FOTO ​Doua milioane de copii afectati de cutremurul din Nepal. Romanii pot dona la SMS 8825 pentru a-i ajuta

de Red.     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2015, 12:55 Actualitate | Internaţional

Kirsti, una dintre victimele cutremurului din Nepal
Foto: Salvati Copiii
Kirsti are 9 ani si s-a ranit la brat cand incerca sa scape din casa ei din centrul capitalei nepaleze Kathmandu. Multe case din zona veche a orasului sunt nesigure si au cazut dupa cutremurul de 7,9 grade. Astazi, Kirsti si mama ei, Tulsa, nu au unde locui. Locuiesc in corturile furnizate de armata si instalate pe un teren viran folosit anterior pentru festivaluri. Au reusit sa salveze cate ceva dintre daramaturi, dar conditiile in care stau acum sunt groaznice.

Casa in care locuiau inainte de cutremur era construita din caramizi pe o structura de lemn. Familia Kirstei e din Dolakha, iar mama ei lucreaza ca ingrijitoare in casele bogatilor din Kathmandu, iar tatal e militar intr-o zona din estul Nepalului.

Ridhima are 7 ani si a fost mai norocoasa. Locuieste si ea intr-un cort invecinat de cel al Kirstei. Cand cutremurul a lovit, intreaga familie a Ridhimei se afla in apartamentul de la etajul 6 a unei cladiri noi si bine construite din centrul capitalei Nepalului. Sora mai mare a prins-o pe Ridhima de mana si au fugit impreuna pe scari pana in strada. Bunicii au reusit si ei sa scape.

“Sunt in clasa a doua”, spune Ridhima. “Dar n-am invatat niciodata despre cutremure si cand a inceput m-am intrebat de pe ce planeta vin miscarile astea? Am crezut ca nu e ceva din lumea noastra”.

Familia Ridhimei are noroc: casa lor nu a cazut, merg des acolo sa gateasca, dar se tem inca de alte cutremure si raman in corturi. E mai sigur.

Aproximativ 2 milioane de copii au fost afectaţi de cutremurul mortal de sâmbătă din Nepal, iar impactul acestei calamitaţi încă se resimte. Se estimează că aproximativ 5.000 de școli au fost distruse complet, ceea ce va declanşa efecte devastatoare pe termen lung în vieţile copiilor din zonă. Spre exemplu, numai în Gorkha, numărul şcolilor se ridică la 500, iar numărul de elevi la 75.000.

Copiii din Nepal vor avea nevoie de ajutorul comunității internaționale pentru a reconstrui 5.000 de școli distruse și repararea celor care au fost deteriorate - în caz contrar, acest dezastru amenință să priveze mii de copii de dreptul lor de bază la educație pentru luni de zile, sau chiar pentru ani ce vor urma. Rutina şcolară este una dintre cele mai bune metode pentru copii de a reveni la un sentiment de normalitate și a vorbi despre experiențele lor cu colegii, ajutându-i să se recupereze din trauma dezastrului.

Save the Children distribuie ajutoare într-unele dintre cele mai afectate zone din Nepal, inclusiv Gorkha și Valea Kathmandu. În ciuda provocărilor de pe teren, echipa aduce provizii pe cale aeriană și rutieră pentru a reface stocurile diminuate. 136 de tone de ajutoare urmează să aterizeze în țară în următoarele zile – printre care se număra apă, săpun sau echipamente medicale dar şi mii de pături şi prelate, ce vor sosi pe cale rutieră, din India.

Cel puţin 11 sate din regiunea Gorkha au fost distruse complet - inclusiv 60% din centrele de sănătate și 80% din gospodării - lăsând în urmă oameni disperați și familii fără adăpost. Save the Children depune eforturi consistente pentru a oferi ajutoare urgente şi un adăpost temporar celor mai vulnerabili. Se estimează că zeci de mii de copii şi-au petrecut ultimele nopţi în aer liber, pentru că nu pot sau pur și simplu le este prea frică să se întoarcă la casele lor. Mulţi au suferit leziuni în urma cutremurului sau au văzut membrii familiilor lor răniţi sau ucişi.

Și românii pot dona 2 euro la SMS 8825. Salvati Copiii Romania sunt în legătură strânsă cu colegii de la Save the Children Nepal, iar fondurile strânse vor ajunge la ei în cel mai scurt timp. Mai multe detalii gasiti aici.




Citeste mai multe despre   



Comentarii alese de moderator

  • rosc@salvaticopiii.ro (Joi, 14 mai 2015, 11:58)
    Gabriela Alexandrescu [anonim]

    Toti banii donati vor ajunge in Nepal, la Save the Children. Pana in prezent s-au strans 15.000 de euro (prin sms si donatii on-line).
    In ceea ce priveste soldul bancar, acesta se reflecta in cheltuielile care se vor face in anul urmator: sunt finantari intrate in anul anterior pentru urmatorul. Finantarile au atribuite linii de buget fixe, nu se pot cheltui in alt scop.
    In fiecare an publicam raportul de activitate si financiar, pentru transparenta. Pe site-ul salvaticopiii.ro. gasiti rapoartele noastre incepand cu 1992.
    Daca mai aveti nelamuriri va rog sa scrieti la rosc@salvaticopiii.ro si va raspundem.
    Gabriela Alexandrescu










[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5930 vizualizari
  • 0 (18 voturi)    
    imi pare rau... (Joi, 7 mai 2015, 13:07)

    ..13 [utilizator]

    Din cauza partenerilor fără de credibilitate nu o sa donez.

    Da, copiii din nepal au nevoie de ajutor - dar pe o alta ruta.
    • +2 (4 voturi)    
      cateva nedumeriri (Marţi, 26 mai 2015, 11:39)

      manole [anonim] i-a raspuns lui ..13

      1. ajutam copiii din nepal, cand multi copii romani zac prin orfelinate sau prin canale nebagati in seama.
      2. De ce sa nu-i ajutam si pe cei cateva sute de milioane de copii indieni, de exemplu, care si ei stau la corturi si in fecale?

      Tot oameni sunt si ei, ce-i drept.. dar sa nu uitam ca sunt niste oameni care macelaresc 250 000 de animale si le lasa pe camp, in numele zeitei xxx.

      Daca maine e cutremur in zonele cucerite de ISIS, sarim sa-i ajutam si pe ei?

      Eu cred ca ajutorarile se fac personal, cu implicare directa. Orice metoda moderna, comoda, obtinuta printr-un PR lacrimogen, e nedemna de incredere.
  • +4 (14 voturi)    
    Save the Children (Joi, 7 mai 2015, 16:15)

    GeorgeRoman1 [anonim]

    Nu vad nicio problema cu credibilitatea. Save the Children actioneaza in Nepal din 26 aprilie si stiu mai bine cum sa-i ajute pe oamenii aia amarati.
    • +8 (10 voturi)    
      ... (Luni, 11 mai 2015, 14:48)

      The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeRoman1

      problema in marile fundatii este ca din fiecare 10 dolari donati, doar 1 dolar ajunge la destinatie, restul ramananad in conturile bancare, sau sunt cheltuiti pe diverse alte lucruri. Nu este neaparat cazul celei mentionate mai sus (save the children, cu un sumar de raport aici (cam vag dupa parerea mea) http://www.savethechildren.org/site/c.8rKLIXMGIpI4E/b.6229505/k.5C4E/Financial_Information.htm ) dar de exemplu la "salvati copii", gasiti un raport pe 2012 aici:
      http://www.salvaticopiii.ro/upload/p00060005_Raport_anual_2012_RO%20FIN.pdf
      la inceputul anului aveau 639'965Euro in cont pe cand la sfarsit, 1'790'392, deci un ecedent de peste 1'000'000 euro.
      povestea se repeta pe 2013:
      http://www.salvaticopiii.ro/upload/p00060005_Raport%20anual%202013%20RO.pdf
      la sfarsitul anului in cont aveau 2'856'376 Euro, adica peste 1'000'000 euro excedent.
      In total 2 milioane de euro in 2 ani, care stau degeaba. Astfel scopul final domnilor nu este sa ajutam copii ci sa avem bani in conturi.
      Cat mai multi.

      Si acum va intreb, cati dintre voi cautati astfel de rapoarte inainte sa donati bani?
      • +4 (6 voturi)    
        financial report save the children (Luni, 11 mai 2015, 14:57)

        The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

        http://www.savethechildren.org/atf/cf/%7B9def2ebe-10ae-432c-9bd0-df91d2eba74a%7D/STC_990_2013.PDF

        nici ei nu stau rau. 197 mil $ pe 2014 excedent.
        va spun eu, nu au nevoie disperata de bani acum.
        este doar un moment prielnic pentru cresterea cifrei din cont. pariu ca la sfarsitul anului o sa le fie si mai bine.
        Din $197967324 se gaseste si de un lexus pentru CEO, nu?
      • 0 (2 voturi)    
        nu te mira ca excedentul este transparent? (Vineri, 22 mai 2015, 11:34)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

        altfel spus, sunt mai credibili decat au fost ai nostri cu imprumuturile fmi, zise si centura de siguranta. 20 mld de euroi a caror destinatie nu se stie. ai vazut rapoarte si acolo?
        sfatul tau este insa bun! trebuie sa mai si studiem cui dam banii.
        + pentru postarea ta.
  • -1 (11 voturi)    
    You kidding HN (Joi, 7 mai 2015, 18:54)

    John M. [utilizator]

    As dona $1000 pentru a nu-l mai vedea pe acest avorton in fruntea guvernului care-mi insulata inteligenta in fiecare zi.
    • -2 (10 voturi)    
      inteligenta (Sâmbătă, 9 mai 2015, 18:56)

      ion [anonim] i-a raspuns lui John M.

      daca o ai, foloseste-o.
      • -1 (7 voturi)    
        unde nu e, n-ai ce sa ceri (Luni, 11 mai 2015, 11:53)

        beny [anonim] i-a raspuns lui ion

        n-o are...e un simplu "vorbaret" care taie frunza la caini pe HN.
  • +6 (10 voturi)    
    sms cu suprataxa (Joi, 7 mai 2015, 21:23)

    mad0nion [utilizator]

    nu era mai simplu sa puna un cont bancar? nu am nicio dorinta de a ingrasa companiile de telefonie care umfla jumate din castiguri...
  • +9 (9 voturi)    
    oare (Vineri, 8 mai 2015, 9:56)

    asdf [anonim]

    cat ajunge chiar la copiii din nepal?
    • +4 (4 voturi)    
      vezi mai sus rapoarte (Luni, 11 mai 2015, 15:16)

      The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui asdf

      vezi mai sus rapoarte
  • +5 (11 voturi)    
    AM DONAT! (Sâmbătă, 9 mai 2015, 0:26)

    Tomy007 [utilizator]

    AM DONAT!
  • -4 (8 voturi)    
    din (Duminică, 10 mai 2015, 0:48)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pacate, am alte lucruri presante financiar de rezolvat, in ciuda apelurilor lacrimoase ale mediei ''progresiste''...
    Poate investesc ceva la bursa de la londra, unde aparatorul ''defavorizatilor'' de oriunde , camaradul miliband si partidul sau sindicalist canceros impreuna cu media ''progresista'' care il sprijinea tocmai au pierdut catastrofal alegerile...
  • +2 (4 voturi)    
    Lectie pt Teodorovici, ministrul fara rost (Duminică, 10 mai 2015, 17:34)

    Locke Lamora [utilizator]

    Cum se poate ca in alte tari sa poata fi adaugat imediat pe bonul de casa si o mica donatie???? Ca de cand a fost cutremurul tot las restul pt Nepal.
    Easy peasy.
  • +2 (2 voturi)    
    rosc@salvaticopiii.ro (Joi, 14 mai 2015, 11:58)

    Gabriela Alexandrescu [anonim]

    Toti banii donati vor ajunge in Nepal, la Save the Children. Pana in prezent s-au strans 15.000 de euro (prin sms si donatii on-line).
    In ceea ce priveste soldul bancar, acesta se reflecta in cheltuielile care se vor face in anul urmator: sunt finantari intrate in anul anterior pentru urmatorul. Finantarile au atribuite linii de buget fixe, nu se pot cheltui in alt scop.
    In fiecare an publicam raportul de activitate si financiar, pentru transparenta. Pe site-ul salvaticopiii.ro. gasiti rapoartele noastre incepand cu 1992.
    Daca mai aveti nelamuriri va rog sa scrieti la rosc@salvaticopiii.ro si va raspundem.
    Gabriela Alexandrescu
  • +2 (4 voturi)    
    Bani (Joi, 14 mai 2015, 12:06)

    Ov [anonim]

    Alpinistul arădean ZSOLT TÖRÖK în timpul cutrermurului din NEPAL:
    "Fiecare alpinist oferă 700 de euro în mod oficial şi 250 de euro neoficial pentru şerpaşi, iar la o mie de oameni vă daţi seama câţi bani se adună. Statul nepalez ştie asta, dar ei încasează zece mii de euro pe alpinist, este o sumă foarte mare, asta plăteştiţi ca să îţi dea permisul pentru a urca. Din bani ăia ar putea să facă o grămadă de amenajări, dar ei nu fac nimic."
  • +2 (2 voturi)    
    Nu stiu cat de eficienta este treaba cu banii (Joi, 14 mai 2015, 18:40)

    Mitica [anonim]

    Sincer cred ca acolo unde sunt bani lichizi isi baga si dracul coada.
    Mai tineti minte ce au facut polonezii in 1977? Au venit in Romania si au construit un spital. Budimex.
    Ajutorul directionat spre un proiect mi se pare mai eficient financiar decit sa dai bani la o organizatie care aceea vede ce si cum.
    Dam bani si dormim linistiti. I-am ajutat. Poate.
    Mi se pare mai eficient sa existe posibilitatea de a-i aduce pe acesti copii intr-o tara functionala, intr-o familie si sa poata merge la scoala si sa traiasca cat de cat normal. Cam cum au facut englezii in timpul celui de al doliea razboi mondial cand copii mergeau la diverse familii la tara cat timp Londra era bombardata.
    Daca parintii stiu ca copii lor stau undeva in siguranta atunci pot sa isi vada de treaba sa reconstruiasca ce a cazut si apoi sa ii poata aduce pe copii inapoi intr-un camin.
    Ceea ce se intampla acuma va ramine in functiune pina se va mai intampla o nenorircire cine stie unde si gata, atentia si banii in alta parte.
    Oricum interesant cum ii vedem pe acesti nenorociti loviti crunt de soarta, si nu ii vedem pe cei de aici de linga noi.