VIDEO SUA verifica daca Rusia s-a implicat in atacul cu arme chimice din Siria

de RH     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 20:51 Actualitate | Internaţional

Rachete Tomahawk lansate impotriva Statului Islamic
Foto: Captura YouTube
Oficiali de rang inalt din armata SUA iau in calcul posibilitatea ca Rusia sa fi avut un rol in atacul cu arme chimice din Siria care a dus la zeci de morti si a determinat atacul aerian al SUA, transmite site-ul de informatii militare STars and Stripes.

Oficialii citati spun ca vor investiga daca Rusia a fost implicata fie prin incercarea de a sterge urmarile atacului chimic, fie prin ajutorul dat Siriei in realizarea de arme chimice.

Reamintim ca SUA au atacat vineri dimineata cu 59 de rachete Tomahawk baza siriana de unde au fost lansate bombele chimice. Rachetele americane au fost lansate de pe distrugatoarele USS Ross si USS Porter, ambele amplasate in portul spaniol Rota.

Imagini de la lansarea rachetelor americane:
























5286 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Daca se gasesc urme de vapori de pufaika (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 21:15)

    Locke Lamora [utilizator]

    Pe langa gazul sarin there is no doubt
  • -6 (14 voturi)    
    atentie la mine! (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 21:29)

    Gustav666 [utilizator]

    Chemarea se adreseaza spalatilor pe creier care deja sunt convinsi ca Ivan a organizat atacul cu gazul.
    Spuneti macar un motiv pentru care Bashar sau Putin ar fi aruncat cu gaz din avion. Ca parca asa s-a demonstrat, ca un avion militar sirian imprastia gaze ca pe ingrasaminte. Nu era cumva un AN 2?
    • +3 (7 voturi)    
      Iată motivul (Duminică, 9 aprilie 2017, 15:24)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Bașar și stăpânii lui moscoviți au organizat atacul ăla complet inutil ca să vadă până unde pot merge. Au făcut o chestie similară în 2013 și au văzut că Obama și europenii se muțumesc să scheaune dar sunt incapabili șă muște. Now there is a new sherrif în town. Au încercat din nou și au luat-o fără întârziere peste rât. Acum știu exact unde sunt limitele și de aia e atâta agitație și isterie în cușca maimuțelor sovietice.

      Mulțumit?!
      • -1 (1 vot)    
        Si (Duminică, 9 aprilie 2017, 18:09)

        MicaS [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        are logica sa omori zeci de copii si adulti nevinovati numai ca sa " vezi pe unde poti merge " ? Ce om cu toate tiglele pe casa si neuronul la purtator poate face acest lucru ? Ce suflet are
        si in ce poate crede un asemenea individ ?
  • -8 (16 voturi)    
    sa le punem cap la cap: (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 21:34)

    __alex__ [utilizator]

    1) Rusia cere o ancheta a UN asupra atacului, adica nu una doar a SUA ('analizele' SUA ne-au arata si ca Saddam avea arme chimice care ulterior nu s-au mai gasit)
    2) Conform rapoartelor UN SUA au antrenat "rebelii" sa foloseasca arme chimice
    3) Assad s-ar impusca singur in picior facand asa ceva, reactia SUA fiind previzibila

    Parca ceva nu se portriveste...

    Link: http://web.archive.org/web/20130129213824/http://www.dailymail.co.uk/news/article-2270219/U-S-planned-launch-chemical-weapon-attack-Syria-blame-Assad.html
    • +7 (11 voturi)    
      Dezinformatorule (Duminică, 9 aprilie 2017, 10:58)

      tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Las-o mai moale cu neadevarurile. Saddam a avut arme chimice, au fost descoprite, ba chiar le-a si folosit impotriva kurzilor. Ai auzit de Ali cel chimic? Ai auzit de atacul chimic de la Halabja din 1988 care a ucis 5000 de civili? Mai citeste putina istorie inainte sa tastezi aiurea.

      Americanii credeau ca Saddam are si arme nucleare. Alea nu au fost gasite...
    • +5 (7 voturi)    
      OK. Le-am pus. Punct cu punct. (Duminică, 9 aprilie 2017, 15:39)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      1) Rusia încearcă în mod inutil să-și salveze fața. Asta e. Prestigiul muscălesc a luat un șut direct în ouă. Doare și de aiai v-a și scos Agitptopu' la chirăit.

      Saddam avut arme chimice și bacteriologice. S-a lăudat el însuși cu asta. A avut timp gârlă să le transfere în Siria (unde și-a trimis de altfel nevasta, ficele și o bună prte a averii) în cele două săptâmâni scurse între lasarea invaziei Irakului și căderea Bagdadului. Fudulia lui criminală l-a dus la ștreang. Nici Bașar n-o să ajungă la altceva. Doar dacă nu-l linșează cumva sirienii lui (așa cum l-au linșat libienii pe Gaddafi) înainte să ajungă în fața tribunalului.

      2) Care rapoarte?! Alea din Pravda?

      3) Sigur că s-a împușcat în picior. Însă a mai făcut-o în 2013 iar taică-su Hafez a comis-o și el în timpul masacrului de la Hama din 1982 când a omorât între 3000 și 40000 de sirieni de a-i lui incusiv cu amrament chimic.
  • -7 (13 voturi)    
    desigur ca a fost! (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 23:41)

    king david hotel [utilizator]

    comentatorii de aici au si probe!
  • -6 (8 voturi)    
    Alta diversiune (Duminică, 9 aprilie 2017, 12:06)

    Raju [utilizator]

    Americanii nu au timp cu noi cautari, ei inca nu au gasit bombele atomice pentru care a fost exesutat Sadam Husein in Irac. Astazi este dovedit ca povestea cu armele atomice a fost o diversiune din care cauza si-a dat demisia secretarul de stat Powel si directorul Agentiei Internationale pentru Energia Atomica.
    • +3 (5 voturi)    
      Nici o diversiune (Duminică, 9 aprilie 2017, 15:45)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      Saddam a fost spânzurat pentru crimele comise împotriva propriului popor. Nici Bașar nu v-a sfârși altfel.

      Saddam s-a lăudat el însuși cu armele chimice și bacteriologice ca-i vor termina pe „cruciați” în săptămânile premergătoare invaziei din martie 2003.

      De posesie de arme nucleare nu l-a acuzat nieni. Reactorul Osirak (ce urma să producă plutoniu pentru armele nucelare irakiene) a fost distrus de aviația israeliană în 1981 înainte de a fi dat în funcțiune. Iar Saddam n-a mai îndrăznit să contruiască altul știind foarte bine că și pe ăla îl vor bombarda iraelinii...
  • +4 (8 voturi)    
    Mi se rupe de probe (Duminică, 9 aprilie 2017, 14:30)

    KostasP [utilizator]

    Gusatul de assad, sustinut de piticu' de la mosCow, trebuie matrasit. Apoi urmeaza piticu'.