Germania anunta ca a dejucat un atentat jihadist planuit de trei sirieni intrati in Europa prin Grecia

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 2 iunie 2016, 16:15 Actualitate | Internaţional

Autoritatile germane au anuntat ca au dejucat un proiect de atentat al gruparii Stat Islamic si au arestat trei sirieni intrati in Europa prin Grecia, scrie AFP.

"Potrivit rezultatelor anchetei in curs" suspectii urmareau sa comita un atentat sinucigas pentru "organizatia terorista externa Stat Islamic", "in zona veche a orasului Dusseldorf", afirma parchetul federal, intr-un comunicat.

Cei trei barbati, Hamza C., 27 de ani, Mahood B., 25 de ani, si Abd Arahman A. K., 31 de ani, toti de nationalitate siriana, au fost arestati in Renania de Nord Westfalia, in Brandeburg, si in Baden Wurtemberg.

Acestia au intrat separat in Europa prin Grecia, in martie si iulie 2015, cu putin timp inainte de varful fluxului migratoriu care a afectat Europa.

Un al patrulea barbat, Saleh A., 25 de ani, a fost arestat in februarie in Franta, unde se afla si in prezent, urmand ca Germania sa ceara extradarea sa.

Chiar daca "nu exista indicii care sa permita sa se afirme ca suspectii au inceput sa isi aplice planul de atac", acestia pregateau un atentat "in zona veche a orasului Dusseldorf".

Potrivit planurilor lui Saleh A. si Hamza C., care primisera in Siria ordinul de a organiza acest atentat, doi kamikaze "cu veste explozibile" urmau sa se detoneze pe una dintre arterele principale din centrul metropolei economice.

Germania nu a fost atinsa pana in prezent de un atentat jihadist de amploare, spre deosebire de vecinii sai, Franta si Germania.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1486 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    ciudat (Joi, 2 iunie 2016, 16:36)

    dum_i [utilizator]

    Am citit si stirea in ziarele germane. Niciun ziar nu spunea ca ar fi venit ca refugiati. Doar ca au folosit ruta balcanica. Ce bizar...
  • +2 (4 voturi)    
    Acum am inteles ! (Joi, 2 iunie 2016, 16:36)

    MihaiOlar1 [anonim]

    Germania nu a fost atinsa pana in prezent de un atentat jihadist de amploare, spre deosebire de vecinii sai, Franta si Germania.

    Nemtii au fost mult mai norocosi ca nemtii aia ...
  • +1 (1 vot)    
    . (Joi, 2 iunie 2016, 16:44)

    marianmarian [utilizator]

    Franta si BELGIA
  • +3 (3 voturi)    
    Aoleu! (Joi, 2 iunie 2016, 16:47)

    IoPaNet [utilizator]

    Si nu mai sunt bine primiti in Germanica?
    Tanti Merkel... si tu Brutus?
  • +4 (6 voturi)    
    poate (Joi, 2 iunie 2016, 16:50)

    Point [utilizator]

    aflam cu adevarat cate atentate au fist dejucate pana acum atat in germania cat si in intreaga europa.cati au murit,cati au fost raniti.
    de fapt cineva ar trebui sa ceara explicit acest lucru
    si atunci,cu hartiile in mana,chemata merkeloglu in judecata.atat ea cat si yesmenii ei.
    altfel,nu suntem decat niste milioane de oi dolly
  • +1 (1 vot)    
    intrati in Grecia cu barca... (Joi, 2 iunie 2016, 17:36)

    OvidiuStoica [anonim]

    dar in Germania intrati cu Merkel...in inima Europei i-a adus Merkel, altfel erau si acum in vreun cort pe vreo insula greceasca din Marea Egee
  • -3 (5 voturi)    
    calmati-va si nu mai generalizati! (Joi, 2 iunie 2016, 17:58)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    sunt ceva milioane de refugiati si imigranti veniti in UE de (sa zicem) 5 ani -doar in 2015 au fost peste 1,5 milioane.

    Ce vi se pare exagerat ca printre ei s-au strecurat si jihadisti de la ISIS si nu numai?
    Dar nu vi se pare straniu ca sunt totusi MII de cetateni UE- nascuti in UK, Franta, Belgia, Germania, etc care au plecat prin Siria si o mare parte au si revenit? Si cine stie cati dintre ei au 'misiuni"? Astia nu mai sunt tot refugiati sau imigranti.

    Daca ii punem in balanta, putem traage concluzia aberanta ca cetatenii UE sunt cei mai periculosi, nu?

    Uite, tocmai de asta nu e bine sa generalizati. 99,99 % dintre refugiati si imigranti chiar au fugit de razboaie, saracie, samd si vor doar o viata mai buna pt ei. Printre ei s-au strecurat si cativa dementi.

    Procentual, statistic, romanii infractori sunt mai multi decat refugiatii infractori. Sau ati uitat asa de repede de stirea cu cei 18.000 romani arestati in UK in 2015?!?

    PS: pana la urma, se duc in alte tari. se vor descurca cumva cu ei. Stati linistiti ca nu dau navala in Romania, din contra!

    PPS: la noi oricum nu e nevoie de teroristi jihadisti. Cazurile tip HexiPharma fac infinit mai multa "treaba buna' in acest sens si nu va isterizati atata pt apropiatii si cunostintele morti prin spitale de infectii...
    • 0 (0 voturi)    
      dap (Vineri, 3 iunie 2016, 10:35)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      calmati-va,ca intre timp mai planuiesc aia o explozie
      vb aia,curaj gaina ca maine te tai.
      procentele si balanta nu tin loc de siguranta.
      si da,jihadistii se duc oriunde,nu tin cont de saracie
      ia gandeste-te la bulgaria.

      in incheiere,mai trage o data de sfoara aia.