VIDEO Proteste ale imigrantilor blocati in Grecia, dupa ce Macedonia si-a inchis granita

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 februarie 2016, 17:52 Actualitate | Internaţional

Circa 5.500 de imigranti sunt blocati la granita greco-macedoneana, dupa ce Macedonia a restrictionat accesul acestora pe teritoriul tarii, iar mai multi au inceput sa protesteze sambata dimineata, solicitand permisiunea de a trece in Macedonia, relateaza Mediafax citand agentia AP.

Circa 150 de imigranti erau, sambata dimineata, in apropierea gardului de la frontiera, care scandeaza "Deschideti frontiera", pentru a trece pe teritoriul Macedoniei si a-si continua calatoria pe ruta balcanica.

Macedonia a restrictionat accesul imigrantilor la frontiera cu Grecia joi noapte, cand a permis trecerea a 50 de imigranti.



Circa 5.500 de imigranti stau in corturi sau in aer liber, in conditiile unei vremi ploioase, la punctul de trecere Idomeni din Grecia in Macedonia si alti 500 se afla intr-o tabara improvizata la o benzinarie, la 17 kilometri distanta.

Slovenia, Croatia si Serbia au impus masuri similare, dupa ce Austria a anuntat introducerea unor cote zilnice de imigranti care permit un maximum de 3.200 de sosiri.

Aproximativ 20.000 de imigranti erau in Atena in cursul zilei de joi, potrivit ministrului grec al Apararii, Panos Kammenos.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
2676 vizualizari
  • +25 (27 voturi)    
    Solutia e simpla (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 18:17)

    mitg [utilizator]

    Se urca Mama Merkel, Gabriel Sigmar, Jean-Claude Juncker si Martin Schulz in duba si ii iau pe imigranti cate 12 la un transport si ii duc acasa la ei.
    • +7 (7 voturi)    
      cu (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 20:53)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      sigmar gabriel si schulz vor intra mai putini in duba, ca depasesc greutatea admisa si nemtii nu se joaca cu astea. Iar junker cred ca nu are carnet, iar daca totusi are, eu unul n-as merge cu el. Dar mama merkel sigur se descurca bine cu duba.
    • +3 (3 voturi)    
      E MULT MAI SIMPLA... (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 22:33)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Imbarcati si inapoi in Siria! Latakia sau alt port ii asteapta!
      Ce tot o freaca si grecii?
  • +15 (15 voturi)    
    Nu mai cedați! (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 20:50)

    smc [utilizator]

    Trebuie ca cineva să îndrăznească să fie ferm. Nu mai cedați, nu-i mai lăsați să treacă, că Hijra islamica nu o să oprească niciodată. Trebuie trimiși înapoi.
  • +5 (5 voturi)    
    uimitor (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 22:24)

    bobyrou [utilizator]

    uimitor acesti imigranti... sunt in stare sa faca proteste in tarile occidentale dar nu sunt in stare sa faca proteste la ei acasa ca sa dea jos presedintele si guvernul.
  • +5 (5 voturi)    
    Proteste? (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 23:59)

    ArkadeArk [anonim]

    Pai...nu sunt in siguranta in Macedonia? Vor neaparat in Grecia/Germania/etc?

    Tot aud si la tv ca imigrantii stau in conditii inumane. Sunt de acord, dar hai sa punem altfel problema: acasa le era mai bine? Sunt milioane de /// pentru ca fac cate 10-15 copii. Nu ii putem hrani pe toti.

    Daca bani din taxele mele (si platesc taxe mari) ajung sa intretina ///, eu ma declar orice altceva decat roman sau o sa incerc sa lucrez la negru. Simplu.

    Avem nevoie de spitale, scoli, autostrazi...NU ///!!
  • +4 (4 voturi)    
    Mentalitate de musulman (Duminică, 28 februarie 2016, 1:14)

    Lucian_Mares [utilizator]

    Ei nu inteleg ca accesul in Europa nu e un drept al lor, ci o favoare pentru care trebuie sa fie recunoscatori, in cazul in care li se ofera.