Grecia: Yanis Varoufakis crede ca reformele promise de Alexis Tsipras vor esua

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iulie 2015, 18:37 Actualitate | Internaţional

Yanis Varoufakis
Foto: Agerpres/EPA
Fostul ministru grec de finante Yanis Varoufakis a apreciat, intr-un interviu acordat sambata postului BBC, ca reformele economice impuse tarii sale de creditorii internationali vor esua chiar inaintea inceperii negocierilor privind detaliile noului acord de asistenta financiara.

In opinia lui Varoufakis, programul prin care Grecia va primi un nou imprumut de 80-86 de miliarde de euro in schimbul aplicarii unor noi masuri dure de austeritate "va intra in istorie ca cel mai mare dezastru de gestiune macroeconomica" si va fi un esec "indiferent cine va pune in aplicare" masurile promise, noteaza Agerpres.

Intrebat cand estimeaza ca ar putea fi constatat esecul pe care el in prevede, fostul ministru, in prezent deputat, a raspuns ca programul "a esuat deja".

Insa el i-a luat totusi apararea premierului Alexis Tsipras, care a semnat acordul, afirmand ca acesta din urma nu avea alta optiune. "Ni s-a dat sa alegem intre executie si capitulare. Si el (Tsipras) a decis ca cea mai buna strategie este capitularea", a mai spus Varoufakis.

Saptamana aceasta parlamentul de la Atena a votat un prim set de reforme promise in acord, un al doilea set avand ca termen limita pentru aprobare ziua de miercuri. Apoi urmeaza sa inceapa negocierile dintre guvernul grec si creditorii internationali pentru un nou pachet de asistenta financiara.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3135 vizualizari
  • +15 (19 voturi)    
    Acum se vede ce e in capul astora. (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 18:51)

    gigel [anonim]

    Au ales intre executie si capitulare, adica oricum ar fi fost, UE si Germania sunt vinovati !

    Unde e marele popor grec care si-a luat soarta in maini ?

    Cand ati facut referendum i-ati pus pe eleni sa aleaga intre chestiile astea doua ?

    Parca spuneati ca nu va trebuie UE, ca va descurcati, etc. Unde e fanfaronada aia dinaintea referendumului ?

    Voi vreti asa: sa nu platiti taxe si impozite, pe de alta parte sa nu va scada lefurile si pensiile, sa nu implementati nici o reforma si multe alte chestii care se cam bat cap in cap...

    Mai bine spuneti direct ce vreti: sa curga spre voi miliarde de euro ca sa se intample lucrurile astea, asa cum au curs atunci cand ati masluit cifrele ani intregi. Ma tem ca nu va mai fi posibil, iar asta pentru voi se numeste "executie", iar daca vin banii cu anumite conditii, dure ce-i drept, dar justificate tinand cont de neseriozitatea din ultimii ani, ei bine, asta se numeste la voi "capitulare"....

    Ati asmutit populatia impotriva UE si orice s-ar fi intamplat aveati un discurs care incrimineaza UE.

    OK, ati invins. V-ati invins poporul. Pe voi si propria natie ati aruncat-o inapoi 20-30 de ani, orice s-ar decide economic, oamenii au regresat mental enorm. Se vor zbate mult si bine in lichdul tulbure al vorbelor mari fara sa mai aiba bunul simt economic.
    • -6 (8 voturi)    
      Gigele (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 20:10)

      Incomod [anonim] i-a raspuns lui gigel

      esti...gigel :)
      • +2 (2 voturi)    
        asta numesc eu un raspuns (Duminică, 19 iulie 2015, 8:33)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui Incomod

        argumentat ! felicitari domle !
    • +10 (10 voturi)    
      xxxxxxxxxxxxxxxx (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 22:07)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Perfect spus.
  • -9 (9 voturi)    
    dom' Gigel (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 20:58)

    Nea [anonim]

    Stai prea mult la soare, amice.
    Tsipras nu va rezolva nimic.
    De cateva mii de ani grecii nu au platit nimic....:)))

    Circul asta a fost facut ca sa salveze altceva , nu grecii.
    Varoufakis e cu mintea acasa, are dreptate.
  • +5 (5 voturi)    
    Las' ca ei o merita (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 21:11)

    KostasP [utilizator]

    Noi cu ce-am gresit 45 de ani in blocul estic?
  • +5 (5 voturi)    
    Pe asta (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 22:40)

    raudegura [utilizator]

    nu cheama degeaba Varou-fuck-is...
  • -6 (10 voturi)    
    greu (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 23:36)

    iodo [utilizator]

    Greu de înțeles pentru unii în ce situație este Grecia. De cinci ani aplica un plan de austeritate care i-a îngropat pur și simplu, iar de un an doar plătesc datorii fără sa mai vina bani de la UE din finanțările promise. Au fost lăsați până au terminat tot cashul din bănci. Cum poate funcționa o economie fără să poată fi făcute plăți? În situația asta de asfixie financiara au fost siliți să accepte un plan și mai auster decât primul deși s-a văzut bine că i-a pus deja pe butuci. Veți zice că li s-au dat bani cu caruta și nu au știut să-i folosească. E adevărat asta, dar numai până în 2010. De atunci încoace mai nimic nu a intrat în economia Greciei, ci banii au plecat cum au venit în conturile creditorilor. Grecii au rămas însă cu dobânzile de plătit pentru încă 240 mld de euro.
    • -7 (7 voturi)    
      exact (Duminică, 19 iulie 2015, 1:12)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui iodo

      Dar ca sa stii asta, trebuie sa citesti un pic. Unii se multumesc doar cu lozincile sforaitoare. Banii din 2010 s-au folosit pentru a plati expunerile bancilor germane si franceze si pentru a mai cumpara niste arme de 1 miliard eur, parca, de la finantatori... ca asa te aperi in si de criza. :D
    • +4 (4 voturi)    
      simplu (Duminică, 19 iulie 2015, 2:03)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui iodo

      Eu am fost de acord cu dumneavoastra. Pana la asa zisa capitulare. De atunci mi-am schimbat complet parerea. Deci, opinia mea a fost ca orice tara ajunsa in imposibilitate de plati, ca si orice individ, de fapt, trebuie sa isi poata declara falimentul. Este si vina creditorului ca a imprumutat o persoana care nu poate returna banii. Si Argentina si-a declarat falimentul, destul de recent, si grecii au facut-o in trecut de mai multe ori, asta e. Grecia s-ar fi intors la drahma, ar fi iesit din zona euro si gata. Sincer, eu credeam ca asta vor. Dar, de fapt, asta vrea ministrul german de finante Schauble, cel pe care l-au numit nazist. Dar ce vor grecii? Vor sa ramana in euro, sa nu declare falimentul si sa primeasca bani pe care sa nu-i dea inapoi niciodata. Intr-un cuvant, au votat sa fie intretinuti de altii. Nu se poate asa ceva. Ii intelegeam daca vroiau sa se intoarca la drahma. Nu sunt pregatiti pentru ora. Dar ei vor sa aiba prajitura si sa o manance in acelasi timp.
    • +4 (4 voturi)    
      Austeritate? (Duminică, 19 iulie 2015, 10:44)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui iodo

      Explicati ve rog cuvantul "austeritate". La ce se refera? Ce cifre indicati? ce indicatori? Eu am vazut an de an terase pline cu greci si pot sa iti spun ca am fost “intins”…adik am avut un sailing boat cu care m-am miscat printre insule. Si in E si in V. Si la sud, in Creta. Am prieteni greci si am stat in terasele lor. Am vorbit cu personalul. Am vorbit romaneste, englezeste. Am vazut georgieni, albanezi, chiar rusi.
      Mai mult decat atat cam cum ar trebui sa interpretez “austeritatea”? Pentru mine austeritate ar insemna sa vad orase moarte, oameni ponositi, infometati, surghiuniti. Am vazut BMWuri, Audi-uri, Porche-uri pe care nu le vad in tarile nordice. Am vazut greci rasisti care rad de romani, de albanezi, de bulgari. Am vazut orice dar nu austeritate. E adevarat ca am intalnit (la terasa (sic)) greci care avusesera magazine de covoare,de exemplu si care au ramas cu ele pe stoc dupa ce imprumutasera zeci de mii de euro pentru “afacere”. Da, daca la pierzatorii astia afaceristi va referiti cu “austeritatea”, atunci avem alte sisteme de valori.
      PS. Eu lucrez si castig scandinav dar m-a uimit sa vad la terase cum se consuma “greceste”. Adik nota finala nu e de 5-10 euro ci de 50-60. Si asta le vedeam in fiecare seara. Tineri si batrani…GRECI. Si aici vorbesc de mii si mii, nu asa, de cativa rasfirati. Mie unuia mi s-a parut anormal. Dar poate inteleg eu gresit lucrurile. Nu m-ati convins insa iar daca sunteti unul din cei care considera ca consumul (pe datorie) e bun la economie, inseamna iarasi ca suntem pe podiumuri diferite.