CNN: Trump ar putea fi pus sub acuzare de obstructionarea justitiei, dupa ce a impus oprirea anchetarii lui Michael Flynn

de Nicoleta Onofrei     HotNews.ro
Miercuri, 17 mai 2017, 12:05 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Agerpres
Presedintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, risca acuzatia de obstructionare a justitiei, dupa ce i-ar fi cerut fostului sef al FBI James Comey sa opreasca ancheta federala asupra fostului sau consilier, Michael Flynn, sustine CNN.


Solicitarea lui Donald Trump ca fostul sef FBI sa opreasca anchetarea lui Michael Flynn ar putea sa il puna pe presedinte sub acuzatia de obstructionare a legii, arata CNN.

Potrivit postului de televiziune, obstructionarea justitiei este o infractiune federala care acopera orice incercare a unei persoane de a “influenta, obstructiona sau impiedica” - inclusiv prin corupere - “aplicarea corecta a legii” intr-o procedura in derulare, inclusiv de catre Congres.

“Sper ca poti lasa asta” ar fi notat Comey intr-un raport in care Comey detaliaza conversatia cu presedintele SUA imediat dupa o intalnire in Biroul Oval, care a avut loc in ziua ulterioara demisiei lui Flynn.

Cu toate acestea, expertii juridici consultati de CNN au facut trimitere la doua avize scrise de Departamentul de Justiție al Oficiului de Consilier Juridic (OLC) în 1973 și 2000 CARE concluzioneaza că rechizitoriul sau urmărirea penală a unui președinte în exercițiu ar submina în mod inadmisibil capacitatea executivului de a-și îndeplini funcțiile atribuite constituțional.

"Punctul nostru de vedere este că un președinte in functie este imun constituțional acuzațiilor de urmărire penală și a urmăririi penale”, arata concluzia notei din 2000, scrisa de procurorul general adjunct Randolph D. Moss.


Michael Flynn a demisionat din functia de consilier pentru securitate nationala la jumatatea lunii februarie, la mai putin o luna de la investirea in functie. Demisia a avut loc imediat dupa ce presa a scris ca Departamentul de Justitie a avertizat administratia Trump ca Flynn nu a spus adevarul autoritatilor in legatura cu discutiile sale cu ambasadorul rus si ar putea fi vulnerabil la santaj din partea Moscovei.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

4903 vizualizari

  • -5 (31 voturi)    
    CNN stiri false (Miercuri, 17 mai 2017, 12:27)

    Cristian FlorinLupu [anonim]

    Un sir de supozitii fara nici o confirmare. Continuati sa telefonati minciunile presei americane .. Sunteti super jurnalisti. Jurnalistii copy/paste.
    • +3 (7 voturi)    
      gresit (Miercuri, 17 mai 2017, 14:09)

      Andrei__ [utilizator] i-a raspuns lui Cristian FlorinLupu

      Stirea vine de la Michael Schmidt de la NYTimes, deci e cat se poate de credibila sursa. Citeste un pic despre el sa te informezi.
      • -3 (5 voturi)    
        pai (Miercuri, 17 mai 2017, 15:17)

        hamham [utilizator] i-a raspuns lui Andrei__

        ny times ,alta fituica liberaloretarda care a incercat sa faca totul ca hillary clinton sa ajunga presedinte.

        de fapt trump o spune cel mai bine:

        "The failing @nytimes has been wrong about me from the very beginning. Said I would lose the primaries, then the general election. FAKE NEWS!" Trump tweeted at 8:04 a.m."
        • +2 (4 voturi)    
          din nou, gresit (Miercuri, 17 mai 2017, 17:05)

          Andrei__ [utilizator] i-a raspuns lui hamham

          In March 2015, Michael Schmidt broke the story that Hillary Rodham Clinton had exclusively used a personal email account when she was secretary of state.

          Tu doar repeti ce citesti pe fituici rusesti.

          Oameni buni, informati-va!
  • +10 (22 voturi)    
    Flynn (Miercuri, 17 mai 2017, 12:34)

    oana.blue [utilizator]

    nu e cumva tipul ala care a zis ca vrea imunitate si ca are o poveste interesanta de spus ? Ma intreb ce incearca sa ascunda Trump.
  • -2 (16 voturi)    
    pai (Miercuri, 17 mai 2017, 13:07)

    hamham [utilizator]

    “Sper ca poti lasa asta” ar fi notat Comey intr-un raport"

    aha.deci daca Comey scrie ca pe luna sunt 10 vaci cu lapte nasa trimite racheta ?

    are comey inregistrari video/audio? nope.

    dovezi tata,dovezi,ca de rapoarte fake news e plina latrina cnn.
  • +4 (12 voturi)    
    Lock him up ! Lock him up ! (Miercuri, 17 mai 2017, 13:38)

    speedy1 [utilizator]

    Bagati aceasta cartita ruseasca la puscarie pana nu e prea tarziu !
  • 0 (4 voturi)    
    E vorba de aceeasi justitie (Miercuri, 17 mai 2017, 13:57)

    xolv [utilizator]

    care negocia dosarul lui Hillary pe aeroport ?
  • -1 (13 voturi)    
    Cam putin (Miercuri, 17 mai 2017, 13:59)

    buncrestin [utilizator]

    "Ar putea fi" pentru ca "ar fi spus" iar Comey "ar fi scris", pentru ca "unele surse" au povestit "altor jurnalisti (nu CNN)" despre detaliile intalnirii, totul fiind legat de o anchetare a unor "presupuse" legaturi cu Rusia fara sa avem pana acum dovezi concrete. slaba argumentatia...
    • -2 (2 voturi)    
      masura obligatorie de prevedere (Miercuri, 17 mai 2017, 17:02)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Toti americanii procedeaza asa, nu fac niciodata o afirmatie directa, pentru ca trebuie sa fie "corecti politic". Toti "presupun" si toti sunt "presupusi". Pana cand Justitia nu da un verdict, se feresc toti, ca de foc, sa acuze sau sa catalogheze direct pe cineva! Sa nu-i incalce drepturile. Si cand e vorba despre un asasinat in masa, facut pe fata, toti se refera la asasin ca fiind "presus asasin". Daca ai observat, mass media romaneasca a preluat acelasi obicei.
  • +5 (11 voturi)    
    comparatie... (Miercuri, 17 mai 2017, 13:59)

    mitocanu [utilizator]

    intre trump si comey...trump=mincinos, arogant, laudaros, incompetent...comey=serios, cumpatat, echilibrat, competent...à vous de choisir...prima democratie a lumii la mana unui sarlatan....si un raspuns pentru hamham (vezi mai sus)...comey sigur are inregistrari si la va folosi la momentul potrivit...stimati congressmen americani pregatiti-va de impeachment...s-au adunat prea multe nerozii comise de acest impostor...