UE ar putea impune vize pentru SUA si Canada - surse

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 7 aprilie 2016, 13:50 Actualitate | Internaţional

Executivul european ia in considerarea impunerea de vize pentru cetatenii americani si canadieni care doresc sa calatoreasca pe batranul continent, scrie Reuters, care noteaza ca o astfel de initiativa ar putea starni noi tensiuni in negocierile tratatului de liber schimb cu Washingtonul.

Comisia Europeana ar putea dezbate aceasta problema martea viitoare, in contextul in care SUA si Canada refuza in continuare sa acorde un regim liber de vize pentru mai multe state europene, printre care si Romania. Daca informatiile se confirma, initiativa vine cu o saptamana inainte de vizita presedintelui american Barack Obama in Europa.

"O dezbatere si o decizie politice sunt evident necesare intr-un aspect atat de important. Dar exista un risc real ca UE sa se indrepte spre un regim de vize pentru cele doua state", a declarat o sursa europeana.

Washington si Ottawa cer vize pentru cetatenii din Romania si Bulgaria, tari care au aderat la UE in 2007. SUA impune vize si pentru cetatenii croati, ciprioti si polonezi.

Obama va vizita Marea Britanie inainte de a se intalni cu cancelarul german Angela Merkel in 24 aprilie, la Hanovra.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7936 vizualizari
  • +20 (26 voturi)    
    daca ne gandim bine (Joi, 7 aprilie 2016, 13:55)

    Bittick [utilizator]

    SUA impun vize de calatorie celor mai devotati aliati din Europa: Romania si Polonia... Pai e frumos asa?...
    • +3 (9 voturi)    
      Ce fraieri (Joi, 7 aprilie 2016, 15:25)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Prostii insista sa respecte niste legi, care zic ca tarile cu o raza de refuz mai mare de 3% sa nu primeasca visa waiver.
      Auzi la ei, legi...
      • +6 (10 voturi)    
        Asa si? (Joi, 7 aprilie 2016, 16:00)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Nu zice nimeni sa renunte la lege (desi teoretic SUA are tot dreptul sa faca asta daca vrea - sau sa o modifice).

        Dar si UE are legea ei, care zice ca ori renunti la vize pt toate tarile din UE ori le bagam si noi la loc. Legea asta de ce nu se respecta?

        Ca sa nu mai vb ca e chiar de porc. Americanul poate veni in ro fara viza, dar romanul nu se poate duce in SUA fara ea. Pentru ca halal reciprocitate.

        Vor sa ne ceara in continuare vize? ok, e dreptul lor. Dar atunci nu pot ridica pretentii sa nu li se aplice si lor aceeasi obligatie.
        • +1 (3 voturi)    
          ... (Joi, 7 aprilie 2016, 19:36)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

          Eu nu zic ca UE n-ar trebui sa impuna vize pentru americani, din contra ar trebui, de dragul principiilor. Doar ca n-o va face, de dragul banilor pe care i-ar pierde.
          Poate ar trebui sa ne uitam in ograda proprie si sa vedem cine-s flacaii aia care tot sunt refuzati.
          Americanii nu vor turisti care uita sa se intoarca, nu vor nici bunici care raman blocati in state.
          Mie mi-au dat viza pe 10 ani, prin 2003 si nu aveam nici nevasta, nici copii, dar probabil au mirosit ca nu ma voi pierde in noapte.
        • 0 (2 voturi)    
          pai (Vineri, 8 aprilie 2016, 2:20)

          mvr [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

          ... UE a decis ridicarea vizelor pentru "turistii" din Siria, Afganista, Pakistan, Nordul Africii, Somalia, Eritreea, etc ... in multe cazuri, aceeasi UE a decis chiar si suspendarea aplicarii legilor pentru aceiasi turisti ... este logic deci ca toate astea trebuiau compensate cumva.

          Urmarea: introducerea de vize pentru canadieni si americani :)
  • +13 (23 voturi)    
    E ABSOLUT NORMAL... (Joi, 7 aprilie 2016, 14:10)

    Olyx [utilizator]

    ca si Europa sa impuna vize pentru cetatenii SUA si Canada. Inca un lucru bun ca suntem parte a UE, altfel in vecii vecilor nu si-ar fi pus americanii problema asta...
    • +5 (7 voturi)    
      mda (Joi, 7 aprilie 2016, 15:31)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Atat doar ca UE nu va face asta, in vecii vecilor. Astea-s povesti de starnit postacii din Romania.
      UE tine la principii cat timp n-o afecteaza prea mult. Vizele pentru americani ar insemna automat si vize pentru celelalte 24 de tari din UE si tare ma indoiesc ca vor fi prea dornice sa puna umarul la miscarea asta.
    • 0 (4 voturi)    
      naiv (Joi, 7 aprilie 2016, 16:12)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Crezi ca o tzara ca Franta isi permite sa piarda si mai multi turisti americani, acum, dupa atentatele de la Paris? Turistii americani tzin in picioare turismul european.
  • -2 (24 voturi)    
    au mai incercat odata (Joi, 7 aprilie 2016, 14:23)

    bancher [utilizator]

    Franta lui DeGaulle a impus vize pt americani...dar surpriza, au scazut dramatic incasarile din turism. Turistii americani au lasat deoparte vacantele la Paris, si s-au orientatspre Roma, cu precadere. Asa ca in anul urmator au fost sliminate vizele.
    Asa ca eu ma indoiesc ca baga UE vize pt americani si canadieni, le scad imediat incasarile din turism.
    • +2 (8 voturi)    
      clar (Joi, 7 aprilie 2016, 14:42)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      In loc de Europa de vest, turistii americani se vor inghesui dupa aia in Rusia.
  • +4 (6 voturi)    
    rog HN sa ofere linkul spre Reuters (Joi, 7 aprilie 2016, 14:46)

    baimarean [utilizator]

    Eu nu am gasit materialul in care "scrie Reuters" asa ceva. (Afara de un articol din Decembrie 2015...pe RT - care inseamna altcvea decat Reuters - ! )
    • +1 (1 vot)    
      ok ok...mea culpa (Joi, 7 aprilie 2016, 16:19)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      Am gasit linkul...(sectiunea articolelor in engleza)..
      Totusi, cred ca ar fi util sa fie oferite linkurile articolelor....nu doar Copy-translate (uneori slabe) -paste.
  • +8 (8 voturi)    
    E un fel de presiune la adresa SUA ! (Joi, 7 aprilie 2016, 14:54)

    Susufler0 [utilizator]

    UE spera ca SUA in urma acestei "ploi de primavara" va promite ca va urgenta "procedurile de eliminare a vizelor" cerute celor cateva tari est europene membre UE, pt ca apoi sa poata sa se elibereze pt un timp de aceasta problema, care nu va disparea insa, deoarece nimeni nu poate grabi Congresul SUA, fara ca acesta sa vrea sa fie grabit. Astfel ca peste un timp, un an, un an si jumatate, la presiunea est europenelor, UE o sa se prefaca din nou ca ameninta SUA si Canada cu introducerea vizelor pt cetatenii americani si canadieni.
  • +4 (8 voturi)    
    Câinele moare de drum lung... (Joi, 7 aprilie 2016, 14:55)

    Tescovin [utilizator]

    Mulțumim UE că ne apără cu atâta înverșunare. Dar oare nu ar fi fost mai firesc, dacă tot moare UE de grija chiar și a membrilor săi mai prizăriți, să ne rezolve întâi cu accesul în Schengen, care ține de bucătăria europeană, nu americană ? Nu că ne-ar mai folosi la ceva Schengenul ăsta muribund, dar așa ca principiu... În schimb nu, UE se pune în unghii pentru noi cu vizele americane. Noi împreună cu polonezii, by the way, suntem printre cei mai serioși aliați ai americanilor. Iată o minunată ocazie să bage zâzanie ! În cele din urmă, cine câștigă cel mai mult din chestia asta ? Răspunsul în numărul viitor...
    • -3 (7 voturi)    
      aberatie (Joi, 7 aprilie 2016, 16:16)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Iar vorbeste unul care habar n-are.
      Neintrarea Romaniei si Bulgariei in Schengen a fost o mana cereasca pentru aceste doua tzari. Daca erau in Schengen, refugiatii islamici ar fi venit cu milioanele pe acolo in loc de Ungaria. Aia care stau acum la granita dintre Grecia si Macedonia ar fi trecut fara nici o restrictie din Grecia in Bulgaria si de acolo in Romania. Oare cum ar fi aratat traficul pe cele 2 poduri de peste Dunare cu peste 1 milion de refugiati in 2015?
      • +2 (2 voturi)    
        Mai ușurel ! (Joi, 7 aprilie 2016, 17:15)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Eu n-am jignit pe nimeni, pretind același tratament.
        La cestiune: Nu am pledat pentru intrarea în Schengen. Dacă asta ai înțeles, te sfătuiesc să mai citești odată, de data asta cu mai multă atenție. Ceea ce am făcut a fost să suspectez o oarecare ipocrizie din partea UE prin folosirea unui fals pretext pentru a readuce unele țări din Est sub ascultarea liniei de partid Berlin-Bruxelles-Paris.
  • 0 (0 voturi)    
    e mai bine asa (Joi, 7 aprilie 2016, 15:58)

    sorin3 [utilizator]

    procedura din visa waiver e mult mai complicata si mai problematica decit obtinerea unei vize pe 10 ani.
    Visa waiver e o chestie de imagine ce foloseste mai mult celor cu probleme de obtinere a unei vize USA.
  • +1 (5 voturi)    
    Aiurea, will never happen (Joi, 7 aprilie 2016, 16:13)

    Locke Lamora [utilizator]

    UE e deja la limita economic, ar insemna sa se impuste singura in picior pt o mana de tigani care vor sa ajunga in North America la jumulit.
  • +4 (4 voturi)    
    e bine (Joi, 7 aprilie 2016, 16:38)

    dum_i [utilizator]

    Vize pentru americani, fara vize pentru turci.

    Viitorul e luminos.
  • +3 (3 voturi)    
    Ipocrizie (Joi, 7 aprilie 2016, 16:59)

    V. Veroiu [utilizator]

    Ar putea... dar nu o va face.

    UE ne refuza in Schengen insa le cere americanilor sa isi faca ordine in casa lor. Cum mai stam cu migrantii?
  • +3 (3 voturi)    
    UE e cam parsiva pe acest subiect (Joi, 7 aprilie 2016, 17:04)

    adma [utilizator]

    UE nici macar nu ne primeste in Schengen dar cere Americii sa ne primeasca cu bratele deschise ? probabil ca spera sa vada cat mai multi romani imigrand in America inainte sa dea drumul la Schengen :)))