Republica Moldova, de la un prim-ministru cu studii dubioase, la un posibil premier cu studii la Harvard

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 24 iulie 2015, 11:07 Actualitate | Internaţional

Maia Sandu
Foto: Captura YouTube
Dupa demisia, pe 12 iunie, a unui premier cu diplome dubioase de studii, in functia de prim-ministru al Republicii Moldova ar putea accede un masterand al Harvard Kennedy School of Government din SUA. Este vorba de ministrul in exercitiu al Educatiei, Maia Sandu, scrie Deutsche Welle

Anterior Maia Sandu a declarat ca ar accepta functia de prim-ministru, dar cu "foarte multe coditii" intre care aducerea unui procuror general din UE si a unui guvernator al Bancii Nationale din SUA (inainte sa devina ministru al Educatiei in guvernul de la Chisinau, Maia Sandu a lucrat in calitate de consilier al directorului executiv al Bancii Mondiale in oficiul de la Washington). 

"As cere ca echipa sa fie aleasa de mine. (...) Toata lumea astepta sa vina un salvator. Nu cred ca asta e corect! Credibilitatea institutiilor statului este foarte scazuta. Situatia financiara este destul de proasta. Sa vina un guvern foarte bun, oricum peste cateva luni va ajunge in situatia in care lumea o sa fie deceptionata. Asta nu inseamna ca nu are rost efortul", spunea, cu aproximativ o luna in urma, Maia Sandu. 

Potrivit ei, "un prim-ministru bun ar trebui sa fie un bun manager, un vizionar, un om liber, in sensul in care sa nu se tina de fotoliu si sa nu aiba angajamente fata de anumite persoane sau grupuri de persoane - sa fie un membru al echipei, care stie sa asculte, un bun diplomat, si, bineinteles, sa fie onest si integru. (...) Nu as accepta o functie in situatia in care e clar din start ca nu exista conditii pentru a reusi", declara Maia Sandu intr-un interviu oferit in luna iunie 2015 pentru Ziarul de Garda. 

Iar mai recent, in cadrul unei emisiuni la Unimedia, Maia Sandu a spus ca ar accepta functia de prim-ministru numai daca ar avea o echipa pe care sa poata miza - "o echipa care sa lupte cu coruptia si care sa urmareasca ce se face cu banul public".

Maia Sandu a venit in fruntea Ministerului Educatiei in iulie 2012. Pe parcursul activitatii sale ea s-a remarcat printr-o serie de reforme ce au vizat domeniul invatamantului. Intre acestea se numara optimizarea scolilor, introducerea camerelor video de supraveghere la examenele de Bacalaureat si adoptarea unui nou Cod al Educatiei, aminteste Deutsche Welle.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8185 vizualizari
  • +11 (11 voturi)    
    Succes Maia Sandu!! (Vineri, 24 iulie 2015, 11:34)

    Inna100 [utilizator]

    Cineva care are pur si simplu curajul sa conditioneze mieroasa ( la noi in Romania cel putin) functie de premier este un om rar pe aceasta planeta, Sunteti un om de calitate, cu caracter , vertical, si cu o justa scara a valorilor morale. E clar ca va iubiti tara si concetatenii. Si noi ne dorim un prim ministru cu aceleasi calitati ca ale dumneavoastra!! Personal, va tin pumnii sa reusiti sa fiti prim ministru
  • -13 (15 voturi)    
    cunoastem si noi cum e cu "studiile" la harvard (Vineri, 24 iulie 2015, 11:41)

    usturoi [anonim]

    fatuca aia provine si ea din satul Corbu?
  • +4 (6 voturi)    
    o vrem pe Maia Premier (Vineri, 24 iulie 2015, 11:42)

    igor [anonim]

    O rem pe Maia Premier, dar deocamdata in noua alianta creata ieri AIE3 exista PD in frunte cu Plahotniuc care se opune si controleaza cam tot ce misca in RM, din pacate... nu cred ca vor accepta, iar nemultumirea populatiei va creste si mai mult, mai ales pentru aces partid nenorocit de hoti, criminali si banditi care este PD; toate adunaturile corupte din RM s-au strans in PD
  • -5 (11 voturi)    
    Titlul nu spune mare lucru (Vineri, 24 iulie 2015, 11:46)

    sile [anonim]

    Am avut si o ministreasa de la Harvard si nu stiam cum sa scapam de ea mai repede.
    • +5 (7 voturi)    
      tre' sa iei in consideratie (Vineri, 24 iulie 2015, 13:19)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui sile

      doua lucruri care le despart.
      sandu vine, deja, de pe o pozitie in guvern. deci cu oarece experienta.
      functia de p.m. nu este de specialitate, este politica si dna sandu are master in studii guvernamentale.

      a noastra, era proaspatata absolventa, cu putin experienta in cercetare/educatie, dar fara exp. in practica economica, financiara, sau in politica si administratie.
      probabil ca, si ea, dupa cateva joburi in administratia financiara, va putea fi un ministru bun de finante...
      • +4 (4 voturi)    
        Clar (Vineri, 24 iulie 2015, 14:15)

        sile [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

        Persoane diferite, caractere diferite.
        Facem doar haz pe seama altora care credeau ca vin in Romania cu studii la Harvard si noi o sa ne uitam ca sfintele moaste.
  • +8 (8 voturi)    
    simplu (Vineri, 24 iulie 2015, 11:48)

    dum_i [utilizator]

    Simplul fapt ca primul ministru desemnat este o femeie, arata cu cat sunt moldovenii peste romania.
  • -5 (11 voturi)    
    si ce? (Vineri, 24 iulie 2015, 11:54)

    Cata79 [utilizator]

    ca are studii nu stiu unde nu conteaza intotdeauna, am avut si noi una la finante cu studii celebre....
    apropierea de ciolan fura mintile multora, nu studiile conteaza in momentele alea...
  • -3 (9 voturi)    
    Harvard (Vineri, 24 iulie 2015, 11:55)

    the obvious [utilizator]

    Am avut si noi una
  • -10 (14 voturi)    
    Degeaba (Vineri, 24 iulie 2015, 12:05)

    relu [anonim]

    Am avut si noi acum cateva luni un ministru la finante, femeie, scolita la Harvard si ...degeaba. Toti postacii basisti o injurau. Nu poti sa faci treaba intr-o tara in care predomina borfasi ca basescu si sleahta lui.
    • +6 (6 voturi)    
      o injurau (Vineri, 24 iulie 2015, 13:39)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui relu

      o injurau pe merit, ca habar nu avea pe ce lume e. si de cand pana cand base cu sleahta lui, care erau in minoritate, au reusit sa o dea la o parte, cand ea era asa pregatita cum spui tu? ia explica-ne si noua, tu, care nu esti postac uslamist.
  • +3 (3 voturi)    
    imi e greu sa o spun, (Vineri, 24 iulie 2015, 12:29)

    bancher [utilizator]

    dar in economiile mafiote si/sau primitive, degeaba ai studii la Harvard. Daca nu esti bagat in clica mafiei, te elimina repede. Nu neaparat te elimina fizic, dar gasesc ei o cale sa te faca sa pleci plangand acasa.
    Imi pare rau de d-na Maia Sandu, dar ca premier al Moldovei va fi drumet in calea lupllor flamanzi.
    • +3 (3 voturi)    
      mda. (Vineri, 24 iulie 2015, 13:21)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      se vede ca stii bine. bancher, de ! :))
  • -5 (9 voturi)    
    pai, (Vineri, 24 iulie 2015, 13:00)

    Cezy [utilizator]

    sa se roage la Doamne, Doamne sa le dea mai mult noroc si in general si cu absolventa de Harvard...noi stim dece!