Senat: 15% dintre posturile vacante din ministere si institutiile aflate in subordinea Guvernului, deblocate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 26 mai 2010, 13:32 Actualitate | Esenţial

Senatorii au aprobat, miercuri, cu 40 de voturi "pentru", 32 "impotriva" si doua abtineri, o ordonanta de urgenta care prevede deblocarea a 15% din totalul posturilor vacante din ministere si din institutiile si autoritatile publice aflate in subordinea Guvernului, anunta Agerpres.

Ordonanta de urgenta merge acum la Camera Deputatilor, Senatul fiind prima camera sesizata.

"Blocarea ocuparii posturilor vacante a creat disfunctionalitati in functionarea unor institutii publice si, in special, in structurile cu atributii in domeniul gestionarii asistentei financiare nerambursabile comunitare", motiv pentru care reglementarea acestui aspect "nu poate fi amanata, constituind o situatie extraordinara care vizeaza interesul general public", se arata in expunerea de motive a documentului.

Conform raportului de admitere formulat de Comisia pentru administratie publica din Senat, Executivul este autorizat sa aprobe prin hotarare redistribuiri de posturi si fonduri aferente acestora intre bugetele ordonatorilor principali de credite ai bugetului de stat, in vederea "intaririi structurilor care au ca obiect de activitate gestionarea asistentei financiare comunitare acordate Romaniei".

Ordonatorii principali de credite ai institutiilor amintite au obligatia sa transmita lunar, pana la data de 15, pentru luna anterioara, la Ministerul Finantelor Publice, numarul total al posturilor care s-au vacantat si care nu au fost ocupate. Ordonanta nr. 32/2010 este in vigoare din data de 28 aprilie a anului in curs.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2279 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    japca (Miercuri, 26 mai 2010, 13:24)

    eu [anonim]

    taie de la pensionari si handicapati... dau la nepoti si copii... doar unii ca eba tre sa-si castige existenta din ceva nu?
    • 0 (0 voturi)    
      sigur e corecta informatia (Miercuri, 26 mai 2010, 15:00)

      eu [anonim] i-a raspuns lui eu

      Cum sa aprobe parlamentarii o ordonanta de urgenta? eu stiu ca ea intra in aplicare de la publicare in monitor si este legalizata prin lege aprobata de parlament.
  • +5 (7 voturi)    
    ce surpriza (Miercuri, 26 mai 2010, 13:43)

    snake [anonim]

    Circul continua...ii dam pe unii afara ca sa-i angajam pe altii...clientela politica probabil.
    Nici la chestii serioase cum ar fi statul pe marginea prapastiei nu se pot unii abtine. Haideti sa stingem lumina in tara asta SF si sa-i lasam singuri pe dinozauri!
  • +3 (5 voturi)    
    Ii dai pe usa afara, ei intra pe fereastra (Miercuri, 26 mai 2010, 14:03)

    aura [anonim]

    Astept si ordonanta nr. XY/2010 care stipuleaza cresterea salariilor acestor bugetari cu 25%.
  • +3 (3 voturi)    
    revoltator (Miercuri, 26 mai 2010, 14:44)

    un profesor [anonim]

    este cruzime si sadism ce fac!
    oare cat mai putem suporta?
    • -4 (4 voturi)    
      dezacord (Miercuri, 26 mai 2010, 15:00)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui un profesor

      atat timp cat in anumite sectoare este nevoie de personal , aceasta masura este binevenita pentru a putea face lucrurile sa se miste in birocratia asta a administratiei publice. Dupa cum se preciza si in articol, aceasta vizeaza in special posturile care se ocupa de finantari ale proiectelor.

      Cand auziti la TV ca nu se absorb bani si etc. va enervati, dar nu va intrebati daca e doar o persoana care face toata hartogaraia...

      Iar aceste angajari vor fi un bun exemplu pentru a demonstra ca sunt someri care vor sa se angajeze si pe aceste salarii reduse... in speranta ca nu sunt tot rude sau pile...
  • +2 (2 voturi)    
    Daca este adevarat (Miercuri, 26 mai 2010, 15:12)

    Audit [utilizator]

    e de jale. Nu avem scapare.
    Vai de tara asta!
  • 0 (0 voturi)    
    "Cel Mai Bun Partid" (Miercuri, 26 mai 2010, 16:20)

    Florentina [anonim]

    Ar trebui sa luam si noi exemplul altora si sa infiintam un nou partid pe care sa-l voteze toti cei care sunt scarbiti de orice fel de alegeri si nu se prezinta la vot