Lexicon Recentis Latinitatis - Cum spui "fusta mini" in latina?

de Narcis Anton     HotNews.ro
Joi, 6 septembrie 2012, 8:00 Actualitate | Internaţional

Statuia imparatului Traian
Foto: Hotnews
Cum se spune "baschet" in latina? Cat i-ar lua lui Tertullian sa gliseze o aeronava in povestirile sale? Ce devine un playboy in scrierile lui Ovidiu? O fusta mini sub cea a lui Catullus? O adresa de mail a lui Plinius cel Batran? Calatorii verifica timpul lui Vergilius? Se intreaba cei de la Le Monde.

Desi moarta, latina este inca o limba foarte vie in cadrul institutiei catolice. La Vatican, bancomatele au instructiuni in limba latina de exemplu, relateaza The Guardian. Dar Papa Benedict al XVI-lea vrea sa mearga mai departe: el vrea sa reinvie limba lui Vergilius in cadrul societatii si mai ales in scoli, anunta La Stampa. Pentru aceasta, a devenit necesara introducerea in limba latina a unor concepte de modernitate.

In acest scop, Vaticanul va crea o noua Academie de limba latina, iar fundatia Latinitas a creat deja un dictionar al cuvintelor moderne traduse in latina, Lexicon Recentis Latinitatis, sustine Quoi.info.

Cateva dintre cuvintele moderne traduse in limba latina


    Adresa de e-mail: inscriptio cursus eletronici
    Apartheid: segregátio nigritarum
    A priori: ex antecapto iudício
    Barman: tabernae potóriae minister
    Baschet: follis canistrique ludus
    Best-seller: liber máxime divénditus
    Blugi: bracae línteae caerúleae
    Tigara: fistula nicotiana
    Deodorant: foetoris delumentum
    Discoteca: taberna discothecaria
    Droguri: medicamentum stupefactivum
    Copil rasfatat: puer indulgéntia depravatus
    Egoist: sui cómmodi studiosus
    Mafiot: gregalis latro
    Bicicleta de munte: bírota montana
    Fusta scurta: tunicula minima
    ONU: Unitarum Nationum Coetus
    Computer: instrumentum computatorium
    Punk: punkianae catervae ássecla
    Serial TV: fabula televisifica
 


Citeste mai multe despre   






















3913 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Si spiritul practic? (Joi, 6 septembrie 2012, 10:29)

    BEDE [anonim]

    Se remarca lungimea mare a expresiilor in latina pt ceea ce in engleza/franceza este cate un singur cuvant. De pilda e-mail/courriel...
    Practic acest papa abereaza. Oare cati vor urma universitatile lui? Poate vor veni mai multi la acea academie numai daca vor fi platiti sa vina.
    Latina isi mai are locul in botanica, zoologie si medicina, si cam atat...
    O limba care nu s-a mai folosit in mod curent de mai bine de un mileniu (ca, deja, de prin secolele 7-8 dupa Hristos latina era folosita numai in slujbele bisericii catolice, si chiar si atunci multi preoti catolici repetau cuvintele ca niste papagali fara sa cunoasca practic limba si sa poata purta o conversatie in latina sau sa citeasca carti in latina - ata e motivul pt care se numeste "evul intunecat") nu mai poate fi adoptata pe scara larga .
    Mai e de retinut cum prin secolul al XIII-lea, la consiliul de la Toulouse, Papa a emis prima bula prin care interzicea folosirea si raspandirea Bibliilor (!). Iar la sfarsitul secolului al XV-lea Papa a cautat sa controleze strict tot ce se tiparea, urmarind sa interzica si tiparirea de traduceri ale Bibliei...
    Deci, minunata initiativa culturala din partea unei organizatii care timp de secole s-a straduit sa-i tina pe oameni in intuneric.
    • +1 (3 voturi)    
      Acum, nu fac aluzii... (Joi, 6 septembrie 2012, 11:03)

      Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Dar cunoaşterea latinii e utilă şi în istorie şi filologie. În plus, deşi nu am la îndemână, cunoaşterea latinii îmbunătăţeşte exprimarea omului. Nu zic că cine ştie latina, e automat un intelectual, dar eu văd o utilitate culturală în utilizarea ei sau un mod de a atrage elevi/studenţi în vederea cunoaşterii textelor clasicilor. Dar există o limită!

      Mi se pare stupidă ideea ca-ntr-o slujbă religioasă, un preot să debiteze despre scotch sau snack bar-uri (thermopólium potórium et gustatórium =))). La cursuri de latină, mi se pare haios şi practic.
    • 0 (0 voturi)    
      Cateva observatii (Joi, 6 septembrie 2012, 17:26)

      AT [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      1) Comentariul asta e impotriva limbii latine sau impotriva Bisericii Catolice? Ca nu e clar, intrucat insiri doar non-sequitur dupa non-sequitur.

      2) Eficienta o fi virtutea suprema in lumea protestanta, careia se pare ca ii apartii, dar noi, catolicii, avem si alte calitati ale limbajului, cum ar fi frumosul, sublimul si autenticitatea, in special cand il folosim in contemplarea lui Dumnezeu in rugaciune,

      3) Papa nu are nimic de a face cu expresiile date ca exemplu. El sprijina doar infiintarea unui institut al limbii latine. Daca ai fi citit articolul original in italiana, o limba pe care nu ma indoiesc ca, in vasta ta eruditie, o cunosti, ai fi remarcat ca expresiile respective apar intr-o carte editata de don Cleto Pavanetto, "eccellente latinista salesiano". Asa ca nemultumirile tale in acest context ar trebui indreptate impotriva lui, nu impotriva papei. Acest institut este necesar pentru a traduce enciclicele si alte documente in limba latina, limba oficiala a statului Vatican.
      Ar mai fi de adaugat ca lingvistii romani ar trebui sa ia exemplu de la Pavanetto. Doar lenea ne face pe noi romanii sa calchiem englezisme in loc sa gasim expresia echivalenta in limba romana.

      4) Despre CONCILIUL de la Toulouse:

      http://forums.catholic.com/showthread.php?t=15058

      5) Ca antidot la ideile preconcepute despre Biserica Catolica si Evul mediu, recomand urmatoarele

      http://www.gutenberg.org/cache/epub/8442/pg8442.html

      http://www.youtube.com/watch?v=qS9ECV_E8Vc&feature=plcp

      http://www.youtube.com/watch?v=HMMI1gVwTjw

      http://www.youtube.com/watch?v=6LYOfJt5jWA

      Cauta pe Youtube: Scott Hahn, Steve Ray, Patrick Madrid, Tim Staples

      CHRISTUS VINCIT CHRISTUS REGNAT CHRISTUS IMPERAT
    • 0 (0 voturi)    
      Lungimea (Joi, 6 septembrie 2012, 18:10)

      AT [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Uitasem: scurtarea vorbirii e mai degraba o involutie spre zorii limbajului articulat, cand comunicarea se rezuma la interjectii. O gandire elaborata si o minte erudita se exprima printr-un limbaj rafinat. LOL!
  • +3 (3 voturi)    
    E o imensă neînţelegere la mijloc... (Joi, 6 septembrie 2012, 11:11)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Mulţi cred (şi iată, inclusiv Papa), că învăţarea limbii latine trebuie proscrisă pentru că latina nu se vorbeşte. Dacă îţi pui în minte asta, poţi fabrica cuvinte, te poţi juca în felul acesta, care îi amuză pe adolescenţi, dar compromite, în esenţă, studiul limbilor clasice. Ele nu trebuie învăţate pentru a le vorbi, ci pentru a ne oferi un acces mereu înnoit la textele care reprezintă fundamentul civilizaţiei europene. Replica neiniţiaţilor ar suna, probabil: "Păi ce, nu s-au tradus acele texte de multă vreme?". 1) Nu s-au tradus toate. 2) Chiar cele care s-au tradus deja trebuie revizitate în original. Fiecare generaţie se leagă într-un alt fel de trecut, inclusiv prin limbă. Filologia este o ştiinţă venerabilă, care formează mintea şi îl ajută pe om să se cunoască pe sine şi să se insereze în istorie. Într-asta constă aspectul ei "practic"! Ar trebui să reînvăţăm că lucrurile fără folos imediat pot fi mai importante, la un moment dat, pentru specia umană decît cele cu aplicabilitate imediat cuantificabilă... E mai delicată povestea decît pare la prima vedere...
  • 0 (0 voturi)    
    cuvant (Joi, 6 septembrie 2012, 13:35)

    Tzompi [anonim]

    Amuzant, dar "televisifica" nu poate exista la latini pt. ca televiziune vine din grecescul TELE (departe) si latinescul VISIO (vedere).
    "Departe" in latina este DISTANS. Deci trebuie o alta combinatie, cu acest cuvant, ca sa ne imaginam cum ar fi zis latinii la televiziune.
    • 0 (0 voturi)    
      Ignorati cu (Joi, 6 septembrie 2012, 15:08)

      fefe [anonim] i-a raspuns lui Tzompi

      desavarsire ca exista Statul Vatican care are ca limba oficiala Latina. Deci nu e chiar o limba moarta.
      • 0 (0 voturi)    
        Papa bun?? (Joi, 6 septembrie 2012, 21:01)

        Calaretul fara cap [anonim] i-a raspuns lui fefe

        Limba oficiala a statului Vatican?? Pai este la fel de oficiala cum era si in imperiul roman. Se scria in latina ca si limba de cancelarie si ....punct. Practic, plebea nu o vorbea. Asa si la Vatican. Tu crezi ca vescovii, preotii, cardinalii, etc vorbesc intre ei aceasta YODA TALK?? Nici vorba.
        • 0 (0 voturi)    
          Vescovii (Vineri, 7 septembrie 2012, 0:17)

          AT [anonim] i-a raspuns lui Calaretul fara cap

          Uite cine vorbeste de Yoda talk! Ai uitat romana de cand esti in Italia!
    • 0 (0 voturi)    
      Dar (Joi, 6 septembrie 2012, 17:28)

      AT [anonim] i-a raspuns lui Tzompi

      N-ar fi primul cuvant imprumutat in latina din greaca.
      Si mai amuzant este ca au tradus inclusiv "a priori": ex antecapto iudício
  • 0 (0 voturi)    
    uau (Joi, 6 septembrie 2012, 17:14)

    kalinix [utilizator]

    "a priori" nu e in latina? Sau "ex antecapto iudício" e un fel de "gatlegau" sau "decutiefrecatoriu" :D
  • 0 (0 voturi)    
    ce ar fi daca... (Vineri, 7 septembrie 2012, 1:21)

    virgil [anonim]

    pe scarile acelea(oricum e nemaintilnit in lume) sa fi fost o statuie a lui: Burebista, Decebal, si...putem continua cu dacii nostri.....acesti infractori care shimba istoria noastra dupa cum vor ei si interesele straine ar trebui trimisi la curtea stapinilor lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Ar trebui să învățăm cu toții latina... (Sâmbătă, 8 septembrie 2012, 0:56)

    Mai mult de un neuron [utilizator]

    Am apucat și eu 1 an de latină, în clasa a 9-a (1976) la ”Dimitrie Cantemir”. A fost una din materiile care m-a influențat în bine- și ar merita reintrodusă în programă.