SUA vor vinde patru nave de razboi Arabiei Saudite 

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Marţi, 20 octombrie 2015, 23:01 Actualitate | Internaţional

Guvernul Statelor Unite ale Americii a aprobat marti vanzarea a patru nave de razboi catre Arabia Saudita, pentru suma de 11 miliarde de dolari, a anuntat Agentia pentru Aparare, Securitate si Cooperare, conform AFP. 

Autoritatile de la Riyadh si-au propus modernizarea flotei pe fondul tensiunilor in crestere din regiune, sauditii confruntandu-se in special cu barci iraniene in Golful Persic. 

Cele patru nave de razboi sunt de dimensiuni mici, dar sunt rapide si usor de manevrat in apa putin adanca. Fiecare poate transporta zeci de rachete. 

"Aceasta vanzare va imbunatati securitatea unui partener regional strategic, care a fost si ramane o forta importanta pentru stabilitatea politica si progresul economic in Orientul Mijlociu", sustine Agentia.










2621 vizualizari
  • +1 (5 voturi)    
    Cat costa servilismul politic ? (Marţi, 20 octombrie 2015, 23:06)

    serban [anonim]

    Oare cate nave cu capacitate similar ar cumpara din China. La o expozitie de echipament militar o drona USA costa cat sase similare chinezesti
    • +1 (1 vot)    
      :-) (Miercuri, 21 octombrie 2015, 8:22)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui serban

      Probabil ca si calitatea este pe masura. S-a dovedit, de altfel, si in alte circumstante calitatea produselor facute in China.
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 20 octombrie 2015, 23:20)

    mbembe [utilizator]

    SUA vinde nave militare la cei ce finanteaza Statul Islamic!
    Ce sa mai comentezi aici!?
  • +5 (5 voturi)    
    asa se fac afacerile (Miercuri, 21 octombrie 2015, 0:33)

    was [anonim]

    Inteleg ca navele nu sunt de dimensiuni prea mari, dar au un pret mult mai mare (2.750.000.000 $ bucata) decat unui de fabricatie franceza...
    Banuiesc ca si profitul e pe masura, la fel ca si masinile in care circula.
    • -1 (1 vot)    
      cu asa bani (Miercuri, 21 octombrie 2015, 13:39)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui was

      la banii astia Franta face 2 portavioane...

      si SUA mai zice ca se bate cu coruptia mondiala!
  • -2 (6 voturi)    
    Americanii....... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 1:18)

    Armadilo [anonim]

    pe americani ii poti suspecta de orice, dar numai de prostie nu.

    Le da la sauditi vase de razboi si ii intarata pe iranieni. Vand americanii arme in prostie, nu conteaza la cine. Vorba rusilor: Nu conteaza ce culoare are pisica - soareci sa prinda.

    Au vandut armament inclusiv statului islamic si altor organizatii teroriste, fara nici cea mai mica remuscare - doar pentru bani.
  • 0 (2 voturi)    
    sunt noi? (Miercuri, 21 octombrie 2015, 10:03)

    jackalphonse [utilizator]

    noua ne vand tot la preturi umflate numai arme la mana a treia.
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 21 octombrie 2015, 11:17)

    soringusar [utilizator]

    Sa le vinda cateva camile.
    Nu este camila supranumita "corabia desertului " ?