VIDEO Soldat capturat de talibani: Mi-e teama ca nu mai ajung acasa

de Ella Moroiu     HotNews.ro
Duminică, 19 iulie 2009, 13:42 Actualitate | Internaţional

Un soldat american disparut recent din baza sa aflata in estul Afganistanului a aparut intr-o inregistare postata sambata pe un site taliban, relateaza AFP. Oficiali americani din domeniul apararii au confirmat ca barbatul ce apare in inregistrare este soldat american, capturat de talibani la data de 30 iunie.

UPDATE: Pentagonul a anuntat ca numele soldatului disparut este Bowe R. Bergdahl,  23 de ani, din Ketchum (Idaho).

In inregistrarea de 28 de minute, rapitorii ii pun soldatului intrebari in limba engleza - ce crede despre razboi, despre moralul soldatilor americani si care este starea sa. Barbatul spune ca este data de 14 iulie - momentul inregistrarii, neconfirmat de autoritatile americane; razboiul "este extrem de greu", iar moralul soldatilor americani este scazut, mai spune captivul.

Cat despre starea sa, soldatul raspunde: "Imi e teama, teama ca nu mai ajung acasa. E foarte deprimant sa fii prizonier."

Mai tarziu, soldatul povesteste despre familia sa minunata care il asteapta in SUA si prietena cu care spera sa se casatoreasca: "Mi-e dor de ei in fiecare moment".

Rapitorii ii cer, de asemenea, sa transmita un mesaj poporului american. "Le spun celor care au aici rude dragi: stiti ce inseamna sa nu-i aveti aproape, voi aveti puterea sa convingeti guvernul sa ii cheme acasa", spune soldatul. "Va rog, va rog, chemati-ne acasa, unde ne este locul, nu aici, unde ne irosim timpul si viata. (...) America si americanii au puterea de a ne duce inapoi acasa."

Un purtator de cuvant al armatei americane in Afganistan a declarat ca talibanii folosesc inregistrarea ca material de propaganda. "Au exploatat soldatul, violand legile internationale", a declarat Christine Sidenstricker.

Un alt oficial al armatei americane din Kabul, colonelul Greg Julian, a declarat sambata ca Statele Unite "fac in continuare tot posibilul pentru a-l aduce inapoi in siguranta" pe soldat, a carui identitate nu a fost facuta publica de Pentagon.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3191 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    Wow, iti dai seama? (Duminică, 19 iulie 2009, 14:25)

    stefan t. [anonim]

    Nu vreau sa fiu insensibil. Nu vreau sa fiu nesimtit.

    Dar, ca soldat, mai ales in armata Americana, stii la ce pericole te supui. Stii ce responsabilitati ai. Faza tare e ca l-au rapit din baza.

    Acum intrebarea mea este: de ce apar numai aceste stiri despre soldatii americani rapiti... despre traumele la care sunt ei supusi, despre dramele lor si se spune atat de putin de victimele facute de ei, de prizonierii capturati de amercani si torturati sau umiltit (care evident sunt intr-un numar mult mai mare decat americanii rapiti de insurgenti sau asa-zisii teroristi).

    "au exploatat soldatul, violand legile internationale" , asta ca si cum americanii nu ar avea o inchisoare construita in cuba unde tortureaza prizonierii de razboi si teroristii.

    Eu propun ca voi jurnalistii sa copiati mai putine stiri de pe yahoo, si sa incepeti sa ganditi voi ce stiri merita sa apara in sursele de (dez)informare a populatiei. Faceti singuri research cu privire la adevaratele probeleme cu care se confrunta oamenii... la adevaratele victime (vorbiti mai mult despre africa, despre motivele reale ale intrarii americii in razboi, despre china, despre greselile din istorie care nu mai trebuie repetate.) Incercati sa vorbitii despre lucruri pozitive, mai mult decat despre lucruri negative si .... promovati noi modele si oameni adevarat inteligenti. Stimulati dorinta de a fii curajos si a iubii, mai mult decat cultivati frica si dorinta de putere.
    • -3 (11 voturi)    
      Salbaticia Jihadului (Duminică, 19 iulie 2009, 15:46)

      Islamul e o forma de fascism [anonim] i-a raspuns lui stefan t.

      Daca astfel de comportamente barbare, sangeroase, s-ar intampla doar in tari islamice in care occidentalii incearca sa faca putina ordine in primitivismul tribal, am zice cu totii ca e o reactie tipic musulmana la o "invazie".

      Insa cu aceeasi cruzime si dispret fata de viata se poarta islamistii si in tari musulmane unde nu e picior de american sau occidental "ocupant" : Somalia, Pakistan, Algeria sau Indonezia. Contra propriilor populatii, considerate insuficient de "musulmane".

      Asa ca poveste de indobitocit la moschhe, cu privire la "agresiunea americana' nu tine decat la cei foarte slab informati sau care urasca cultura crestina si europeana din motive de fanatism religios.
      Restul lumii a inteles deja demult cu cine are de-a face cand vine vorba de jihad: cu retarzi taietori de capete, rasisti, misogini si analfabeti, complet orbiti de propaganda facuta cu cutitul si coranul in mana.

      China ii lichideaza, India face la fel, tarile europene, USA, Rusia a exterminat mare parte din musulmanii ceceni. Ceea ce inseamna ca nu mai e chiar o intamplare, statele isi dau seama ca e sinucigas sa lasi in viata asemenea fanatici.

      Soldatul US e ca si mort, asta e soarta de militar cu contract, armata inseamna ca iti risti viata, nu ca te ingrasi pe un scaun la birou si mai bati un pas de defilare la o zi nationala!

      Bush, sa fii sanatos nene, vei ramane in istorie pentru cati retarzi islamici ai trimis la allah!
      • 0 (6 voturi)    
        zau ? (Duminică, 19 iulie 2009, 18:06)

        roki [anonim] i-a raspuns lui Islamul e o forma de fascism

        pai daca americanii sunt acolo sa faca ordine si pace atunci de ce nu merg si in Somalia sa faca ordine si pace ?
      • 0 (6 voturi)    
        Ce om (Duminică, 19 iulie 2009, 21:10)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Islamul e o forma de fascism

        Ce bine te-ai simti tu sa vina americanii cu armata sa faca "ordine" la tine in tara...

        Ce usor uita lumea scopul precis al razboiului.
        Intoxicatia transmisa prin mass media functioneaza de minune.

        Ma minunez ce lucruri bune s-ar face daca nu s-ar risipi atat efort si resurse pentru razboaie si s-ar investi in viitorul oamenilor.

        Revenind la subiect, zecile de oameni pe care soldatul i-a impuscat nu mai pot depune marturie despre cat de greu e razboiul, nu?
    • -4 (8 voturi)    
      autostimularea (Duminică, 19 iulie 2009, 16:02)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui stefan t.

      In cazul tau ar trebui sa stimuleze dorinta de a studia limba romana mai in amanunt, intrucat o faci praf si ne arati ca opiniile tale nu au nicio valoare.

      'incercati sa vorbitii', 'si a iubii', 'de a fii'.

      Sugestia mea e sa lasi lucrurile astea in seama oamenilor mari, e cald afara si s-ar putea sa te doara capul daca incerci sa te gandesti la lucruri complicate.
      Eventual cat inveti sa scrii romaneste, poti citi si despre china, africa, onanism si motivele reale ale razboaielor.
      • -1 (5 voturi)    
        okay..... (Duminică, 19 iulie 2009, 17:26)

        stefan t. [anonim] i-a raspuns lui burebista

        recunosc greselile gramaticale. Dar mesajul conteaza mai mult. Din pacate... o vorba veche spune: afonilor, nu incerca sa le vorbesti despre lucruri inalte. Fiecare are o parere azi, mai mult sau mai putin documentata. 90% ... au o parere nedocumentata. Ma mir totusi ca lumea stie sa foloseasca internetul si sa citeasca stiri. In loc sa va concentrati atat de mult pe critici gramaticale.. mai bine v-ati concentra mai mult pe creatie. (Criticii exista pentru ca nu sunt in stare sa creeze).

        Cat despre comentariul intitulat Salbaticia Jihadului ... Orice religie e o forma de indobitocire. Scientologia, Crestinismul, Islamismul, Hinduismul. Vorbesti de cultura europeana si crestina. Sunt 2 lucruri diferite cultura crestina si cultura europeana. Nu le baga in aceiasi oala. In Europa sunt cei mai multi atei. Cultura eruopeana este o cultura baza pe evolutie tehnologica si mind development, nu soul development, sau spirit development.
        Dau acelasi sfat si voua, ca si editorilor de ziare. Creati voi stiri. Prin research propriu. Din surse autentice. Nu TV, radio, ziare. Ceea ce mi-ai spus tu in comentariul tau, este o parere formata pe baza a ceea ce ai vazut tu candva la TV, sau ai citit. Si daca nu stiai pana acum, mass-media este cel mai mare mijloc de dezinformare si manipulare a societatii. Citeste si cerceteaza mai mult.
        • 0 (4 voturi)    
          gramatica (Duminică, 19 iulie 2009, 19:34)

          burebista [anonim] i-a raspuns lui stefan t.

          Nu stiu altii cum sunt, dar eu nu am nevoie sa ma concentrez pentru a vedea greselile gramaticale.
          E ca si cum ai trece pe langa un rahat, pute si ii simti mirosul fara sa te concentrezi.

          Asa ca inainte te a 'crea', mai studiaza limba romana, ca e cald si mirosul neplacut.
          O zi buna.
          • -1 (5 voturi)    
            ..dupa cum spuneam.. (Duminică, 19 iulie 2009, 22:36)

            Stefan T. [anonim] i-a raspuns lui burebista

            oamenii care nu sunt in stare sa creeze, critica.

            oamenii care sunt plictisiti ataca. cand un caine e incoltit... musca...

            asa esti tu. ataci, incerci sa dovedesti ceva, dai din coate.. jignesti, preferi sa subminezi si manipulezi decat sa gandesti...

            cam animalic nu crezi?

            cred ca erai bun de soldat.....
    • +3 (5 voturi)    
      nu am inteles de ce ? (Duminică, 19 iulie 2009, 17:21)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui stefan t.

      MAI ALES un soldat SUA este expus la pericole,dincolo de atrocitatile condamnabile si imposibil de explicat ,soldatul SUA a adus ,democratie,libertatea cuvantului,dreptul la opinie,etc,nu peste tot a reusit ,dar are meritul de a fi incercat

      8 condamnari au fost pronuntate de justitia SUA in cazul Abu-Gharib,sentinte care au continut pedepse grele pt' soldatii 'lpsiti de onoare si demnitate,o pata pt. armata SUA,cati islamisti cel putin la fel de lipsiti de onoare si demnitate au avut de suferit sentinte de condamnare venite de la Justitie ?
      • 0 (6 voturi)    
        8 condamnari (Duminică, 19 iulie 2009, 17:50)

        stefan t. [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        8 condamnari, 8 sacrifici umane care in schimbul imaginii nepatate a administratiei americane in fata a nus cate milioane are SUA. Fair trade nu crezi? Sunt 8 oameni in schimbul credibilitatii administratiei si continuitatii ei in pozitie de lider.

        Soldatul american nu a adus democratie. Statul american nu este un stat democrat. Ai fost vre-odata in SUA? Eu am fost. Si am fost si in China si Rusia. Am simtit mai multa libertate in ultimele 2. Drept la opinie? Da, toti avem drept la opinie, toti suntem mai inteligenti decat Monica Columbeanu, dar.. we still don't make the news... and they do. Ai libertate de opinie pana la un anumit nivel. Controlul este extrem de strict apoi.

        Recomand niste filme:
        Zeitgeist 1, Zeitgeist 2, si Esoteric Agenda. Sunt free pe Google Video. Watch and enlighten yourselves.
        • +1 (5 voturi)    
          nu judeca 'cantitativ' (Duminică, 19 iulie 2009, 19:18)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui stefan t.

          8 sau 1 ,sunt totusi niste destine distruse Stefane si unul singur ar fi regretabil judecand in termeni 'umanisti'

          Ati fost in China si Rusia si ati simtit o mai mare libertate ?as putea fi malitios si s a va rasund cu dictonul latin 'ubi bene ,ubi patria' sau rautacios si s a va recomand meseria de jurnalist de opozitie in Rusia,dar sunt sigur ca 'intoxicatia cu plumb ' v ar fi fatala,asa cum in China etnia de tibetan sau uiurg v ar creea mult 'discomfort'
          Priveste te rog cele 2 Corei-de nord si sud-si fi te rog sincer,in care ai fi dorit s a traiesti ?
        • +1 (5 voturi)    
          Vreau si eu (Duminică, 19 iulie 2009, 19:37)

          burebista [anonim] i-a raspuns lui stefan t.

          Omule, da-mi si mie ce ai fumat!
          Adica n-au trecut nici 10 zile de cand chinezii au impuscat vreo 200 de protestatari, au trecut vreo cateva zile de cand o ziarista neprietenoasa kremlinului a fost impuscata in cap intr-o padure, iar tu sustii ca oamenii sunt mai liberi in china si in rusia decat in sua?
          Sunt curios ce faceai tu in state, erai cumva inchis pentru furt si ti s-a parut ca e un regim destul de neprietenos?

          Nici nu merita sa comentez astfel de ineptii, dar poate imi dai si mie ce ai fumat, ca sigur e ceva de calitate.
          • -1 (5 voturi)    
            mass-media asta... (Duminică, 19 iulie 2009, 22:10)

            stefan t. [anonim] i-a raspuns lui burebista

            ti-am zis sa nu te mai uiti mult la TV ca prosteste..

            Faptul ca despre ce fac Americanii nu se aude nimic se datoreaza faptului ca ei au un sistem de manipulare si de control mai bine pus la punct. Atata tot.

            Stiai ca Americanii au incercat de minim 8 ori sa il asasineze pe Castro... si de vre-o 5 ori pe Chavez? Se aplica si pentru Saddam... si alti lideri.

            America este o tara... care urmareste in mod exclusiv crearea unei noi ordini mondiale.. sub conducerea lor. America are momentan cel mai comunist regim mascat foarte bine. In caz ca nu stiati, felul de guvernare American este unul dictatorial in care puterea este in mana unui singur om.

            America urmareste indatorirea si dependenta natiunilor fata de ea. Natiunile care se impotrivesc/impotrivit.. sunt anihilate sau conducatorii sunt asasinati si in locul lor sunt "alesi" unii supusi regimului American.

            Chavez, lucreaza pentru natiunea lui si binele natiunii. Stimuleaza consumul intern si productia interna, exportul.. si mai putin importul. Incearca sa obtina o balanta comerciala pozitiva. Asa a incercat si Saddam... (exceptant conflictele cu natiunile de pe langa).. asa a vrut si Castro. In 1987, bugetul alocat spre marirea capacitatii de lupta insumat al tarilor mai importante ... ar fi putut sustine programele impotriva saraciei a Natiunilor Unite pentru urmatorii 300 de ani........ 300 de ani.

            Dar nu se vrea asta. Se vrea perpetuarea razboiului, pentru ca razboiul e o afacere cu castiguri foarte mari. Daca natiunile puternice si-ar concentra capitalele pe programe de pace... (si da.. cred ca.. bombing for peace is like fucking for virginity) .. si campanii de reducere a saraciei, de educatie etc.. ar mai fii razboie?

            Omul, chiar si oamenii din cea mai joasa speta... sunt predispusi la schimbare si dramul de constienta .. si constiinta care il au.. stimulat prin astfel de programe poate duce la largirea viziunilor ...si renuntarea la religii ... control... si chiar ... bani(oricat de imposibil pare)
            • +1 (5 voturi)    
              si totusi ce fumezi? (Duminică, 19 iulie 2009, 22:28)

              burebista [anonim] i-a raspuns lui stefan t.

              Nene, lasa gargara, ca m-am lamurit in privinta ta si nu am de gand sa citesc nuvelele tale SF.
              Zi-mi totusi ce ti-am cerut, ce fumezi??
              • -1 (1 vot)    
                We live in the Matrix "unloaded" (Miercuri, 22 iulie 2009, 19:52)

                scorillo [anonim] i-a raspuns lui burebista

                Burebista nene, decat sa te dai rotund, mai bine urmareste un pic pe youtube filmuletele lui Noam Chomsky despre "Manufacturing consent", si cum guvernele puternice (nu doar SUA) ii manipuleaza cum vor ei pe cei ca tine carora nu le plac "sefeurile" astea...
  • -3 (11 voturi)    
    violand legile internationale (Duminică, 19 iulie 2009, 14:25)

    zdragomir [utilizator]

    Violand legile internationale.... legi care nu se aplica pe NATO si pe administratiile americane. Ce chestie! Cat tupeu si ipocrizie!
    • +3 (11 voturi)    
      Americani (Duminică, 19 iulie 2009, 14:38)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

      Dupa ce o sa vad inregistrari cu americani taind capul la prizonieri cu iataganul cum fac barbarii aia, o sa ma gandesc ca ai dreptate.

      Dar pana atunci, ii prefer pe americani oricaror bazbuzuci islamisti.

      Nici nu se compara.
      • 0 (10 voturi)    
        preferi tortura (Duminică, 19 iulie 2009, 16:28)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui smc

        Preferi tortura la Guantanamo sau Abu Ghraib? Zi, cum ti-ar place sa fi rapit din familia ta, drogat si transportat in ceva inchisoare secreta fara nici un fel de drept, fara sa lasi un mesaj familiei tale?

        Da cum ti-ar place sa-ti bombardeze cineva toti invitatii de la nunta ta?

        Cum ti-ar place sa fi intr-o tara invadata de o cea mai puternica armata din lume, fara nici un motiv legal?
      • 0 (10 voturi)    
        Nici nu se compara??? (Duminică, 19 iulie 2009, 17:18)

        gaspy [utilizator] i-a raspuns lui smc

        Unui prizonier de la Guantanamo i s-a taiat penisul feliute cu bisturiul... bineinteles, totul foarte corect chirurgical si avand grija la infectii. Doar ca fara anestezic.

        Alti prizonieri au fost inchisi in custi cu paienjeni sau sobolani (in functie de fobii).

        Pe langa astea si multe altele de care n-am chef sa ma amintesc aici, moartea prin decapitare pare de-a dreptul umana...

        Ca sa fie clar: Nu-s de acord nici cu crima nici cu tortura, indiferent din ce parte vine - SUA, Islam sau de pe Marte.
      • +4 (4 voturi)    
        razboi. (Duminică, 19 iulie 2009, 18:13)

        riki [anonim] i-a raspuns lui smc

        Razboiul e razboi, e agrasivitate maxima, la ce te poti astepta sa-l vezi la un ceai si la un barbut cu inamicul ?

        Ambele tabere se comporta ca atare. asa se facea si acum 2000 de ani asa se va face si peste 2000 ani. Nu poti face legi pentru desfasurarea razboiului pentru ca nu vor fi respectate de cei ce merg la razboi.
        Cel ce merge la razboi este un posibil criminal pentru ca este antrenat sa fie asa. nu ai ce face pe cimpul de lupta daca nu poti taia o gaina.
        Daca cineva iti violeaza sotia sa spunem, ai respecta legea si l-ai preda "autoritatilor" daca l-ai prinde ? dau l-ai ucide si ai spune ca i-a cazut dulapul in cap din greseala ? :)
    • +4 (10 voturi)    
      bautura la romani (Duminică, 19 iulie 2009, 14:45)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

      Nu mai bea nene ca faci ciroza si esti confuz.
      Ai inregistrari cu talibani fortati de NATO sa vorbeasca la televizor despre cat de naspa e la razboi?
      Sau ai scos din anus acelasi discurs despre armata cotropitoare americana pe care il folosesti indiferent de subiect.
      Imagineaza-ti dobitocule ca ala prins e frate-tu si apoi intreaba-te, ai prefera sa fie prins de armata americana sau de talibani?
      • 0 (10 voturi)    
        ce frumos vorbesti (Duminică, 19 iulie 2009, 16:31)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui burebista

        Eu nu mi-as lasa fratele sa plece sa faca pe mercenarul prin ceva tara indepartata, intr-un razboi ilegal. Defapt un soldat nu are ce cauta altundeva in afara de tara sa natala; orice altceva inseamna ca e mercenar, cu datoria de a ucide sau a ajuta la uciderea altor oameni...
        • +1 (7 voturi)    
          bautura si logica (Duminică, 19 iulie 2009, 17:33)

          burebista [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

          Asadar daca iti trimit iranienii niste rachete, trimiti mercenarii in afara tarii natale, sau ii injuri pe hotnews.ro de la distanta?

          As putea sa incerc sa iti povestesc despre conceptul de aliante, aliati, datorie, angajamente, dar mi-e teama de concurenta facuta de aburii bauturii si nu cred ca ai percuta la astfel de concepte.
          La fel si americanii, ar fi trebuit sa le bata obrazul talibanilor atunci cand nu au vrut sa il predea pe bin laden si sa le zica ca nu sunt de treaba si ca nu a fost frumos sa le omoare 3000 de civili.

          PS: stiu, stiu, vei spune ca americanii si-au daramat singuri turnurile si ca au folosit dinamita pentru a declara razboi afganistanului.
          • 0 (6 voturi)    
            .. inca ceva (Duminică, 19 iulie 2009, 17:55)

            stefan t. [anonim] i-a raspuns lui burebista

            Ar fii interesant sa nu mai iti proiectezi fricile si dramele tale interioare cu privire la razboi pe ceilalti. Traiesti deocamdata intr-un cartier linistit, undeva in Romania. Exista femei frumoase, posibilitati de a face bani, Ferrari si Mercedes inca nu au dat faliment. Cred ca nu ai mancat niciodata Gordon Bleu. Cred ca nu ai facut niciodata sex cu 2 femei o data. Cred ca nu a stat niciodata pe plaja pe Coasta de Azur si nu cred ca ai fost la Paris.
            Ai o gramada de lucruri frumoase de facut.
            Descopara-te pe tine. Lasa stratagemele de razboi. Si nu mai prelua din stiri si posta aici. Cerceteaza singur, like i said.
            • +2 (6 voturi)    
              haha (Duminică, 19 iulie 2009, 19:40)

              burebista [anonim] i-a raspuns lui stefan t.

              Dragul meu, cand am fost in vacanta in paris, am fost avertizat sa ma feresc de concetatenii mei artistii de metrou.
              Ia zi, tu erai de vina?
            • -1 (1 vot)    
              nu mai spune?! (Luni, 20 iulie 2009, 1:11)

              cititor [anonim] i-a raspuns lui stefan t.

              ce este "Gordon Bleu" mai stefane ? eu sunt convins ca nu ai facut niciunul din lucrurile insirate. poate doar in vis. parerea mea. de ce cred asta? pentru ca daca mergeai la Paris stiai de Cordon Bleu ... asa, ne-ai tras-o fix in moalele capului ... du-te si lasa-ne. americanii sunt rai. e adevarat ca "intoxicheaza" ... dar sunt oricum de preferat in contextul discutat: american sau taliban. talibanii sunt niste spalati pe creier (cu religie), provin din madras-uri si nu au nimic din caracteristricile unui om al secolului 20 ...poate secolul 14. cam atat.
        • 0 (4 voturi)    
          si (Duminică, 19 iulie 2009, 22:33)

          silovik [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

          acum te duci si-ti dai cu oja rosie pe unghiutele tale lungi. Rosie in semn de solidaritate cu bietii talibani torturati de americani. Sau rosul o fi culoarea steagului cu care defilezi matale, mai rezidentule kgb, mai?
      • -2 (8 voturi)    
        Ce as prefera (Duminică, 19 iulie 2009, 17:23)

        gaspy [utilizator] i-a raspuns lui burebista

        "ai prefera sa fie prins de armata americana sau de talibani? "

        Tinand cont de felul in care sunt tratati de armata americana (si de politie) toti cei care au o fizionomie mai de arab, nu cred ca ai de ce sa speri intrun tratament uman.

        Apropo, acum cateva zile, pe un forum pe teme politice, un american argumenta ca toti din europa de est sunt niste animale care nu merita sa fie tratati ca oamenii si ca nu respecta decat arma.

        Sper, pentru binele tau, ca nu va trebui sa vii in SUA in contact cu vreun politist cu o astfel de mentalitate...
        • +2 (2 voturi)    
          generalizarea e mama invataturii (Duminică, 19 iulie 2009, 22:51)

          burebista [anonim] i-a raspuns lui gaspy

          Asadar acum un an un american zicea pe un forum ca cei din europa de est sunt animale.

          Care e relevanta acestei povesti? Inseamna ca asta e pozitia americanilor? a USA, a cui?

          E ca si cum ai spune ca acum un an un tigan roman a violat si ucis o italianca in boscheti si in consecinta romanii violeaza si ucid italience.
      • -1 (7 voturi)    
        .. chiar ca urat vorbesti. (Duminică, 19 iulie 2009, 17:44)

        stefan.t [anonim] i-a raspuns lui burebista

        Vorbeam mai devreme de cultivat curaj, dragoste si spiritualitate, nu control, frica si razboi.

        Soldatii sunt slabi si fricosi. E usor sa duci la capat un ordin, sa te supui, fara sa iti asumi responsabilitatea de a gandii pentru tine si a face alegeri in conformitate cu ceea ce gandesti tu.
        Soldatii americani mai ales, dar si cei romani, si probabil din alte armate ale natiunilor, sunt oameni mici, inculti, saraci, ultima speta a conditiei umane, manati de ambitii si frustrari din copilarie (ca si tine.. ca altfel nu te-ai simtii atacat si nu ai jignii atat... -> esti very low), si indobitociti de campanii de inroale si brain - washed de ideea ca isi servesc tara.

        Soldatii refuza sa invete din greselile trecutului, prefera sa fie servitori, si inconstienti. Oare ce om sane (antonimul lui insane), s-ar angaja intr-o lupta impotriva unui seaman de-al lui? Indiferent de religie, tara de origine... rasa... e OM. OM. OM.
        Multi dintre soldatii care au fost vre-odata pe un front raman cu sechele psihologice iremediabile si gandul ca au facut o greseala ... ce nu se mai poate repara.

        Nu e greu sa imi imaginez ca cel de acolo e fratimeu. DAR, indiferent ce grad de rudenie sau puternica ar fii prietenia sau nivelul de atasament fata de el, alegerea de a fii soldat a fost a lui, si el trebuie sa isi asume responsabilitatea pentru alegerea lui. La urma urmei , daca era un soldat inteligent, nu era prins nu?

        Cat despre tine, consider ca esti foarte low si foarte frustrat. Doar un om cu sechele puternice poate sa vorbeasca urat si sa aduca injurii. La urma urmei fiecare e free sa isi spune parerea, si nimeni nu poate sa faca ceva cu privire la asta. EU IMI SPUN PAREREA. TU poti sa negi concluziile mele, dar NU poti sa negi ca mi-am spus parerea.
        Behave, tu trebuie sa inveti sa vorbesti si sa respecti pe ceilalti. E un lucru mare sa stii
        • +4 (6 voturi)    
          nu te supara (Duminică, 19 iulie 2009, 18:44)

          spetsnaz [anonim] i-a raspuns lui stefan.t

          "Soldatii sunt slabi si fricosi. E usor sa duci la capat un ordin, sa te supui, fara sa iti asumi responsabilitatea de a gandii pentru tine si a face alegeri in conformitate cu ceea ce gandesti tu.
          Soldatii americani mai ales, dar si cei romani, si probabil din alte armate ale natiunilor, sunt oameni mici, inculti, saraci, ultima speta a conditiei umane, manati de ambitii si frustrari din copilarie (ca si tine.. ca altfel nu te-ai simtii atacat si nu ai jignii atat... -> esti very low), si indobitociti de campanii de inroale si brain - washed de ideea ca isi servesc tara."

          Tu ai facut armata? Nu ai habar despre ce vorbesti, iti dai cu parerea. Nu imi spune, toti generalii au fost prosti ca soldati si deaodata au avut o revelatie si s-au desteptat. Nu-ti mai da cu parerea, chiar nu merita.
          • -1 (3 voturi)    
            .. raspuns (Duminică, 19 iulie 2009, 22:51)

            stefan t. [anonim] i-a raspuns lui spetsnaz

            ... nu toti generalii au avut capacitati mentale reduse... sau toti soldatii.. Generalii in principiu sunt putini.... in orice razboi....

            Faptul ca au niste capacitati mentale extraordinare.. ca au un potential enorm in a elabora strategii si in a-si motiva trupele... nu ii fac oameni de virtute sau inteligenti...

            Pentru ca orice general.. sau soldat.. admite pana la urma.. ca a facut greseli ... greseli din cauza carora s-au pierdut vieti (e un documentar intersant pe Google Videos . al fostului secretar al aparatii in timpul razbiului rece, criza rachetelor din Cuba si razboiul din Vietnam ,Robert S. McNammara - Fog of War.. pentru referinte).

            Daca era inteligent avea o viziunea mai larga.. si isi folosea capacitatile intr-un proces creativ, nu unul destructiv.

            Sunt importante motivele ce te determina sa faci un lucru, cauze si efectele actiunilor tale.... your personal goals...

            Fiecare om tinteste afterall spre fericire. A lui si a celorlalti. Asta este scopul unei vieti de om. Sa fii fericit. Cata fericire iti poate aduce oare.. un masacru... sau cruzimea?

            ..
        • +2 (6 voturi)    
          concetateanul turmentat (Duminică, 19 iulie 2009, 19:48)

          burebista [anonim] i-a raspuns lui stefan.t

          Nene, daca ai fi prietenul meu, poate as arata ceva indulgenta aberatiilor dumitale, dar cum nu esti, nu am niciun fel de opreliste in a rade de opiniile dumitale de doua copeici.
          Sigura dumitale salvare e ca intr-adevar sa fii beat, caz in care ai avea niste circumstante atenuante pentru platitudinile ingrozitoare pe care le debitezi.

          Auzi nene, daca era soldat inteligent nu era prins...

          PS: Oi fi eu 'low si frustrat' si nici nu ma 'behave', dar cel putin imi vorbesc limba fara sa o pocesc.
        • 0 (2 voturi)    
          bai (Duminică, 19 iulie 2009, 22:22)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui stefan.t

          commie criminaloid, datorita acelor soldati pe care ii jignesti tu cu incultura ta groasa si nesimtirea si mai si, maninci tu acum kk propagandistic pe internet si fumezi iarba proasta si ieftina.
          N-ai facut o zi de armata si ai nerusinarea sa insulti niste oameni carora le datorezi pina si izmenele nespalate cu anii de pe tine.
      • +2 (4 voturi)    
        dd (Duminică, 19 iulie 2009, 18:18)

        a [anonim] i-a raspuns lui burebista

        Depinde din ce armata face parte...

        Daca e de la NATO nu poate fi prins decit de talibani. si reciproc.
        dar oricum cel ce merge acolo isi asuma riscurile nimeni nu este inrolat decit prin semnatura pentru a merge acolo.
        • 0 (4 voturi)    
          Zau? (Duminică, 19 iulie 2009, 19:50)

          burebista [anonim] i-a raspuns lui a

          Si daca frate-tu e ziarist? Sau chinez, sau japonez?
          Ce tot o dai cu semnatura, intrebarea era simpla.
          Eventual pot incerca sa o simplific si mai mult, daca crezi ca e nevoie.
    • +2 (8 voturi)    
      Iti dau dreptate partial (Duminică, 19 iulie 2009, 14:48)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

      Din cate stiu NATO respecta conventia de la Geneva.

      Administratia Bush a facut insa un rau enorm cand a inventat aberatiile gen 'combatant ilegal', Guantanamo, Abu Ghraib, zborurile CIA secrete in tari in care tortura e legala, etc., etc.

      Ceea ce multi nu inteleg este ca nu poti sa condamni pe cineva cand te comporti exact la fel ca el.

      Am citit o serie de interviuri cu interogatori FBI care spuneau acelasi lucru: tortura nu e un mod de a obtine informatii corecte.

      E ciudat cat de repede uita oamenii... acum cativa ani vazusem un interviu cu un veteran american capturat de vietnamezi. Tipul spunea ca faza cu "numele si gradul" nu tine mult timp - trebuia sa vorbeasca; si a inceput sa amestece adevarul cu minciuna, sa zica ce vroiau tortionarii sa auda. De la Inchizitie incoace lectia asta a fost repetata de nenumarate ori, aparent in van.

      Cat despre soldat, sincer mi-e mila de el, mai ales ca are toate sansele sa fie decapitat. E un razboi urat in Afganistan; oarecum justificat, cel putin comparativ cu cel din Irak, dar din pacate inutil.
      • +1 (7 voturi)    
        nato (Duminică, 19 iulie 2009, 16:34)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

        NATO colaboreaza cu agentiile secrete si intra implicit sub acuzatiile de crime internationale. Ei pun la dispozitie diverse baze, aeroporturi si transporturi. Amuzant ca s-a uitat de anul trecut scandalul cu bazele secrete de "transport si procesare" din Europa (inclusiv Romania).
        • -1 (7 voturi)    
          ALTCEVA e "amuzant"... NU (Duminică, 19 iulie 2009, 21:33)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

          Stii ce e amuzant?

          Ca STIM ca razboaiele din zona sunt bazate pe minciunile care ni se servesc prin mass-media.

          Ca STIM ca nici macar in Irak raboiul nu e legitim. Nici pana in ziua de azi nu au fost in stare macar sa ascunda si sa se prefaca c-au gasit celebrele WMD-uri.

          STIM ca niciun razboi, fie el condus de SUA sau oricine altcineva, nu este popular, NICI MACAR IN SUA SAU IN STALELE "ALIATE".

          STIM ca razboaiele costa enorm in timp ce se moare de foame si in timp ce crizele economice si nu numai se inmultesc.

          SI TOTUSI. Cap de afis in mass media sunt fel si fel de filmulete virale care sa ne sensibilizeze, care sa ne "apropie" de razboi prin prezentarea unor aparente "argumente solide" care sa diabolizeze "inamicul".

          Cand razboiul are nevoie de un "boost", hopa! apar filmulete care sa te faca sa versi o lacrima pentru soldatii "tai" si sa te inversuneze impotriva celorlalti.

          Adica, atunci cand soldatul american dezumanizat (pentru ca numai un neom poate sa omoare un alt om) omoara sute de femei, copii, pe langa combatanti adversi, este decorat si pe nimeni nu il intereseaza aspectul, dar cand e capturat, ne este prezentat ca fiinta umana demna de mila.

          Suntem manipulati sa credem in razboi, un razboi care nu este al nostru. Se incearca sa ni se inoculeze ideea ca razboiul se adreseaza unei amenintari globale, ca este "un rau necesar". Prea multi bani se pompeaza pentru aceste razboaie mincinoase, nu credeti?

          Iar noi ce facem? Nu vedem padurea de copaci.
          • 0 (2 voturi)    
            Multumesc pentru voturile negative (Luni, 20 iulie 2009, 8:02)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            Se vede treaba ca nu mai gandim cu propriile noastre minti, ci inghitim tot ce ni se serveste.
  • -1 (7 voturi)    
    asta (Duminică, 19 iulie 2009, 16:20)

    danmactaggart [anonim]

    1)nu irakienii au invadat america, si nici afganii. nu irakienii au ucis sute de mii de americani pentru petrol, si nici afganii nu au ucis sute de miii de americani pentru uraniu. americanii in schimb, da. AU UCIS SUTE DE MII DE CIVILI, FEMEI, BARBATI, COPII CU UN SINGUR SCOP:PETROLUL.
    2) AM VAZUT RECENT UN REPORTAJ DESPRE GUANTANAMO BAY. cel mai des iti putea reveni in minte "auschwitz". oameni tratati ca niste nimicuri.
    3)in romania nea nelu a semnat un tratat cu ameica acordand IMUNITATE CETATENILOR AM PE TERITORIUL ROMANIEI. adk impuscati, calcati cu masina, violati bravi soldati americani, noi avem grija de voi.
    4)bechtel a cea mai mare inselatorie. la fel ca si coca-cola. coca-cola e o otrava. contine BENZINA.
    5)america la ora actuala are TRUPE IN GERMANIA, ITALIA, ANGLIA. ROMANIA,, BULGARIA. RUSII SI-AU RETRAS TRUPELE. AMERICA CONTINUA RAZBOIULAL DOILEA MONDIAL?
    • +1 (7 voturi)    
      pai si pepsi ce contine? motorina?! (Duminică, 19 iulie 2009, 16:50)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui danmactaggart

      Imi imaginez ca totusi ii doresti pe rusi, oare iti amintesti prin '45 ce facea armata sovietica? Cum ii trata pe civili? Oare nu ai vazut acelasi lucru acum si in Georgia? Asta vrei?
    • +3 (5 voturi)    
      mancurt rosu (Duminică, 19 iulie 2009, 17:38)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui danmactaggart

      Sunt curios cam cate violuri si crime au savarsit rusii in romania si cate americanii.
      Ma intreb de teama cui a stat romania in limba pentru a intra in NATO... de ce om fi avut noi nevoie sa intram intr-o organizatie militara? Sa fie oare din cauza pasnicilor rusi, cei care timp de 50 de ani si-au facut poftele cu europa de est?
  • -2 (6 voturi)    
    ... uitati-va inca o data la video (Duminică, 19 iulie 2009, 17:59)

    stefan t. [anonim]

    asa reactioneaza oare un om terifiat?

    Va ganditi la posibilitatea unei inscenari? La crearea unui pretext pentru bombardarea unei noi zone, sau pur si simplu, manipularea si intarirea unei opinii a populatiei.. cu privire la terorisiti...?
  • +2 (2 voturi)    
    Mi se pare corect (Duminică, 19 iulie 2009, 18:01)

    msrp [utilizator]

    Dar probabil e mai emotionant cand zice un american asta. Dar cred ca si talibanii aia zis cam la fel cand pleaca in fiecare zi de acasa... dar asta e ghinion. Ai vrut razboi , na razboi
  • 0 (8 voturi)    
    uitati-va cum sunt formulate stirile (Duminică, 19 iulie 2009, 18:04)

    Stefan T. [anonim]

    .. uitati-ca cum e formulata stirea:

    Soldat capturat de talibani: Mi-e teama ca nu mai ajung acasa.

    Stirile sunt formulate in asa fel incat sa starneasca emotii puternice in firea umana, in cazul de fata teama si panica. Se leaga de ceva important: privarea de libertate, posibila executare, despartirea de cei dragi, si ACASA. Numai conceptul de ACASA cantareste foarte mult. Daca isi iubea atat de mult familia si casa, de ce a mai pleacat la razboi?

    Intotdeauna exista o posibilitate (pentru cei care zic ca... a plecat pentru ca nu avea bani etc... ) sa faci altceva... mereu exista o portita. Mereu mereu mereu.
    • +2 (6 voturi)    
      perspicacelele (Duminică, 19 iulie 2009, 19:56)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui Stefan T.

      Nu vreau sa iti ruinez rationamentul impecabil, dar stii, in general teroristii cand rapesc pe cineva si apoi ii filmeaza, tocmai pe asta mizeaza. Un mesaj cat mai puternic, care sa miste opinia publica.
      Cred ca si tu, un tip puternic si inteligent ce nu ar fi prins niciodata, te-ai caca pe tine daca totusi, prin absurd, te-ar prinde talibanii.
      Stai linistit, nu ma astept sa intelegi. Tu da-i inainte cu americanii.
      • 0 (4 voturi)    
        Abtine-te (Duminică, 19 iulie 2009, 22:10)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui burebista

        Unu la mana, nu ai pic de respect fata de cei cu care dialoghezi. Ai putea sa nu mai utilizezi formule jignitoare. Ai fi surprins, ti-ai face mai clar mesajul fara cuvintele urate pe care le-ai vehiculat pe aici.

        Doi la mana, nu talibanii au dat titlu stirii, deci nu ai reusit deloc sa combati ceea ce a zis Stefan. Incerca sa ramai pe frecventa.

        Intr-o lume normala, in care razboiul nu este ceva cotidian, stirea asta ar trebui sa apara sub urmatorul titlu: "Stati ACASA, nu va riscati viitorul, altfel iata ce vi se poate intampla!".

        Insa scopul unor astfel de "stiri" este de a incita. Aste e lumea in care deocamdata traim...
        • +1 (3 voturi)    
          aurul, respectul si ardelenii (Duminică, 19 iulie 2009, 22:44)

          burebista [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          Respectul se castiga, pana acum am 'dialogat' doar un cetatean dus cu cercul si mi-ar fi greu sa respect niste aberatii.
          Fiecare individ are dreptul la o opinie, fie ea si aberanta si daca ai fi cascat ochii, ai fi observat ca am combatut bazaconiile (din punctul meu de vedere) emise si nu am contestat dreptul lui x-ulescu (fie el natang, beat sau pur si simplu anost) de a-si exprima opinia.

          In fine, ma bucura solidaritatea voastra feminista, poate va concentrati si compuneti o poezie despre soldatul american de 23 de ani, care de fapt e agent CIA si nu a fost rapit ci s-a ascuns pentru a induce in eroare agentiile de stiri.

          Pana una alta sunteti niste bieti stupizi. Inteleg sa protestezi contra razboiului, sa spui ca o armata nu are ce cauta undeva dar, sa juisezi cand un individ terorizat la gandul ca va muri incearca sa se imbarbateze, e 'low si frustrat' (cum ar zice amicul tau).
          • 0 (2 voturi)    
            Bucura-te! (Luni, 20 iulie 2009, 8:04)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui burebista

            Bucura-te, esti noul om pe care noua ordine si-l doreste.

            Nu numai ca vei supravietui, dar vei prospera intr-un astfel de mediu.

            Esti un invingator!
      • -1 (3 voturi)    
        ... nu intelegi nimic.. (Duminică, 19 iulie 2009, 22:33)

        stefan t. [anonim] i-a raspuns lui burebista

        :)) nu e vorba de lucrurile pe care mizeaza talibanii... ci doar felul in care jurnalistii aleg sa le formuleze.

        Btw.. vorbind de tipi puternici si inteligenti care au reusit mai multe decat americanii si dominatia mondiala....: Mahatma Gandi, Osho, Dalai Lama, care au condus prin exemplul propriu.
  • -3 (5 voturi)    
    Sper sa nici nu mai ajungi acasa (Duminică, 19 iulie 2009, 19:48)

    gogu [anonim]

    Cine te-a pus sa te duci acolo? Asa-ti trebe!
  • -1 (3 voturi)    
    ... societatea (Duminică, 19 iulie 2009, 22:53)

    Stefan T. [anonim]

    Societatea a fost impartita in diferite culturi, in diferite religii, in diferite natiuni - toate avind drept fundament diverse superstitii. Nici una din aceste impartiri nu e valabila. Ele arata insa ca omul este divizat in el insusi, iar acestea sunt proiectiile conflictului sau interior. Omul nu are unitate launtrica si, prin urmare, nu este in stare sa creeze o societate, o umanitate unica, nici in afara lui. Cauza nu se gaseste in exterior. Exteriorul este doar o reflectare a fiintei sale launtrice.

    Nimeni nu a acordat o atentie prea mare individului, si aceasta este cauza fundamentala a tuturor problemelor. Insa datorita faptului ca individul pare atit de mic si societatea atit de mare, oamenii au impresia ca societatea poate fi schimbata, dupa care individul se va schimba la rindul lui. Dar lucrurile nu stau deloc asa, caci "societatea" nu este altceva decit un cuvint; exista numai indivizi, nu exista societate. Societatea nu are suflet, in cadrul ei nu se poate produce nici o transformare. Schimbarea este posibila numai in cazul individului, indiferent cit de mica ar fi aceasta. Si odata ce invatati cum sa schimbati individul, acest lucru poate fi apoi aplicat asupra tuturor indivizilor, de pretutindani. Eu cred ca intr-o buna zi vom avea o societate care sa fie in deplina armonie, care sa fie mult mai buna decit toate ideile pe care creatorii de utopii le-au produs de mii de ani. Realitatea va fi cu mult mai frumoasa.
  • 0 (0 voturi)    
    manipulare (Marţi, 21 iulie 2009, 17:32)

    tuderp [anonim]

    de ce e nevoie sa fie popularizat astfel de informatii(ma gandesc ca ele sunt chiar dorite de conducatorii lumii asteia)? Pai americanii si toata lumea tb. sa fie speriata de acest flagel terorism asa incat oamenii sa fie capabili sa renunte la libertatea lor si ei sa realizeze asa numita "NOUA ORDINE MONDIALA"