Qatar va cumpara avioane F-15 din SUA de 12 miliarde de dolari

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 15 iunie 2017, 8:11 Actualitate | Internaţional

Aparate F-15
Foto: Hotnews
Ministerul apararii din Qatar a anuntat ca tara a semnat un contract prin care va cumpara avioane de lupta F-15 din Statele Unite pentru 12 miliarde de dolari, transmite Reuters. 

Acordul a fost incheiat in ciuda faptului ca tara din Golf a fost recent criticata de presedintele Donald Trump pentru sprijinirea terorismului.  

Potrivit Bloomberg News, acordul este pentru 36 de avioane.  

Vanzarea acestora va intari cooperarea din domeniul securitatii si interoperabilitatea dintre SUA si Qatar, a afirmat miercuri Pentagonul.

Arabia Saudita, Emiratele Arabe, Bahrein si Egipt au rupt relatiile cu Qatarul saptamana trecuta, acuzandu-l ca sprijina militantii islamisti si Iran, acuzatii pe care Doha le respinge ca nefondate. 


Citeste mai multe despre   






















6676 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Isi cumpara nevinovatia? (Joi, 15 iunie 2017, 8:19)

    Lok [utilizator]

    Pai nu erau ei acuzati de sponsorizarea terorismului?
    • +3 (3 voturi)    
      ...opacitate... (Joi, 15 iunie 2017, 10:07)

      Sorin Constantin [anonim] i-a raspuns lui Lok

      Păi dacă ar fi puși pe răboj toți cei care au nășit Al Kaeda și ISIS unde ajungem?La autoincriminare.
  • +6 (8 voturi)    
    Money is pooring in! (Joi, 15 iunie 2017, 9:04)

    transalpinarum [utilizator]

    Si asta-l face pe Donald Duck foarte fericit. Ia sa vezi ce bine o sa se inteleaga el cu Qatar
  • +5 (7 voturi)    
    si la mai multe! (Joi, 15 iunie 2017, 9:08)

    N.S. [utilizator]

    Bravo! I-a zgandarit ca sa le vanda ceva armament...
  • +4 (4 voturi)    
    Avioane (Joi, 15 iunie 2017, 9:11)

    OvidioDiBruzano1 [anonim]

    Doar ca in poza sunt F18 super hornet.
  • +2 (6 voturi)    
    dovada (Joi, 15 iunie 2017, 9:22)

    Point [utilizator]

    ca shekelu bate politica
    la orice ora,cu o mana si un picior
    aia cu conspiratiile cred ca trebuie revizitati si imprumutata folia aia
  • -1 (5 voturi)    
    ...prietenia americană... (Joi, 15 iunie 2017, 10:04)

    Sorin Constantin [anonim]

    Funcție de bugetul țării,prietenia americanilor se poate cumpăra la pachet cu Patriot,noi,alții cu F-15,dacă țara e mică dar foarte bogată.
  • +2 (4 voturi)    
    Poza gresita (Joi, 15 iunie 2017, 10:35)

    romanul1 [utilizator]

    La ora scrierii acestui comentariu, aparatele din poza articolului sunt F-18 nu F-15.

    Ambele sunt bimotoare si au doua ampenaje verticale, dar la F-15 ampenajele sunt perpendiculare pe fuselaj.
  • +5 (5 voturi)    
    Haaahahahaha: taxa de protectie (Joi, 15 iunie 2017, 11:36)

    jackalphonse [utilizator]

    Asheeeaaaa breeeh: asta i democratie adevarata.
    Vrei linistie in tara? Cumperi avioane SUA sau faci imprumut la FMI.
    Pe fata bai nene, pe fata.
    Asta nu mai este capitalism, este in mod clar feudalism cu o organizare mafiota.
    Deci cam atat i a costat pe cei din Qatar ca sa aiba liniste: 12 miliarde de dolari.
    • 0 (0 voturi)    
      Cumpana (Joi, 15 iunie 2017, 21:01)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Daca Arabia Saudita a cumparat de 100 miliarde, iar Qatar mumai de 12 miliarde, cine credeti ca o sa aibe mai multa LINISTE?
  • +2 (2 voturi)    
    curios! (Joi, 15 iunie 2017, 12:52)

    Bolovanul [utilizator]

    ce ne face sa credem ca avioanele despre care se vorbeste in articol sunt exact alea care vor fi vandute?

    uite, eu cred ca mai potrivita era o poza cu o gramada de dolari.