O familie de evrei sustine ca un granicer german le-a scuipat in pasapoarte

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 26 iulie 2009, 14:13 Actualitate | Internaţional

O familie de evrei, care calatorea din Franta spre Israel, sustine ca un granicer german "i-a umilit", scupiandu-le in pasapoarte si facand cu mainile gesturi ce sugerau ca ii impusca, informeaza ynetnews.com. Michael si Dvora Sitbon au declarat ca, in timpul escalei facute in Germania, ei si cei patru copii au fost supusi unui tratament degradant si rasist de catre unul dintre ofiterii germani de la punctul de frontiera.

Intr-o declaratie facuta la Radio Shalom, Michael Sitbon a declarat ca in momentul in care a vazut ca pasaportul Dvorei e israelian, ofiterul german a scuipat in el si a facut un gest cu mana ca si cum ar fi vrut sa o impuste.

"Am fost socati. Este foarte dureros. Sotia mea este nepoata unui supravietuitor al Holocaustului... Am zburat prin Germania ca a fost cel mai ieftin zbor, insa sotia mea nu mai vrea sa ajunga niciodata acolo", a declarat Michael.

Familia Sitbon locuieste in Franta de peste trei ani. Ei au ajuns in Germania venind de la Paris, urmand sa se imbarce intr-un avion cu destinatia Israel. Evreii sustin ca initial ofiterul german  nu a vrut sa le permita sa treaca, afirmand ca Dvora statuse in Franta peste perioada permisa de viza. Ulterior, granicerul i-a injurat pe cei doi adulti si a "scos sunete ca si cum ne impusca", a declarat Michael.

Cei doi Sitbon au declarat ca incidentul a fost observat de o singura persoana, care este martorul lor.

"M-am confruntat cu antisemitismul si in trecut. Franta nu duce lispa de asa ceva. Insa n-am sa tac in legatura cu acest incident. Il vom da in judecata pe ofiter, chiar daca va trebui sa-l confrunt. Nu voi putea sa-i uit fata. Avea o tunsoare precum cea a lui Hitler", a declarat Michael.

Ambasada germana din Israel a fost informata in legatura cu incidentul.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6054 vizualizari

  • -9 (51 voturi)    
    ... (Duminică, 26 iulie 2009, 14:24)

    Madagascar [anonim]

    Bine le-a facut! Ce cautau in Germania?
    • +7 (25 voturi)    
      Era von Mazare antisemitul , deghizat in vames ... (Duminică, 26 iulie 2009, 15:27)

      Gligore [anonim] i-a raspuns lui Madagascar

      Oribil ! ma intreb daca von Mazare nu depaseste limitele bunuluisimt ,torturand psihic o familie de evrei,cinstita si la locul ei ,cu zeciuiala la zi pentru sinagoga ....cat mai au de cand autoritatile sa il suporte pe Mazare Antisemitul ?...cat ?
      • +6 (24 voturi)    
        Mazare (Duminică, 26 iulie 2009, 15:51)

        ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui Gligore

        Cred ca pe Mazare nu trebuie sa-l suporte nimeni din cauza ca este un mafiot ,nu din cauza ca a defilat îmbrăcat in nazist.

        Ăștia au primit o țara pe fondul holocaustului.. sa ma lase sa ma îmbrac cum vreau.
        • +11 (21 voturi)    
          evreii astia.... (Duminică, 26 iulie 2009, 19:02)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

          Exact cucu, profitori mai mari decat evreii nu exista. Sunt singura natiune care s-a gandit sa-si vanda mortii.
          Nu pot sa spun ca am ceva cu evreii si nu sunt de acord cu discriminarile si rasismul dar ma deranjeaza toata zarva asta care se face pe tema antisemitismului. Au fost altii mai discriminati decat ei (negrii de exemplu) asa ca sr putea sa nu se mai victimizeze atat.
        • +5 (11 voturi)    
          evreii? (Luni, 27 iulie 2009, 0:05)

          ionutz [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

          evreii sunt printre cei mai cruzi criminali sa nu uitam ce au facut ultima oara in Gaza cati copii au ucis au interzis pana si accesul presei
    • +5 (35 voturi)    
      Evreii astia..... (Duminică, 26 iulie 2009, 16:06)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Madagascar

      Numai samanta de scandal au in ei !
    • -8 (26 voturi)    
      Se pare ca... (Duminică, 26 iulie 2009, 17:49)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Madagascar

      ...unii forumisti considera ca s-a dat "liber" ca evreii sa fie scuipati, ca un preludiu inainte de a fi impuscati.
      Unii se si vad in epoca de aur a Capitanului si a Conducatorului, ambii capetenii de asasini ce au tarait tzara, fiecare prin actiunea lui, in nenorocirea din care inca n-a iesit nici acum.
      Hei, forumisti otraviti, ura va inunda creierul ca o hemoragie cerebrala si pierdeti orice proportie in ceeace afirmati, la fel ca dementii din acele vremuri. Va mai puteti opri, pana cand aceasta hemoragie nu va cuprinde tot ce a mai ramas din encefal.
      Marea voastra majoritate nici n-a avut vreodata ocazia sa inalneasca un evreu. Ei sunt abia 0,02% din toata populatia, majoritatea pensionari si in putini ani practic nu vor mai fi, spre bucuria voastra.
      Dar voi va hraniti cu povestirile exacerbate despre ei, cu literatura nazista renascuta si nu aveti un subiect mai predilect decat ei, in traditia buna a evului mediu din care mintile voastre inca n-au iesit. Visati chiar sa-i vedeti lichidati in toata lumea.
      Si omiteti marasmul moral care domneste in tara, coruptia care bubuie la toate nivelele acordand protectie celor mai onerosi afaceristi, furtul din averea publica, nesfarsitele afaceri scandaloase, falimente "tzeapa", deturnari de fonduri publice, ineficienta cronica in conducerea treburilor publice, "universitatile" pe hartie cu diplome scandaloase si cate altele, DE PRODUCTIE PUR VERDE ROMANEASCA, pe care le puteti citi zilnic in presa.
      Dar va intereseaza in principal evreii, iar daca pe cei locali nu-i mai gasiti, ii cautati pe afara.
      Nu va dati seama cat de hidosi si ridicoli aratati?
      Priviti-va in oglinda, v-am pus-o in fata.
      Treziti-va cat timp nu e inca prea tarziu.
      • +6 (10 voturi)    
        Corneliu ,iar o iei pe aratura... izzi papasha (Duminică, 26 iulie 2009, 20:13)

        Gligore [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

        am fost impotriva tantalaului de primare de Constanta ,care nici el nu e vinovat 100%,pt ca nu are discernamant ,dar merita din plin caterinca, ca e o caricatura....nu te simti obligat sa rescrii tu istoria noastra, o cunoastem foarte bine ,multumita lui Ecaterinca Andronescu-mandra noastra mini-stroaica,
        evreii sunt oameni ca si noi ,nici mai rai ,nici mai buni, si faptul ca ,dupa doua mii de ani, au primit tara inapoi e o minune istorica; cred ca unii forumisti sunt satui de propaganda sionista si ar vrea sa critice liber anumite aspecte !sper ca nu ai nimic impotriva sa ne exprimam liber ??!!
        • +3 (11 voturi)    
          exprimare libera (Duminică, 26 iulie 2009, 23:51)

          adi [anonim] i-a raspuns lui Gligore

          ce sa te exprimi liber nu ai voie sa zici nimica de evrei pentru ca ei sunt poporul ales si este interzis prin lege sa negi holocaustul

          evreii au voie sa faca trafic de organe, sa construiasca monumente pe iarba verde a parcurilor, scandaluri ,coruptie, uciderea copiilor palestinienilor, colonizari etc...
    • -6 (14 voturi)    
      Jenant (Duminică, 26 iulie 2009, 17:58)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Madagascar

      Sa-ti fie rusine! Esti un animal!
      • -5 (11 voturi)    
        Bine ai zis (Duminică, 26 iulie 2009, 19:53)

        Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        Numai un retard putea sa gandeasca asa. Eu stau si ma intreb ce cauta animale ca "Madagascar" in Romania. Ar fi mult mai bine daca i-am impusca si am aduce evrei civilizati in locul lor.
    • -5 (9 voturi)    
      Se pare ca... (Duminică, 26 iulie 2009, 20:54)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Madagascar

      ...unii forumisti considera ca s-a dat "liber" ca evreii sa fie scuipati.
      Unii se si vad in epoca de glorie a Capitanului si a Conducatorului, ambii capetenii de asasini ce au tarait tzara, fiecare prin actiunea lui, in nenorocirea din care inca n-a iesit nici acum.
      Hei, forumisti otraviti, ura va inunda creierul ca o hemoragie cerebrala si pierdeti orice proportie in ceeace afirmati, la fel ca dementii din acele vremuri. Va mai puteti opri, pana cand aceasta hemoragie nu va cuprinde tot ce a mai ramas din encefal.
      Marea voastra majoritate nici n-ati avut niciodata ocazia sa inalniti un evreu. Ei sunt abia 0,02% din toata populatie, majoritatea pensionari si in putini ani practic nu vor mai fi deloc, spre bucuria voastra.
      Dar va hraniti cu povestirile exacerbate despre ei, cu literatura nazista renascuta si nu aveti un subiect mai predilect decat ei, in traditia buna a evului mediu din care mintile voastre inca n-au iesit. Visati chiar sa-i vedeti lichidati in toata lumea.
      Si omiteti marasmul moral care domneste in tara, coruptia care bubuie la toate nivelele acordand protectie celor mai onerosi afaceristi, furtul din averea publica, nesfarsitele afaceri scandaloase, falimente "tzeapa", deturnarile de fonduri publice, ineficienta cronica in conducerea treburilor publice, "universitatile" pe hartie cu diplome scandaloase si cate altele, toate DE PRODUCTIE PUR VERDE ROMANEASCA, de care puteti citi zilnic in presa.
      Dar va intereseaza in principal evreii, iar daca pe cei locali nu-i mai gasiti, ii cautati pe afara.
      Nu va dati seama cat de hidosi si ridicoli aratati?
      Priviti-va in oglinda, v-am pus-o in fata.
      Treziti-va pana cand nu e prea tarziu.
  • +24 (46 voturi)    
    Ii urez succes! (Duminică, 26 iulie 2009, 14:26)

    msrp [utilizator]

    "Avea o tunsoarea ca a lui Hitler". Hai frate ma lashi? Sigur era Hitler reincarnat.

    Presupun ca daca nu va castiga procesul va insemna ca si judecatorul e antisemit.
    • +15 (29 voturi)    
      la fel cum (Duminică, 26 iulie 2009, 16:18)

      kalu [anonim] i-a raspuns lui msrp

      si politia romana este antisemita deoarece a inchis clinica de ovule a mascariciului ala israelian !!!
  • +21 (47 voturi)    
    of of, mai mai! (Duminică, 26 iulie 2009, 14:30)

    strull [anonim]

    omul a pierdut stampila si a trebuit sa le puna o viza, nu?
    • -3 (11 voturi)    
      :)))) (Duminică, 26 iulie 2009, 15:52)

      ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui strull

      :))))))))))))
    • +7 (11 voturi)    
      ADN (Duminică, 26 iulie 2009, 17:23)

      Spitfire [anonim] i-a raspuns lui strull

      Asta inseamna ca a si semnat cu propriul ADN.
      Scuipatii, daca au singe in instalatie, pot sa-si duca pasapoartele la analiza si sa-si dovedeasca acuzatiile.
      • +4 (4 voturi)    
        saliva ok (Duminică, 26 iulie 2009, 23:34)

        Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Spitfire

        saliva e absolut suficienta pentru determinat amprenta genetica
        • 0 (0 voturi)    
          nu cred! (Luni, 27 iulie 2009, 13:20)

          oarecare [anonim] i-a raspuns lui Aramis

          cam tras de par nu credeti?
          eu nu cred asa ceva...in primul rand sunt camere peste tot, nu cred ca isi periclita jobul in halul asta, pt ca la ei nu e ca la noi sa se acopere intre ei.e caz de puscarie..si ca avea freza lui hitler, ma lasati, chiar ca e trasa de par.
          chiar daca in sinea lui e nazist, nu cred ca e atat de prost sa se exteriorizeze exact la locul muncii.inseamna cu siguranta ca mai sunt si alte victime..doar nu o fi fost singura familie de evrei care tranziteaza germania...bla bla!
  • +19 (29 voturi)    
    Sigur era mazare! (Duminică, 26 iulie 2009, 14:43)

    alois [anonim]

    Daca au saliva in pasaport sa faca testul adn si au dovada. Daca nu e doar o poveste...
    • +13 (23 voturi)    
      Mazare? (Duminică, 26 iulie 2009, 14:57)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui alois

      Pai daca avea tunsoarea lui Mazare era si mai grav. Am impresia ca la cat s-a scris in ultimu timp in ziare Mazare e mai antisemit decat Hitler
    • +11 (25 voturi)    
      nu numai (Duminică, 26 iulie 2009, 15:25)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui alois

      pana la adn, sigur exista inregistari de la camerele de supraveghere.
      sunt satul de vesnica auto-victimizare a evreilor in conditiile in care ei fac ce/cand/cu cine si cum vor. si nu ma refer la magaiat pe frunte sau dat ramuri de maslin (vezi mizeriile facute de ei in gaza). pe de alta parte, daca asa a fost (si se poate verifica) cel care a facut asta trebuie sa plateasca.
      • +3 (3 voturi)    
        Guturai (Luni, 27 iulie 2009, 4:07)

        Johan [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

        Da' ce nu are voie omul sa mai stranute/ Gata l-ati vazut in puscarie!
  • +23 (31 voturi)    
    Nu numai ca avea tunsoarea... (Duminică, 26 iulie 2009, 14:46)

    Claude [anonim]

    .... dar vorbea si limba lui Hitler...
    • +17 (29 voturi)    
      exagerati, exagerati, exagerati! (Duminică, 26 iulie 2009, 15:04)

      hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      excelent!
      daca zic ca nu-mi plac evreii, sunt antisemit, daca zic ca nu-mi plac tiganii sunt rasist, daca zic ca nu-mi place nu stiu ce minoritate, sa zicem lipovenii, sunt xenofob sau cu homosexualii la fel.... nu? sau poate pur si simplu imi expirm parerea. s-a ajuns la o discriminare pozitiva si o atitudine mult prea suspicioasa in legatura cu situatiile astea.
      • +7 (11 voturi)    
        ai dreptate (Duminică, 26 iulie 2009, 17:47)

        xan [anonim] i-a raspuns lui hartagramz

        asa este, sunt de acord cu tine. adica de ce sa nu putem fi in dezacord cu evreii? astia numai bani vor, si nenumarate avantaje. sa se care la ei in israel si sa taca din gura jegosii...ca stiu numai sa escrocheze popoarele in interiorul carora sunt. daca mi se pare ca exagereaza cu holocaustul lor, care e problema? e democratie,si am tot dreptul sa spun asta.
        toti se rusineaza cand vine vorba de holocaust...dar romanii si tiganii care au fost omorati in lagare? eu sunt roman si ma doare undeva de evrei, noua ca popor nu ni s-a recunoscut nimic in aceasta privinta. asa ca sa ne mai scuteasca evreii de tampeniile lor. ce a fost a fost. ce tot cer atatia bani?
        • -3 (3 voturi)    
          RE: exagerati, exagerati (Luni, 27 iulie 2009, 0:12)

          clara [anonim] i-a raspuns lui xan

          1.Sunt mirata de dusmania de aici din forum. Inteleg ca multi dintre voi sunt satui de perceputa victimizare a natiunii israeliene, dar in acest caz concret nu s-a decis inca nimic. Toata lumea pe forum nu doar isi da cu parerea, si culmea cu totii sunt SIGURI ca cei doi au mintit.

          2. hartagramz: problema cu antisemitismul, rasismul si xenofobia e ca nu este o parere ci un stil de viata pe care este foarte probabil sa-l traiti. Parerile se pot argumenta, rasismus si xenofobia mai greu.

          Exemplu de parere: Nu imi plac barbatii cu chelie (argument implicit: nu ma atrag dpdv fizic --> e de competenta mea sa judec cine ma atrage fizic si cine nu)

          Exemplu de homofobie: Nu imi plac homosexualii (argument implicit: homosexualitatea este o decizie individuala, exista o sexualitate corecta si una falsa etc)

          Exemplu de rasism: Nu imi plac tiganii (argument implicit: tiganii sunt rai, fura etc. --> generalizare a unor caracteristici negative, care nu pot fi sustinute pt. fiecare individ)

          Cand exprimam o parere acceptam implicit ca alti oamani pot avea o alta parere, care este pentru ei si in raport cu realitatea la fel de valida ca parerea noastra. Parerea ramane parere atata timp cat se bazeaza pe atribute perceptibile (chelie, culoarea parului etc).

          Cand exprimam generalitati de genul "nu-mi plac tiganii", "nu-mi plac homosexualii" sau "nu stiu ce minoritate" proiectam niste caracteristici negative pe grupele respective, caracteristici care nu sunt observabile. Daca spun ca nu-mi plac homosexualii, implic in imaginiea asta o intreaga caracterizare a spusilor homosexuali, o caracterizare cu care ei nu se identifica si care probabil nici nu e adevarata (spun asta, fiindca de obicei cei mai mari dusmani ai homosexualilor nu au contact cu nici un homosexual in viata de zi cu zi). Pe de alta parte ii reduce pe acesti oameni la o caracteristica, in cazul de fata sexualitatea. In cazul rasismului la "rasa".
          • +4 (4 voturi)    
            Evreii nu sunt evrei daca... (Luni, 27 iulie 2009, 1:02)

            Axul [anonim] i-a raspuns lui clara

            ... nu se victimizeaza, nu au o ruda supravietuitoare, nu au pretentia ca toti ceilalti sa le planga mortii si nu se asociaza cu tiganii si cu homosec-sualii.
            Evreii au si competente: evalueaza corect daca le plac sa nu cheliosii!
          • 0 (0 voturi)    
            nu-mi plac urzicile... (Luni, 27 iulie 2009, 17:03)

            io [anonim] i-a raspuns lui clara

            nu inseamna ca ma apuc sa le extermin:D

            nu este nici o ura pe forum, ci o sila fata de folosirea abuziva a acuzei de antisemitism.
            nu am zis niciodata ca nu imi plac evreii. sunt o groaza de evrei remarcabili. in schimb am zis ca nu imi place ce face statul israel - nu este pic de ura aici, dar iata ca o asemenea idee este catalogata ca antisemita. la fel, nu imi place sionismul. deseori a luat forme teroriste, dar daca acuzi sionismul ti se spune ca esti antisemit. in concluzie, nu imi plac acei evrei care reusesc sa aiba atata autoritate incat sa ii poata stigmatiza pe cei ce isi exprima pareri cu privire la actiunile etic indoielnice ale statului israel de pilda. e complicat, stiu. de asta functioneaza ca manipulare.
    • +8 (20 voturi)    
      Nu numai ca avea tunsoarea... (Duminică, 26 iulie 2009, 15:04)

      blabla [anonim] i-a raspuns lui Claude

      ".... dar vorbea si limba lui Hitler... "

      "Limba" lui Hitler este si limba lui Kant, Hegel, Beethoven, Mozart, Haydn, Dürer, Goethe, Schiller.
      • +13 (19 voturi)    
        Aoleo ! (Duminică, 26 iulie 2009, 15:32)

        the [utilizator] i-a raspuns lui blabla

        si astia erau antisemiti ???
        • -4 (8 voturi)    
          Aoleo! (Duminică, 26 iulie 2009, 15:38)

          blabla [anonim] i-a raspuns lui the

          Intreaba-l pe Claude... El e expert.. :-)
          • -1 (1 vot)    
            . (Duminică, 26 iulie 2009, 20:20)

            sep [utilizator] i-a raspuns lui blabla

            a uitat de Wagner, Nietzche ... :-)
      • 0 (2 voturi)    
        Sunteţi sigur că nu vorbea limba lui Th Mann ? (Duminică, 26 iulie 2009, 21:25)

        Mitică (Pălărierul) [anonim] i-a raspuns lui blabla

        Sunteţi sigur că nu vorbea limba lui Thomas Mann ? sau a lui Karl Jung, Karl Marx, Frederich Engel, Rosa Luxembourg, Moses Mendelssohn, Gabriel Riesser, Leopold Kunz, Samuel Hirsh, Solomon Steinheim, Zacharias Frankel, Louis Lewandowski, Samuel Holdheim, Walter Rathenau, Hugo Preuss (acestia au fost chiar ministru de externe si resăectiv ministru de interne) şi chiar a unuia care l-a decorat pe caporalul Hitler cu Crucea de Fier Cls. I - lt. Hugo Gutmann.
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Duminică, 26 iulie 2009, 17:09)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Da' accent austriac avea? ( ca altfel e doar o copie nereusita.....)
    • +3 (3 voturi)    
      Era bărbierit ca Hitler! Nici nu fuma, ca Hitler ! (Duminică, 26 iulie 2009, 21:15)

      Mitică (Pălărierul) [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Era bărbierit ca Hitler! Nici nu fuma, ca Hitler ! Nici nu era beat, ca Hitler !

      Nu avea mustaţă, dar acesta nu contează - căci poate să ţi crească, că şi lui Hitler i-a crescut mustaţa !

      Cred că folosea acelaşi aftershave - Nivea, la fel ca Hitler, căci miroasea uşor, discret a muşeţel!

      Dintre toate - comparaţia cu freza mi se pare cea mai hazardată.
  • +12 (26 voturi)    
    Evrei (Duminică, 26 iulie 2009, 14:51)

    Ittzig si Ahmed [anonim]

    Pai asta le faceti voi evreii la palestinieni din 45 incoace. A, la voi e holocaust da' la altii nu se aplica.
  • +15 (27 voturi)    
    Mda (Duminică, 26 iulie 2009, 14:53)

    eu [anonim]

    Astia nu se mai satura sa victimizeze? Sa inventeze?
  • +19 (23 voturi)    
    ALOIS (Duminică, 26 iulie 2009, 14:58)

    Hees [anonim]

    Si vamesii lor cum dracu se poarta cu .Cand m-am intors din israel cu sotia au avut o atitudine fata de ea injositoare.Asa ca sa taca dracului din gura .
    Lumea a inceput sa se sature de topaituriile lor de alesi ai lui D.zeu.Avea o tunsoare ca hitler.Deci nici nu o sa ne mai putem tunde cum nu le place .
    Ce tantalau.Sant cei mai mari agitatori si provocatori.
    Noroc ca nu sant majoritatea evreiilor asa.
  • -2 (10 voturi)    
    . (Duminică, 26 iulie 2009, 15:13)

    sep [utilizator]

    si care este rostul articolului?
  • +19 (21 voturi)    
    evrei,graniceri germani (Duminică, 26 iulie 2009, 15:18)

    dr.gabriela constantin [anonim]

    de cind traiesc in aceasta tara(30 ani),ii vad pe germani cita jena au de ceea ce s-a petrcut in cel de al doilea razboi si nu fac niciodata fata de mine(eu sunt crestina) nici cel mai mic comentar despre evrei.Aceasta stire este rau intentionata si poate ca nu reflecta absolut deloc realitatea.La punctele de frontiera-numai aeropoarte!- granicerii sunt extrem de politicosi si sunt mai multi,asa ca ar fi fost un martor care sa confirme acest incident.Problema este ca evreii nu vor sa uite si ii santajeaza pe tote caile, caci au si extrem de multe avantje banoase!
    • +11 (13 voturi)    
      Am și eu un neamț la muncă (Duminică, 26 iulie 2009, 16:07)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui dr.gabriela constantin

      Am rămas surprins să aflu cât de rușinat este de propria istorie. Dacă zici ceva de trupele SS sau de naziști, se face mic într-un colț și se rușinează. Chiar nu e mândru de ce-au făcut naziștii. Părerea mea este că evreii alimentează acest pseudo-conflict pentru a-și menține anumite beneficii.

      Am mai zis într-un post, s-a întâmplat, a fost, n-avem ce face, nu putem șterge istoria. Putem în schimb să privim înainte și să nu mai trăim în trecut.

      Este adevărat și faptul că generația actuală și-a pierdut părinții în Holocaust. Dar nu văd de ce trebuie contemporanii lor să plătească pentru ceva ce n-au făcut?

      Cu stimă,
      Adrian
      • +9 (11 voturi)    
        Titlul corect: Doi delicvenţi evrei acuză... (Duminică, 26 iulie 2009, 17:03)

        Mitică (Pălărierul) [anonim] i-a raspuns lui ady624

        Titlul corect al articolului ar trebui să fie:

        "Doi delicvenţi evrei acuză..."

        Problema începe cu d-na Dvora Sitbon care a stat pe teritoriul Uniunii Europene pentru o perioadă mai lungă decât viza din paşaport. Acest fapt este o infracţiune, care se pedepseşte cu amendă contravenţională şi cu restrângerea dreptului de şedere în spaţiul comunitar-Regulamentul (CE) Nr.539/2001
        al Consiliului din 15 martie 2001 de stabilire a listei ţărilor terţe ai căror resortisanţi trebuie să deţină viză pentru trecerea frontierelor externe şi a listei ţărilor terţe ai căror resortisanţi sunt exoneraţi de această obligaţie".
        La plecarea de pe teritoriul Franţei - cei doi delicvenţi evrei aleg să părăsească spaţiul comunitar din Germania, deoarece confruntarea cu autorităţile franceze s-ar fi terminat cu expluzare imediată şi cu interzicerea dreptului de sedere pentru mai mulţi ani.
        Ghinion - poliţistul de frontieră german a observat încălcarea legii de către d-na Dvora Shibon şi s-a conformat instrucţiunilor de lucru ... i-a oprit pe delicvenţi penrtu lămurirea situaţiei.
        Aceştia au început să facă scandal şi să mintă ca de obicei...neamţul, bun la suflet, le dă drumul în loc să îi aresteze pentru infracţiunea de rămânere pe teritoriul comunitar peste perioada permisă - pe d-na Dvora Shibon şi pentru găzduirea unui emigrant ilegal - pe dl. Michael Shibon.
        Odată ajunşi în Israel - cei doi se laudă, se plâng, ţipă, urlă, etc. deoarece realizează că încălcarea legilor Uniunii Europene le va dificilă revenirea în Franţa şi statul în Franţa. Prietenii îi sfătuiesc să contraatace la radoi, prin ziare, la TV-clamând gesturi obscene şi ameninţări inexistente, în speranţa că vor intimida "adversarul".
        Well...acum cei doi evrei sunt probabil înregistraţi drept delicvenţi în sistemul SIRENE şi ca urmare le va fi greu să mai vadă o vreme meleagurile Franţei.
        Despre plângerile lor...le recomandăm să le pună bine pe un bileţel, pe care să şi-l bage undeva...în zidul din Ierusalim.

        Shalom!
        • +6 (6 voturi)    
          Q.E.D. (Duminică, 26 iulie 2009, 20:16)

          Montesquieu [utilizator] i-a raspuns lui Mitică (Pălărierul)

          Chapeau! In sfarsit un comentariu pertinent in toata marea asta de datatori cu parerea. Desi cam toti de pe-aici se simt datori sa elucubreze, nici macar unul nu s-a gandit sa porneasca de la singurul lucru care conteaza: de la fapte. Si faptele sunt astea: o individa (intamplator evreica) si sotul ei (intamplator evreu) incalca o norma de drept european; ilegalitatea este identificata de un granicer (intamplator neamtz). Norma aia de drept spune clar ca cei doi sunt in ilegalitate si ca tre' expulzari de urgenta (fara dreptul de a mai reveni in spatiul UE, nu doar in cel Schengen). Asa ca, odata ajunsi in tarisoara lor, dornici insa de a reveni prin Europa, joaca singura carte la indemana: antisemitismul.
          Desi sunt ferm convins ca bietul granicer n-a facut nimic din tot ce e acuzat, simpla acuzatie de antisemitism genereaza o isterie idioata fara nici un fundament. Din pacate insa, chiar daca se va dovedi ca cei doi sunt doar niste escroci, raul ramane facut.
        • +1 (1 vot)    
          bravo! (Duminică, 26 iulie 2009, 23:26)

          The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Mitică (Pălărierul)

          superb!
        • +1 (1 vot)    
          Foarte plauzibil (Duminică, 26 iulie 2009, 23:56)

          ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Mitică (Pălărierul)

          Foarte bine punctat. No comment.

          Adrian
      • +4 (4 voturi)    
        nu generaliza ... (Duminică, 26 iulie 2009, 17:13)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui ady624

        Doar cateva organizatii evreiesti (chair sioniste) castiga beneficii serioase din zilnicele scandaluri despre antisemitism. Exista destui supravietuitori ai lagerlor, cu seria tatuata pe brat, care traiesc in saracime, se descurca cum pot - ca restul majoritatii de pe planeta.
    • +4 (4 voturi)    
      ! (Duminică, 26 iulie 2009, 17:11)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui dr.gabriela constantin

      Ai dreptate totala!
      Ce pot eu sa spun este ca ei evita subiectul si intre ei, cu toate ca platesc inca bani grei!
    • 0 (0 voturi)    
      Jidzii (Joi, 22 octombrie 2009, 6:41)

      incognito [anonim] i-a raspuns lui dr.gabriela constantin

      Asa este. Am trait destui ani in Germania ca sa simt vinovatia noilor generatii de nemti pentru fapte la care nu au contribuit cu nimic. Unii tineri se duceau in Israel in loc sa se inroleze in armata germana si voluntariau acolo. Erau umiliti de evrei intr-un fel extrem de ticalos. Pe de alta parte generatiile tinere din Israel se infrupta permanent din sacul fara fund
      "die Wiedergutmachunggelder". Rusine celor care insceneaza asemenea lucruri, care fara indoiala nu s-au petrecut.
  • -9 (15 voturi)    
    Parere (Duminică, 26 iulie 2009, 15:24)

    Adrian [anonim]

    Daca functionarul a scuipat in pasaport se poate identifica printr-o simpla analiza ADN, aceasta putand fi si o proba indubitabila in cazul unui proces. Cred ca e bine sa fie reclamate si de catre romani toate abuzurile de acest fel iar faptul ca israelieni reactioneaza la astfel de porcarii e si bine si normal. Nu cred ca Holocaustul trebuie sa de nastere unui sentiment de vina si rusine victimelor asa cum probabil si-ar dorii actualii antisemiti.
    • +2 (2 voturi)    
      De ce te duci în Bullshitland ? (Duminică, 26 iulie 2009, 17:11)

      Mitică (Pălărierul) [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      De ce te duci în Bullshitland ? Ca să ai de-a face cu grănicerii evrei pe care nu îi placi ?

      Plaje şi distracţii sunt în toată lumea, nu doar în Israel ?

      Nu-i aşa ?
  • +14 (20 voturi)    
    bullshit (Duminică, 26 iulie 2009, 15:25)

    Cristian [anonim]

    despre amploarea genocidul evreilor contra palestinienilor si ilegalitatea statului Israel nu se scrie nimic in presa, in schimb o flegma - poate chiar imaginara - intr-un pasaport apare imediat pe prima pagina.

    Corect, presa e independenta si echidistanta.

    daca apare un film despre nazisti / al doilea razboi, , in mod sigur sint evreii a mia oara victimizati iar producatorul e evreu. Exemplu recent: "Valkyrie" cu tom cruise, producator Bryan Singer, evreu din america. Nu-i de mirare, tot Hollywood e condus de evrei.
    • +3 (3 voturi)    
      hollywood (Luni, 27 iulie 2009, 0:02)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      si Mel Gibson s-a prins care-i treaba cu evreii dar apoi au sarit cu gura pe el ca-i antisemit l-au acuzat ca in filmul Patimile lui Isus evreii l-au omorat pe Isus etc...
  • +8 (8 voturi)    
    daca aflai (Duminică, 26 iulie 2009, 15:35)

    the [utilizator]

    ca un român, sa zicem un matematician, profesor universitar, a fost oprit la vama aeroportului, dezbracat pâna la slip, golite valizele, demontat laptopul, tinut in vama doua ore si ceva,
    cum ai fi reactionat ?
    • +2 (4 voturi)    
      buba la cap (Duminică, 26 iulie 2009, 16:58)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui the

      pai nu am aflat asta

      am aflat ca un nene din sirael pretinde ca un nene din germania i-a scuipat in pasaport

      mare lucru...

      nici daca era un nene din romania implicat in povestea asta tot nu m-ar fi miscat prea tare

      multi oameni au buba la cap

      dar nu toti vor sa se dea cu alifie

      unora la place sa racaie buba si sa ii crantane coaja intre dinti

      buba lor e si pe dinauntru
    • -1 (1 vot)    
      .. (Duminică, 26 iulie 2009, 17:14)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui the

      Simplu, inseamna ca era alerta "antitero"pe aeroportul ala...
      Un avion intreg am trecut prin asta...erau si constructori in avion, au fost si "oameni de stat"...
  • +6 (6 voturi)    
    de ce se tot discuta? (Duminică, 26 iulie 2009, 15:40)

    constantin [anonim]

    ....despre un eveniment vechi de 60 de ani? auzi mostra de gandire: "sotia mea este nepoata unui supravietuitor al Holocaustului". adica ar vrea si Strul asta niste bani de la nemti(fara munca/merit, evident, nu?), ar fi coser, nu? dar sa calculam putin(ultima data cand am facut calculul, comentariul mi-a fost interzis; sper ca de data asta sa treaca). evreii spun ca sunt circa 6mil.(posibil mai multi) de evrei morti IN LAGARE. ATENTIE!!! asta inseamna ca au fost executati si incinerati/ingropati 4.124 de evrei pe zi!!! MATEMATIC, HOLOCAUSTUL ESTE O IMPOSIBILITATE. desigur ca a avut loc o persecutie, DAR NU DIFERA CU NIMIC DE CEA A TIGANILOR, POPONARILOR, ALTOR NATIONALITATI ETC. Din calcule realistice rezulta ca puteau fi ucisi intre 80 si 460 de mii de iudei. Da, ati citit bine. MAXIM 500.000 DE IUDEI OMORATI. Mai putin si decat tiganii. Dar nu e coser sa recunoastem asta; ca altfel cum s-ar mai plati despagubiri si cum ar mai fi adapostiti camatarii iudei de legi anti-semite. Apropo; si arabii sunt semiti. In Palestina nu e Holocaust? Nu neaga nimeni teroarea nazista, dar de-ajuns cu jidanii astia! chiar nu au nicio urma de bun-simt?
  • -2 (2 voturi)    
    ne pasa (Duminică, 26 iulie 2009, 15:50)

    zdragomir [utilizator]

    serios
  • +6 (6 voturi)    
    trebuia sa ii scuipe intre ochi (Duminică, 26 iulie 2009, 16:30)

    aquadig [anonim]

    acesti evrei sunt niste mincinosi si niste escroci.. sunt in stare sa-si vanda si fratele pentru cel mai mic avantaj. sunt cele mai perfide persoane. nu aveti incredere in evrei, mai devreme sau mai tarziu veti regreta
  • +8 (8 voturi)    
    ! (Duminică, 26 iulie 2009, 17:05)

    ileana [anonim]

    Minciuna!
    Daca ar exista un neamt care sa faca asta unor evrei, natia aia ar fi salvata!
    Din cauza evreilor ei nici nu indraznesc sa-si arboreze drapelul de ziua nationala! Ca sar evreii , ca-s nemtii nationalisti..


    Minciuna! Astia-s niste evrei nesimtiti si mincinosi!
    Rusine! Tocmai ca se dau "mostenitori de supravietuitori"ar putea avea putin respect pt. inaintasii lor!
    Un neamt nu este asa needucat nici batut! Si extemistii lor sunt bine crescuti!
  • +7 (7 voturi)    
    minciuni (Duminică, 26 iulie 2009, 17:17)

    Andy [anonim]

    Ce minciuna ! Si germania si Franta sunt in spatiu Schengen ! nu exista control la pasapoarte intre Franta si Germania. Germania este inconjurata de state Schengen. Numai la frontiera cu Elvetia ar putea exista control al pasapoartelor. Minciuni Minciuni Minciuni.Niste idioti - nu mai stiu ce sa faca sa ajunga centrul discutiilor
    • +4 (4 voturi)    
      aici mon ami esti in eroare (Duminică, 26 iulie 2009, 21:09)

      Crisis [anonim] i-a raspuns lui Andy

      Intrucat Domnii zburataceau catre Israel, si daca ultimul aeroport din Schengen era cel din germania atunci exista frontiera si control de frontiera. Daca ar fi zburat de exemplu la Constanta, la radu Mazare sa il ia la palme, nu pateau asta intrucat s-ar fi deplasat intre 2 state semnatare Schengen.
  • +4 (6 voturi)    
    Valeu, valeu, am ajuns in gura evreilor ... (Duminică, 26 iulie 2009, 17:18)

    Adolf [anonim]

    Nu te mai scapa nici dracu.
    Jidanii astia cu gura mare sa stie ceva. Nu ca put ei, nu sunt suportati de ceilalti, ci exact pentru comportamentul lor evreiesc.
    Pentru lupta lor perpetua dupa spertz, pentru neincetatea bucurie a "invartelii si a smecheriei ovreiesti", pentru gura lor mare cu povestea antisemitismul, pentru neincetata poveste a holocaustului, pentru miile de palestineini omorati precum au facut-o odata nazistii, pentru ...
    DA, SUNT ANTISEMIT SI MA MANDRESC CU ASTA.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu inteleg tam-tamul! (Duminică, 26 iulie 2009, 17:24)

    Lorenzo Monkson [anonim]

    Aici lucreaza lobyul evreiesc. Clar gestul granicerului german este incalificabil! Dar de unde atita tam-tam? Daca i se facea asta unui tigan, polonez, roman sa sarb...sint sigur ca Radio ala Shalom era total indiferent. In situatia asta de ce sa-mi pese si mie de incidentul asta?
    Poate sint cinic dar americanii au ucis peste 50 milioane de indieni nativi si nimeni nu face tam-tam!!!!!!!!!!!!!!!!
    Hai sa nu punem unitati de masura la suferinta.
    Repet: gestul granicerului german este exagerat insa si tam-tamul facut este si mai exagerat!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    ooo dar unde (Duminică, 26 iulie 2009, 17:32)

    smen [anonim]

    sunt iubitorii de ovrei,jack spintecatorul,mda,beculet si toti americlovnii,nu iau atitudine ce naiba,puneti mana pe arme si in Germanai cu voi doar tre sa pedepsiti acest act josnic inreptat impotriva stapanilor
  • +3 (3 voturi)    
    Ipoteze (Duminică, 26 iulie 2009, 18:22)

    marinelu turmentat [utilizator]

    Familia stibon pare putin ortodoxa. Propun si eu un scenariu. Indivizii se prezinta la ghiseu, vamesu observa ca cucoana a depasit perioada de sedere legala, deci ii ia la intrebari pe indivizi. Cum fac parte din poporul ales doar dumnezeul lor ii poate lua la intrebari, cu atat mai putin un functionar german, automat presupus nazist. Deci, o banala problema ce s-ar fi putut regla fara istericale se transforma intr-un circ ieftin, o familie de evrei (fara acte in regula), luata la bani marunti de politia de frontiera nu gaseste nimic de facut decat sa , faca circ (am avut de-a face cu jidani ortodocsi si va pot spune ca nesimtirea de care dau dovada poate atinge cote inimaginabile).Buun si uite asa printre urlete si tipete banuiesc ca vamesul respectiv, satul de injuraturile si aluziile "alesilor" se supara si riposteaza, verbal (faza cu scuipatul este prea trasa de par, poate era tigan vamesul ca numai astia scuipa cand nu sunt de acord cu ceva). Lucru bizar, "alesii" sunt singuri, nu exista decat un singur martor, care banuiesc ca e si el din echipa cu ghirlande si parabolica pe freza, deci povestea se va adeveri ca fiind un mare fas. Cel mai probabil Stibon asta e vre-un rabin cu ceva relatii prin presa si cunm da bine acum sa fie asupriti evreii orice non eveniment devine un eveniment planetar ,pentru ei (vezi cazul prostului de Mazare).
  • 0 (6 voturi)    
    vax (Duminică, 26 iulie 2009, 18:39)

    vax [anonim]

    ma bucur nespus ca am citit un astfel de articol despre nimeni si nimic.
    probabil autorul doreste sa creeze agitatie unde nu exista.
    putem spune ca autorul este antisemit ca publicat acesta stire azi cand poporul lui dumnezeu se odihneste nu are drept la replica.
    mai lasati nemtii in pace, nazistii nu mai sunt de mult iar cine ii aseamana cu acestia sunt niste trepanati tristi.
  • +4 (6 voturi)    
    cred ca... (Duminică, 26 iulie 2009, 19:09)

    cosmin [anonim]

    ...de fapt, scuipase ca sa nu ii deoache. e un vechi obicei si pe la noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Uneori se exagereaza (Duminică, 26 iulie 2009, 19:22)

    eu [anonim]

    O sa incep prin a spune ca sunt evreu, si locuiesc in Israel!

    Ceea ce citesc e o stire care, simt, are rolul de a lansa certuri si comentarii anti evreiesti. Poate pe buna dreptate, unoeri si eu m-am cam saturat de ifosele si atitudinea unor evrei.

    Pe de alta parte, nimeni nu trebuie tratat asa cum zic cei doi ca au fost tratati. Nu demult romanii erau cei umiliti la granitele europei (si inca mai sunt in multe locuri). Granicerii sunt si ei oameni si gresesc sau abuzeaza de pozitiile pe care le detin la un memont dat. Orice greseala (fatza de oricine) a unui functionar trebuie pedepsita (sau corectata).

    Priviti articolul ca o poveste despre cineva care a suferit o nedreptate. Nu conteaza daca vanzatorul te place sau nu, cand vrei sa cumperi ceva trebuie sa fii tratat cu respect. Preferintele sunt pentru dupa munca.
    • 0 (0 voturi)    
      de acord, dar... (Luni, 27 iulie 2009, 16:47)

      hopa [anonim] i-a raspuns lui eu

      poate ca nenea ofiterul avea ceva cu israelul, nu cu evreii. poate ca era frustrat de politica aberanta a germaniei in problema aceasta - unde nu poti sa pronunti cuvantul holocaust fara sa provoci o adevarata isterie a autoculpabilizarii. poate ca nici nu avea o tunsoare a la hitler, cum spun "victimele". cert e ca era in timpul serviciului si nu avea dreptul sa se poarte asa. si nu cred ca ar trebui sa mai poata lucra in acelasi loc dupa o chestie de genul asta. (de altfel, am auzit de cazuri in care la aeroportul din frankfurt personalul s-a purtat infect cu diferiti pasageri)
      pe de alta parte, aceasta este o stire. si atat. cand mi se spune ca femeia era nepoata unui supravietuitor al holocaustului ce se asteapta de la mine? sa ma induiosez? si eu sunt nepoata unui om omorat de comunisti; iar nu supravietuitor. si nu traiesc tragedia familiei mele ca pe o tragedie a mea, actuala. nu am o trauma si nici o obsesie in privinta asta. daca respectiva familie are o problema legata de evreitatea sa, acest lucru nu trebuie sa mai faca parte din stire. cel putin nu dintr-o stire legata de un comportament "antisemit".
  • +4 (4 voturi)    
    Un aeroport international, (Duminică, 26 iulie 2009, 19:27)

    Roman. [utilizator]

    in Germania,cu sisteme de supraveghere video,care nu scapa nescanat nici un milimetru patrat,si singurul mod in care poti sa dovedesti "vinovatia" granicerului german,este un martor-unul singur- si el tot jidan.
  • +3 (3 voturi)    
    Consultatie juridica gratuita: (Duminică, 26 iulie 2009, 19:34)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Cei doi sa tina bine pasaportul cu paginile scuipate si sa ceara o potrivire de ADN pe baza lor.

    Daca e adevarat ce spun, ar trebui sa iasa pozitiva si il pot infunda lejer pe granicer.

    Daca nu, nu.
  • 0 (4 voturi)    
    Am vazut eu ce-a fost (Duminică, 26 iulie 2009, 20:31)

    Fritz [anonim]

    Nemtului i-a venit sa stranute, si negasind nici o batista a pus pasaportul la gura.
  • +1 (3 voturi)    
    doar atat? (Duminică, 26 iulie 2009, 20:51)

    Nicky [anonim]

    Doar atat? A scuipat in pasaport cand ii avea pe amandoi in fata lui..... cata lipsa de imaginatie.... a facut gestul cu mana ca si cum i-ar impusca? De ce, nu era inarmat?
  • +2 (2 voturi)    
    evreii (Duminică, 26 iulie 2009, 21:30)

    Crisis [anonim]

    Adevarul e ca si pe mine ma enerveaza evreii cu pretentiile lor exagerate, de multe ori. Am niste rude prin alianta evrei din Bucuresti, oameni deosebiti. Am vazut mai jos cateva comentarii despre evreii care nu pot sa uite holocaustul. Daca jumatate din neamurile noastre ar fi disparut in 4 ani in mod violent cred ca niciunul nu ar putea uita atat de usor. Nici nu vreau sa imi imaginez prin ce au trecut acesti oameni. E suficient sa citesti jurnalul lui Sebastian si prin ce a trecut in acea perioada. si el era o celebritate in Romania iar romania a avut o atitudine soft fata de evrei. Pe de alta parte ce a fost a fost. Germania este si va fi una dintre cele mai importante natiuni ale lumii si ca o mare natiune a dat extrem de multe lucruri bune dar a si comis o mare greseala. Sunt multi evrei care si-au dus cu modestie cicatricile din lagar, cum a fost baba Hirsch care a murit saraca la cutremur in. Nu am auzit-o odata vorbind despre ce a patit, desi era o supravietutoare. Consider ca ambele antii trebuie sa priveasca inainte, iar evreii sa o lase mai moale cu antisemitismul. Nu poti in ultima vreme sa tragi un vand pe o strada pe care e o sinagoga fara sa fii considerat antisemit. dixit
    • 0 (0 voturi)    
      Daca ai citit (Luni, 27 iulie 2009, 11:48)

      Solomon [anonim] i-a raspuns lui Crisis

      Jurnalul lui Sebastian..... citeste, te rog, si Chestiunea evreiasca, scrisa de Nae Ionescu.... Alta celebritate....
  • -2 (2 voturi)    
    alt punct de vedere (Duminică, 26 iulie 2009, 22:19)

    v [anonim]

    o ipoteza interesanta: evreii dintr-o mica tarisoara sunt pusi intr-o lumina proasta de niste medici escroci. din fericire pt ei, un primar idiot se imbraca in costum de nazist (poate nu intamplator), ceea ce da unor organizatii ocazia sa zica: totul e de fapt antisemitism. ca apararea sa mai creasca un pic, se publica un articol ciudatel (in cele din urma.. daca vamesul a facut asa ceva ar fi deja arestat, daca nu..). o gramada de creiere mici se dau in petec pe forum despre ce naspa sunt evreii, furnizand material suficient pentru a sustine afirmatia ca "romanii sunt antisemiti". cu dosare intregi de comentarii pe forumuri si alte actiuni gen mazare, guvernului roman i se strange mana cu usa sa favorizeze diverse actiuni pro-israel.
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Duminică, 26 iulie 2009, 23:52)

    The Saker [utilizator]

    o alta manipulare sionista;
    plus ca aia erau delincventi din moment ce depasisera termenul legal de stat in UE;
    dar s-au gandit evreiii sa mai agite putin spiritele si sa ne scoata in fata din nou marea minciuna cu holocaustul, unde de fapt au murit cu mult mai putin evrei; nicidecum nu a fost cel mai mare genocid din al doilea razboi mondial, dar au avut nevoie de gogorita asta pe care au marsat la greu, iar pt asta li s-a dat pe tava o tara intreaga, un stat (Israelul) , proprietate privata a dinastiei Rotschild.
  • +1 (1 vot)    
    miroase a cascaval? (Luni, 27 iulie 2009, 7:41)

    goe [anonim]

    Pe mine m-au convins cand am citit de freza aluia. Cel putin 100 de milioane de euro pot sa ceara, si sa vad eu judecatorul care va fi atat de antisemit sa nu le dea.
  • 0 (0 voturi)    
    propunere constructiva (Luni, 27 iulie 2009, 11:01)

    accipiter gentilis [anonim]

    ... "Din acest punct de vedere , putem avea incredere in evrei : antisemitismul va disparea numai odata cu ultimul evreu" . Gandul apartine unei personalitati competente in chestiune , din nefericire prematur decedata .

    Pentru a evita , pe viitor , asemenea situatii inacceptabile , propun ca evreii sa nu mai fie legitimati in nici o imprejurare . In acest scop , purtarea unui semn distinctiv ar fi o solutie .
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 27 iulie 2009, 13:35)

    Gigi Maybachistu' Filosemit [anonim]

    Versiunea in engleza a articolului, impreuna cu o fotografie de grup cu familia Sitbon:

    http://www.crownheights.info/index.php?itemid=20067
  • 0 (0 voturi)    
    dubios (Luni, 27 iulie 2009, 16:13)

    io [anonim]

    ma minunez cand vad, de vreo doua saptamani incoace, cate doua trei articole pe zi pe aceasta tema - evrei care fac lucruri naspa sau se folosesc de argumentul antisemitismului, pentru ca apoi sa urmeze zeci de comentarii impotriva utilizarii abuzive a acuzatiei de antisemitism. imi e destul de clar ca este din nou vorba de o campanie, si in acelasi timp stiu ca evreii nu sunt atat de nepriceputi incat sa nu intoarca in favoarea lor orice campanie mediatica. asa ca, pe de o parte, visez ca noua inchizitie la vanatoare de antisemiti va disparea, iar pe de alta parte astept circumspecta sa vad cum vom fi catalogati drept popor antisemit, fascist, retrograd etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Greu de crezut... (Luni, 27 iulie 2009, 21:39)

    radub [anonim]

    afirmatiile celor doi rataciti. Si greu de crezut ca un vames german care se supune orbeste codexului de comportament prescris si asta inca sub acoperire video permanenta din 2-3 directii diferite, ar derapa in acest mod. Mai mult ca sigur ca nu-i agreeaza pe cei cu astfel de pasapoarte, dar IN DIENST (in serviciu) mai mult ca sigur ca se comporta civilizat si normal.
    Este de presupus ca cei doi sunt dintr-o categorie de rudimentari traiti doar prin kibutzuri, unde au auzit povesti terifiante despre germani (ei nu vor sa agreeze idea ca atrocitatile au fost savarsite de nazisti, si prefera sa vehiculeze teoria vinei colective, inca 100 de ani de azi inainte). Sau poate erau drogati si au avut halucinatii. Dar acea saliva are realmente caracter probatoriu. Martorul "de nadejde" ce pasaport o fi avut....??
  • 0 (0 voturi)    
    allah akhbar! (Marţi, 28 iulie 2009, 1:18)

    john [anonim]

    Pana la urma se va afla ca pe granicerul german il chema Hussein (da, Hussein, ca pe Obama) si era musulman.