Ucraina: Iulia Timoshenko nu recunoaste victoria lui Ianukovici si contesta alegerile in justitie

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2010, 19:37 Actualitate | Internaţional

Premierul ucrainean Iulia Timoshenko nu va recunoaste infrangerea din alegerile prezidentiale si va contesta in justitie rezultatul, au declarat marti surse parlamentare citate de ziarul online Ukrainska Pravda, preluat de AFP.

"Nu voi recunoaste niciodata legitimitatea victoriei lui Ianukovici intr-un astfel de scrutin", a declarat Timoshenko, in cadrul unei reuniuni cu grupul sau parlamentar.

Mai mult deputati ai blocului Timoshenko au afirmat ca plangerile vor fi depuse in urmatoarele zile.

"Vom face totul pentru a dovedi ca aceste alegeri au fost falsificate", a spus deputatul Serghei Sobolev, intr-o declaratie televizata.

Iulia Timoshenko va incerca, pentru inceput, sa obtina invalidarea rezultatelor din anumite birouri electorale si, in caz de succes, va pune sub semnul intrebarii rezultatul de ansamblu al scrutinului, a explicat un alt deputat al blocului Timoshenko, Olena Shustik.

Ianukovici a obtinut 48,95% din totalul voturilor exprimate la scrutinul de duminica, fata de scorul de 45,48% inregistrat de premier, potrivit rezultatelor partiale, dupa numararea a 99,95% din buletinele de vot.

Observatorii OSCE au apreciat ca scrutinul a fost "transparent si corect".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1730 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    da (Marţi, 9 februarie 2010, 19:52)

    victor [anonim]

    mai stiu eu unu care tot asa urla, iulia oare a tzopait duminica seara?
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 9 februarie 2010, 20:14)

    pamfletaru [utilizator]

    Nu are rost... ceilalti au furat mai bine... ata ete... deal with it!
  • +2 (2 voturi)    
    Alegeri... (Marţi, 9 februarie 2010, 20:19)

    hn [anonim]

    Asa a facut si Geoana! Si cu asta ce-a facut!
    La Bucuresti se mai vorbeste despre ROMANII din afara granitelor? Concret , ce se face pentru ei?
    (Poate mai important e Mazare si Vanghelie- patrihoti faini!. Ei tin capul de afis la circuri...)
  • +2 (2 voturi)    
    uite Mirciulica da-i un telefon lui Iulia, (Marţi, 9 februarie 2010, 20:23)

    Ovidiu [anonim]

    poate aveti acelasi ADN...

    Nu o fi fost dl General, tatal tau, acu vreo 40 si ceva de ani, la vreoun team- building in apropiere de casa unde locuia mama Iuliei?

    Ca prea mare coincidenta e ... si la functiile de stat si la apucaturi....
    • +1 (1 vot)    
      :)))) (Miercuri, 10 februarie 2010, 0:41)

      victor [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      hai ca mi-a prins bine comentariul tau prietene, am ras bine tata :))) auzi team-building cu gionel senior :))))) de unde dracu le scoateti asa bine? :))))
  • 0 (0 voturi)    
    Cum poti castiga cu 48.95% ? (Marţi, 9 februarie 2010, 20:26)

    Iosif Visarionovici Stalin [anonim]

    Oare cum se poate castiga ceva cu 48.95% ? Nu trebuie 50%+ 1 vot ?
    • 0 (0 voturi)    
      Depinde de legislatie (Marţi, 9 februarie 2010, 21:03)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Iosif Visarionovici Stalin

      Depinde de legislatie.
      In SUA, din cate stiu, scrutinul e dintr-un singur tur, iar castigator poate fi candidatul care ia cel mai mare numar de voturi. Poti castiga si cu 40%.
    • +1 (1 vot)    
      Esti neinformat, tataie Iosif Viasionovici (Marţi, 9 februarie 2010, 21:04)

      Trotzki [anonim] i-a raspuns lui Iosif Visarionovici Stalin

      In Ukraina s-a votat in trei casute: Timosenko, Ianukovici si contra ambilor candidati. Te-am lamurit ?
    • +1 (1 vot)    
      Controversatul semn de pe buletin (Marţi, 9 februarie 2010, 21:11)

      kayros [anonim] i-a raspuns lui Iosif Visarionovici Stalin

      Nu trebuie. E nevoie doar de majoritate simpla. Ucrainienii au adoptat o strategie foarte interesanta. Au vrut sa masoare si voturile celor care de obicei scriau cu pixul mesaje obscene tramitandu-i la origine pe toti candidatii. Ca atare au inventat un vot de respingere totala.

      Mie aceasta miscare mi se pare plina de semnificatii sociologice si da o masura a acuratetei directiei in care se misca toata clasa politica...
    • 0 (0 voturi)    
      Controversatul semn de pe buletin (Marţi, 9 februarie 2010, 21:11)

      kayros [anonim] i-a raspuns lui Iosif Visarionovici Stalin

      Nu trebuie. E nevoie doar de majoritate simpla. Ucrainienii au adoptat o strategie foarte interesanta. Au vrut sa masoare si voturile celor care de obicei scriau cu pixul mesaje obscene tramitandu-i la origine pe toti candidatii. Ca atare au inventat un vot de respingere totala.

      Mie aceasta miscare mi se pare plina de semnificatii sociologice si da o masura a acuratetei directiei in care se misca toata clasa politica...
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Marţi, 9 februarie 2010, 21:30)

      moni [anonim] i-a raspuns lui Iosif Visarionovici Stalin

      Si daca aduni 48,95 cu 45 nu-ti da 100% niciodata :)))
    • +1 (1 vot)    
      pt.i.v. stalin (Marţi, 9 februarie 2010, 21:43)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Iosif Visarionovici Stalin

      Pe buletinele de vot,in afara de numele candidatzilor,mai exista un punct,"impotriva tuturor"
    • 0 (0 voturi)    
      La ei,nu. (Miercuri, 10 februarie 2010, 9:10)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Iosif Visarionovici Stalin

      ...
  • 0 (0 voturi)    
    asa, ca-n romania (Marţi, 9 februarie 2010, 21:14)

    moi [anonim]

    bine ca le dam exemplu cu alegerile noastre, sa faca si ei bine, ca suntem "tara(mai) vestica"si membra ue, daca o tin tot asa ii baga si pe ei.

    vai de mama noastra daca am ajuns ca ucrainienii.
  • +1 (1 vot)    
    Cine castiga (Marţi, 9 februarie 2010, 21:44)

    Costica [anonim]

    Legea ucraineana este mai desteapta.
    Ei voteaza in turul doi avand trei obtiuni:candidatu 1 sau 2 si niciunul dintre ei.
    Diferenta fata de 50% spune foarte mult.
  • -1 (1 vot)    
    Uite asa (Miercuri, 10 februarie 2010, 9:12)

    Pantera Roz [utilizator]

    va pierde si Nutzy alegerile prezidentiale din 2014...Ce oameni,dom'le...
  • 0 (0 voturi)    
    sa inteleg (Miercuri, 10 februarie 2010, 10:33)

    ego sum [utilizator]

    ca a bantuit si pe acolo flacara violet?