Trupele georgiene s-au retras din Osetia de Sud. Rusia a impus Georgiei blocada maritima pe Marea Neagra si si-a intensificat bombardamentele

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 10 august 2008, 10:32 Actualitate | Internaţional

Tancuri rusesti in Georgia
Foto: Rompres
Rusia a impus, duminica, Georgiei, blocada maritima pe Marea Neagra, pentru a impiedica trimiterea de arme in zonele de conflict, in timp ce trupele georgiene s-au retras de pe aproape intreg teritoriul regiunii separatiste pro-ruse Osetia de Sud, in incercarea de a aplana conflictul cu Rusia, a anuntat secretarul Consiliului de Securitate din Georgia, Alexandre Lomaďa, potrivit AFP. Totodata, oficialul georgian a facut apel la Statele Unite pentru a se implica in negocieri cu Rusia pentru rezolvarea crizei din Osetia de Sud. In acest timp, aviatia rusa si-a intensificat, insa, bombardamentele asupra Georgiei.

UPDATE: Armata rusa a anuntat ca detine aproape in intregime controlul asupra capitalei provinciei separatiste Osetia de Sud, Tskhinvali, a afirmat un inalt responsabil militar rus, citat de AFP.

In paralel cu retragerea georgiana, nave de razboi rusesti au fost trimise duminica dimineata pana la limita apelor teritoriale ale Georgiei, a afirmat un oficial rus citat de agentia RIA Novosti, potrivit AFP.

In timp ce oficialii rusi sustin ca trupele georgiene nu s-ar fi retras de pe teritoriul Osetiei, Georgia a acuzat Rusia ca si-a intensificat, duminica dimineata bombardamentele aeriene asupra teritoriului sau, atacand inclusiv un aeroport militar din apropiere de Tbilisi si ca Moscova ar fi trimis inca 10.000 de soldati in zona de conflict. Aviatia rusa a bombardat duminica si defileul Kodori, singura zona din regiunea separatista pro-rusa Abhazia controlata de georgieni, dar si in regiunea Zougdidi, din vestul Georgiei.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5090 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    Ce a fost in capul lor? (Duminică, 10 august 2008, 10:50)

    Alin [anonim]

    Au fost acuze ba ca Georgia a inceput conflictul ba ca Rusia. Se vede ca Georgia a stricat precarul echilibru din zona incercand recastigarea Osetiei de Sud. Altfel nu aveau cum sa se retraga de acolo. Am o singura nelamurire: ce a fost in capul lor cand au starnit asta?
    • 0 (10 voturi)    
      Alt comentariu tipic pentru Alin (Duminică, 10 august 2008, 12:08)

      Catto [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      Din cauza celor ca tine am plecat si eu si multi altii din tara
    • 0 (2 voturi)    
      in capul tau ce e? (Luni, 11 august 2008, 1:38)

      8minus3egal1 [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      Daca o parte din Romania ar fi "extrasa" si s-ar incerca "recastigarea", cam ce ar fi in capul tau atunci?
    • 0 (0 voturi)    
      Zdrazvite tavarish! (Luni, 11 august 2008, 14:36)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Buna dimineata amice!!! Esti rus sau care-i treaba?

      E chiar asa de greu de inteles ca Rusia a atacat Georgia, un stat suveran si independent? Si ca acele conflicte din tarile au fost mentinute tot timpul de Rusia? Tocmai in ideea de a pastra controlul in regiune, de a le face "sateliti" si poate in timp de a anexa fostele republici sovietice?

      "Echilibru precar" a existat pentru ca pana acum Rusia nu au avut tupeul sa se implice direct, oficial. Iti mai aduci aminte de Transnistria, tovarase? Sau de gagauzi? La un moment dat au incercat si cu tarile baltice, dar acolo nu le-a mers. Insa cred ca dupa Kosovo au capatat curaj.

      Daca stii un pic de istorie, Hitler a folosit un pretext similar pt a invada Polonia in 1939 - si astfel a inceput

      Mai lipseste ca dupa ce Rusia ocupa Osetia de Sud, acesta sa ceara alipitea Georgiei - ca doar nu o sa ii lase pe fratii lor georgieni de izbeliste ;)

      Rusia nu a renuntat - si nici nu o va face pre curand - la ambitia de a fi un imperiu.
      Mie chiar mi-e mila de georgieni, nu au nici o sansa, in opinia mea nimieni nu o sa ii ajute cu adevarat.

      Ce-a fost in capul georgienilor... si eu ma intreb ce-a fost in capul mielului, pai ce tupeu a avut sa behaie la lup, normal ca lupul l-a mancat pentru asa afront. Mielul e de vina! Traiasca Rusia Sov... aaaa... Federatia Rusa!! Heil Putin! :-p
  • +5 (15 voturi)    
    Rusia militarista (Duminică, 10 august 2008, 10:50)

    Caine kgbist [anonim]

    Rusia si-a aratat adevarata fatza, intreaga planeta a vazut acum care e "respectul" pe care securistii care conduc la Kremlin il au pentru acorduri internationale, pt. frontiere de stat, pt. suveranitatea vecinilor sau pt. dreptul international.

    Rusia si-a permis cu tupeul si grosolania obisnuita sa critice interventia USA contra regimului saddamit, care exterminase sute de mii de kurzi si arabi shiiti, pe motiv ca nu s-a dat un acord al Consiliului de Securitate.
    Ieri la ONU, in Consiliu, desi toate cele 14 state membre au insistat, Rusia a fost singura care s-a opus oricarei rezolutii de "incetare a focului".

    Vitali Ciurkin, amabsadorul rusnak la ONU a declarat: "nu ne trebuie nici un acord de incetare a focului. Trupele rusesti vor ramane acolo cat timp e nevoie." !!

    Rusia a bombardat masiv aerodromuri, garnizoane si mici localitati gruzine, omorand peste 150 de georgieni, din care cel putin 40 erau civili.
    10.000 de soldati rusi si 35 de tancuri au intrat in Osetia parasita de cei 70.000 locuitori osetini, in mare parte cu cetatenie rusa.
    Ceea ce a vrut Rusia sa demonstreze e ca face ce vrea si omoara pe cine vrea, nu doar cu poloniu sau un glonte in ceafa (ca pe dizidenti sau jurnalisti), dar si cu bratul imperialist, armata, indiferent ca e vorba de teritoriul altei tari.

    Daca Romania ar aplica mentalitatea criminala rusa, ar trebui sa atace imediat Transnistria pt. a apara miile de basarabeni de acolo care au si pasaport romanesc.

    Rusia a aratat clar, fara nici un fel de jena, ca isi baga tankul in legile internationale si ca ce conteaza e cine are ghioaga mai mare, atat!
    Macar acum Europa a vazut cine e la frontierele ei si s-a lamurit asupra cruzimii si dispretului Putinist.

    Rusia a anexat "de facto" Osetia de sud si prin asta da un exemplu si altor state europene care au populatii in afara teritoriului national recunoscut, langa frontiere (cum e Romania). Urmatoarea pe lista va fi Ucraina si Transnistria.
    • -3 (11 voturi)    
      Georgia a atacat prima (Duminică, 10 august 2008, 12:29)

      sempere [anonim] i-a raspuns lui Caine kgbist

      The New York Times spune textual: "escaladarea belica a inceput cand trupele Georgiei au incercat sa preia capitala Osetiei de Sud, o regiune pro-rusa" care a obtinut autonomia de facto la inceputul anilor 90" ("The fighting had sharply escalated when Georgian forces tried to retake the capital of South Ossetia, a pro-Russian region that won de facto autonomy from Georgia in the early 1990s).

      http://www.nytimes.com/2008/08/11/world/europe/11georgia.html?_r=1&hp&oref=slogin

      De ce alte informatii mai aveti nevoie ca sa-i acuzati pe rusi?

      II preferam pe rusi, americanilor, indubitabil, dar nu fiti naivi sa credeti ca cei buni sunt intotdeauna buni iar cei rai intotdeauna rai. Politica americanilor la nivel exterior nu se face intotdeauna direct, ci prin intermediul altor tari mai mici, gen Georgia. Nu uitati, Georgia e o tara foarte importanta pe harta rutelor petrolului.
      • +2 (8 voturi)    
        rectificare (Duminică, 10 august 2008, 13:41)

        sempere [anonim] i-a raspuns lui sempere

        voiam sa spun ca ii preferam pe americani, rusilor dar nu intotdeauna cei buni sunt asa de buni si nici cei rai asa de rai.
        • 0 (0 voturi)    
          Si totusi (Luni, 11 august 2008, 14:43)

          Bibicool [utilizator] i-a raspuns lui sempere

          Totusi sa pastram perspectiva.

          "Independenta de facto" inseamna ca rusii si-au bagat coada acolo si au mentinut conflictul.
          Si acum unii chiar cred ca georgienii sunt de fapt agresorii si ca ei ar fi de vina.... mi se pare mie sau le-a iesit rusilor pasienta?
    • -3 (9 voturi)    
      really... (Duminică, 10 august 2008, 13:12)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Caine kgbist

      "regimului saddamit, care exterminase sute de mii de kurzi si arabi shiiti"
      - Numarul victimelor de la inceputul invaziei si pina acum probabil ca a depasit deja numarul victimelor produse de saddam.
      - Tara e acum intr-un haos cum nu a fost probabil niciodata.
      - Acelasi lucru cu kurzii il fac si turcii .
      - Acelasi lucru il fac si israelienii cu palestinienii din teritoriile ocupate.


      Nu zic ca rusii fac bine, insa macar aveti atita minte si bun simt incit sa-i judecati pe toti cu aceeasi masura !
    • -7 (7 voturi)    
      exagerare... umanum est,perseverare.... (Duminică, 10 august 2008, 14:21)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Caine kgbist

      Draga caine kgbist nu ti-au aruncat la timp stapanii tai kgbisti ciolanul....?
      D'aia ii latri asa de tare???
      Sau te incearca vreo rabie,ceva....
      • -3 (5 voturi)    
        sile, (Duminică, 10 august 2008, 14:58)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui sile

        sila, silnaia, scirba, scirbaia, greata, greatznaia,
        dosfidania tavarisci...
        • 0 (2 voturi)    
          ptr.bec (Duminică, 10 august 2008, 16:28)

          sile [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Amice, ti s-a defectat neuronul si nu mai produce decit insiruiri de cuvinte prostesti?
          Sau vrei doar sa fii bagat in seama?
          Pareai mai inteligent dar cred ca m-am inselat !.
    • -3 (5 voturi)    
      Vehementa sau inconsistenta? (Duminică, 10 august 2008, 14:46)

      Pacala [anonim] i-a raspuns lui Caine kgbist

      Imi permit si pentru asta astept "provincia" cu obisnuitele argumente romanesti "ba pe-a ma-tii" sa comentez pe magine:
      1. Osetinii nu sunt georgieni. Au fost "repartizati" pe vremea lui Visarionovici Djugashvili, alias Stalin Georgiei natale. Vreti sa ii intrebati pe ei ce vor? Idem abhazii si adjarii, if you know what I mean....
      2. Sunteti foarte vehement cand este vorba de rusi care nu respecta granitele de stat dar amnezic cand e vorba de americani&Co cand a fost vorba de Serbia. V. Putin a subliniat de nenumarate ori inaintea recunoasterii kosovare de catre USA ca "se deschide cutia Pandorei"
      3. Chiurkin aseara, a dat o lectie de diplomatie si ziaristii au facut pauze intre intrebarile cu tenta. Osetinii sunt un popor de 200 de mii incluziv cu cei din Federatia Rusa. Dintre acestia 30,000 sunt in momentul de fata refugiati. Nu va suna a curatare etnica? Cum deja granitele nu mai sunt respectate de nimeni in Consilul de Securitate urmeaza ce sens mai are ce scrieti?
      4. Romania nu are cum sa aiba pretenii asupra Transtiei care este un teritoriu strain de Moldova Istorica, Dacia, Regatul Roman, Principate sau ce vreti. Luati manualul de istorie mai bine! Este la fel un tertoriu repartizat RSS Moldovenesti ca sa fie "osul pestelui" din gatul hapsanilor si populistilor.
      5. "Nasosul" ala georgian scolit in USA ii zic "Thakasvili" &Co ca i se potriveste s-a tzepuit si neactionand de unul singur, de fapt vrea sa bage trupe de mentienere a pacii "papagali de caporali cu contract din tari obscure" pe conducta de gaz ca sa creasca actiunilpe BP.... si unu' ca tine bade sa cumperi gaze .....
      • 0 (0 voturi)    
        mim (Luni, 11 august 2008, 8:25)

        mim [anonim] i-a raspuns lui Pacala

        la punctul 4 as spune ca dupa a doua gilceava mondiala, moscova a impus un "schimb" de teritorii intre moldova si ucraina, moldovenii dadeau delta si primeau transnintria. avantajos as spune. aici este de admirat totusi vizionarismul rusilor din acea perioada. cate probleme au reusit sa produca in zilele noastre. si de pe urma conflictelor castiga intotdeauna cei mari (care au interese in zona)...
    • 0 (4 voturi)    
      Nimic schimbat (Duminică, 10 august 2008, 16:42)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Caine kgbist

      Exact aceeasi este si politica americana.
      Datorita tehnologiei de lupta de care dispun fac numai ce vor si asta o recunosc chiar ei pe fata.
    • +1 (1 vot)    
      raspuns pt caine (Duminică, 10 august 2008, 18:00)

      carmaw [anonim] i-a raspuns lui Caine kgbist

      excelent si la obiect.
      atentie la rusii dar la o adica si la iran china .....
    • 0 (0 voturi)    
      "Russian, American, they are all made in Taiwan" (Luni, 11 august 2008, 15:11)

      Bibicool [utilizator] i-a raspuns lui Caine kgbist

      Sunt 100% de acord cu tine in ceea ce priveste Rusia - are aceeasi mentalitate de cucerire si putin ii pasa de acordurile internationale.

      Pe de alta parte insa sa avem pardon dar americanii au facut acelasi lucru in Irak.
      Au incalcat orice tratate internationale, a ignorat ONU si orice . Ba chiar la un moment dat au aruncat un fitil ca reanalizeaza interpretarea conventiilor de la Geneva.

      Ca regimul lui Sadam a fost dictatorial, ca a fost un nenorocit care a omorat zeci sau sute de mii de oameni - asta este adevarat. DAR nu reprezinta o scuza ca americanii sa atace Irakul (si nici nu au folosit asta ca pretext, ci au mers pe pretextul de "lovitura preemtiva" - in traducere agresiune nemotivata - dat fiind ca ar fi produs arme de distrugere in masa - pe care nu le-au gasit).

      Asa ca si rusii, si americanii au aratat ca ii doare-n cot de restul lumii si ca ei fac ce vor, indiferent de ce spun si cred altii. Ca de, ei au armata.
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Duminică, 10 august 2008, 11:07)

    ramona [anonim]

    Astia's nebuni!vor sa declanseze al 3lea razboi mondial?desi Georgia este cea care are dreptate!!peace[-(
  • +7 (13 voturi)    
    Rusia - tara de cacat! (Duminică, 10 august 2008, 11:12)

    Palpatine II [anonim]

    I-am injurat si pe americani acum10 ani cand cu Serbia.

    Dar pe rusi ii urasc de-a binelea! Natie de hoti, de banditi, de criminali. Cu ce drept se baga in Georgia ? Cu ce drept au luat Basarabia?
    • +1 (5 voturi)    
      ce naiv! (Duminică, 10 august 2008, 13:47)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui Palpatine II

      Cu dreptul celui mai tare prietene, functioneaza de cand a aparut viata pe Terrra
  • +6 (10 voturi)    
    Ce cauta rusia in osetia de sud?? (Duminică, 10 august 2008, 11:14)

    Octav [anonim]

    ce cauta rusia in osetia de sud?? ce cauta rusia in transnistria? nu le este rusine acestor imperialisti paduchiosi sa invadeze si sa ucida civili sub numele de "forte de mentinere a pacii"?? ei sunt cauza razboiului si ei sunt cei care bombardeaza civilii din georgia!
    • +7 (9 voturi)    
      Sa-i ia dracu' pe rusi ! (Duminică, 10 august 2008, 13:18)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Octav

      Rusii sustin toate regiunile separatiste din toate statele din fosta URSS. Toate dictaturile dunt sponsorizate de ei. UE si NATO ce dracu fac ? Stau in genunchi si produc satisfactii erotice acestor barbari ? CSAT ce a facut ? O declaratie fara nici un fel de responsabilitate si care nu angajeaza Romania. Rusine ! Maine poate veni randul nostru daca nimeni nu se implica ! Sa-i ia dracu pe rusi ! Singurii rusi buni sunt cei morti !
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Luni, 11 august 2008, 0:16)

        razvan [anonim] i-a raspuns lui gogu

        UE "respira" gaz rusesc
        Nato...care NATO?
  • +5 (11 voturi)    
    foarte ciudat.... (Duminică, 10 august 2008, 11:29)

    judex [anonim]

    au inceput sa apara pe la unele televiziuni tot felul de asa-zisi analisti care incerca sa ne convinga ca Rusia ar avea dreptate. Chiar sa fi ajuns Romania la cheremul kgb-istilor care nu mai au nici o jena? Sa nu mai existe oare interse romanesti si patriotism? Ne-au aburit in asa hal manelele si agentura Moskovei din Romania incat am inceput sa uitam ca suntem romani si tara noastra trebuie sa aibe un destin al civilizatiei si prosperitatii europene? Ne plac comportamentul si "nivelul de civilizatie" sovietic, manifestate de Rusia actuala?
    • +1 (1 vot)    
      . (Duminică, 10 august 2008, 23:34)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui judex

      se pare ca unora da, gen utilizatorul smen
  • -9 (9 voturi)    
    Bani exclusiv online - totul de acasa- - - zeze.ws (Duminică, 10 august 2008, 11:30)

    Relu [anonim]

    1. inscriere gratuită
    2. costuri de intreţinere ale afacerii foarte scăzute
    3. nu vinzi nimic (vanzarea se face automat pe site-ul personal)
    4. nu ai parte de refuzuri
    5. oferim un produs unic, exclusiv, nu avem concurenţă
    6. toată munca se face de acasa, de la PC-ul conectat la Internet
    7. nu trebuie să te deplasezi in alte oraşe pentru a dezvolta afacerea

    Intra pe siteul - - - zeze.ws - - - pt. toate detaliile
    • +5 (5 voturi)    
      zevzec.com (Duminică, 10 august 2008, 13:11)

      the [anonim] i-a raspuns lui Relu

      nu ti-e rusine, zevze ?
      sper sa ajungi ca aia pe care i-am vazut saptamâna asta la arestul preventiv, pentru excrocherii cu cartea de credit ...
      so long !
  • +4 (8 voturi)    
    aveti rabdare (Duminică, 10 august 2008, 11:43)

    papadie [anonim]

    Va veni si vremea cand rusia se va intinde pe cateva hectare, asa cum au fost acum cateva sute de ani. Romania a fost la punctul de intersectie a trei imperii. Turcii si autriecii si-au primit-o in moalele capului si de-abia acum isi revin avand norocul de a se afla foarte aproape de tarile civilizate ale Europei. rusia a inceput sa paraie prin 90, are acum o revenire dar in mod sigur se va destrama in final.
    • 0 (4 voturi)    
      asa-i (Duminică, 10 august 2008, 15:29)

      Tim [anonim] i-a raspuns lui papadie

      Romania i-a rupt pe toti...asta pare concluzia ta...du-te si te culca...esti cam obosit :))))
  • +2 (8 voturi)    
    osetia (Duminică, 10 august 2008, 12:00)

    gabrielag [anonim]

    Suntem sau nu de acord rusia nu face decat ce a facut america si europa in kosova. Georgia trebuia sa se gandeasca de zeci de ori inainte de a recunoaste kosovo, dar nu a avut cap si acum suporta consecintele. Cum america nu a respectat un stat suveran de ce ar face rusia care are si cetateni in zona. Din pacate pentru tarile mici cam asta se intimpla cand nu le apara nimeni. Deci tarile mici ar trebuie sa se gandeasca de `n` ori inainte de a lua o decizie care mai tarziu le-ar putea dauna. Georgieni au luat plasa au crezut ca ii ajuta americanii si s-au dat viteji, din pacate pentru ei rusia i-a pus cu botul pe labe. Mi-e mila de georgieni dar din pacate cel slab se supune celui mai puternic. Nu exista nicaieri democratie decat forta celui mai puternic.
    • +6 (6 voturi)    
      Serios ? (Duminică, 10 august 2008, 12:36)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui gabrielag

      Da cine e puternic mai mult de 2 - 3 sute de ani ? Acum 3 sute de ani Anglia a avut noroc cu o furtuna ca a scapat de spanioli. Rusii se cred mari vedete dar le cam apune momentul, in final sunt cam alcoolici totzi.
    • +1 (1 vot)    
      Georgia (Duminică, 10 august 2008, 17:09)

      chichi [anonim] i-a raspuns lui gabrielag

      ...nu a recunoscut Kosovo.
  • +2 (6 voturi)    
    Petitie online (Duminică, 10 august 2008, 12:20)

    George32 [utilizator]

    O buna prietena din Georgia, Ana, m-a rugat sa dau romanilor un link pentru o petitie care sa ceara Rusiei sa opreasca atacarea Georgiei suverane si democrate si sa nu mai atace civilii.: http://www.stoprussia.org/
    • +3 (5 voturi)    
      Petitia (Duminică, 10 august 2008, 12:33)

      George32 [utilizator] i-a raspuns lui George32

      Ana: "If it will not stop soon there will not be such a country as Georgia :'(
      Now russians are attacking us from every side . They are destroyed our cities in central Georgia and they want to destroy Tbilisi too"
      Semnati petitia pentru a le arata georgienilor prietenia si intelegerea noastra: http://www.stoprussia.org/
    • -1 (5 voturi)    
      Ce timpenie (Duminică, 10 august 2008, 13:15)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui George32

      Voi chiar sinteti cretini ?
      Pentru cine credeti voi ca are vreo greutate petitia aia ?
      • +1 (1 vot)    
        pt (Duminică, 10 august 2008, 15:00)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gigel

        ivani si slugoii lor, gigeii, clar ca nu are.
  • -5 (7 voturi)    
    Asa le trebuie (Duminică, 10 august 2008, 12:36)

    Anatoli [anonim]

    Rusii nu se vor lasa pana nu vor distruge complet Georgia.
    Georgia trebuia sa isi dea seama ca nu au nici o sansa in privinta Osetiei de Sud.
    S-au aventurat, iar acum suporta consecintele.
    Acum se roaga de Rusia sa inceteze ofensiva.
    Vezi sa nu. Praf o sa-i faca.
  • +3 (9 voturi)    
    mama lor de rusi (Duminică, 10 august 2008, 13:01)

    mama lor... [anonim]

    putere regionala? ok...
    da de ce rusii? nu puteau sa fie unii civilizati?
    noroc cu nato, ca puteam fi noi sau alti vecini ai lor.
    georgienii vor sa iasa de sub influenta ruseasca si rusii urasc chestia asta.
    rusii urasc pe toti
    asa ca si ei trebuie urati
    • 0 (0 voturi)    
      dragul mieu (Marţi, 12 august 2008, 14:58)

      Crisis [utilizator] i-a raspuns lui mama lor...

      ce inseamna tzivilizat? Hmm romanii sunt tzivilzatzi? Guess again, my friend. Ia coboara intr-un sat sau intr-un cartier dion Ro si vei vedea civilizatia noastra de kkt. suntem la fel de abjecti si betivi ca rusii, acolo la talpa neamului. Si nici nu am avut norocul sa facem parte din istoria mondiala a muzicii, literaturii sau a stiintei - la nivelul la care au facut-o ei. si nici premiul nobel nu l-am luat :(. Asa ca, civilizatia asta, e un termen relativ. Aaaaaa, ca nu ne-am repezit sa invadam alte tari? crede-ma, n-am putut. Dar de fiecare data cand am putut am incercat sa luam o halca. si da, in toate razoaiele soldatii romani , au vorbit cu Dvs in teritoriile in care aiu ajuns, s-au poclonit pana la pamant si duceau mana la gura atunci cand cascau. wake up.
  • -3 (3 voturi)    
    petitie (Duminică, 10 august 2008, 13:08)

    QA lache [anonim]

    Oooo, da!!!
    Se retrag vazand petitia:))))))
    Cat de lache poti fi?
  • +1 (3 voturi)    
    payback for kosovo and more (Duminică, 10 august 2008, 13:09)

    marius [anonim]

    avem in fata batalia dintre sisteme .. georgia a scos castanele din foc pentru US, georgia nu ar fi miscat un pas fara aprobare de mai sus. sunt miscari clasice de tatonare ...si rusia a explica mult inainte de acest eveniment ce inseamna kosovo ... ramine sa vedem NATO cum va misca ..si daca da imi este frica de outcome. parerea mea este ca georgienii vor fi sacrificati ...o noua batalie tip cecenia .. de acolo au pornit multe. cecenia daghestan ingusetia kosovo .. kosovo a fost momeala pentru UE si SUA ..rusia a pierdut un avanpost dar nu a pierdut serbia .. si a obtinut dreptul de a isi face ordine in propria zona de influenta, economic ...kosovo este pentru rusia si serbia un mic nimic ... gatuirea europei energetic este un super profit pentru rusia, precum si mesajul trnansmis tuturor .. va jucati pe unde vreti dar nu unde ne intereseaza si pe noi.
    un mic scenariu repetat in istorie de atitea ori ... unele tari acumuleaza averi in timp ce altele acumuleaza datorii ... cind datoriile devin prea mari se sterg cu sabia; ce este in batalie aici este de fapt un echilibru si o ordine mondiala care incepe sa se incline ..cind se inclina ..apare sabia ce sterge datorii ... paradoxal ...ceea ce ne apara in acest moment de razboaie clasice peste tot ... arma atomica ... se stie ca atunci cind incepi un razboi e bine sa il castigi ca altfel este vai si amar :).
    va rog sa urmariti si mutarile strategice de amplasare de interceptoare de rachete ... pe principiul .. buba oricum se sparge ... mai devreme sau mai tirziu un timpit apasa butonul ca last resort .. se merge pe ideea noi trimitem 1000 ... ei trimit 100, din 100 interceptam 80 ...dar pe urma avem pace peste tot :) cu noi la putere .. NOI fiind orice parte implicata in scandal ... peste ce vor mai domni si taxa si impune zeciueli .. sper sa nu apuc sa aflu.
    • 0 (2 voturi)    
      te (Duminică, 10 august 2008, 15:05)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui marius

      inseli, rusia a pierdut serbia. Tadici ii preda pe toti tribunalului, vinovati sau nu, la gramada, in schimbul intrarii in ue.
      Si la urma urmei ce-ar putea face? Sa stea in mizerie de dragul lui ivan?
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare (Luni, 11 august 2008, 1:47)

      8minus3egal1 [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Ce presedinte crezi ca accepta moartea a sute de cetateni ai tarii pe care o conduce doar pentru "miscari de tatonare"???
  • +2 (2 voturi)    
    payback for kosovo and more (Duminică, 10 august 2008, 13:09)

    marius [anonim]

    avem in fata batalia dintre sisteme .. georgia a scos castanele din foc pentru US, georgia nu ar fi miscat un pas fara aprobare de mai sus. sunt miscari clasice de tatonare ...si rusia a explica mult inainte de acest eveniment ce inseamna kosovo ... ramine sa vedem NATO cum va misca ..si daca da imi este frica de outcome. parerea mea este ca georgienii vor fi sacrificati ...o noua batalie tip cecenia .. de acolo au pornit multe. cecenia daghestan ingusetia kosovo .. kosovo a fost momeala pentru UE si SUA ..rusia a pierdut un avanpost dar nu a pierdut serbia .. si a obtinut dreptul de a isi face ordine in propria zona de influenta, economic ...kosovo este pentru rusia si serbia un mic nimic ... gatuirea europei energetic este un super profit pentru rusia, precum si mesajul trnansmis tuturor .. va jucati pe unde vreti dar nu unde ne intereseaza si pe noi.
    un mic scenariu repetat in istorie de atitea ori ... unele tari acumuleaza averi in timp ce altele acumuleaza datorii ... cind datoriile devin prea mari se sterg cu sabia; ce este in batalie aici este de fapt un echilibru si o ordine mondiala care incepe sa se incline ..cind se inclina ..apare sabia ce sterge datorii ... paradoxal ...ceea ce ne apara in acest moment de razboaie clasice peste tot ... arma atomica ... se stie ca atunci cind incepi un razboi e bine sa il castigi ca altfel este vai si amar :).
    va rog sa urmariti si mutarile strategice de amplasare de interceptoare de rachete ... pe principiul .. buba oricum se sparge ... mai devreme sau mai tirziu un timpit apasa butonul ca last resort .. se merge pe ideea noi trimitem 1000 ... ei trimit 100, din 100 interceptam 80 ...dar pe urma avem pace peste tot :) cu noi la putere .. NOI fiind orice parte implicata in scandal ... peste ce vor mai domni si taxa si impune zeciueli .. sper sa nu apuc sa aflu.
  • -2 (6 voturi)    
    Biblia (Duminică, 10 august 2008, 13:15)

    Slavitescu Eusebiu [anonim]

    mai oamenii bunii...eu astept sa se intample de mult asta!!!!!!!!!!in biblie este scris de miii de anii ca se va intampla asta!!!!ce atatea comentari.pt detaliii Apocalipsa(ultima carte a bibliei).o zi buna.totusi sa traim cu speranta ca orice inceput are un sfarsit.INCLUSIV RAZBOIUL.O zi buna
  • -1 (5 voturi)    
    Atentie la Ukraina (Duminică, 10 august 2008, 14:09)

    stefan v [anonim]

    Care are conducatori suficient de nebuni ca sa provoace Rusia. Aud ca se pregatesc sa interzica flotei rusesti intoarcerea la Sevastopol.

    Rusia a inghiti multe. Destramarea imperiului sovietic. Nato ajuns la granitele sale. Intre timp a adunat bani si armament din petrol si gaze. Stie ca occidentalii nu vor misca un deget impotriva lor, fiind dependenti energetic de Rusia. Daca Ukraina ii provoaca, s-ar putea ca rusii sa fie tentati sa "rezolve" (adica sa reintegreze) in spatiul lor de influenta, atat Georgia, cu rebeli cu tot, dar, mai ales marea Ukraina. Ambele si-au semnat condamnarea la Bucuresti, cand au intentionat sa intre in NATO. Rusia nu mai poate inghiti, pur si simplu, asemenea afronturi. Nu si cand stai cu fundul pe jumatate din resursele mondiale de energie. Putin e prea inteligent si versat sa nu profite de prima ocazie, care iata, s-a ivit. La ce bun sa ai muschi (Rusia, nu Putin), daca nu sperii pe ceilalti cu ei.
    • 0 (2 voturi)    
      buni (Duminică, 10 august 2008, 15:06)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

      profesori ai avut, iliescu, severin, felix, patriciu, ti-ai invatat bine lectia.
      • 0 (2 voturi)    
        Argumente? (Duminică, 10 august 2008, 16:13)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Argumente nu aveti? Sau vreti sa ne inrolam cu totii voluntari sa plecam in Georgia...
        • 0 (2 voturi)    
          argumente (Duminică, 10 august 2008, 16:26)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

          la propaganda? Dta reciti niste mantre din manualele kgb. Cu ce fel de argumente se poate raspunde la asa ceva? Chiar crezi ca toti sint prosti si musca momeala? Imi pare rau ca am intrat in polemica cu dta, dar macar ca semnal pt altii, poate a meritat.
          • 0 (0 voturi)    
            propaganda la ce? (Duminică, 10 august 2008, 17:16)

            stefan v [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            Nu inteleg, realitatile sunt propaganda? Bine, ce e de facut? Sa radem Rusia de pe fata pamantului? Cu ce mijloace? Chiar nu inteleg ce solutii propuneti. Nu puteti discuta rational? Reducem totul la kgb? pacat.
            • 0 (0 voturi)    
              daca (Duminică, 10 august 2008, 19:04)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

              dta esti prosovietic, ce putem face? Sa discutam, cum? Orice ti-as spune eu, dtale tot n-o sa-ti placa. Chiar nu vezi ca Romania nu poate duce o politica prorusa? Consecintele pe plan intern ar insemna iliescu, nastase, vadim, felix, patriciu.
              De fapt si acum e cam tot aia, dar mai au o oarecare retinere. Iti dai seama ce ar face astia, intr-o Romanie aflata in sfera ruseasca?
              De asta politica lui base de apropiere de USA e singura valabila. Alta politica pur si simplu nu e posibila. Intre doua rele il alegi pe cel mai mic, asta e arta in politica.
    • +1 (3 voturi)    
      . (Duminică, 10 august 2008, 23:41)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

      ar trebui sa ii "bubuie" putin americanii pe rusi, ca sunt singurii care nu depind cu nimic de rusia
  • -2 (4 voturi)    
    O aventura militara a unui dezaxat (Duminică, 10 august 2008, 16:02)

    Alin [anonim]

    Cand l-am vazut pe acel Shakashvili la televizor cu parul valvoi si privirea dementa facand apel la lupta pentru apararea... tineti-va bine..."ordinii mondiale" (sic!) mi s-a facut greatza. Sceleratul asta de Shakashvili este un bolnav psihic fara discernamant (nu vreau sa dau exemple cu ce a facut) cert este ca a tarat poporul georgian intr-o aventura militara din care nu are absolut nimic de castigat ci numai de pierdut. Asemenea dezaxati care se bat cu pumnul in piept ca-si iubesc patria si poporul au sfarsit-o intotdeauna prost si mai bine pentru natia lor ar fi fost sa nu fi existat. Noroc ca georgia nu e ucraina.
    • 0 (2 voturi)    
      Numai de bine... (Duminică, 10 august 2008, 22:50)

      psicho [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Da, e vorba de ordine mondiala, care va fi data in viitorul relativ apropiat de cantitatea resurselor de energie detinuta de fiecare stat, regiune, alianta, continent etc.
      Nu e scelerat, dezaxat, bolnav psihic. E avocat si e scolit in SUA. Probabil tot acolo si-a facut pregatirea ,,informativa". Stia in ce se baga. Iti dai seama ca nu a trimis trupe georgiene in Ossetia de capul lui, a primit aceasta sarcina de la Bush si a actionat la momentul stabilit. In pregatirea actiunii a avut si are si in continuare sprijinul Israelului si al agentilor serviciilor secrete americane. A facut ce i s-a spus si toata treaba decurge conform unui plan pe care noi acum nici macar nu-l putem intrezari. Statele NATO asteptau si contau pe reactia Rusiei, poate chiar asta s-a si dorit (saracii georgieni au primit chiar mai mult decat se asteptau, reactia nu a fost considerata surprinzatoare ci ,,disproportionata").
      Dar miza importanta nu este Georgia, nici Ucraina (care (ne)intamplator face si ea valuri), nici Ossetia si nicio alta regiune separatista, ci una mult mai mare: reasezarea influentei in teritoriile cu resurse importante de petrol. Nu-i vad prea curand pe rusi plecand de langa robinetii conductei Baku-Tbilisi- Ceyhan!
      Mai intelegem ca de fapt Basescu l-a dus pe Bush la Neptun nu ca sa faca poze de grup, ci ca sa prezinte ,,noul loc de joaca" al aliantei.
      Sa vedem cum evolueaza lucrurile in lunile urmatoare, dar cu iminenta invazie a Iranului, alegerile din SUA, recentele intelegeri ale Indiei si Chinei cu Iranul, descoperirea rezervei de petrol din oceanul Arctic pentru care se bat Rusia, SUA, Canada, Danemarca şi Norvegia, numai de bine... nu pot fi.
  • -1 (1 vot)    
    Sa nu uitam sind doi pe TORT (Duminică, 10 august 2008, 16:24)

    ILIE GANT [anonim]

    Rusia si USA impart tortul, restul primind feii sau suturi. Deci daca ti-am dat drumul prin curte fara lesa (urssrgeorgia) nu inseamna sa sari gardul ca i-ti dau la bot. Aviz amatorilor eventuali ! Astept comentarii pe masura de la cunoscatori !
  • -2 (2 voturi)    
    generalul bec, agentul extraterestrilor (Duminică, 10 august 2008, 20:07)

    doctor jivago [anonim]

    Bai, bec, treci si ia-ti pastilele! Si mai strange soldateii aia de plumb ca mai calca dracu cineva pe ei! Toata ziua stai cu nasul pe internet si te certi cu lumea! De aia te-a lasat si nevasta!
  • +3 (3 voturi)    
    Ursul sovietic (Duminică, 10 august 2008, 21:45)

    maximus [anonim]

    Istoria ne-a aratat ca sovieticii pe unde au fost au calcat totul sub senilele blindatelor,au jefuit,au demonatat fabrici si si-au impus adminstrarea propie vasala Moscovei.Si mai zic ca sunt crestini.Rusii sunt o natiune de barbari,Stalin omarand peste 100000000 de oameni,eu considerandu-l cel mai mare criminal al secolului XX.Hitler a fost mic copil pe langa dementul de Stalin,dar a platit pentru faptele sale ca s-a luat de evrei. Fata de cazul Georgiei pot spune o opimie personala, Rusia va calca totul sub senile si nimeni nu va zice nimic,pentru ca au puterea de a opri gazele si arunca Europa in sec 14.Oricum umanitatea este o specie violenta si predispusa la autodistrugere,singurul fapt pentru care nu a izbucnit vreun conflict nuclear,este ca nu avem unde sa mergem pe o alta planeta din sistemul solar.Conducatorii sunt niste egoisti,mint ca vor pace ,dar de fapt vor sa stapaneasca lumea singuri,asta e ADEVARUL.
    • 0 (0 voturi)    
      prietene ... esti pe langa (Marţi, 12 august 2008, 15:03)

      Crisis [utilizator] i-a raspuns lui maximus

      Culmea ironiei. STALIN A FOST GEORGIAN!
      si pentru ca in cateva momente din istorie s-au purtat ca niste cuceritori extfrem de duri, nu inseamna ca rusii sunt un popor de cretini. sincer niu ii vad pe niciunii facandu-i barbari pe nemti pentru atrocitatile comise, pe japonezi care au decimat Asia, pe americani care au ras 2 orase in 2 zile. Hai sa fim seriosi, asta cu senilele rusesti mi se pare sincer de kkt. Oare ce ti-ar zice un japonez despre avioanele americana?
  • +2 (2 voturi)    
    Sa anihilam Rusia! (Luni, 11 august 2008, 8:14)

    George [anonim]

    Cred ca Rusia si-a dat foc la valiza cu ocazia asta. Faptul ca rusii au resurse nu inseamna ca pot face orice. Se va vedea ca Europa se poate dispensa de Rusia, daca problema se pune cu tancul si nu cu vorba. Americanii, nici ei, nu vor tolera asta.
    Nu va fi nici o interventie militara din partea tarilor civilizate (desi intregii Europe de est i-ar conveni un bombardament american asupra palatului lui Putin si a mascotei lui). Insa vor fi presiuni de natura diplomatica, ce nu vor ramanea fara rezultat.

    Georgienii sunt niste eroi. Sper sa -si recastige tara si increderea.

    Rusii sunt, asa cum au fost intotdeauna (nu numai in timpul sovvietelor), un popor de salbatici agresivi, o adunatura de jegosi violenti.

    O lume pasnica se va putea construi doar cand Rusia va fi transformata in pashune.
    • 0 (0 voturi)    
      vise... (Luni, 11 august 2008, 9:55)

      ioio [anonim] i-a raspuns lui George

      esti idealist...
      cand nu mai ai gaz in casa vei intelege!
  • -1 (3 voturi)    
    propaganda.... (Luni, 11 august 2008, 9:04)

    alin [anonim]

    pe mine ma enerveaza toata aceasta campanie de manipulare pro U.S. si a nevoilor lor, chiar credeti ca georgia a atacat asa de capul lor? orice prost stie stia ca nu au sanse, sa bazat pe ceva din spatele lor, si rusii au actionat cum se astepta toata lumea, ramane de vazut ce o sa faca cei care sustin georgia si care doresc acest conflict, america oricum are interes sa isi vanda armamentul in toate zonele de conflict,
    eu nu zic ca russii fac bine ce fac dar nu mai luati toate stirile astea dea gata asa,