Un mesaj enigmatic postat de Donald Trump pe Twitter a devenit viral: In ciuda presei constant negative covfefe

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 31 mai 2017, 12:24 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Wikimedia Commons
Presedintele american Donald Trump a introdus intr-un tweet postat marti seara un cuvant, "covfefe", care a devenit rapid subiectul numarul unu de conversatie pe retelele sociale.

"In ciuda presei constant negative covfefe", este mesajul care a aparut pe contul de Twitter al lui Donald Trump.



Ce inseamna "covfefe" ? E un mesaj ascuns pentru Vladimir Putin ? O eroare de scriere? au inceput sa se intrebe imediat internautii.

#covfefe a devenit rapid termenul cel mai cautat si discutat pe Twitter, dar si subiect de glume si ironii.

"Covfefe" inseamna "demisionez", glumeste un internaut, citand o traducere (falsa) din rusa in engleza.

Pentru a evita orice confuzie, Centrul Regent's pentru limba engleza de la Londra a precizat: "Pentru toti elevii nostri de limba engleza, putem confirma faptul ca covfefe nu este un cuvant englez. Pentru moment".

La cateva ore bune dupa publicare, textul era mai departe online, neexplicat sau corectat.

La ora 08,30 GMT, postarea lui Trump fusese redistribuita de 111.000 de ori.

UPDATE: Trump si-a sters mesajul original si l-a inlocuit cu altul, scris in cheie ludica: "Cine poate ghici intelesul real al cuvantului "covfefe"???"


Citeste mai multe despre   






















13664 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    Un prost arunca o piatra in apa (Miercuri, 31 mai 2017, 12:44)

    artistul000 [utilizator]

    si 111.000 de "intelepti" se chinuie sa o scoata.
    • +1 (5 voturi)    
      Exact, asa e cu Trump (Joi, 1 iunie 2017, 0:43)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      In loc sa zica "dom'le, asta nu e intreg la cap", toti "inteligentii" se pun sa "descifreze".

      Oameni buni, Trump e bolnav mintal, incult, egoist, profund incompetent. Daca nu avea bani de la taticu', nu facea nimic de unul singur.
  • +12 (24 voturi)    
    COVFEFE (Miercuri, 31 mai 2017, 12:52)

    CezarN [utilizator]

    Despite the constant negative press

    COmrad
    Vladimir
    Feels that
    Expectations were
    Fulfilled
    Exactly
    • -5 (7 voturi)    
      covfefe (Miercuri, 31 mai 2017, 14:30)

      haddess [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      continue
      only
      via
      fake
      esteem
      for
      electors
  • +8 (20 voturi)    
    Trump si "glumele" lui (Miercuri, 31 mai 2017, 12:52)

    paniri [utilizator]

    Administratia lui Trump da si motive de ras si motive de plans, probabil in egala masura. daca aveti curiozitatea, cautati declaratia lui Sean Spicer la intoarcerea lui Trump in tara, despre cat de "glorioasa si incununata de succes" a fost deplasarea portocalei... acolo motive de ras... si de plans... parca asculti televiziunea romana de pe vremea lui ceasca...
    • -7 (15 voturi)    
      Sigur (Miercuri, 31 mai 2017, 13:24)

      BogdanGavriel1 [anonim] i-a raspuns lui paniri

      Sigur ca da, tinand cont ca marea majoritate a presei din US este contra Trump si sta cu ochii pe el pentru a raporta cea mai mica chestie - mai tii minte povestea cu 2 cupe de inghetata?
      • +7 (13 voturi)    
        cele 2 cupe de inghetata (Miercuri, 31 mai 2017, 13:40)

        paniri [utilizator] i-a raspuns lui BogdanGavriel1

        sunt clar pt amuzament si televiziunile mai serioase nu dau acest detaliu decat ca nota comica, nu ca stire reala. insa individul chiar ofera ocazii serioase nenumarate de ras (vezi reactia ambasadorului american in israel cand trump spune ca doar ce s-a intors din orientul mijlociu!!!, vezi laudatul tortului de ciocolata de la mar-a-lago in inceputul raspunsului cu bombardarea iraq-ului....aaaaa...adica a siriei si prea multe altele). in perioada similara de mandat a lui obama fox news nu gasise pretext sa se ia de presedinte mai bun decat ca ceruse ala nu stiu ce sos mai fancy atunci cand a comandat ceva mancare. nu prea exista comparatie.
  • +5 (15 voturi)    
    :)))) (Miercuri, 31 mai 2017, 12:58)

    Evq [utilizator]

    Acel moment când ești cel mai puternic om de pe planetă și nu-ți merge autocorrect-ul.
    • +2 (4 voturi)    
      sau... (Miercuri, 31 mai 2017, 13:42)

      paniri [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      nu sunt la dispozitia ta cei care-ti scriu de obicei tweet-urile avand in vedere ca:
      https://www.youtube.com/watch?v=7LFkN7QGp2c
  • +14 (16 voturi)    
    Problem solved (Miercuri, 31 mai 2017, 13:16)

    nano2k [utilizator]

    A vrut sa zica: "Langa oaie gasesti o frunza, langa frunza nu poti sa gasesti o oaie"
    • +1 (3 voturi)    
      Genial! (Miercuri, 31 mai 2017, 14:58)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      :))
  • +8 (10 voturi)    
    Cred ca a vrut sa scrie coverage (Miercuri, 31 mai 2017, 13:44)

    banel [utilizator]

    Sa consumi atata energie ca se intelegi ce inseamna covfefe, foarte probabil o greseala de scriere, dovedeste inca o data ca lumea se tampeste pe zi ce trece...
  • -2 (8 voturi)    
    Trumprost (Miercuri, 31 mai 2017, 15:00)

    DragosCodreanu [anonim]

    pe principiul: un prost arunca o piatra intr-o balta si 10 intelepti se chinuie sa o scoata
    • 0 (8 voturi)    
      Si inteleptii is deocrati socealisti (Miercuri, 31 mai 2017, 15:45)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui DragosCodreanu

      si ii numara si basinile lui Trump, nu care cumva sa le scape una.
  • -2 (8 voturi)    
    Nimicuri si ocazie pt. discreditari (Miercuri, 31 mai 2017, 16:47)

    yosh [utilizator]

    E nostim, da, e logic sa razi la asa o gafa dar daca era vreun presedinte-marioneta pe placul mass-mediei controlate de cine e controlata, nu se facea atata valva.
    Se incearca discreditarea lui Trump inclusiv prin exagerarea importantei unor niimcuri. (am inversat intentionat cele 2 litere).
    Ala care n-a postat niciodata un text cu o greseala, editandu-l apoi, sa arunce primul piatra. Probabil ca omul, la 0 si ceva, obosit de o zi de munca si posibil distras de ceva, a apasat enter si nu a mai verificat nimeni pana dimineata tweetul. Macar bine ca nu ii scrie textele vreun papusar.
    E mai OK sa adormi la tastatura gandindu-te la tara decat sa adormi la volan baut sau drogat, ca Tiger Woods.
    Asta va fi subiect important pt. media americana, covfefe-ul din tweetul lui Trump.
  • 0 (0 voturi)    
    pai, (Joi, 1 iunie 2017, 8:44)

    Cezy [utilizator]

    sa nu fie "belerege"...pt. cine mai tine minte!