Barack Obama: SUA vor ajuta Turcia sa ii aduca in fata justitiei pe cei responsabili de tentativa de lovitura de stat

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 4 septembrie 2016, 19:04 Actualitate | Internaţional

Presedintele american Barack Obama l-a asigurat duminica pe omologul sau turc Recep Tayyip Erdogan ca Washingtonul il va ajuta sa ii aduca in fata justitiei pe cei responsabili de puciul esuat din 15 iulie, in cursul unei intrevederi avute in marja summitului G20, relateaza AFP.

"Ne vom asigura ca cei care au desfasurat aceste actiuni vor fi adusi in fata justitiei", a afirmat Obama in timpul intalnirii bilaterale, la Hangzhou (China), cu Erdogan, care il acuza pe fostul imam Fethullah Gulen, aflat in exil in Statele Unite din 1999, ca este "creierul" tentativei de lovitura de stat.

Relatiile dintre cei doi aliati NATO s-au tensionat dupa tentativa de puci din iulie si apelurile nerabdatoare ale Ankarei privind o extradare a lui Gulen din SUA.

Vicepresedintele american Joe Biden s-a deplasat la Ankara pe 24 august pentru a-si exprima intelegerea pentru "sentimentele intense" ale guvernului si poporului turc cu privire la fostul imam, insa a cerut totodata Turciei sa furnizeze mai multe elemente pentru obtinerea extradarii acestuia.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2329 vizualizari
  • +15 (19 voturi)    
    daca il predau pe Gulen se fac (Duminică, 4 septembrie 2016, 20:19)

    __alex__ [utilizator]

    americanii de rasul planetei...
    Ajunge Turcia sa santajeze SUA si SUA cedeaza. Patetic!
    • -5 (19 voturi)    
      Președintele Obama si US (Duminică, 4 septembrie 2016, 20:48)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      principial angajate pentru democrație și apărarea păcii. Problema este erdogan care se îndreaptă cu pași mari spre dictatura si extremism religios. Hai US!
      • -2 (2 voturi)    
        Inainte (Luni, 5 septembrie 2016, 8:58)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Inainte de a-l sprijini la greu pe Erdogan SUA nu stiau ca mosul "se îndreaptă cu pași mari spre dictatura si extremism religios"????
      • -1 (1 vot)    
        @andreitr (Luni, 5 septembrie 2016, 18:08)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        si inca o limba....
  • -3 (15 voturi)    
    Tari turcaletii! (Duminică, 4 septembrie 2016, 21:08)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Daca te gandesti ca au doar de doua ori populatia pe care am fi avut-o daca nu am fi suferit 27 de ani de Holocaust concertat al Mafiei locale si internationale!
  • +4 (12 voturi)    
    Istoric moment, n-am ce zice (Duminică, 4 septembrie 2016, 22:06)

    MPopa [utilizator]

    Daca sunt ziare in rai si citeste Ronald Reagan stirea asta. o sa cada de pe norulet. Mai ramane sa se umileasca Obama si in fata lui Putin si poate sa-si incheie linistit mandatul, s-a ales praful din imaginea SUA.
    • -6 (8 voturi)    
      Ți-am dat plus (Luni, 5 septembrie 2016, 1:46)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      din greșală...
      • -1 (1 vot)    
        Mersi oricum ... (Luni, 5 septembrie 2016, 9:16)

        MPopa [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        ... dar de curiozitate, de ce ar trebui ca SUA sa se umileasca in halul asta, afirmand public ca fac tot ce pot sa-l ajute pe Erdogan sa-si continue operatiunea de epurare a inamicilor politici? Gulen nici n-are macar treaba cu tentativa de puci, daca armata reusea sa obtina puterea s-ar fi rafuit atat cu adeptii lui Erdogan cat si cu ai lui Gulen.
    • -3 (3 voturi)    
      Dar cand (Luni, 5 septembrie 2016, 8:59)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Dar cand din 1999 incoace a fost ok imaginea Sua?
  • +6 (8 voturi)    
    Il vrem.. pe Gulem! (Luni, 5 septembrie 2016, 4:37)

    Alex735 [utilizator]

    Nu pe cei vinovati, nu ne intereseaza. Vrem pe Gulem! Poate n-ati inteles bine: We want Gulem!
  • -1 (3 voturi)    
    Grea treaba.... (Luni, 5 septembrie 2016, 7:25)

    echidistantul_ [utilizator]

    Gulem este agent CIA.
    Daca este extradat, da pe goarna cam multe.
    Daca nu, atunci Turcia rupe relatiile cu SUA.
    A jucat bine FSB-ul in situatia asta.
  • 0 (2 voturi)    
    Declaratie ...diplomatica. (Luni, 5 septembrie 2016, 7:50)

    gigiN [utilizator]

    Nu il simpatizez pe Obama,dar nu imi vine sa cred ca el accepta varianta "loviturii de stat".
  • 0 (0 voturi)    
    Erdogan stie bine cine a vrut sa-l mierleasca (Luni, 5 septembrie 2016, 9:57)

    marian_ulise [utilizator]

    A dat un semn destul de clar cand a oprit curentul si apa la baza militara NATO. Gulem e doar un pion in toata treaba, insa e pionul ideal pentru jocurile politice, pentru ca nici americanii nu-si pot extrada omul.