Erdogan readuce in discutie problema trasarii frontierei maritime dintre Grecia si Turcia

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2016, 21:28 Actualitate | Internaţional

Recep Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Guvernul grec a acuzat vineri Turcia ca pune in pericol relatiile bilaterale, dupa ce presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a pus la indoiala ratiunea unui vechi tratat prin care s-a stabilit frontiera dintre cele doua tari, relateaza agentia Reuters, citata de Agerpres.

Intr-un discurs sustinut joi la Ankara, presedintele Erdogan a spus ca tratatul de pace semnat la Lausanne in anul 1923, prin care a fost trasata actuala frontiera greco-turca, a fost in esenta o infrangere a Turciei, intrucat aceasta ar fi facut cadou Greciei insule din Marea Egee prin respectivul tratat.

"Am renuntat in favoarea Greciei la insule pe care le-am fi putut pastra cu un strigat la Lausanne. Este aceasta o victorie? Au incercat sa ne pacaleasca facandu-ne sa credem ca Lausanne a fost o victorie", a spus Erdogan. "Cei care au stat la acea masa au gresit cu acel tratat. Acum, suferim consecintele", a completat el.

In replica, premierul grec Alexis Tsipras a apreciat in timpul unei reuniuni guvernamentale ca "punerea in discutie a Tratatului de la Lausanne, care stabileste cadrul relatiilor greco-turce si statu quo-ul privind Marea Egee si insulele ei, este periculoasa pentru relatiile dintre cele doua tari precum si pentru intreaga regiune".

Relatiile greco-turce au fost de-a lungul vremii tensionate de disputele legate de frontiera lor maritima comuna si de situatia Ciprului, tara impartita etnic intre cipriotii greci si turci, cu partea de nord ocupata din anul 1974 de armata turca.

Grecia si Turcia au ajuns in pragul razboiului in anul 1996, cand cauza neintelegerilor a fost o insula nelocuita din Marea Egee.

Totusi, tensiunile au mai scazut de-a lungul anilor, mai ales dupa ce atat Grecia cat si Turcia s-au ajutat reciproc in urma a doua cutremure care le-au afectat separat pe fiecare dintre ele in anul 1999.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4052 vizualizari
  • +20 (22 voturi)    
    Constantinopol trebuie sa apartina Europenilor (Vineri, 30 septembrie 2016, 21:55)

    Gryphus [utilizator]

    Turcaletii vorbesc dar ei au luat cu japca Constantinopol. ar trebui scosi cu forta afara din Europa...
  • +16 (16 voturi)    
    diversiune a unei administratii super-CORUPTE (Vineri, 30 septembrie 2016, 21:56)

    neagoe [utilizator]

    Erdogan simte ca economia se clatina si ca orice dictator CORUPT ațâță sentimentele nationaliste.

    Un act foarte asemanator:

    Pe fondul unei crize economice terbile, Galtieri seful juntei militare din Argentina, "garantul" unei coruptii generalizate a invadat in 1982 insulele britanice Faulkland din Atlanticul de Sud.
  • +17 (17 voturi)    
    ... (Vineri, 30 septembrie 2016, 21:57)

    pathfinder [utilizator]

    Turcu' vrea sa ramana fara Bosfor.
    Adio Istanbul!
    Bine ai revenit Constantinople!
    Sau ... Imperiul Roman de Rasarit?!?
  • +1 (9 voturi)    
    erdogan dictator anti occidental (Vineri, 30 septembrie 2016, 22:31)

    andreitr [utilizator]

    care îndreaptă turcaletii pe panta extremismului religios și al fundamentalismului. Statele Unite ar trebui să-l dea afară din NATO cât mai e timp. Hai US!
  • +10 (12 voturi)    
    daca tot vorbim de istorie (Vineri, 30 septembrie 2016, 22:50)

    rov [utilizator]

    cred ca data de referina pentru zona este 29 mai 1453. De atunci teritoriul nostru cel de 2000 de ani e ocupat de tuciurii.
    • 0 (0 voturi)    
      istorie ? (Duminică, 2 octombrie 2016, 15:20)

      a62 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Data de referinta e mai devreme , anii 800 sau 900
  • +6 (8 voturi)    
    Cracanatul joaca cacealma ? sau incendiaza (Vineri, 30 septembrie 2016, 23:13)

    un domn [utilizator]

    Crestinatatea ? Sultanul must to be behedead
  • +2 (2 voturi)    
    Daca turcaletelui ... (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 15:20)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    ... nu-i mai place tratatul de la Lausanne sa i se aduca aminte de tratatul de la Sevres, mult mai corect, care dadea Smirna (turcii ii spun Izmir) Greciei si Constantinopole era oras international. Apropo, Antalia era a Italiei ....
  • +2 (2 voturi)    
    Individul se face ca a chiulit de la lectiile (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 16:38)

    Mihail4321 [utilizator]

    de istorie si geografie. Insulele au fost date Greciei printr-un tratat anterior.
    Daca cineva s-ar uita pe harta, ar vedea ca ce ar fi primit dupa Sevres e cam un sfert din ce au acum. Se bazeaza pe fatul ca prostii lui nu se uita pe harta si nu citesc.
    Intentia lui e sa dea in semnatar: Ismet Inonu si, bineinteles, in Ataturk, deveniti de ceva vreme "personaje negative".
    Cei din opozitie nu sunt prea incantati, dar se zbat degeaba:
    http://www.hurriyetdailynews.com/chp-leader-lashes-out-at-erdogans-lausanne-remarks-.aspx?pageID=238&nID=104453&NewsCatID=338
  • -1 (3 voturi)    
    Ce mai zice acum ... (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 20:43)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    ... cretinul ambasador american care ne recomanda puternic sa ne punem putinele nave de razboi sub comanda turceasca ?...