Dmitri Medvedev: Reinarmarea fortelor nucleare strategice este o prioritate, consecinta a extinderii NATO in apropierea Rusiei

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2009, 12:06 Actualitate | Internaţional

Dmitri Medvedev a inspectat fortele rusesti din marea Barents
Foto: AGERPRES
Presedintele rus Dmitri Medvedev a declarat, marti, ca se incearca inca extinderea NATO pana in apropierea frontierelor ruse si a ordonat reinarmarea "pe scara larga" a flotei si fortelor militare rusesti, incepand cu 2011, relateaza agentiile ruse de presa, citate de AFP.

"Din 2011, vom incepe o importanta reechipare a unitatilor militare. Fortele noastre armate si Marina vor fi dotate cu armament nou", a anuntat Medvedev, in cadrul unei intrevederi avute, marti, la Moscova, cu inalti oficiali din armata.

Liderul rus a facut apel la reinnoirea arsenalului militar nuclear in contextul in care "NATO incearca in continuare sa-si extinda infrastructura in apropierea granitelor ruse". Seful de stat a precizat si ca fortele nucleare strategice reprezinta o prioritate pentru Rusia, pentru asigurarea securitatii tarii.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1152 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Cine plateste? (Marţi, 17 martie 2009, 13:05)

    Mircea [anonim]

    In perioada comunista plateau toti rusii inarmarea, acum o sa plateasca doar saracii ca nu-i vad luand bani de la miliardarii rusi, smecherii liberalizarii. Deci falimentul lui Medvedev va fi mai rapid si mai rasunator. Ce dobitoc...
    • +3 (3 voturi)    
      Franta a inceput deja inarmarea (Marţi, 17 martie 2009, 15:42)

      Sharchiozi [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Potrivit ziarului Le Monde, editia electronica de azi, Franta va dubla pur si simplu comenzile militare in 2009, trecand la 20 de miliarde€ (de la 9,3 miliarde€ in 2008).
      Armata franceza se va dota cu avioane de lupta Rafale, cu fregate "stealth" Framme, cu elicoptere de atac Tigre si cu noi tipuri de rachete nucleare strategice.
      Directia Generala de Armament (DGA), autoritatea statala care se ocupa de programele militare ale Frantei, a dat un scurt comunicat pe 17 martie.

      Presedintele conservator Sarkozy a decis recent ca Franta sa integreze "pe deplin" comandamentul unificat al NATO, decizia sa urmand a primi votul parlamentar (partidul liberal-conservator UMP are majoritatea absoluta).
      • 0 (0 voturi)    
        Compari Franta cu Rusia? (Marţi, 17 martie 2009, 23:33)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui Sharchiozi

        Rusia are resurse dar nu ar bani, Franta are bani si ceva resurse, Franta mai are si cercetare, la rusi cam pleaca creierele. Moca nu mai munceste nimeni! Intrebarea era cu ce fonduri se inarmeaza rusii? N-au mai dat odata faliment din cauza asta? Si pentru ce se inarmeaza? Pt ceceni?
  • +1 (5 voturi)    
    in (Marţi, 17 martie 2009, 13:15)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    afara de gura, mai trebuie si bani. Or, la sub 40$ / barilul
    slaba sanse. Si atunci ne multumim cu gura, care face si ea, saraca, ce poate: mesteca ba una, ba alta.
    • -1 (5 voturi)    
      De mi s-ar da 1 $ pt corectarea tuturor prostilor (Marţi, 17 martie 2009, 16:58)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      as ajunge rapid milionar...Corectez si de data asta: azi,17.03.2009,dolarul era cotat la 47,81 $/baril la ora 10:43 AM EDT (vezi: http://www.oil-price.net),o crestere de aproape 1% fata de ieri.In ultimele 30 de zile,pretul petrolului si-a reluat trendul crescator si e de asteptat ca in cateva luni sa revina la valori cuprinse intre 70-80 $/baril,poate chiar mai mult,exact asa cum s-a intamplat in prima jumatate a anului trecut.Lucru pe care eu,Pintea,l-am prevazut inca de asta toamna (vezi thread-ul "Vine Criza" de pe Forum,thread initiat in 18 septembrie).
  • +3 (5 voturi)    
    bani de unde? (Marţi, 17 martie 2009, 13:21)

    f [anonim]

    cu ce bani pot sa intreb?sau au descoperit cumva vreo cale sa falsifice dolari...
  • -1 (7 voturi)    
    In timp de criza (Marţi, 17 martie 2009, 13:23)

    Un roman anonim [anonim]

    Asa a facut si Hitler, a iesit din criza economica prin productia masiva de armament. Si ce a urmat se stie. Acum astept minusuri de la "iubitorii democratiei".
    • +2 (4 voturi)    
      Hmm (Marţi, 17 martie 2009, 14:11)

      BellCross [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

      Mi se pare mie sau cam nu stii istorie?? Hitler a ajuns la putere exact dupa criza din 1929. Deja contextul international era mai stabil si germanii erau ofticati pe puterile din jur. Acum chiar daca ar fi sa faca arme si armament acesta ar fi invechit ( pt ca investii in cercetare mai putin) si plus ca nu ar avea cui sa il vanda..... A sa numai zic ca Hiler a luat bani exact de la bogatasii gemani nu de la sarcacii care erau vai de capul lor....
    • 0 (4 voturi)    
      Nostalgicii comunismului ! (Marţi, 17 martie 2009, 14:18)

      STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

      Rusia mai pierde din cind in cind cite un submarin atomic, avioane !
      Sint ramasi rau in urma tehnologic si deci, propaganda in stil sovietic ! Vezi doame , de aia masa locuitorilor este saraca, din cauza "dusmanilor poporului ". Le ramin armele nucleare ca sa arate muschii si nimeni nu mai face caz de propaganda lor (este adresata doar populatiei interne ). Cu foamea de bani ce au, de unde vor scoate zecile de miliardele necesare ? Le da banii Cuba sau Venezuela ?
      • 0 (6 voturi)    
        Pintea: Destination Void... (Marţi, 17 martie 2009, 17:55)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

        Inca din anii '70 rusii au amplasat pe orbita arme Tesla capabile sa provoace uragane sau tornade comandate,e-adevarat ca americanii aveau si ei pe-atunci scule asemanatoare pe care au cautat sa le amplaseze in spatiu prin proiectul Strategic Defense Initiative (SDI) da' ce mai au acu'?Prafu' de pe toba! Satelitii militari americani au fost doborati sau "prajiti" sistematic din ianuarie 2008 pana in prezent asa ca astazi Pentagonul e fortat sa lanseze sateliti civili "kamikaze" impotriva satelitilor meteo militari ai rusilor pt a-i distruge...prin coliziune (?!?),o gaselnita de toata jena,ba chiar mai mult--si asta chiar ca-i de rasu' lumii!--armata americana se reprofileaza acum pe...dirijabile pentru spionaj,ca nu mai are destui sateliti functionali!! Welcome to the "World War 1" military technology! Rusii i-au aruncat din punct de vedere militar pe americani in urma cu aproape 100 de ani! Da' se gasesc intotdeauna prosti care sa creada cu naivitate in suprematia tehnologica americana,credulitatea umana nu are limite...
        • +1 (3 voturi)    
          Noroc cu "experti" ca dumneavoastra ! (Marţi, 17 martie 2009, 19:52)

          STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

          Poate privesti prea mult documentare SF. De cit sint avansati rusii in anumite sectoare, eheee, destul sa vedem situatia sistemului lor satelitar GLONASS !
          Daca nu sti, este varianta rusa a GPS american,mult mai putin precis si nici azi nu este complect functional !
          Cit priveste armele tale Tesla, lasa balta, te rid si curcile !
          Citeste ceva documente serioase, vezi ceva documentare mai bune si nu crede la toate basmele in circulatie !
          Daca ai ceva cunostinte tehnice, este dificil de crezut ca omenirea a realizat arme care din spatiu produc uragane. Nimeni nu a ajuns la o astfel de tehnologie , inca !
          Doar o explozie nucleara de anvergura (10 megatone) provoaca o deplasare a aerului comparabila cu un uragan ! Deci, nu inventa calitati ruse care nu exista cum nici eu nu cred orbeste in tehnologia militara americana ! Vezi ca in Cecenia, in primul razboi, pe vremea lui Eltin, cu chiu si vai , rusii au reusit sa stringa 60.000 de militari cit de cit antrenati ca sa lupte impotriva a 8.000 de "teroristi " ! Din o armata rosie de 1.500.000 de oameni ! Astea sint fapte reale si nu povesti !
          Deci, cine este mai prost si mai naiv ?!
          • 0 (2 voturi)    
            am uitat domnu (Marţi, 17 martie 2009, 22:20)

            smen [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

            ce zici tu de marewle avion invizibil f117 doborat de o racheta sovietica din anii 60,ia explicane putin
            • 0 (2 voturi)    
              Invizibil doar in teorie ! (Marţi, 17 martie 2009, 23:55)

              STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui smen

              Avionul F117( bombardier tactic ) . Racheta care a lovit avionul era SA- 3 Goa.
              Nici un avion nu este TOTAL invizibil pentru radar ! Nici macar B-2 sau modernul F-22.
              Daca un avion normal este vizibil pe radar de la o distanta de sute de KM, avioanele stealth sint vizibile pe radar de la distante de doar 20- 30- 40 de KM ! (in functie de tipul de radar folosit).
              Aceasta caracteristica de a fi "invizibil " radar, combinata cu folosirea armelor cu bataie medie sau lunga, face aceste avioane extrem de periculoase !
              Legat la problema noastra, ex Yugoslavia a avut mereu o tehnica militara superioare romaniei. In cazul specific, ajutorul rusilor a dus la modificarea radarelor regimentului 250 AA yugoslav + informatii in timp real din Italia privind decolarea avioanelor de la baza din Aviano. (unde se gaseau F 117). Avionul zbura la joasa inaltime si deci, era si mai vulnerabil !
              De la primul atac impotriva Irak, NATO si USAAF au interzis atacurile de la joasa inaltime (sub 5.000 de metri) tocmai pentru a evita pierderi de avioane si echipaje ! Este si motivul principal a dezvoltarii armelor de precizie tip bombe ghidate sau rachete .
              Atacurile se fac de la inaltime medie, in afara razei de actiune a armelor AA comune si da timp de reactie si aparare suficient, in cazul armelor tip rachete AA cu raza medie sau mare de actiune ! Multumit ?
  • +2 (6 voturi)    
    nu au nevoie de bani (Marţi, 17 martie 2009, 14:06)

    yo [anonim]

    Voua va scapa un lucru: Rusia are suficiente resurse interne (naturale, inteligenta umana, etc) pentru a construi ceea ce isi propune.

    Faptul ca o parte din resurse se afla in mana oligarhilor nu e o problema pentru Putin sau Medvedev, mai ales ca acestia sunt bine aliniati in fata Kremlinului.
    Si sa nu va inchipuiti ca exista vreun oligarh care nu va raspunde la chemarea Kremlinului. Cei care au indraznit sa aiba o alta parere au fost repede bagati in inchisoare (vezi cazul Mihail Hodorkovski fost patron la Iukos, ulterior preluat de compania de stat Rosneft) sau au trebuit sa paraseasca tara.
    • -2 (6 voturi)    
      Resurse da, inteligenta ioc (Marţi, 17 martie 2009, 17:39)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui yo

      Ma faci sa rad, mai nene. Are spatiu, resurse naturale, forta de munca etc. dar la inteligenta stau prost. Puterea lor a stat in forta bruta, amenintare, terorizarea celor mai slabi ca ei si jefuirea altor popoare. Nu au facut nimic care sa arate ca sunt un popor de inteligenti si intelepti ci numai de grobieni betivi. De asta au ajuns unde au ajuns, au dat faliment si s-au prabusit
      . Iar acum pigmeii putin si medvedeev incearca sa reinstaleze rusia in post de mare putere tot prin vechile metode blosevice mostenite de la tatuca stalin. Nu poti fi o mare putere cu adevarat cand poporul se zbate in saracie si foame, infrastructura e putreda, sistemul medical primitiv simedical super primitiv. Si nu-mi vorbiti de o mana de savanti, artisti si scriitori la un popor de 200 de milioane. Nicaieri unde au pus piciorul rusii, nu au lasat ceva bun, ceva durabil, amintiri duioase. Doar la propaganda mincinoasa si desantata, intrigi, santaj si politica de forta nu-i intrece nimeni.
      • 0 (6 voturi)    
        ?!? (Marţi, 17 martie 2009, 18:34)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        Esti sigur ca nu vorbesti de USA?As fi in stare sa jur,expunerea are un grad de rigoare care-mi alunga orice indoiala:

        "Nu poti fi o mare putere cu adevarat cand poporul se zbate in saracie si foame, infrastructura e putreda, sistemul medical super primitiv. Si nu-mi vorbiti de o mana de savanti, artisti si scriitori la un popor de 300 de milioane. Nicaieri unde au pus piciorul americanii, nu au lasat ceva bun, ceva durabil, amintiri duioase. Doar la propaganda mincinoasa si desantata, intrigi, santaj si politica de forta nu-i intrece nimeni."

        Varianta mea mi se pare mult mai credibila,nu crezi?Cat despre amintiri duioase,sunt sigur ca japonezii,germanii sau iraqienii se mangaie cu ele cand isi amintesc de Hiroshima,Dresda sau de milioanele de morti cu care au platit "eliberarea" de catre americani...Rusii nu au facut asemenea crime atroce impotriva altor popoare si ei chiar ne-au lasat ceva bun si durabil in perioada cand au avut o influenta majora la noi: dorinta de independenta economica fata de puterile imperialiste.Dorinta de Libertate Neingradita pe care o simti o mostenesti mental de la ei fara sa-ti dai seama,ea nu era caracteristica Romaniei interbelice,o Romanie intunecata si obsedata de inregimentare politica,si nu e caracteristica nici Americii contemporane care s-a pus singura in lanturile sclaviei...
        • 0 (4 voturi)    
          pintea, you're the man... not (Marţi, 17 martie 2009, 20:33)

          sf sisoe [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

          pintea, ai fi un troll oarecum amuzant daca nu te-ai lua in serios. Iti recomand cu caldura un control psihiatric. Unde e boyfriendul tau smen, cel cu drogurile si "bigmacii"? :)
  • -3 (3 voturi)    
    - (Marţi, 17 martie 2009, 15:18)

    echelon [anonim]

    Educatia, sanatatea (boli incurabile: sida, cancer etc.), coruptia, justitia etc. sunt o prioritate. Inarmarea nucleara e doar o toana a unor incuiati care au un orgoliu prea mare. Pentru cei ce vor sa afle un pic in ce lume traim recomand documentaul Zeitgeist. Pentru cei ce vor sa cunoasca si o alternativa la "societatea moderna" curenta recomand The Venus Project. Cititi, analizati, ganditi si dati mai departe. Un om informat e un om mai puternic. Cele doua documentare Zeitgeist va "mananca" 4 ore din viata. Despre The Venus Project puteti citi oricand cate putin, in maxim o ora va faceti deja o idee.
    • 0 (2 voturi)    
      . (Marţi, 17 martie 2009, 15:57)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui echelon

      mai terminati ma cu The Venus Project. Zeitgeist e bun si frumos pana spre finalul partii a 2a, cand se vede clar scopul acestui film: sa promoveze proiectul Venus. asa ca isi pierde credibilitatea
      • 0 (2 voturi)    
        - (Marţi, 17 martie 2009, 16:55)

        echelon [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        Si care este problema cu The Venus Project? Tie personal nu-ti place dar altii pot gasi niste lucruri interesante in el. Si sa inteleg ca daca un lucru nu e perfect dupa parerea ta isi pierde valoarea? Gresesti enorm, schimbarea fundamentala necesara in societate este una bazata pe oameni cu gandire divergenta, societatea asa cum e nu mai poate continua, nu poti face o societate mai buna in jurul banilor, al razboaielor si al dorintelor egoiste. Nici eu personal nu aprob toate lucrurile descrise in Zeitgeist sau The Venus Project dar recomand vizualizarea si studierea lor. Daca ai o solutie mai buna te rog sa o prezinti.
  • 0 (2 voturi)    
    "ambiguu" (Marţi, 17 martie 2009, 16:13)

    Pavel [anonim]

    Întărâtă-i Drace că şi mie-mi place !
  • +2 (4 voturi)    
    respect Medve (Marţi, 17 martie 2009, 20:31)

    sf sisoe [anonim]

    Bravo Medvedev, asa te vreau. Norocul nostru e ca Rusia, desi e cea mai mare tara din lume si e bogata in resurse, e pana la urma, o tara in care inteligenta populatiei si a conducatorilor ei n-a fost niciodata punctul ei forte. Asa ca e bine ca vor sa repete greseala pe care au facut-o pe vremea cand se numeau URSS, cand au incercat sa intre in competitie militara cu NATO. Tine-o tot asa Medvedev, baga Rusia in colaps, sper de data asta sa nu mai fie vreun nou Clinton care sa scoata Rusia din rahat. Rusia trebuia lasata sa se destrame in 1991-92, dar noroc ca istoria uneori iti da a doua sansa. De data asta sa speram sa fie cu noroc.