VIDEO Clubul Bamboo din Mamaia, demolat de autoritati dupa ce constructia a fost declarata "ilegala"

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 17 mai 2011, 12:25 Actualitate | Esenţial

Un concet in Bamboo Mamaia
Foto: Agerpres
Autoritatile au demarat, marti dimineata, operatiunile de demolare a cortului in care functiona unul din cele mai exclusiviste cluburi de pe litoral, Bamboo, potrivit publicatiei Ziua de Constanta. Ministerul Turismului si Dezvoltarii regionale a precizat ca societatea care detine clubul a fost somata vinerea trecuta, pentru ca s-a constatat ilegalitatea totala a constructiei aflata pe plaja din spatele hotelului Rex din Mamaia.

Actiunea de demolare a inceput marti dimineata, fiind realizata de angajatii companiei Socum Trans, care are un acord cu Ministerul Turismului si Dezvoltarii Regionale.

Ziua de Constanta a scris ca "pe plaja din spatele hotelului Rex din Mamaia, unde functiona clubul, se aflau doar muncitorii care zoresc sa-si termine lucrul, dar si cativa jandarmi care pazesc eventualii intrusi care vor sa perturbe actiunea".

Pagina de internet oficiala a clubului bamboosportingclub.ro nu mentioneaza nimic in legatura cu actiunea autoritatilor.

Potrivit informatiilor de pe pagina sa oficiala, Bamboo Mamaia are o capacitate de 1.100 de locuri la mese si o capacitate totala de 3.000 de persoane. Despre club se scrie: "Litoralul romanesc a fost slefuit si are acum un plus un rafinament: noul Club Bamboo Mamaia".

Clubul este prezentat drept "noul diamant al marii".

Citeste mai multe pe Ziua de Constanta, unde poti vedea si o FOTOGALERIE de la actiunea autoritatilor.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

11546 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    cateva intrebari (Marţi, 17 mai 2011, 11:44)

    Mazeta [utilizator]

    cine a fost condamnat pt incalcarea legii? cum s-au recuperat daunele banesti pt ocuparea abuziva a domeniului public timp de ani de zile? s-a pus iarba si s-au plantat copaci in locul clubului demolat sau se va construi altul care sa-i ia locul?
    • +12 (14 voturi)    
      C-ASA-I LA NOI!!! (Marţi, 17 mai 2011, 13:55)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      in Herastrau s-au taiat vreo 30 de copaci f batrani si s-a turnat asfalt chiar acum , pt o parcare in spatele unui local de fite " Le Gaga" si zice cineva ceva?
    • +2 (8 voturi)    
      . (Marţi, 17 mai 2011, 14:26)

      Bote [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      'clubul sau mai bine zis cortul nu se darama cum ca ar fi ilegala. asta zic doar la presa ca sa nu se agite lumea

      de fapt eu am vorbit cu cei de la primarie sa imi darame cortul din banii platiti de voi contribuabilii si nu mai platesc atat...autorizari, echipe etc
      le-am dat functionarilor de la primarie ciubuc de un concediu si sunt si eu fericit si ei...de ce sa ne complicam :)
      cum se zice in lumea noastra 'feshon'...like the old romanian way :)
      • +1 (3 voturi)    
        pirnaias (Marţi, 17 mai 2011, 16:48)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui Bote

        Ei, multe lucruri folositoare invata omul la pirnaie. Daca barbatii nu mai fac armata, macar sa stea citeva luni pe la bulau... barbatii adevarati, se intelege....
    • 0 (0 voturi)    
      usurel cu plantatul (Marţi, 17 mai 2011, 15:02)

      cosmo [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      de acord cu demolarea, dar te-a luat valul amice! sa plantezi iarba si copaci pe plaja? lol
  • +2 (2 voturi)    
    mdap (Marţi, 17 mai 2011, 11:44)

    razvan [anonim]

    ziudadeconstanta a primit un telefon se pare. Pagina nu mai exista.
  • -18 (20 voturi)    
    inteleapta decizie ... (Marţi, 17 mai 2011, 11:58)

    Bogdan [anonim]

    Foarte bine, ca oricum n-aveam nevoie de banii care se cheltuiau acolo... Economia duduie !! :P
    • +17 (19 voturi)    
      Stai cam mult prin cluburi. (Marţi, 17 mai 2011, 13:21)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      De aceia-ti duduie ceva.
  • +1 (1 vot)    
    E acolo (Marţi, 17 mai 2011, 12:39)

    mihai [anonim]

    Anul acesta chiar se afla acolo
  • +14 (16 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 17 mai 2011, 12:44)

    Andradda [utilizator]

    Daca n-au avut autorizatie, asta era singura solutie.

    Daca clubul a avut un succes atat de mare, proprietarii n-au decat sa isi faca toate formele legale pt construirea unui nou Bamboo, cu acte in regula!
  • -1 (3 voturi)    
    ciudat (Marţi, 17 mai 2011, 13:00)

    AlexRmF [anonim]

    adevarul ca nu am ajuns anul asta la mare, dar din ce stiu de anii trecuti, Bamboo Mamaia nu se afla sub nici o forma in spatele hotelului Rex, ci mult mai jos, avand intrarea direct inspre B-dul Mamaia... anul trecut in spatele hotelului Rex a fost Biavati Beach club
    • +1 (1 vot)    
      nu e asa ciudat :) (Marţi, 17 mai 2011, 12:10)

      andra [anonim] i-a raspuns lui AlexRmF

      http://www.fmagazin.ro/timp-liber/se-deschide-bamboo-mamaia-de-1-mai-la-hotel-rex

      http://www.facebook.com/media/set/?set=a.219674144710253.66495.121463671197968
      • +1 (1 vot)    
        thanks (Marţi, 17 mai 2011, 12:46)

        AlexRmF [anonim] i-a raspuns lui andra

        Nu am stiu despre schimbarea locatiei, dar oricum nu mi se pare o idee prea buna pentru ei,,, Bamboo trebuia sa ramana acolo unde a inceput pentru ca lumea stia unde se afla, si nu cred ca mutarea langa Gaia si Office le-ar fi adus mai multi clienti.
        probabil se va muta inapoi pe B-dul Mamaia
  • +7 (7 voturi)    
    Ilegalitate totală (Marţi, 17 mai 2011, 13:17)

    ady624 [utilizator]

    Ce este aceea "ilegalitate totală"? Există și parțială?

    Mulțumesc,
    Adrian
  • +3 (3 voturi)    
    legende (Marţi, 17 mai 2011, 13:29)

    ncparvu [anonim]

    Stiu ca pe acolo circula legende cum ca sunt declarate ilegale barurile/cluburile si sunt daramate de stat doar pentru a economisi patronul bani, el avand in plan sa reconstruiasca alta cladire cu alt design, mai mare etc.
    Doar ganditiva cat de repede se executa demolarile, in timp ce in alte locuri se intind pe luni de zile.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 18 mai 2011, 12:29)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui ncparvu

      Clubul abia se deschisese de 1 Mai, este vorba de noua locatie de pe plaja...
  • +5 (5 voturi)    
    Scarba (Marţi, 17 mai 2011, 14:57)

    Ionescu [anonim]

    De 1 mai cand a fost ridicat si a incasat cele mai multe miliarde de pe tot litoralul, nu era in ilegalitate, domnule Mazare? Acum ti-ai dat seama? Mare om domnul Dan! Mi-e scarba de toate combinatiile pe care le faci pe litoralul romanesc!
  • -2 (2 voturi)    
    Comentati si pe facebook (Marţi, 17 mai 2011, 16:21)

    Blue [anonim]

    Comentati pe adresa Bamboo de pe facebook

    https://www.facebook.com/BambooMamaia?sk=wall

    Spuneti-va opinia despre aceasta demolare.
  • +3 (3 voturi)    
    perla falsa (Marţi, 17 mai 2011, 16:44)

    monica L [anonim]

    Asa e cu cultura bambooistilor: orice injghebare cu stilpi si copertina e o perla a Marii Negre. Cunoastem prea bine nivelul de exigenta in materie de arhitectura al celor cu bani, cum e viloiul, si terasa...
  • +2 (2 voturi)    
    snobi... (Marţi, 17 mai 2011, 20:10)

    dares [anonim]

    toata smecherimea se aduna la bamboo
    evaziune fiscala fara numar
    doar n-o sa numere careva paharele pe acolo sa fim seriosi ..
    si la ce preturi sunt acolo la capacitatea de 1 000 de oameni ..asta e o afacere gen AL CAPONE din America altor vremuri ..
    da pe asta il cheama Catalin Botezatu ..si deh..
    nu-i face nimeni nimic..

    la puscarie cu el!
    • +1 (1 vot)    
      nu, ca-i place. (Miercuri, 18 mai 2011, 8:26)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui dares

      in alta ordine de idei propun zi de doliu national.

      pentru cocalari.
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Miercuri, 18 mai 2011, 11:37)

    Stefan cel Mare [anonim]

    Nici o problema! Se vor construi alte 10 cluburi in cinstea sa. Saracii copii...
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 21 mai 2011, 16:40)

    cineva [anonim]

    habar nu aveti ... in primu rand a fost demolat varianta noua a bamboo-ului, cel din spate la rex, pe plaja iar in al2lea rand cine crede ca proprietarul bamboo-ului este Catalin Botezatu sa se abtina, habar nu are :).