Italia a sechestrat, pentru prima oara, o nava a unui ONG german, acuzat ca favorizeaza imigratia ilegala din Libia

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 august 2017, 19:00 Actualitate | Internaţional

O nava a ONG-ului german Jugend Rettet, acuzat ca a favorizat imigratia ilegala, a fost sechestrata "preventiv" miercuri, a anuntat politia italiana, intr-un comunicat citat de AFP.

"Iuventa", sub pavilion olandez, a fost blocata miercuri la Lampedusa, insula din sudul Siciliei si nordul Libiei, pentru un control, in cadrul unei anchete demarate in octombrie 2016.

Anchetatorii suspecteaza echipajul navei ca a avut "comportamente care favorizeaza imigratia ilegala".

Acest tip de suspiciuni, care vizeaza ONG-urile care opereaza in largul Libiei pentru a salva migranti, a determinat Italia sa finalizeze luni un "cod de conduita" pentru acest tip de activitati.

ONG-ul german nu a dorit sa semneze acest cod, aprobat pana in prezent doar de trei ONG-uri care activeaza in zona mediteraneana.

Acest cod de conduita interzice navelor ONG-urilor sa intre in apele libiene si sa comunice cu calauzele, inclusiv prin semnale luminoase.

Din 2015, 12 nave umanitare private patruleaza in largul Libiei. Potrivit garzii italiene de coasta, acestea au realizat 26% dintre operatiunile de salvare in 2016 si 35% in acest an.























1955 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    incepe... (Miercuri, 2 august 2017, 19:12)

    demaGOGU [utilizator]

    ...securea razboiului intre popoarele europene mandre nu a fost niciodata ingropata cu adevarat de iluzia numita "uniunea" europeana.
    • -5 (15 voturi)    
      ONG-uri finantate (Miercuri, 2 august 2017, 19:48)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      De Soros. Uniunea economica va exista, cea politica va disparea. Justitia trebuiesa continue.pedeapsa cu moarte areintrodusa
      • -2 (8 voturi)    
        Asta se intampla de mult (Miercuri, 2 august 2017, 21:03)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Dupa cum sustin unii:

        http://www.zerohedge.com/news/2016-12-04/something-strange-taking-place-mediterranean?page=5

        https://gefira.org/en/2017/07/13/soros-sponsored-immigration-network-in-italy
    • +9 (15 voturi)    
      Propaganda rusa fina (Miercuri, 2 august 2017, 20:03)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Deci sechestreaza o barca privata, si voi vedeti razboi.
      • +1 (1 vot)    
        atat stiti. Cine are mintea libera (Joi, 3 august 2017, 11:24)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        este acuzat ca face propaganda rusa.
        mai stiti si altceva pe hotnews?
  • +3 (13 voturi)    
    12 nave umanitare private (Miercuri, 2 august 2017, 20:40)

    Godzillagrrr [utilizator]

    12 nave umanitare private functioneaza, carevasazica, precum taxiurile. E suficient sa izbuteasca sa iasa o barca din apele teritoriale libiene (12 km?) ca vine taxiul, ii imbarca pe pasageri si directia Europa. Ma insel?
  • -1 (13 voturi)    
    Au prins curaj urmașii lui Scipio? (Miercuri, 2 august 2017, 20:40)

    Nyk1 [utilizator]

    Știți voi, ... cel după poreclă Africanul ... Care se știe cum a tratat problema invadatorilor veniți călare pe elefanți tocmai din Africa!
  • +1 (11 voturi)    
    Cod (Miercuri, 2 august 2017, 20:44)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Si asta e valabil, teoretic, numai pentru alea 3 ONG care au semnat codul de conduita; celelalte isi aroga dreptul de a lua pasageri chiar din apele teritoriale! Bravos, multumim.