Premierul Cehiei afirma ca nu doreste o comunitate puternica de musulmani in tara sa

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 august 2016, 15:11 Actualitate | Internaţional

Premierul Cehiei, Bohuslav Sobotka, s-a pronuntat marti impotriva constituirii unei "comunitati musulmane puternice" in tara sa, pledand pentru suveranitatea fiecarei tari din UE in ceea ce priveste numarul de migranti pe care ii primeste, scrie AFP.

"Nu avem aici o comunitate musulmana puternica. Si, ca sa spunem adevarul, nici nu ne dorim sa se formeze aici o comunitate musulmana puternica, avand in vedere problemele pe care le observam", a spus acesta, pentru cotidianul Pravo.

Comunitatea musulmana in Cehia, tara cu 10,5 milioane de locuitori, numara intre 10.000 si 20.000 de membri.

Afirmatiile sunt facute inaintea unei vizite pe care cancelarul german Angela Merkel o va face joi la Praga.

"Avem un interes comun cu Germania, dar opiniile noastre sunt divergente in ceea ce priveste modul de a rezolva" criza migratorie, a subliniat Sobotka.

Cehia se opune vehement, alaturi de celelalte tari membre ale Grupului de la Visegrad - Ungaria, Polonia si Slovacia - unei repartitii obligatorii a refugiatilor intre tarile membre, pe baza unui sistem de cote.

Premierul ceh a respins insa asocierea refugiatilor cu teroristii: "Nu este posibil sa punem semnul de egalitate intre refugiati si teroristi. Dar, in acelasi timp, nu e posibil sa avem aceeasi abordare ca cea a Germaniei anul trecut, prin autorizarea unui aflux imens de oameni, fara niciun control", a afirmat el.

Sobotka se va intalni cu Merkel si vineri, la Varsovia, alaturi de omologii sai din Grupul de la Visegrad.


Citeste mai multe despre   









2248 vizualizari
  • +9 (19 voturi)    
    WOW !! (Marţi, 23 august 2016, 15:17)

    OvidiuStoica [anonim]

    Adica nebunul asta crede ca exista vreo natiune europeana care isi DORESTE asa ceva ?

    Sau africani ?
    IQ mediu in Africa SubSaharaiana e IQ 68 - retardat mental- dupa sandardele europene.
    Cine are nevoie de asa ceva in tara lui ? Pentru ce ? Pentru jafuri, crime si violuri ?
    • -5 (15 voturi)    
      Ne joaca unii pe degete (Marţi, 23 august 2016, 15:30)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Daca unii europeni au indraznit sa-i judece pe israelieni , acestia au initiat planul B sa vedem si noi cat de usor este de trait cu lumea araba..asa ceva nu trebuia permis dar politicienii de la Bruxelles sunt coordonati de forte oculte, de aceea UE se va destrama
      • +6 (10 voturi)    
        teoria asta (Marţi, 23 august 2016, 16:36)

        misunel [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        asta am mai auzit-o da' nu vad logica..de ce si-ar dori Israelul o Europa islamizata? ca sa fie atacat din mai multe parti ?
        • +2 (4 voturi)    
          Misunel... (Marţi, 23 august 2016, 22:45)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui misunel

          Misunel, chiar cauti logica?
          E logica snitzelului vienez ars cam prea mult de soarele locului din care vine.
    • +4 (6 voturi)    
      Germania (Marţi, 23 august 2016, 15:38)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      are nevoie de sclavi ieftini pentru a se intoarce in evul Mediu
    • +8 (8 voturi)    
      de ce vorbesti asa (Marţi, 23 august 2016, 15:45)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      de ce nebun si de zici ca el crede ca cineva ii doreste?
      Pur si simplu s-a referit la tara lui si a precizat inca odata ca nu lasa capul jos in chestiunea asta,cum au facut altii.
      Adica tu zici ca nu exista nici o natiune europeana care ii doreste DAR au fost destul de multi primiti in multe din natiunile astea europene despre care zici tu ca nu ii doresc..
    • +1 (7 voturi)    
      Wow !! (Marţi, 23 august 2016, 15:45)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      IQ-ul mediu in Africa Subsahariana e 68! Daca ai facut tu descoperirea asta meriti un premiu. Daca nu, macar ne spui pe cine citezi?
      • +7 (9 voturi)    
        ... (Marţi, 23 august 2016, 16:18)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        Ne raspunde gogule... ;)
        https://en.wikipedia.org/wiki/IQ_and_Global_Inequality
        • -6 (8 voturi)    
          Da da (Marţi, 23 august 2016, 17:59)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

          Cartea aia ii discutabila cel putin.

          Din gogule tau: "The book received a mixed reception with most academics criticizing both the methodology and conclusions. [...] The methods of the study were criticized by Richard E. Nisbett for relying on small and haphazard samples and for ignoring data that did not support the conclusions."

          Din gogule meu: "Hunt and Wittmann (2008) write of Lynn’s IQ data:
          The majority of the data points were based upon convenience rather than representative
          samples. Some points were not even based on residents of the country..."
          (http://gentlecynic.net/Articles/IQ%20and%20Global%20Inequality.pdf)

          "Though the collection has been praised as "landmark" by Rindermann, the books and their argument have been roundly criticized on methodological and analytical grounds: for some countries, test samples were very small or unrepresentative, different tests were used by different researchers conducting the test surveys, measurements of intelligence stem from different years (although the authors tried to correct for this), and missing data was estimated by using unweighted arithmetic means used for neighboring countries with similar people."
          (https://en.wikipedia.org/wiki/Nations_and_intelligence)
          • +5 (7 voturi)    
            ... (Marţi, 23 august 2016, 18:26)

            pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

            Eu nu afirm nimic.
            Ai cerut sursa, am gasit-o eu, ca m-a facut curios si pe mine nenea Stoica.

            Pe de alta parte, ca orice studiu care afirma ca IQ-ul nu e echilibrat pe rase, e "discutabil".
            C-asa spune "politica corecta".

            Pe de alta parte, nu vad pe nimeni sa sara de fund in sus cand vine vorba de rase de caini. Acolo exista clasificari clare pe rase si inteligenta specifica rasei.
            Alea nu-s dicutabile? ;)
            hi hi hi
            • +3 (5 voturi)    
              :) (Marţi, 23 august 2016, 20:44)

              rakkone [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

              Evident, nu avem nicio problema sa afirmam ca negrii alearga mai repede, ca sar mai sus sau ca au chestia aceea mai lunga. Doamne feri insa sa mergem mai departe cu observatiile si sa vedem cam cati negri au luat Nobelul, cam in ce hal e Africa sau orice zona populata majoritar de negri, sa vedem cum erau Africa de Sud sau Rhodesia pe vremea mult hulitului apartheid si ce capitale ale violului, SIDA si saraciei au ajuns sub inteleapta conducere neagra 100%. Atunci brusc devenim rasisti, suntem colonialisti si nazisti daca afirmam ca poate sunt niste diferente totusi si la mansarda, nu numai la picioare.
              • -2 (4 voturi)    
                Confunzi concepte (Marţi, 23 august 2016, 23:36)

                alexpro [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

                Nu faci diferenta intre inteligenta si educatie.

                dexonline.ro face minuni.

                Asa pe intelesul tau, poti sa fii cel mai inteligent om care a trait vreodata pe pamant, fara educatie, adica fara accesul la informatiile dobandite de stramosii tai, nu o sa castigi niciodata un premiu Nobel.

                Sa-l parafrazez pe Newton: "Am vazut asa departe pentru ca am stat pe umerii unor giganti"
                • +2 (4 voturi)    
                  nu mai abera (Miercuri, 24 august 2016, 8:50)

                  rakkone [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

                  Nu confund nimic, asta e o teorie draga comunistilor, cum e ceva ce nu le convine, gata interlocutorul nu stie, confunda, e incult. Eu doar faceam observatia ca e cam multa coincidenta istorica in faptul ca oriunde au fost negri a ramas doar subdezvoltare si salbaticie. Nu unde sunt galbeni, nu unde sunt albi, numai unde sunt negri sau arabi. Nici europenii nu erau izvor de stralucire in evul mediu intunecat, si europenii s-au masacrat cu spor intre ei, dar in ciuda tuturor dificultatilor si razboaielor au putut sa se ridice iar si iar, din Grecia antica si pana in prezent. Si au fost factor de civilizatie oriunde au ajuns. Din Australia in Asia si pana in America de sud civilizatia este echivalenta cu civilizatia occidentala. Iar asta se intampla pentru ca pur si simplu, in marea lor masa, albii sunt mai destepti genetic. Asta ii ajuta sa isi organizeze mai bine resursele, sa gaseasca modalitati de cooperare cu si nu de ciomagire a vecinului, sa faca legatura intre cauza si efect etc.
                  • +1 (1 vot)    
                    Din nou (Miercuri, 24 august 2016, 12:55)

                    alexpro [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

                    Confuzi inteligenta cu educatia. Daca e voita confuzia e rasism, daca nu atunci pur si simplu doar ignoranta.
                • +2 (4 voturi)    
                  ... (Miercuri, 24 august 2016, 11:45)

                  pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

                  Sa-nteleg ca gigantii "cresc" doar in Europa?
                  Iar in Africa neagra doar pigmei?!?
                  • +1 (1 vot)    
                    Nu (Miercuri, 24 august 2016, 12:55)

                    alexpro [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

                    Altceva trebuia sa intelegi, dar ma obosesc degeaba.
                    • -1 (1 vot)    
                      ... (Joi, 25 august 2016, 9:54)

                      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

                      Cand n-ai simtul umorului poti, intr-adevar, sa obosesti...
            • -1 (1 vot)    
              sa ucidem (Marţi, 23 august 2016, 23:14)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

              toti papagaliii si toti corbii, ca sint mai inteligenti ca multe alte pasari. Si, ai naibii, mai traiesc si mult mai mult ca restul pasarilor.
            • -2 (4 voturi)    
              Logica bat-o vina (Marţi, 23 august 2016, 23:29)

              alexpro [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

              Studiul nu e discutabil din cauza ca vorbeste de rase, e discutabil din cauza metodologiei folosite si a concluziilor mult exagerate bazate pe premise slabe. E mai mult sau mai putin, pseudostiinta.

              "politica corecta" e doar in capul tau.

              Sa ajungi la concluzia ca IQ-ul mediu e 68 in toata Africa Subsahariana e hilar.

              Pe cealalta parte, nu exista clasificari clare a cainilor pe rase in functie de inteligenta. In general cand vorbesti de inteligenta unui caine vorbesti despre 3 lucruri:
              - inteligenta adaptiva - care e specifica individului si nu rasei
              - inteligenta instictiva - care la fel e specifica individului si nu rasei
              - gradul de efort si supunere, asta da e spcifica raselor, dar asta iti poate spune cat de repede se supune antrenorului si nu cat de inteligent e cainele.

              Dar no, e mai greu cu documentarea. Nu te prea invata scoala romaneasca asta.
              • +1 (3 voturi)    
                ... (Miercuri, 24 august 2016, 11:51)

                pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

                Imi pare rau dar ai luat-o pe aratura.
                Spe ca ai un Beagle in curte, poate intelegi despre ce vorbesc...
                • +1 (1 vot)    
                  Da da (Miercuri, 24 august 2016, 12:59)

                  alexpro [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

                  Din categoria "lasa ca stiu eu mai bine".
      • +4 (6 voturi)    
        domnule! (Marţi, 23 august 2016, 17:14)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        De ce ne tragi IQul national in jos?
        • 0 (2 voturi)    
          excelenta (Marţi, 23 august 2016, 19:49)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

          replica.
  • +22 (26 voturi)    
    Corect (Marţi, 23 august 2016, 15:20)

    mitg [utilizator]

    Un Premier care spune la modul deschis ca nu doreste sa-si transforme tara nici in paradisul cutitarilor/pistolarilor, nici in paradis halal.
    • +8 (14 voturi)    
      om hotarat (Marţi, 23 august 2016, 15:34)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      desi o tara mica,cehia are cohones.la noi,conducatorii inalti ai atatului,se apleaca de sale mai rau ca babele.eventual mai pupa si mana stapanului cu bucurie,cand le arunca merkeloglu un os.aici vb si despre ciolos,sa fie clar!
      oricum,vacanta placuta,celor doi titani ai Tarii,care tocmai acum s-au gasit sa se odihneasca

      daca cineva se astepta sau spera in oprirea/micsorarea migratiei,se inseala.cel putin nu cu astia care conduc UE,in momentul de fata
      singura noastra sperata vine de la grupul visegrad.
    • +5 (7 voturi)    
      diferenta (Marţi, 23 august 2016, 18:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      mare fata de un fost premier tratat prin Turcia.