VIDEO Forta de Reactie Rapida a NATO a inceput antrenamentele

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 14:23 Actualitate | Internaţional

Dupa ce actiunile Rusiei in estul Europei au alarmat mai multe tari, oficialii NATO au anuntat la summit-ul din Tara Galilor ca au decis sa faca un nou pas, formarea unei noi forte militare desemnata sa raspunda rapid in fata amenintarilor, scrie The Washington Post.

Forta de Reactie Rapida va avea circa 5000 de soldati, cei mai multi din Franta, Germania, Italia, Polonia si Spania, cu unitati maritime, aviatice si de operatii speciale. Aceasta forta este constituita pentru a da celor 30.000 de militari din forta de raspuns a NATO timp sa se mobilizeze.



Forta de Reactie Rapida va face un pas important luna aceasta cu Operatiunea "Noble Jump". Exercitiul, ce dureaza intre 1 si 10 aprilie include misiuni in Republica Ceha si in Olanda si marcheaza prima ocazie in care fortele vor practica "ordinele de mars" rapide, au declarat oficiali NATO.

O alta parte a exercitiului se va desfasura intre 9 si 20 iunie in Zona poloneza de antrenament Zagan, au spus oficialii Aliantei. Apoi va urma "Tridend Junctures", un exercitiu militar ce va avea loc in Italia, Spania si Portugalia din 21 octombrie pana pe 6 noiembrie.

Armata Statelor Unite s-a antrenat cu Forta de Reactie a NATo, infiintata in 2003, timp de mai multi ani. In Letonia, de exemplu, puscasii americani s-au alaturat unor unitati din Lituania, Luxembrug, Canada si Germania luna trecuta ca parte a unui exercitiu de cinci zile.

Generalul Philip Breedlove, conducatorul fortelor SUA din Europa si Comandantul Suprem al Fortelor Aliate din Europa a declarat in repetate randuri ca intreaga Forta de Raspuns NATO trebuie sa fie gata in orice moment. Acesta a declarat luna trecuta in Bruxelles ca NATO nu numai infiinteaza forta de reactie rapida, ci si se antreneaza pentru a mari viteza de reactie a Fortei sale de Raspuns.

Breedloce a spus comisiei militare a Congresului in februarie ca europenii vor fi principalii furnizori de trupe de uscat din forta de reactie rapida, dar Statele Unite trebuie sa contribuie si ele cu soldati.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
11823 vizualizari
  • +31 (41 voturi)    
    vrand sa ramana in istorie...... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 15:08)

    novator [utilizator]

    .....cu ceva mai mult decat imblanzirea ratelor, putinica, in inconstienta lui, a declansat un mecanism care il va strivi economic, pentru ca va trebui sa tina pasul si asta il va costa enorm iar daca va face prostia sa atace, contra-atacul il va strivi si militar,

    Asa a patit si Zambilica ! A mancat-o in cretz iar urmarea.....o stie toata lumea !
  • -12 (24 voturi)    
    Antrenati-va (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 16:43)

    CititorulComentator [utilizator]

    Direct pe cizme...impuscati doi iepuri, ramaneti cu experienta data de antrenamente si puneti si cizmele cu botul pe...cizme :)
  • +19 (21 voturi)    
    Traducere: Mujici stay home (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 18:35)

    Locke Lamora [utilizator]

    Nu o sa pupati nimic din Estul Europei.
  • -18 (22 voturi)    
    in loc sa cheltuiti (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 22:42)

    xanti [utilizator]

    Banii pe antrenamente mai bine mariti pensiile.
    • +16 (20 voturi)    
      Ce-i mah, ti-e foame? (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 23:19)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu-ti ajunge pensia si salarul de postac?
    • +14 (16 voturi)    
      da, mariti pensiile (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 23:54)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      faceti-le mai mari ca salariile. Vreau sa ies la pensie, m-am saturat de munca.
      - Drace, ar trebui sa ma intreb cum se fac banii ptr pensii?! Oare o sa luam pensiile in ruble?!!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Securitate (Duminică, 5 aprilie 2015, 1:20)

      PaulAtreides [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ca sa aiba cine sa manance banii din pensie trebuie sa si traiasca, iar ca sa traiasca trebuie aparat.
      Dupa cum evolueaza lucrurile in aceasta zona, securitatea e cea mai importanta.
      Si....ce au americanii cu pensiile noastre? Ca doar nu lor le-am platit contributiile o viata intreaga.
      Ahh, ca suntem noi varza la capitolul guvernare si ca am avut doar hoti acolo care s-au ocupat de ei si de cei din grupul lor, asta e o alta poveste, iar de povestea asta noi suntem singurii responsabili fiindca i-am lasat sa faca asta.
      O tara civilizata isi protejeaza copiii si batranii. Noi nu am ajuns inca la nivelul acela se pare.
  • +5 (7 voturi)    
    porci de rusi (Duminică, 5 aprilie 2015, 1:52)

    avram iancu [anonim]

    Rusia o sa ajunga ca si luna (plina de cratere).deci dupa razboi daca vreti sa vizitati rusia .veniti cu tractoarele pentru ca prin gropi nu puteti merge cu o masina cu garda la sol mai joasa .asta de la bombele aliatiilor
  • +9 (9 voturi)    
    @ toti postacii pro-sovietici (Duminică, 5 aprilie 2015, 1:53)

    fane_grija [utilizator]

    1. Romanii sunt aici de 2000 de ani, asadar am vazut in istoria noastra destul de multe amenintari. Multi au trecut pe aici, multi si-au lasat oasele sa hraneasca holdele romanilor. Romania a trebuit sa supravietuiasca multor imperii. Si poate la voi in rusia nu se cunoaste vorba asta dar se spune ca ceea ce nu te omoara te face mai puternic.
    2. Romanii nu se bazeaza pe altii. De cele mai multe ori au fost singuri in momentele de cumpana. Dar pentru ca azi suntem aliati cu inca 27 de state ce isi declara si sustin sprijinul impotriva doctrinei putiniste nu face decat sa ajute.
    3. Argumentul ca rusia lui putin ar trata Romania bine daca nu si-ar sustine angajamentele in NATO nu se sustine istoric. Rusia nu si-a tinut niciodata cuvantul, ba din contra, a pacalit/umilit/spoliat/furat Romania oricand a avut ocazia. Chiar si atunci, si in special atunci cand eram declarati aliati. 60 de ani de "fratie" sovietica ne-au lecuit. O scurta incursiune pe wikipedia ofera toate datele si detaliile.
    O Romanie neutra, singura, fara aliati si in afara UE ar fi o prada usoara in fata lui putin, iar el nu ar ezita sa o includa in sfera de influenta a noului imperiu sovietic.
    4. Statistic vorbind, voi ca postaci pro-putistan aveti o viata grea cu misiunea voastra in Romania. Conform sondajelor ~80% dintre romani ii plac pe rusi cam la fel cum isi iubesc soacrele. E destul de greu sa imprastii propaganda in conditii atat de vitrege. Va asteapta o munca de Sisif.
    5. Un banc. Sa va mai relaxati asa pe final de tura:

    "Doi ţărani de la un colhoz din Rusia stăteau la un pahar de votcă. Primul:
    - Am citit în ziarul Pravda că peste zece ani aşa o să progreseze statul comunist încât fiecare om o să aibă elicopterul său personal.
    Al doilea:
    - Vai, ce bine o să fie! Atunci când o să aud că la Baku se dau şireturi de bocanci, zdup în elicopter şi la Baku după şireturi! Când o să aud că se dau fitile de lampă cu petrol la Odessa, zdup în elicopter şi la Odessa!
  • +4 (4 voturi)    
    atentie ! (Duminică, 5 aprilie 2015, 18:40)

    Alin [anonim]

    Mare ATENTIE la propaganda BOLSEVICA !!!
    Nu va lasati pacaliti de cei care acuza SUA, EUROPA degeaba pe orice forum !!!
    Categoric aceste state au bubelel lor , dar nu sunt de vina pentru orice si oricand !!!
    Sunt foarte multi agenti rusi care populeaza forumurile in acest sens !!!
    NU VA LASATI PACALITI !!!
    • 0 (0 voturi)    
      ma intreb doar (Luni, 6 aprilie 2015, 14:25)

      ciumas [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      oare propaganda sua /ue nu exista? sa inteleg din comentariul tau ca eusi sunt de vina pt toate si oricand? :)))
      • 0 (0 voturi)    
        Atunci sa isi vada de treaba (Marţi, 7 aprilie 2015, 15:49)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui ciumas

        Daca nu sunt de vina sa nu mai faca propaganda ascunsa !!! dar cer prea mult ei sunt oricum taraturi !
        Nu de parte de noi si nu de mult sunt masacre facute in Transnistrea de catre aceste scursuri !!! Romani omorati cu bestialitate !!!