Tatarii din Crimeea vor autonomie in cadrul peninsulei

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 30 martie 2014, 9:22 Actualitate | Internaţional


Reprezentantii minoritatii tatare din Crimeea au votat, sambata, in favoarea autonomiei pe teritoriul sau istoric, dupa anexarea recenta de catre Rusia, insa nu au reusit sa ajunga la o viziune comuna asupra atitudinii pe care sa o aiba fata de noile autoritati ruse, transmite AFP.

Reprezentantii tatarilor din intreaga Crimee s-au reunit in orasul Bahcisarai, "capitala" minoritatii, pentru un "Qurultay", sau congres, pentru a decide soarta comunitatii musulmane de aproximativ 300.000 de oameni.

"Vine un moment in viata fiecaruia in care trebuie facuta o alegere, care ii va determina viitorul", a declarat liderul tatarilor, Refat Chubarov.

"Cer permisiunea voastra (...) pentru a demara procedurile juridice si politice pentru obtinerea autonomiei teritoriale si etnice a tatarilor din Crimeea in teritoriul lor istoric din Crimeea", a adaugat Chubarov. Dupa mai multe ore de dezbateri, reprezentantii tatarilor au votat pentru demararea procedurilor.

Modul in care intentioneaza sa-si obtina autonomia nu a fost clar explicat, asa cum nu a fost explicata nici intentia lor de a deveni sau nu entitate autonoma in sanul Ucrainei sau al Rusiei.

"Tatarii nu recunosc anexarea regiunii de catre Rusia. Noi am votat in favoarea crearii unei autonomii", a declarat liderul tatarilor din Crimeea, Refat Ciubarov, la reuniunea din orasul Bahcisarai, transmite Mediafax.

De asemenea, el s-a adresat catre "ONU, Uniunea Europeana, OSCE, popoarele si guvernele altor state, cu rugamintea de a sustine dreptul poporului tatar la autodeterminare, prin crearea autonomiei pe teritoriul istoric al tatarilor - Crimeea".

Presedintele Tatarstanului, Rustam Minnihanov, de asemenea, prezent la reuniunea din Bahcisarai, s-a declarat pregatit sa joace rolul de mediator intre tatarii din Crimeea si autoritatile ruse.

"In acest an se implinesc 70 de ani de la deportatea tatarilor din Crimeea. Din pacate, in decursul acestor 70 de ani situatia tatarilor a ramas neschimbata. Trebuie sa corectam aceasta nedreptate", a afirmat Minnihanov.

El a adaugat ca a avut o intalnire cu presedintele rus, Vladimir Putin, care l-ar fi rugat sa vina la aceasta reuniune si sa faca anumite declaratii.

Reprezentantii tatarilor rusi au fost de asemenea prezeti la eveniment, ceea ce a dus la aparitia unor diviziuni cu privire la atitudinea fata de noile autoritati ruse.

"Nu am respins Rusia. Rusia ne-a respins pe noi", a aratat Ayshe Seitmouratova, care a petrecut mai multi ani intr-o inchisoare sovietica si apoi in exil.

Djalil Ibraguimov, un barbat in varsta de circa 30 de ani imbracat intr-o jacheta cu insemnele echipei olimpice ucrainene, a protestata puternic in momentul in care reprezentantul tatarilor din Rusia a luat cuvantul.

"Vreau autonomie in cadrul Ucrainei, nu in cadrul Rusiei. Nu vrem sa ne intoarcem in URSS", a aratat barbatul.

Altii au propus o abordare mai pragmatica fata de noile autoritati.

"Un intreg popor nu poate deveni disident", a dat asigurari Lenour Isliamov, proprietarul televiziunii tatare ATR.

"Exista Rusia de pe o parte, Ucraina, pe de alta parte, Uniunea Europeana, Statele Unite si toti ceilalti. Ceea ce ne intereseaza este pur si simplu de a avea garantii solide pentru siguranta noastra si pentru dezvoltarea poporului tatar din Crimeea", a declarat Ali Khamzine, responsabil pentru relatiile externe ale Mejlis, uniunea tatarilor din Crimeea.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















4941 vizualizari

  • -12 (20 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 30 martie 2014, 9:32)

    MRSmrs [utilizator]

    Interesant...maidanul s-a mutat si la tatari.
    Inteleg ca ei ar fi ''democrat'i'' dar nu-i suporta pe tatarii care sunt din Rusia?! Nu sunt aceeasi natie?
    Oare tatarii de ce doresc sub Ucraina si nu in cadrul Rusiei....si mai interesant este ca inainte nu-si doreau autonomie.
    Sa fie aceasta miscarea de pedepsire a Rusiei planificata de sua si ue?
    • +3 (5 voturi)    
      Stai linistit (Duminică, 30 martie 2014, 13:38)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Iese tatucul Putin in doua zile si spune ca de fapt nu sunt tatari in Crimeea. Si foarte posibil ca la momentul anuntului chiar sa nu MAI fie picior de tatar acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      tatuca Putin (Luni, 31 martie 2014, 17:08)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      V-a tras-o tatuca Putin...v-a aratat doar cascavalul...
  • -9 (17 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 30 martie 2014, 9:35)

    MRSmrs [utilizator]

    ''Ciubarov a propus ca tătarii din Crimeea să desfăşoare un referendum naţional pentru autonomie. El a mai declarat că acest referendum se bazează pe dreptul internaţional.''
    Mai corectati ''stirea''.....cand si unde s-a facut referendum pentru autonomie?
    Nu mai dezimformati....
    • +1 (3 voturi)    
      Hmmm (Duminică, 30 martie 2014, 16:22)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Hmmm
  • -13 (17 voturi)    
    Mda (Duminică, 30 martie 2014, 9:59)

    KostasP [utilizator]

    Poate le vine vreo idee si tatarilor din dobrogea. Sau tiganilor (romilor) din oltenia. Nu mai vorbesc de ungurii si sasii din transilvania.
  • +15 (23 voturi)    
    ... (Duminică, 30 martie 2014, 11:06)

    tudorr [utilizator]

    Numai comentatori de duminica pe aici...Crimeea a fost a tatarilor de sute de ani! Sub Ukraina au fost liberi sa-si vada de treaba si multi s-au intorc din Siberia, unde au fost deportati fortat de rusi! Acum rusii i-au cotropit din nou si nu vor avea o viata prea comoda, cunoscand stilul rusesc...e normal ca nu vor din nou sa fie oprimati!
    • -5 (13 voturi)    
      zaaaaauuuuu.....tu esti comentator...... (Duminică, 30 martie 2014, 14:53)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      de sambata ???............tatarii , o natie care a trait din jaf. si-au meritat deportarea in siberia, in fond e langa tara mama,mongolia..........o mai facurati si sedentara in crimeea ( europa)......///
      • +4 (8 voturi)    
        Spune ma departe.. (Duminică, 30 martie 2014, 16:26)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Dupa teoriile tale de istorie-politica,ungurii unde ar trebui sa fie deportati ? Dar bulgarii ? Dar secuii ( care se trag di huni, nu e asa ? )
        • -1 (5 voturi)    
          spre stiinta ta.... (Duminică, 30 martie 2014, 23:40)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          secuii nu......."se trag di huni"......ci din avari, o alta populatie de limba turca ca si maghiarii.

          p.s. putulica, studiaza si pe urma , sa ceri voie pt. comentarii.
      • +3 (7 voturi)    
        mda (Duminică, 30 martie 2014, 16:39)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Tinerete, daca ti-ai studia un pic harta genetica ai vedea ca toate popoarele sunt inrudite intre ele! Fazele cu nationalismul, rasa ariana, cu castele de jos si cele de sus, sunt doar simple aberatii pentru a putea controla mai usor multimile de catre niste lideri abili/labili! Cu totii am plecat din Africa acum cca 60.000 de ani spre Asia intai, apoi din Asia ne-am intors prin Nord spre Europa...in fine...zic sa te mai documentezi nitel...
        • -2 (4 voturi)    
          ai nu zau.....te pomenesti.... (Duminică, 30 martie 2014, 23:49)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

          ca ai trait si-n alte vieti., ai calatorit cu stramosii oamenilor...........astea sunt niste supozitii de moment , atat se cunoaste la aceasta data, pe masura ce se vor face si alte cercetari genetice, se vor emite si alte teorii.....bleah.

          p.s. mai studiaza mosule
      • +2 (8 voturi)    
        rusii is mai criminali decat tatarii (Duminică, 30 martie 2014, 18:36)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        rusii is mai criminali si jefuitori decat tatarii; dupa logica ta imbecila, ar merita toti deportati in siberia
        • 0 (2 voturi)    
          cu ce ai masurat criminalitatea... (Duminică, 30 martie 2014, 23:33)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

          unora sau altora cu prostia din tine?
      • +2 (4 voturi)    
        istoria recenta cand rasa umana a devenit mai (Luni, 31 martie 2014, 8:18)

        wolfie [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        civilizata ii plaseaza pe rusi printre cei mai salbatici invadatori, exemple ar fi primul si al doilea Razboi Mondial, intreaba-ti bunicii, asta in cazul in care esti roman...
        • -2 (2 voturi)    
          ei na......hai sa ne certam .... (Luni, 31 martie 2014, 13:23)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui wolfie

          ,,,,,,," care invadatori sunt mai breji"................
          rahat in ploaie, nimeni.
  • +7 (11 voturi)    
    HN, (Duminică, 30 martie 2014, 11:11)

    Gustav666 [utilizator]

    Sunteti amabili sa ne informati mai cuprinzator asupra referendumului? Unde, cum, cand, cati, etc.
    Nu de altceva, dar unii rauvoitori insinueaza ca e vrajeala si ca actiunea politica ar fi avut loc intr-o sala de conferinte.
  • +4 (10 voturi)    
    Citiți (Duminică, 30 martie 2014, 11:49)

    Encounter [utilizator]

    Pe bune, pentru a înțelege e mai întâi nevoie sa citești. E vorba de un congres al reprezentanților. Să mai explic "deziMformarea"?
    • 0 (2 voturi)    
      Hmmm (Luni, 31 martie 2014, 0:49)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

      Ce spui tu este ridicol.
      1) Ce inseamna reprezentanti legali? Nu maidanisti pucisti.
      2) sua+ue nu recunosc un referendum dar or sa recunoasca o adunare politica?

      Bravo ''cultule''....diferenta dintre m si n este la o tasta distanta...daca te ducea capul poate deduceai si tu ca este o greseala, de scriere.
      PS.Poti gasi mai multe greseli de scriere la mine din cauza tastelor alaturate...asa ca ma poti critica atunci cand nu sunt una langa lata.
  • +2 (12 voturi)    
    Singurul popor... (Duminică, 30 martie 2014, 13:56)

    MichiuStefan [anonim]

    Singurul popor care are dreptul la un referendum privind apartenenta Crimeii.Probabil avand acest drept istoric, nu i-l va acorda nimeni!De cand au aparut rusii in Crimeea(1784), au fost haituiti,expulzati si oprimati.Ei, si nu Ukraina sunt adevaratii perdanti ai anexarii Crimeii la Imperiul Raului.
    • 0 (6 voturi)    
      Imperiul Raului (Duminică, 30 martie 2014, 19:21)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan

      Hai mai ca voi ati luat-o pe aratura cu demonizarea asta...

      In alta ordine de idei, zi mersi ca au intrat rusii in Crimea in 1784, altfel probabil ca ne-am fi pricopsit si astazi cu unu-doua raiduri tataresti pe an prin satele Moldovei....
      • +1 (3 voturi)    
        Exagerati (Luni, 31 martie 2014, 9:00)

        MichiuStefan [anonim] i-a raspuns lui Patton

        Fiind sub suzeranitatea Imperiului Otoman,tatarii raspundeau mobilizarii acestuia, ca de altfel si Tarile Romane;din secolul al XVII se sedentarizeaza,construiesc-vezi Bahcisarai-, erau in curs de civilizare.Imperiul Tarist se angajase prin tratat sa respecte autonomia Hanatului Crimeii;evident,ca orice tratat semnat de rusi, nici acesta nu a valorat nimic.
        • 0 (2 voturi)    
          o mare diferenta..... (Luni, 31 martie 2014, 13:28)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan

          Tarile Romane, nu au venit sa pustiasca crimeea......asa ca" hai sictir."....plecati la voi in mongolia.