Garzile de coasta italiene au salvat 1.800 de imigranti din largul coastelor Libiei

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 1 septembrie 2016, 7:36 Actualitate | Internaţional

Trei persoane au fost gasite moarte miercuri, intr-o ambarcatiune care plutea in largul coastelor Libiei, unde garzile de coasta italiene au anuntat ca au salvat 1.800 de imigranti in cursul zilei, numarul total de persoane salvate incepand de duminica ajungand la 12.500, potrivit Le Figaro online, citat de Mediafax.

Cele trei persoane decedate au fost gasite la bordul unei ambarcatiuni pneumatice in care se aflau zeci de supravietuitori, a declarat pentru AFP, purtatorul de cuvant al garzilor de coasta. Nu au fost prezentate indicatii cu privire la cauza decesului acestora, insa vaporii de combustibil, apa care se infiltreaza in ambarcatiunile supraincarcate, hipotermia si deshidratarea le sunt in mod frecvent fatale, chiar si dupa doar cateva ore pe mare, persoanelor care au organismele deja slabite din cauza conditiilor de viata din Libia.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
537 vizualizari
  • +6 (10 voturi)    
    Incet,incet....... (Joi, 1 septembrie 2016, 7:51)

    polonyca [utilizator]

    ....toata Libia se muta in Europa !!! Italia , Grecia , toate sunt in Schengen.......so what ( ???).ca de fapt sunt .....varza !!!! Europa se islamizeaza cu fiecare zi care trece , barca cu barca, procesul este vizibil si de pe Marte......cred ca noi , europeeni , tre sa ne ....."relocam" pe undeva pe planeta asta !!!
    • +3 (3 voturi)    
      110.000 migranti in Italia doar in august ! (Joi, 1 septembrie 2016, 10:08)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Sunt cifre oficiale ale autoritatilor italiene si o sursa de ingrijorare pentru premierul de centru-stanga Renzi.

      Acesta s-a intalnit ieri cu cancelara Merkel pentru a discuta in primul rand de masuri contra migratiei ilegale care loveste tara sa.

      Amandoi sefii de guvern au sustinut la conferinta de presa ca imigrantii clandestini care nu vor primi dreptul de azil in UE trebuie sa paraseasca Europa si sa fie retrimisi in tarile de origine.

      Premierul italian a declarat ca "este de neconceput sa putem primi pe toata lumea aici".

      Intrebata de presa ce mai crede acum despre declaratia ei de acum un an ("vom reusi" -cu integrarea refugiatilor), dna Merkel a raspuns "a fost justa" !

      Atat premierul italian cat si cancelara Germaniei sunt in scadere in sondajele despre intentia de vot, din motive diferite insa.

      O majoritate de germani (58%) considera "gresita" politica dnei Merkel de primire a "refugiatilor", iar sondajele arata ca CDU va pierde urmatoarele alegeri regionale in primul rand din cauza imigratiei ilegale si pozitiei pro-imigrationiste a cancelarei.

      Europa e lovita de un imens val migrator musulman, venit din Orientul Mijlociu si Africa de Nord (peste 1,2 milioane in 2015 si cel putin 1 milion in acest an).

      Turcia ameninta UE ca "nu va mai putea indeplini obligatiile" de pazire a propriilor frontiere daca UE nu accepta sa acorde libertate de circulatie pentru toti cetatenii turci.
      In clar, alte sute de mii de clandestini vor debarca in Grecia in aceasta toamna.

      Bulgaria a cerut un ajutor imediat de 300 ofiteri ai Frontex, iar Ungaria a anuntat ca va construi un al doilea gard pe langa primul deja instalat pe frontiera cu Serbia si Croatia si va angaja suplimentar mii de politisti de frontiera.
      • +3 (3 voturi)    
        Daca....... (Joi, 1 septembrie 2016, 10:19)

        polonyca [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        .............. imigrantii au deja tabere de corturi pe malul Lacului Como ( !!!!) despre ce fel de Italie mai vorbim aici ???????? Mai exista.......Italia oare ??????????????????
  • +6 (8 voturi)    
    Performanta! (Joi, 1 septembrie 2016, 8:08)

    Daniel_007bis [utilizator]

    dar ce cauta garda de coasta italiana in 'largul coastelor Libiei'? Autostopisti? Nu ar trebui sa-si patruleze propriile ape? Pe astia vor sa-i redistribuie?
    • +5 (5 voturi)    
      Exact! (Joi, 1 septembrie 2016, 9:16)

      Lally [utilizator] i-a raspuns lui Daniel_007bis

      Azi miine o sa trimita barcile si marinarii pe plajele libiene sa-i ia pe imigranti direct de acolo ... iar poimiine o sa faca expeditii de cautare mai in interiorul contionentului ... hmmm ... cu ce seamana asta?!?
  • +4 (4 voturi)    
    Incet si sigur....... (Joi, 1 septembrie 2016, 9:17)

    polonyca [utilizator]

    ............ ....toata Libia se muta in Europa !!! Italia , Grecia , toate sunt in Schengen.......so what ( ???).ca de fapt sunt .....varza !!!! Europa se islamizeaza cu fiecare zi care trece , barca cu barca, procesul este vizibil si de pe Marte......cred ca noi , europeeni , tre sa ne ....."relocam" pe undeva pe planeta asta !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Iarasi ? (Joi, 1 septembrie 2016, 10:31)

    OvidiuStoica [anonim]

    Navele "Frontex" in loc sa apere continentul asigura servicii de ferryboat catre Europa pe gratis migrantilor africani care binevoiesc sa invadeze.
  • +5 (5 voturi)    
    Europa (Joi, 1 septembrie 2016, 10:39)

    V. Veroiu [utilizator]

    Europa l-a vrut eliminat pe Gaddafi si a intervenit din motive "umanitare" in acel conflict. De fapt erau motive economice ca sa faca profit. Acum plateste, fraiere! Daca te f la c grija altuia, macar lasa-l sa te f pana la capat.

    PS: Libienii sa fie fraieri si sa nu vina: intra in state dezvoltate mai usor decat intrau romanii inainte de UE.

    Europa este in criza: de la criza energetica si pana la o criza de identitate. Dar nu-i nimic. Cand ti-e teama de propria identitate ti-o va face altul.