VIDEO Catastrofa aviatica evitata. Un avion al companiei Qantas a aterizat fortat in Filipine

de C. Marin     HotNews.ro
Vineri, 25 iulie 2008, 15:47 Actualitate | Internaţional

Un avion tip Boeing 747, apartinand companiei Qantas Airways si avand la bord 365 de persoane, a aterizat de urgenta pe aeroportul din Manila, capitala Filipinelor, dupa ce o explozie a provocat o fisura a fuselajului. Incidentul a avut loc in timpul zborului, pasagerii aeronavei declarand ca avionul a coborat rapid de la peste 8.900 de metri, scrie BBC News.

Pasagerii au intrat in panica abia cand au simtit ca presiunea incepe sa scada si ca incep sa duca lipsa de oxigen. Multi dintre acestia au realizat gravitatea situatiei doar la coborarea din avion, cand au observat gaura din fuselaj, cu un diametru de aproximativ trei metri.
 
 

Aparatul efectua o cursa Londra-Melbourne, cu escala la Hong Kong.

Potrivit unor surse ale echipajului, citate de BBC News, avionul s-a confruntat cu probleme tehnice imediat dupa decolarea din Hong Kong. Un purtator de cuvant al companiei australiene Qantas a declarat ca nicio persoana nu a avut de suferit in urma incidentului.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

6780 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari pilotilor... (Vineri, 25 iulie 2008, 16:27)

    TheMan [anonim]

    GG
  • 0 (0 voturi)    
    presiune (Vineri, 25 iulie 2008, 16:38)

    Victor [anonim]

    alo... presiunea probabil ca incepuse sa scada, nu sa creasca....
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 25 iulie 2008, 16:48)

    Alex [anonim]

    "Incidentul a avut loc in timpul zborului" ...cata gratie in exprimare... cata claritate in logica discursului.

    ...fotbalistul a marcat chiar in timpul jocului
    ...automobilul a fost implicat in accident chiar in timpul deplasarii.
    ...elevul a chiulit chiar in timpul orelor de curs

    uimitor cum unele lucruri se intampla chiar in anumite momente
    • +1 (3 voturi)    
      mda (Vineri, 25 iulie 2008, 17:01)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Alex

      lasa, cas stim noi, se intampla si la case mai mari:
      "Cobori in jos", etc..etc..
      Dealtfel explozia putea avea loc si la sol, dar nu mai era asa dramatica.
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Vineri, 25 iulie 2008, 17:03)

      Avalansa [anonim] i-a raspuns lui Alex

      pai, se putea intampla la decolare sau la aterizare sau in timpul stationarii... care e problema? sau ce, n-ati vazut/ auzit despre accidente produse pe pista, in timp ce avionul rula? in fine...
      • 0 (0 voturi)    
        Fals (Sâmbătă, 26 iulie 2008, 23:32)

        Cojones [anonim] i-a raspuns lui Avalansa

        Daca se intampla incidentul cand avionul era in hangar sau cand stationa, nu se mai numea accident aviatic. Ce, daca explodeaza ceva la o rafinarie, se numeste accident "rafinaresc"? Deci e clar ca daca e accident aviatic a avut loc in timpul zborului, altfel se numea simplu accident sau incident ...

        Cat pentru "cunoscatorii" astia de doi lei, in momentul in care avionul incepe sa ruleze pe pista cu 1km/h, este deja "in timpul zborului".

        Ati inteles sau e nevoie si de un desen?
    • 0 (0 voturi)    
      ai gresit... (Duminică, 27 iulie 2008, 11:51)

      david [anonim] i-a raspuns lui Alex

      e o deficienta de traducere.
      accidentele aviatice se pot produce in 5 faze ale zborului: Take off, Initial climb, En route, Approach sau Landing. Sunt cuvinte care nu au echivalent in limba romana. (http://aviation-safety.net/statistics/phase/)
      Acest incident s-a produs en-route, asta a vrut sa sublinieze autorul.
  • +1 (1 vot)    
    Qantas si siguranta (Vineri, 25 iulie 2008, 17:48)

    Danutz Nastase [anonim]

    Parca asta era compania aeriana care n-a pierdut niciodata vreun avion. Cel putin asta spune personajul interpretat de Dustin Hoffman in "Rain Man". Oare de atunci au avut vreun avion pierdut?
    • 0 (0 voturi)    
      Tot ce se poate (Vineri, 25 iulie 2008, 18:20)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Danutz Nastase

      http://www.airdisaster.com/cgi-bin/airline_detail.cgi?airline=Qantas+Airways
    • +1 (1 vot)    
      re; Qantas si siguranta (Sâmbătă, 26 iulie 2008, 5:24)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Danutz Nastase

      Nu au pierdut nici un avion, pe cele care au fost implicate in accidente aviatice le-au reparat. Qantas e un simbol in Australia.
  • -1 (3 voturi)    
    Despre metri si km/h (Sâmbătă, 26 iulie 2008, 6:17)

    Europeanu [anonim]

    Ce dreacu,tot cu "feet"-uri si "mph"nu mai intra si ei in rindul lumii ?Asa sunt ei...circula pe invers,decit ceilalti,de-aia le mai da cite un par in c***
    • -1 (3 voturi)    
      Bai Europeneeee (Sâmbătă, 26 iulie 2008, 14:03)

      Cometa [utilizator] i-a raspuns lui Europeanu

      Eu cred ca nu ai iesit nici macar din Bucuresti....America, Marea Britanie, Australia sunt numai cateva care folosesc acest sistem...Asa ca nu sunt putini...Poate daca ai calatori ai intelege acest sistem....Chiar nu e greu de invatat...Si nu mai fii asa de vulgar.... ca tradezi faptul ca ai multe complexe fata de cei pe care ii injuri...Mai usor....
    • 0 (0 voturi)    
      ce pampalau (Miercuri, 30 iulie 2008, 11:01)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Europeanu

      tu cu europa ta plina de tigani romani.