Presa ruseasca a luat de buna o pacaleala de 1 Aprilie a EU Observer si a anuntat ca navele Mistral vor naviga sub steagul UE

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:38 Actualitate | Internaţional

Agentiile rusesti de stiri RIA Novosti, Tass, RT si Interfax au publicat miercuri stirea potrivit careia navele de clasa Mistral construite in Franta pentru Rusia vor fi transferate Uniunii Europene, neglijand ca era vorba de o pacaleala de 1 aprilie publicata de EU Observer, scrie portalul de stiri Meduza.

EU Observer a scris ca prima nava se va numi Juncker, in cinstea sefului Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, si se va deplasa la Riga, in conditiile in care Letonia detine presedintia UE.

Nava Juncker va naviga sub steagul UE, dar va fi inregistrata in Panama, pentru a face economie la taxe, a glumit EU Observer.

A doua nava, continua EU Observer, va fi denumita Mogherini, in cinstea sefei diplomatiei europene.

Presa din Rusia a corectat rapid eroarea, dupa ce a fost informata de oficiali europeni ca este vorba despre o pacaleala de 1 Aprilie.

Capturi de ecran de pe site-urile rusesti pot fi vazute aici.










4933 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    Hilar... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:56)

    xvlad [utilizator]

    Hilar e ca lor li s-a parut veridic sa se numeasca navele in cinstea unor oficiali aflati inca in functie...
  • +9 (11 voturi)    
    cit (Miercuri, 1 aprilie 2015, 20:09)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de prosti sint rusii, doar rautatea le e mai mare ca prostia.
  • +6 (8 voturi)    
    :)))) (Miercuri, 1 aprilie 2015, 20:23)

    ak33 [utilizator]

    Mazeta ce zici de asta? tu ce ai postat azi?
  • +3 (3 voturi)    
    pacaleala? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 20:52)

    semperfidelis [utilizator]

    eu sper ca nu e.
    cel putin sa nu fie sub steag rusesc.
  • +8 (8 voturi)    
    umor (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:00)

    Cristi [anonim]

    Se stie ca umorul este apanajul oamenilor inteligenti. Evident, in presa aservita lui Putin, exista doar pupincuristi.
  • +7 (9 voturi)    
    Hahahahahaha (Miercuri, 1 aprilie 2015, 21:06)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Rusii sunt ridicoli.

    "It was said that the Juncker would fly the EU flag, but be registered in Panama, in order to “save money on taxes.”

    Da, "seems legit"...
    • +2 (2 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 2 aprilie 2015, 8:54)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      "Au pus botul" pentru ca o astfel de "afacere" e pe mentalitatea lor - cultul personalitatii, eludarea legii si "sifonare" buget. Suna cunoscut pentru un Roman.