Jurnal.md: Rusia ar putea amplasa sisteme de aparare aeriana in statele CSI

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2010, 12:10 Actualitate | Internaţional

Seful Marelui stat Major al Fortelor Aeriene ruse, general-locotenentul Vadim Volkovitki, a declarat ca Rusia este gata sa amplaseze sisteme de aparare aeriana S-400 in toate statele CSI, informeaza Jurnal.md.

Generalul Volkovitki este convins de faptul ca S-400 pot fi utilizate pentru securitatea colectiva in cadrul sistemului antiracheta comun, creat de zece state CSI, inclusiv Moldova, in anul 1995. 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

1003 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    super (Joi, 18 februarie 2010, 12:19)

    Ionescu Latul [anonim]

    Ar fi o idee buna. Macar ar ocoli Moldova... ar fi aparata si de scutul rusesc si de cel american.
  • +1 (3 voturi)    
    :-) (Joi, 18 februarie 2010, 12:25)

    ionica fonosch [anonim]

    *este unul din cele mai bune sisteme antiaeriene din lume
    [ http://en.wikipedia.org/wiki/S-400 ]
    **nu o zice wikipedia ci o zice unul din cei mai buni analisti australianul KOPP
    [ http://www.ausairpower.net/APA-Grumble-Gargoyle.html ]
    *** in fapt ambele tabere vor incepe o " cercetare radioelectronica " intensa ....
    • +1 (1 vot)    
      Carlo Kopp idiot (Joi, 18 februarie 2010, 14:34)

      Marean [anonim] i-a raspuns lui ionica fonosch

      Da un search pe Google dupa Carlo Kopp, o sa vezi ca imediat ce scrii Carlo Kopp in casuta, Google iti propune optiunea "Carlo Kopp idiot".

      Omul ar vrea sa produca analize bune, dar din pacate NU a avut niciodata acces la informatii clasificate. Asa ca se bazeaza pe date scoase din ... surse "publice".
      In schimb este foarte convins de ceea ce scrie. Nu este singurul care scrie convingator, dar este fals in mare parte.


      Nu trebuie sa crezi tot ce se scrie la APA, Carlo Kopp si Peret Goon sunt manati de concluzii nu de fapte. Concluzia lor principala fiind: "noi (Australia) vrem F-22".
      Sunt folositori din punctul acesta de vedere. Cand vine vorba sa dai apa la moara pe tema "nu vrem F-35, JSF-ul este un junghi" de acolo trebuie sa citezi.
  • +1 (3 voturi)    
    Serios?? (Joi, 18 februarie 2010, 12:29)

    mirce [anonim]

    rusii is vai de mama lor. au economia varza, dar ei se cred inca o forta! cu o sticla de votca data cui trebuie ai penetrat scutul lor. :)
    • +1 (3 voturi)    
      Asa a zis si Hitler (Joi, 18 februarie 2010, 12:47)

      Cine stie... [anonim] i-a raspuns lui mirce

      ... ramane de vazut ...
      • +2 (2 voturi)    
        :) (Joi, 18 februarie 2010, 12:53)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Cine stie...

        em am zis ca i-ai penetrat, nu ca i-ai cucerit! De penetrat si hitler a facut-o!
    • +2 (2 voturi)    
      ba sunt (Joi, 18 februarie 2010, 12:52)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui mirce

      Cat timp au arme nucleare sunt o forta...oricat de mizerabila ar fi economia lor.
      • -1 (3 voturi)    
        ba nu... (Joi, 18 februarie 2010, 14:05)

        iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Cit timp au arme nucleare sint un pericol, forta le-a apus de mult .Nu stii cind apasa pe buton unul beat.
    • 0 (4 voturi)    
      mda (Joi, 18 februarie 2010, 12:57)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui mirce

      Las' ca merg SUA bine.
  • +2 (4 voturi)    
    Absolut normal... (Joi, 18 februarie 2010, 12:56)

    Rescatorul [anonim]

    si Rusia are nevoie de protectie. Nu ma indoiesc ca, mai repede decat se poate crede, Rusia va adera la NATO. Europa si SUA se vor confrunta, in viitor, pe de-o parte, cu marea agresiune economica a triunghiului China/Japonia/Corea si, pe de alta, cu jihadul islamic.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa.... si?????? (Joi, 18 februarie 2010, 13:02)

    Danny_craiova [utilizator]

    Care este problema??????Atata timp cat sunt sisteme de aparare pot sa-si puna in fiecare orasel...Doar nu pun pe banii nostri..
    Dar na fiecare intelege ce vrea...sau cum(cat) poate...
  • -1 (3 voturi)    
    Rusia si SUA (Joi, 18 februarie 2010, 13:39)

    Scippio [anonim]

    Diferenta majora este ca SUA isi pun acel sistem pentru ca are o utilitate, in timp ce Rusia doar ca sa se dea mare ca poate si ea (in logica razboiului rece)
  • 0 (2 voturi)    
    CSI ? (Joi, 18 februarie 2010, 16:15)

    nedumeritu [anonim]

    CSI=Comunitatea Statelor Independente(a se citi sub tutela Rusiei),da parca CSI a fos dupa 89,sau inca mai exista?Sau o fi uitat rusii de tarile din Balcani(Estonia,Lituania,s.a.m.d.) si le considera (automat) tot in batatura lor...