Rusia trece la un alt nivel in Siria si lanseaza atacuri de pe crucisatoare / Armata siriana a lansat o vasta ofensiva in centrul tarii

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:07 Actualitate | Internaţional

Raiduri aeriene ruse in Siria
Foto: Captura YouTube
Armata siriana a lansat miercuri o vasta operatiune terestra in centrul tarii, cu sprijinul aviatiei ruse, in conditiile in care Moscova a inceput sa foloseasca si nave de razboi pentru a ataca pozitiile inamicilor presedintelui Bashar Al-Assad. Ziua de miercuri a fost marcata si de un mic incident diplomatic: Vladimir Putin a afirmat ca Francois Hollande i-a propus "unificarea eforturilor" armatei siriene si ale Armatei Siriene Libere (opozitia moderata), informatie negata rapid de anturajul presedintelui francez, dupa cum scrie AFP.

Premierul turc Ahmet Davutoglu a declarat miercuri ca raidurile aeriene ruse au lovit doar doua pozitii ale Statului Islamic, transmite AFP. Seful Guvernului de la Ankara a mai aratat ca Turcia nu va face concesii pe subiectul violarii spatiului sau aerian, in zona frontierei siriene, de catre avioane de vanatoare ruse, incalcari care au avut loc in ultimele zile.

"Nu vom face concesii in ceea ce priveste securitatea frontierelor noastre si a spatiului nostru aerian", a declarat premierul pentru presa, intrebat despre tensiunile dintre Turcia, un membru NATO, si Rusia, care s-a implicat militar in Siria.
  • Ramai pe HotNews.ro pentru a urmari desfasurarea evenimentelor
-------------------------
23:15 Departamentul de Stat al SUA: Peste 90% din loviturile Rusiei nu au vizat SI sau Al-Qaida.

"Peste 90% din loviturile lor aeriene la care am asistat nu au fost contra SI sau teroristilor afiliati la Al-Qaida. In mare parte au fost contra gruparilor din opozitie", a declarat purtatorul de cuvant al Departamentului de Stat, John Kirby, potrivit AFP.

22:05 Pentagon: Cel putin o aeronava a coalitiei a fost "redirijata" pentru a evita un avion rusesc.

18:56 Ambasadorul SUA la NATO: Rusia are un batalion terestru si tancuri in Siria

Prezenta militara rusa in Siria se mareste, incluzand o prezenta navala "considerabila si in crestere", rachete cu raza lunga si un batalion de trupe terestre, sustinut de cele mai moderne tancuri ale Moscovei, a declarat miercuri ambasadorul american la NATO, potrivit Reuters.

18:08 Testele de sange indica faptul ca luptatorii Statului Islamic au folosit iperita, cunoscuta si ca gaz mustar, impotriva luptatorilor kurzi din nordul Irakului, anunta Ministerul pentru Peshmerga (fortele militare din regiune autonoma Kurdistanul Irakian), potrivit Reuters.

Potrivit ministerului, Statul Islamic a lansat obuze de mortiere continand iperita asupra luptatorilor kurzi peshmerga  din nordul Irakului in timpul confruntarilor din luna august.

Probe de sange luate de la circa 35 de luptatori kurzi expusi in timpul atacului desfasurat la sud-vest de capitala regionala Erbil, precum si examinarea ranilor prezinta "semnaturi ale iperitei", a anuntat intr-o declaratie de presa institutia care reglementeaza fortele armate kurde din nordul Irakului

Iperita, cunoscut si cu numele de gaz mustar, este un agent chimic a carui utilizare este interzisa de conventiile internationale. Persoanele expuse la iperita sufera arsuri extinse pe pielea expusa, pe ochi si pe tractul respirator.

16:40 Statele Unite au precizat ca nu coopereaza cu Moscova in ceea ce priveste loviturile aeriene rusesti, calificate de secretarul american al Apararii drept "erori fundamentale".

"Am spus deja ca noi consideram ca Rusia are o strategie gresita. Ei continua sa loveasca tinte care nu sunt ale Statului Islamic. Consideram ca este o eroare fundamentala", a spus Carter, la Roma.

16:06 Sisteme de rachete amplasate in Siria au hartuit marti sase avioane turcesti  F-16 care patrulau de-a lungul grantiei cu Siria, a declarat o sursa militara turca, miercuri (Reuters).

15:16 Atacurile aeriene ale Rusiei in Siria au distrus depozitele principale de arme ale unor rebeli antrenati de SUA ce luptau impotriva ISIS

15:06
Aviatia rusa va sustine armata siriana in cadrul ofensivei sale (Putin)

15:02 Nave de razboi ruse au lansat rachete catre pozitiile Statului Islamic din Siria

Patru crucisatoare rusesti au tras miercuri 26 de rachete de croaziera asupra unor tinte ale Statului Islamic din Siria, a declarat ministrul rus al Apararii, Serghei Shoigu.

"Sustinand fortele aeriene, patru crucisatoare ale flotei caspice au tras 26 de racheta de croaziera asupra a 11 tinte. Toate tintele au fost distruse", a spus el, intr-o intalnire cu presedintele rus Vladimir Putin, fara a preciza de unde au deschis focul aceste nave.

Putin a raspuns ca este prea devreme pentru a vorbi despre rezultatele operatiunilor ruse in Siria si i-a ordonat lui Soigu sa continue copperarea cu Statele Unite, Turcia, Arabia Saudita, Iran si Irak in Siria.

13:33 Irakul ar putea solicita in curand Rusiei sa efectueze raiduri aeriene pe teritoriul sau impotriva Statului Islamic

Irakul ar putea solicita in curand Rusiei sa efectueze raiduri aeriene impotriva Statului Islamic pe teritoriul sau si vrea ca Moscova sa isi asume un rol mai mare decat Statele Unite in razboiul impotriva grupului terorist, a declarat miercuri pentru reuters presedintele comisiei pentru aparare si securitate din Parlament.










15422 vizualizari
  • +10 (28 voturi)    
    oamenii (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:34)

    lucyan [anonim]

    armatei turce prezenti in teritoriul sirian si care lupta impotriva... nu stiu cui... au raportat ca raidurile rusesti nu si-au atins tinta... pana acum erau suparati ca un avion rusesc a intrat in spatiul aerian turc, acum ii monitorizeaza pe rusi si in spatiul aerian sirian? au mandat?
    • +8 (24 voturi)    
      rusii au lovit doar 2 pozitii isis (Miercuri, 7 octombrie 2015, 13:35)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui lucyan

      dar turcii cate pozitii pkk din Siria au lovit ?
      Cam multa ipocrizie ...
      • +5 (7 voturi)    
        VideoGame: Rusii au trecut la alt ... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 16:17)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui nemo

        ...nivel (probabil al doilea)...din pacate ,,jocul'' asta trimite oameni la nivel(e)uri sub pamant...
        • 0 (12 voturi)    
          Armata Siriana Libera? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 16:41)

          Luchian [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

          Se pare ca Armata Siriana Libera nu este atat de libera pe cat doreste sa para prin numele pe care si l-a ales, intrucat raspunde la ordinele venite de la presedintele francez Francois Hollande.

          Interesant...
    • +4 (4 voturi)    
      Turcii profita (Miercuri, 7 octombrie 2015, 22:17)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      de brambureala ca sa-i lovesca pe kurzi. Kurzii care lupta demult cu ISIS. Cam singurii pana acum. in afara armatei lui Assad.
      Cam parsivi turcii, nu ?
  • +33 (45 voturi)    
    aha (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:38)

    dum_i [utilizator]

    Ultimele dezvaluiri despre razboiul contra isis

    Rusia zice ca ataca isis dar ataca de fapt al-qaeda

    Turcia zice ca ataca isis dar ataca de fapt pe kurzi

    Arabia Saudita zice ca e atacata de isis, dar ei ii finanteaza de fapt.

    Franta zice ca ataca isis, dar de fapt vinde arme sauditilor de mai sus.

    Sua zice ca ataca isis, dar trag doar in dune de nisip.

    Isis cucereste oras dupa oras in continuare.
    • +11 (17 voturi)    
      corect! (Miercuri, 7 octombrie 2015, 15:45)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Cam asa sta treaba!
  • -1 (15 voturi)    
    Nu stiu daca am inteles bine.... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 15:38)

    newlook [utilizator]

    Nu stiu daca am inteles bine....

    Adica marionetele puse de americani in Irak ... "ar putea solicita in curand Rusiei sa efectueze lovituri aeriene pe teritoriul sau impotriva Statului Islamic" ?
    • +2 (8 voturi)    
      nota bene (Miercuri, 7 octombrie 2015, 18:29)

      PaoloCorbera1 [anonim] i-a raspuns lui newlook

      marionete nemarionete, dar sunt șiiți și trăiesc acolo, nu la New York sau Londra ca șefii opoziției siriene, și sigur nu vor să fie decapitați de fundamentaliștii wahabiți ISIS, iar rușii sunt mai eficace din punctul ăsta de vedere, dezertările ISIS sunt masive de când au început atacurile ruse, și nimeni nu știe ce anume au vizat cele mai mult de 6000 e atacuri aeriene americane, care au fost mai mult artificii marcând victoriile fundamentaliștilor...
  • -4 (18 voturi)    
    replica (Miercuri, 7 octombrie 2015, 15:50)

    radu [anonim]

    Americanii sunt chiar prosti daca il lasa pe Putin sa-si faca mendrele.
    Nenorocitul de Obama ar trebui sa plateasca pentru asta
  • 0 (14 voturi)    
    Ce tareeeee (Miercuri, 7 octombrie 2015, 16:05)

    dodo [anonim]

    Moaaaa, ia sa vedem ce fac turcii cand rusii fac d'astea inacceptabile si cum nu lasa ei nesanctionate una si alta...mai stii? Poate ocupa Rusia in 2 zile...sau nu..
  • -7 (15 voturi)    
    Sterge (Miercuri, 7 octombrie 2015, 16:10)

    KostasP [utilizator]

    Podeaua cu ei, putin.
    • 0 (14 voturi)    
      Ohoho, cata bucurie la tine (Miercuri, 7 octombrie 2015, 16:45)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui KostasP

      In general oamenii slabi fac temenele in fata celor puternici.

      Intrebare: In afara de ura fata de americani, tu cunosti ...un pic, asa, Rusia? Ai fost pe acolo? Stii matale ce ne-au facut rusii de-a lungul istoriei, sau polonezilor,....sau ungurilor,....vezi acum la ucranieni ce se intampla...ma gandesc ca in afara de NIET alt cuvant din rusa nu ai in vocabular.

      Ar trebui ca atunci cand esti aproape de rusi, sa incerci sa ai aliati puternici si sa nu te bucuri NICIODATA de esecul acestora in fata acestor vandali.

      In alta ordine de idei, daca ataca rusii, raportul intre civilii ucisi si teroristi va fi ceva de genulo 10/1.
      Apoi, au mai pierdut rusii in fata vestului un razboi rece pentru ca toate resursele lor le-au 'bagat' in arme si au fost apoi sufocati de economia reala....
      • -1 (7 voturi)    
        oi vai (Miercuri, 7 octombrie 2015, 18:41)

        PaoloCorbera1 [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        ai învățat istorie din Counter-Strike?
      • 0 (2 voturi)    
        ce zici de DA? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 21:22)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        este slav de origine :).

        Acum, rusii au ceva bombe de consumat si in plus se asigura ca atat timp cat vor fi ei acolo nu o sa plece nici un fel de conducta din Iran catre Europa.

        Daca scapa o conducta de gaz dinspre Iran catre Europa, mai ales ca au facut pace cu SUA, se duce naibii orice influenta ruseasca de la robinet.

        Rusia este condamnata sa ramana in Siria deoarece nu mai are alte optiuni.
        Sa vedem daca le si iese ceea ce vor.
        • +2 (2 voturi)    
          ?/?? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 22:58)

          cikician [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

          iranul are o granita destul de mare cu turcaletii, pot sa construiasca 5 conducte spre europa nu una, siiti (iran, assad) si rusnacii (care-si vad cota de piata tot mai mica odata cu scoaterea de sub embargo a iranului) vor sa puna bete in roate conductelor de gaz de la producatorii din golf (qatar, arabia saudita)
      • 0 (0 voturi)    
        De fapt (Joi, 8 octombrie 2015, 2:00)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        Oamenii puternici se admira si respecta reciproc, pe cand cei slabi ii critica tot timpul pe cei puternici. Din invidie, evident. Se vede din ce categorie faci tu parte.
  • 0 (18 voturi)    
    Foarte frumoase comentariile de aici ! (Miercuri, 7 octombrie 2015, 16:30)

    math_2 [utilizator]

    Au inceput sa lucreze mai cu spor baietii pe internet ?
    Este o nebunie ce se intampla acum. Putin, un dictator dus cu pluta este lasat sa cucereasca teritoriii sa isi protejeze alti colegi dictatori cu bombardamente, aviatie si marina.....
    Scoala de membri de partid subdezvoltati mintal de la Moscova si-a largit activitatea ?
    Probabil se gandesc ca Romania e o zona fertila, daca Antena3 reuseste de ce nu ar reusi si Russia Today.
    Va recomand sa urmariti cateva ore acest program, eventual mai multe zile la rand (aceleasi cretinatati se repeta obsesiv). Veti vedea ca propaganda si minciunile naziste erau o joaca de copii.
    • 0 (16 voturi)    
      oare (Miercuri, 7 octombrie 2015, 16:51)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      Cum îți explici că ai ajuns să ai același discurs ca Mihai Gâdea? Te-ai uitat prea mult la Antena3?
      • -2 (12 voturi)    
        Iata si pacaliciul mazeta (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:20)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Bai, te-au lansat rusii + PSD & BOR pe Hotnews?

        Niste mici soparlite nu strica niciodata daca 'mesterul' Putin si majordomii din Romania ti-o cer nu-i asa?

        Ia da-ne matale niste mici lectii de rusa...(de parca ai stii ceva) .sau despre cum au avut sansa romanii sa aibe asemenea vecin 'pacifist'....

        Intrebare: Te platesc in ruble cumva, nu de alta dar te sfatuiesc sa-i schimbi in USD ca rubla este in picaj!

        Pajalusta:
        http://www.exchangerates.org.uk/EUR-RUB-exchange-rate-history.html
      • -2 (12 voturi)    
        Tu intelegi limba romana? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:29)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ...sau acolo traduceti cu google translate din limba rusa toate postarile ?
        E vorba de niste handicapati care fac propaganda si manipulare. Putin si Russia Today, Joseph Gobbels Goebbels si presa nazista, sau Voiculescu & Gadea.
        Acum ramane de discutat cine sunt mai handicapati, cei care aberau pe scene sau in presa, sau cei care ii cred(eau) !
    • +1 (5 voturi)    
      Pentru math (Miercuri, 7 octombrie 2015, 22:25)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      Centrul de greutate, pentru mine, se afla in alta parte.
      Pe mine ma intereseaza ca ISIS sa fie distrus.
      Pe plan secund ma intereseaza Assad. Si imi va trezi interesul DUPA ce dispare ISIS.
  • +4 (16 voturi)    
    nytimes (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:00)

    dum_i [utilizator]

    Comentariul zilei vine de la nytimes

    ""The strikes have hit the Army of Conquest, an Islamist faction that includes the Nusra Front, Al Qaeda’s Syrian affiliate, as well as more-secular groups that often fight alongside, including some that had received American aid. Russia has so far refused to make a distinction between the Army of Conquest and the Islamic State, labeling both groups as terrorists."

    Questions for inquiring journalists:
    - Is not the Nusra Front, Al Qaeda’s Syrian affiliate, also classified as a "terrorist organization" by the United States?
    - Are not the CIA-backed Syrian militias united in a military alliance with the Nusra Front, Al Qaeda’s Syrian affiliate, in the Army of Conquest?
    - Has the United States not been committed to waging a "Global War on Terror" aimed at Al Qaeda in every country?
    - Have not the people of the United States been subjected to a whole range of infringements on their civil liberties, from daily harassment by the TSA at airports to omnibus spying by the NSA, all in the name of this "Global War on Terror"?
    - Has the United States not provided therefore, a convenient practical ideological cover for Russia's own actions? "
    • -1 (3 voturi)    
      cititorii rusnaci (Miercuri, 7 octombrie 2015, 22:59)

      cikician [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      de pe RT si sputnik ce zic? sau ei n-au voie sa contrazica tatucul
  • 0 (8 voturi)    
    De ce ii hartuieste Rusia pe turci? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:15)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Parca mai ieri se deschidea o mare moschee in Rusia, de ce il injunghie Putin pe Erdogan pe la spate?

    Parca erau prieteni.

    Ah, dar stai, Rusia nu are prieteni, numai victime.
    • -2 (4 voturi)    
      oi vai (Miercuri, 7 octombrie 2015, 18:52)

      PaoloCorbera1 [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      vezi că apelezi la limbajul sovietic-ceaușist cu ”popoarele prietene”... politica nu e amor, sunt compromisuri seci.
  • -2 (8 voturi)    
    hiiiihi (Miercuri, 7 octombrie 2015, 18:48)

    iuliccc [anonim]

    Da ce bine-mi pare ca usor usor incepe lumea sa cam inchida gura :))
    Aparent MiG'urile nu cad inca in desert si desi faceti care mai de care gargara pe unde apucati, pan la urma urmei n-aveti ce face decat sa va uitati, pentru ca adevaru e ca sunteti slabi, si Rusia, China, India, Japonia si intr-un final Germania, au cam inceput sa-si dea seama c-ar trebuii sa se cam puna puncte dominatiei unipolare criminale ale unora si altora.
    Multa bafta in continuare la castigarea a cate 5lei dintr-o postare sau alta ca oricum, altceva nu prea mai e de facut, v-au luat fata astia de care radeati toti pana acum 2 3 luni :)) Am trait s-o vad si p'asta, cu MARE bucurie, sa scapam odata de dominatia financiara si de prostii care sunt multumiti cu 2000 lei pe luna muncind pe plantatiile unori multinationale care maine vor pleca din tara, ca vom fi prea scumpi ca angajati, desteptilor.
    Un razboi disperat poate parea singura sansa, dar oricum o sa-l pierdeti si pe ala, la fel cum au pierdut toti pana acum in incercarea lor infometata de-a cucerii partea aia de lume plina de resurse.. vai de voi suflete sarace ce sunteti, numai $, petrol si marionete aveti in cap :-j
    • +1 (7 voturi)    
      ia cu pita (Miercuri, 7 octombrie 2015, 19:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui iuliccc

      unsa cu pufoaika, numai ruleta ruseasca te mai salveaza
    • +1 (1 vot)    
      2000 de lei? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 21:02)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui iuliccc

      Ala este un salar marisor!
      Este salar de inceput al unui inginer proaspat sau deja a doua marire la un tehnician care are deja experienta.

      Nu stiu de ce ti se pare mic.
      Este practic salarul mic al unui muncitor necalificat in Portugalia.
  • +4 (6 voturi)    
    date gresite (Miercuri, 7 octombrie 2015, 20:54)

    Lucian* [utilizator]

    "Iperita, cunoscut si cu numele de gaz mustar, este un agent chimic a carui utilizare este interzisa de Conventiile de la Haga din 1899 si 1907."

    Cum putea fi interzisa iperita in 1899 si 1907 cand nici nu era folosita sau cunoscuta sub numele asta?
    Numele de iperita vine de la Ypres, localitatea din Belgia unde a fost folosita pentru prima data in 1917 (!) de catre germani in timpul primului razboi mondial.
    A fost interzisa abia in 1925 prin Protocolul de la Geneva privind armele chimice.

    Sursa de pe Wikipedia a dat chix. O sa le atrag atentia :).
  • -1 (5 voturi)    
    Rusii (Joi, 8 octombrie 2015, 2:09)

    KostasP [utilizator]

    Se misca metodic. Dupa ce termina cu "moderatii", IS isi va fi luat ispasita de mult. Apoi vine randul mult prea iubitului popor "ales", care se va trezi la poarta cu armata rusa, iraniana si siriana + hezbolah-ul. Cam in jur de 100.000 de soldati trecuti prin sita in 4 ani de razboi.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu te imbata cu apa rece (Joi, 8 octombrie 2015, 8:06)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      "Poporul ales" face parte din civilizatia occidentala bazata pe mitul iudeo-crestin si nici rusii nu sunt inamicii acestei culturi asa cum nu suntem nici noi. Si inca ceva: cele 600 de rachete nucleare detinute de Israel sunt ceva ce trebuie luat in calcul.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu (Joi, 8 octombrie 2015, 13:23)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Noi suntem inamicii lor. Ei sunt inamicii nostri. Mai citeste istorie, mr john.