat nimeni ca toata povestea e cusuta cu ata alba? 11 oameni ca sa omori un terorist? Cu atat sunt mai multi cu atat riscul de a fi prinsi creste.
    Oricum felicitari cui a facut-o, good job :ok:
  • -3 (17 voturi)    
    Hai ma, chiar asa? (Vineri, 19 februarie 2010, 15:21)

    Anonim [anonim]

    Da' pe Mos Craciun si Micky Mouse nu-i convoaca la tribunal in Dubai? (am auzit ca sunt niste necredinciosi spurcati care otravesc sufletele musulmanilor)
    Da' arabutzu a auzit de cazul celebru al seicului Issa bin Zayed al-Nahyan filmat in timp ce tortura un vanzator de grau (imagini filmate), pe ala nu-l aresteaza?
  • +1 (9 voturi)    
    O mica mascarada (Vineri, 19 februarie 2010, 15:23)

    xolv [anonim]

    O mica mascarada pusa in scena pentru ca arabii din emirate sa scape basma curata in fata palestinienilor pentru serviciul facut prietenilor israelieni.
    • -1 (5 voturi)    
      DA DA... (Vineri, 19 februarie 2010, 16:28)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      asta cred ca e!
  • -4 (12 voturi)    
    Mda, voi gazduiti un criminal..... (Vineri, 19 februarie 2010, 15:28)

    Claude [anonim]

    .... si de vina sint altii. In momentul in care l-ati gazduit ati acceptat si consecintele.
  • +6 (10 voturi)    
    ellie (Vineri, 19 februarie 2010, 15:44)

    max roni [anonim]

    institutul ellie wiesel nu are nici o luare de pozitie?
    • +6 (8 voturi)    
      dar... (Vineri, 19 februarie 2010, 16:12)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui max roni

      dar institutul Diesel?
  • -5 (13 voturi)    
    pai de ce mai baieti sa-l arestati? (Vineri, 19 februarie 2010, 15:45)

    kalu [anonim]

    adica arabetele criminal se plimba liber, auzi in Dubai !!! si pe seful Mossad sa-l arestati? Este bine ce s-a intamplat ca pe astia nu-i sperie nimeni. P.S - asa s-a mai facut si economie de bani pentru cazarea de la puscarie.
  • 0 (8 voturi)    
    Astia vor banii pe pupaza din tei! (Vineri, 19 februarie 2010, 15:49)

    Anonim [anonim]

    Arabii insista ca vor sa vanda pupza din tei!
  • -1 (9 voturi)    
    Cea ce vezi nu este cea ce intampla (Vineri, 19 februarie 2010, 15:52)

    Naivul [anonim]

    Numai naivi pot crede ca Mosad-ul conduce actiuni in care agentii sai se lasa filmati si indentificati cu atata usurinta. Poate ca cei din Dubai si noi impreuna cu ei vedem la televizor exact ceea ce Mosadul vrea ca noi sa vedem? Si de ce credem ca Mosadul este in spatele acestei actiuni? Poate ca palestinienii se curata unul pe altul si incearca sa puna totul in spatele Israelului si sa creeze tensiuni intre el si Anglia? Cine stie?
  • +1 (7 voturi)    
    pozitii arabe. (Vineri, 19 februarie 2010, 16:13)

    mircea [anonim]

    Luari de pozitie tipic arabe.Daca ar fi procedat altfel,poate ca vorbeau serios.Arabii ameninta,dau vina pe altii,fac gargara,dar cand e vorba de dovezi se fac ca ploua.