Basescu adreseaza liderilor sindicali un apel la decenta

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 7 mai 2010, 6:09 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a adresat, joi, liderilor sindicali, un apel la decenta, mentionand ca acestia uita ca membrii acestor organizatii sunt cei care gestioneaza banii in institutiile publice ale statului.  

El a spus ca liderii sindicali apar la televizor si vorbesc despre coruptie "ca si cum coruptia s-ar face atunci cand se intruneste Cabinetul", scrie Mediafax.

Presedintele a afirmat ca liderii sindicali uita ca membrii lor sunt cei care gestioneaza banii in institutiile publice ale statului.

"Nu ministrul semneaza ordinea in care sa se faca platile, nu ministrul semneaza licitatiile, ci salariatii lor. Deci e un apel la decenta, pe care-l fac la domnii lideri sindicali. Aici pun si eu un accent foarte puternic pe respectarea procedurilor", a spus presedintele.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2224 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Pe ei Base (Vineri, 7 mai 2010, 8:13)

    Tibi. [utilizator]

    Cu Boc m-am lamurit, asa ca in tine imi e speranta sa spargi buboiul aparatului bugetar supra-populat. Cu mutrele acre de la ghisee ne-am intalnit macar o data noi astia care producem ceva in tara asta, nu doar consumam. Nu stiu daca sunt paranoic, dar am senzatia ca sunt atat de multi functionari in tara asta, si atat de incompetenti (sau pur si simplu lenesi, altfel nu se explica cum draq eu am dead-line-uri in termen de ore, iar de la ei o hartie iti vine dupa PATRU LUNI -exmp CNSAS) incat ma intreb sincer daca in sistemul bugetar nu exista pozitii de:

    - plimbator de hartie. Acest job presupune sa plimbi o hartie prin cat mai multe birouri, de preferat sa fugi cu ea inainte de a fi semnata

    - incitator la cafea. Acest job presupune sa fii o persoana destul de joviala incat sa convingi angajatii sa ia cat mai multe pauze de cafea, desi ei saracii nu ar vrea..dar ii convingi tu.

    - cucurigu. Acest job presupune ca la ora 16:00 sa incepi sa alergi prin birouri si sa faci "cucuriguuuu", astfel incat toata lumea sa traga instant obloanele si sa inchida sandramaua
  • -11 (11 voturi)    
    Cine? (Vineri, 7 mai 2010, 8:14)

    Nicolae [anonim]

    Cine vorbeste de decenta?
    Cel care spunea ca Romania nu are nevoie de autostrazi ?
    Cel din Mihaileanu?
    Cel cu proces verbal de distrugere a dosarului de securitate?
    Cel ce a jurat pe biblie ca nu a lovit un copil ?
    • +9 (9 voturi)    
      @Nicolae (Vineri, 7 mai 2010, 8:18)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Asa. Sa moara Basescu. Sunt de acord. Si dupa aia ce facem? Vezi opozitia ca are vreun plan de redresare? O solutie? Nu domnul meu, se ghideaza exact pe ce spui si dumneata si alceva nimic.
      Asta cu Basescu e de vina o tot aud de 6 ani, ok, am inteles, dar ceva mai substantial in afara de gargara asta nu am auzit nici de la PSD nici de la PNL.
      PSD-ul are datorii de 8 mil de euro catre diversi furnizori de servicii si catre stat. Cum sa-mi dau votul uni partid care are in conducere prim ministrii, ministrii de finante etc dar care este incapabil sa-si gestioneze fondurile? Daca nu sunt in stare sa faca asta cum au pretentia ca pot gestiona o tara. Si asa ca un mic secret nici nu vor sa-si asume respunderea guvernarii in momentele astea. Le e frica si sunt incapabili sa faca o opozitie decenta, reala si bazata pe solutii corecte si bine fundamentate. Pana cand nu vor lasa gargara si bla-bla-ul despre "sa moara Basescu" nu vor castiga votul meu oricate case in Mihaileanu ar avea Basescu.
      • +2 (4 voturi)    
        hotul striga hotii, prostu casca ochii (Vineri, 7 mai 2010, 8:48)

        cristyi [anonim] i-a raspuns lui ionut

        Pai are datorii pentru ca prezenta la asa - zisul miting al pinguinului de duminica s-a facut si pe 50 de ron de persoana in anumite cazuri (asa a fost oferta pt mine cel putin) plus mici si bere pe care ziceau ca nu-i mai baga (pentru ca nu au mai fost nici alegeri dupa 1 mai:))).
        Avem un guvern incompetent intr-adevar dar acest guvern la capitolul incompetenta nu e cu nimic diferit de cele ale PSD, poate doar la capitolul nesimtire si baroni.
    • -6 (6 voturi)    
      As mai adauga (Vineri, 7 mai 2010, 10:39)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Ca o face pe mama pensioara "grasa" care sta pe spatele muncitorilor, deci ea a muncit la sacrificiu si pe timpul cand era el securist sef la anvers.

      Grasa e fiica-sa care nu e in stare sa citeasca de pe o foaie. Aia sta in spatele oamenilor care muncesc. Grasa e si cealalta fiica cu casa de 850 k obtinuti probabil tot de pe spartele nostru.
  • +13 (13 voturi)    
    Nepotismul in sistemul bugetar se face local (Vineri, 7 mai 2010, 8:16)

    EU [anonim]

    Adevarat este ca nepotismul in sistemul bugetar se face local. Persoane angajate in primarii fara nici o pregatire si care nu au nici o responsabilitate in afara de a da prezenta se angajeaza local cu acordul primarului. In invatamant de asemeni se fac doar cu acordul directorilor de scoli. Nu ajung la Basescu sau Boc sa se faca aprobari. Acelasi lucru cu risipa bugetara pentru tot felul de contracte date clientelar. Iar acum tot ei sunt cei care latra ca nu e bine. Ar fi fost si mai bine sa se dea afara si miile de bugetari angajati aiurea.
  • +2 (2 voturi)    
    De mult.. (Vineri, 7 mai 2010, 11:29)

    Lilia73 [utilizator]

    De mult ar fi trebuit sa se ia aceste masuri.. Dar acesti sindicalisti, am parerea ca vin de pe Marte, ori la ei conturile sunt intr-atat de groase ca-i doare in cot de ce se poate intampla in tara asta?! La ei oricum e tot viitorul asigurat, indiferent de consecinte.