Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Rachete rusesti trase inspre Siria s-au prabusit in Iran, afirma oficiali americani/ Rusia dezminte

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 8 octombrie 2015, 20:16 Actualitate | Internaţional

Flota rusa a lansat rachete de croaziera inspre Siria
Foto: Captura YouTube
Un numar de rachete de croaziera lansate de pe un crucisator rusesc, ce vizau tinte din Siria, s-au prabusit in Iran, au declarat joi, pentru CNN, doi oficiali americani.

Monitorizarea efectuata de armata SUA si serviciile de informatii au concluzionat ca cel putin patru rachete s-au prabusit in timp ce treceau pe deasupra Iranului.

Unul dintre oficiali a declarat ca ar putea exista victime, insa celalalt oficial a precizat ca acest lucru nu este inca cunoscut.

Este neclar momentan unde in Iran au cazut rachetele. Navele ruse au fost pozitionate in sudul Marii Caspice, ceea ce inseamna ca traiectoria probabila de zbor a rachetelor inspre Siria ar trece atat pe deasupra Iranului cat si a Irakului.

Rusii au lansat o racheta de croaziera relativ noua denumita "Kaliber", folosind-o pentru prima data in lupta, precizeaza CNN.

Amintim ca patru crucisatoare rusesti au tras miercuri 26 de rachete de croaziera asupra unor tinte ale Statului Islamic din Siria, a declarat ministrul rus al Apararii, Serghei Shoigu.

"Sustinand fortele aeriene, patru crucisatoare ale flotei caspice au tras 26 de racheta de croaziera asupra a 11 tinte. Toate tintele au fost distruse", a spus el, intr-o intalnire cu presedintele rus Vladimir Putin.

Aceste dezvaluiri vin totodata dupa ce secretarul american al Apararii, Ashton Carter, a avertizat joi, de la sediul NATO din Bruxelles, ca Rusia ar putea suferi "in urmatoarele zile" pierderi umane, in conditiile in care isi intensifica implicarea militara in Siria.

UPDATE 1: Ministerul rus al Apararii a refuzat joi sa comenteze afirmatiile celor doi oficiali americani, scrie Reuters.

UPDATE 2: "Patru rachete rusesti au cazut ieri in Iran", a declarat joi un oficial american si pentru AFP, confirmand informatia prezentata de CNN.

Aceasta sursa nu a oferit insa detalii privind regiunile lovite din Iran, tara aliata a Rusiei in apararea regimului condus de Bashar al-Assad, si nici cu privire la eventualele pagube provocate de rachete.

UPDATE 3: Armata rusa dezminte prabusirea in Iran a patru rachete ce vizau Siria


Armata rusa a dezmintit joi informatiile privind prabusirea in Iran a patru rachete de croaziera ce au fost lansate miercuri inspre Siria, din Marea Caspica, informeaza AFP.

"Orice profesionist stie ca, in cursul acestor operatiuni, ne fixam intotdeauna tinta inainte si dupa impact: toate rachetele trase de crucisatoarele noastre si-au atins tinta", a declarat intr-un comunicat purtatorul de cuvant al Ministerului rus al Apararii, generalul Igor Konashenkov.

"Este un fapt. Altfel, ar fi insemnat ca tinte ale Statului Islamic indepartate unele de altele au explodat singure", a adaugat el.

"Spre deosebire de CNN, noi nu facem referire la surse anonime, ci aratam traiectoria rachetelor noastre si tintele lor practic in timp real", a dat asigurari purtatorul de cuvant.

Miercuri, Ministerul rus al Apararii a publicat pe site-ul sau o infografie aratand traiectoria acestor rachete (26, potrivit acesteia), la aproximativ 1.500 de kilometri de destinatie, survoland Iranul si Irakul inainte de a lovit in Siria, evitand astfel spatiul aerian al Turciei si Azerbaidjanului.










11951 vizualizari
  • +4 (22 voturi)    
    hehe (Joi, 8 octombrie 2015, 20:34)

    giigi [utilizator]

    un ofiter de-al lor de la PR zicea ca-s mai bune si mai noi decat tomahawk-urile americane. doua variante:
    - ori au devenit inteligente si dau in iranieni din motive de etica
    - ori sunt mai bune pe principiu daca dai foc la o dacie scoate mai mult fum ca un volkswagen
  • -1 (21 voturi)    
    Parca lipseste ceva din filmul asta ... (Joi, 8 octombrie 2015, 20:52)

    Marse [anonim]

    Nu ar fi trebuit ca Iranul sa protesteze ????
    • +12 (14 voturi)    
      Mdeah... (Joi, 8 octombrie 2015, 23:27)

      Nea Hoisan [anonim] i-a raspuns lui Marse

      Nu esti la curent... Maine in Iran va avea loc un referendum:

      1. Daca poporu iranian va decide ca Iranu este aliat al Moscovei atunci nu va exista nici un protest.

      2. Daca in schimb poporu iranian scuipa pe Moscova atunci guvernu iranian va protesta energic, apropos de rachetele alea cazute la iei in batatura.

      Tu ce parere ai, cum vor vota iranienii?
  • -5 (29 voturi)    
    folclor american (Joi, 8 octombrie 2015, 20:53)

    millenium [anonim]

    Alea americane s-au prabusit peste un spital si asta e pe bune.
  • +2 (16 voturi)    
    ! (Joi, 8 octombrie 2015, 20:54)

    Kpriciu [utilizator]

    Kanietz teleghidat.
    "Cineva" să fi interferat!?
    Rașia, rezolv-o pe-asta!
  • +3 (17 voturi)    
    Mujicstan (Joi, 8 octombrie 2015, 20:55)

    Trojan.H [utilizator]

    Ceva de genul:
    https://www.youtube.com/watch?v=WI41JOq7jpY
  • +15 (23 voturi)    
    Postcizie (Joi, 8 octombrie 2015, 21:22)

    ipolitic [utilizator]

    Lansezi o racheta, distrugi ceva, dupa care il declari "tinta"
    Randament 100%.
  • +11 (21 voturi)    
    le-am zis ca procesoru' baikal nu are racirea (Joi, 8 octombrie 2015, 21:23)

    mnicku [anonim]

    corespunzatoare. Ei, nu si nu ... batman, batman . No, batman au acuma.
    Poate li se intoarce o racheta la nava de lansare ca si un bumerang.
  • +13 (43 voturi)    
    Misto... (Joi, 8 octombrie 2015, 21:26)

    George [anonim]

    Hahahahahaha!!! Vai de capul lor de rusi.... Sunt praf cu tehnologia si se dau mari cocosi. Sunt umflati cu pompa de o propaganda isterica cu ajutorul careia degeneratul Putin se si mentine la putere... Este foarte posibil ca la urmatoarea tura de lansare sa existe cateva rachete care vor ateriza chiar in Rusia, poate chiar la Moscova, altele la Teheran... Hahahaha!!! Golanul lumii, Putin, va sfarsi ca mai toti autocratii care s-au crezut eterni si de neatins
  • -13 (25 voturi)    
    Ce-ar fi fost dacă rachetele (Joi, 8 octombrie 2015, 21:27)

    andreitr [utilizator]

    Tomahawk din anii 90 s-ar fi prabușit in Kuweit?
  • +12 (24 voturi)    
    Nuzaiț pagadi :) (Joi, 8 octombrie 2015, 21:34)

    SHEAPA [utilizator]

    Ca-n bancurile de la Radio Erevan ...
    • +12 (22 voturi)    
      Alo Radio Erevan (Joi, 8 octombrie 2015, 21:54)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      -Este adevarat ca Rusia a lansat rachete de croaziera asupra Siriei si a distrus opozitia lui Bashar?
      -Sigur ca da, dar nu este vorba de Siria, ci de Iran, si nu opozitia a fost distrusa, ci un lant muntos.
  • +10 (34 voturi)    
    "Calitate" ruseasca (Joi, 8 octombrie 2015, 21:34)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Daca rachetele astea sunt concepute pe genunchi ca si tancul T-14, sunt mai degraba un pericol pentru rusi, nu pentru inamicii lor fabricati de propagandistii lui Putin.
  • -7 (35 voturi)    
    iubita voastra sua nu minte (Joi, 8 octombrie 2015, 22:25)

    tod [anonim]

    Pe langa niste oficiali americani ce nu pot fi numiti aceasta stire este confirmata si de 4 cititori romani de mare incredere.
    Alt expert al internetului confirma ca acestea sunt primele rachete din lume care nu si-au atins tinta.
  • +14 (26 voturi)    
    de asta trag din caspica (Joi, 8 octombrie 2015, 22:27)

    rov [utilizator]

    daca ar trage din mediterana, si-ar lovi trupele lor...
  • +1 (19 voturi)    
    CNN mai zice ceva: (Joi, 8 octombrie 2015, 22:34)

    zizin [utilizator]

    CNN: ”Agenția de știri Fars, semi-oficial al Iranului, cu toate acestea, a declarat că nici autoritățile ruse, nici iranienii nu au confirmat informațiile oficialilor americani."

    http://edition.cnn.com/2015/10/08/politics/russian-missiles-syria-landed-iran/
  • +7 (7 voturi)    
    E o eroare undeva (Joi, 8 octombrie 2015, 23:45)

    Andrei [anonim]

    Ori traducerea la update 3 (la ce a spus oficialul) are o problema, ori logica are, ca nu mi se pare ok sa dai cu racheta intai si abia apoi sa fixezi tinta (se presupune ca nu tragi in orb, ca ai capacitatea de ghidare a rachetei si, chiar daca e tinta mobila, un fel de "achizitie" prealabila s-a facut, care sa iti permita urmarirea acesteia)
  • -9 (19 voturi)    
    ce sa zica (Vineri, 9 octombrie 2015, 0:07)

    evoque [utilizator]

    si americanii dupa gafa lor cu spitalul. putin a reusit sa faca din americani si din nato spectatori la un meci organizat de ei.