Moscova spune ca este pregatita sa se miste repede pentru repararea relatiilor cu Washingtonul

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 14 noiembrie 2016, 12:10 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Facebook/ Vladimir Putin European Support
Rusia este pregatita sa se miste repede pentru a repara relatiile cu Washington acum ca Donald Trump a fost ales presedinte al SUA, a declarat luni vice-ministrul de Externe Sergei Riabkov, potrivit Reuters.

Riabkov a declarat, citat de Ria Novosti, ca autoritatile ruse nu stiu prea multe despre planurile de politica externa facute de Trump si a recunoscut ca exista o diferenta intre promisiunile din timpul campaniei electorale si politicile pe care le va implementa dupa preluarea functiei.

Riabkov a mai afirmat ca sprijinul Rusiei fata de acordul nuclear cu Iranul ramane neschimbat, in pofida declaratilor lui Trump din campanie, transmite Interfax. Trump a promis ca, daca va fi ales, va reveni asupra pactului si il va respinge.


Citeste mai multe despre   









3414 vizualizari
  • +8 (16 voturi)    
    de foame, d-aia vor repede.. (Luni, 14 noiembrie 2016, 12:21)

    Eu sunt Ghitza [utilizator]

    retrageti omuletii verzi din Ucraina, blosevicilor!
  • +8 (16 voturi)    
    Atunci ... (Luni, 14 noiembrie 2016, 12:21)

    NicolaeA [utilizator]

    sa-si miste repede toate trupele acasa, in interiorul propriilor granite !
  • +4 (10 voturi)    
    Victorie de etapa pt Rusia. (Luni, 14 noiembrie 2016, 12:34)

    clint [utilizator]

    Conform alegerilor libere ( more or less ), oamenii ii vor pe ei in tot estul Europei, cu cateva exceptii ( Romania si Polonia ). Asa ca, hai USA, sari cu noul presedinte la negocieri, repede pana nu ni se termina banii.

    Asa cum am spus-o, Rusia "culege". Ei nu vor veni cu tancul, ci asteapta ca ceilalti sa le sara in brate cu rusofilii lor, eventual fara sa traga un glont, ca de, razboiul costa. Ce e funny e ca neferictii astia le sar in brate tocmai de frica sa nu vina cu tancul... Solutia e sa nu iti pese de rusi. Ca tarilor baltice. Daca ti-e frica de rusi, mai devreme sau mai tarziu te vei duce in genunci la ei sa te ia.
  • +4 (8 voturi)    
    se misca foarte repede (Luni, 14 noiembrie 2016, 12:40)

    rov [utilizator]

    crimeea, bulgaria, moldova, alturi de ungaria, slovacia.
    Totul prin subteran ca in epoca stalinista...
  • -1 (11 voturi)    
    o singura cale (Luni, 14 noiembrie 2016, 12:46)

    The Great Cornholio [utilizator]

    exista o singura cale catre pace si bunastare: cooperarea.
    in rest, cine nu intelege ca vor exista opinii diferite si ca nu pot fi multumiti toti oamenii in acelasi timp, greseste.
    luptele interne si externe, politice sau sociale, pe teme religioase sau legate de minoritati, nu vor duce nicaieri, fie ca vorbim de Putin, Iran, ISIS, Orban, Gay, Islam etc.
    • +3 (7 voturi)    
      Crimeea deja a colaborat... (Luni, 14 noiembrie 2016, 13:05)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      Bulgaria, Moldova incep sa coopereze...
    • -1 (1 vot)    
      parc-ar fi (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      discursul vreunei concurente la nu stiu ce concurs de miss, in timp ce putin abia asteapta sa bata pas de defilare pe malul Atlanticului.
  • 0 (4 voturi)    
    Vrabia malai viseaza (Luni, 14 noiembrie 2016, 13:03)

    xolv [utilizator]

    Exceptand situatia in care se coalizeaza cu unchiul Sam impotriva Chinei, Imperiul tarist nu are nimic de oferit Americii.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Luni, 14 noiembrie 2016, 14:08)

      The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      cu exceptia unei piete de desfacere de 140.000.000 locuitori, a unei suprafete gigantice care vine cu resurse la pachet ( locul 1 pe glob), o scoala destul de buna (locul 9 la numar de premii nobel, inaintea unor tari precum Austria, Israel, India, China), tehnica militara, pace. Cred ca se mai gasesc cateva lucruri pentru care SUA sa vrea sa fie prietena cu Rusia si reciproc.

      Dar e mai usor sa comentam ca rusofobi.
      BTW, rusii sunt multumiti in tara lor, chinezii la fel. Si sunt si ei rosii...
      P.S. nu sunt rusofil, dar nici anti.
      P.S.2. Daca Rusia se ia la tranta cu SUA, tare imi este ca sangele o sa curga pe la vest de Marea Neagra.
      • 0 (4 voturi)    
        si sa plateasca cu ce? (Luni, 14 noiembrie 2016, 15:43)

        Lespezi [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

        sunt saraci. or avea resurse dar populatia e rupta. china e o piata mai mare si mai bogata decat rusia, mai previzibila si mai capitalista si tot nu se pupa pe bot.
        scoala?
        loool..
        tehnica militara? India e mai tare.
  • -1 (1 vot)    
    Normal (Luni, 14 noiembrie 2016, 13:42)

    banel [utilizator]

    Noua harta este pragatita de multa vreme, trebuie doar sa discute detaliile si abordarea.
    • -3 (5 voturi)    
      oricum (Luni, 14 noiembrie 2016, 14:17)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Locul nostru nu e in UE suntem mai degraba balcanici in gandire
  • 0 (0 voturi)    
    cu ce (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:31)

    nahir [utilizator]

    s-or misca repede?
    cu tancurile pan' la Berlin?