CFR Calatori ar putea majora in vara pretul biletelor cu 15%

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2010, 15:11 Actualitate | Esenţial

CFR Calatori ar putea majora pretul biletelor cu 15% in vara, ultima modificare a preturilor avand loc in 2007, au declarat pentru Mediafax surse din Ministerul Transporturilor.

"CFR Calatori a inceput o procedura pentru obtinerea avizelor de a face o majorare a tarifelor, permisa de legislatie, in baza cresterii costurilor si a inflatiei. Daca obtine aprobarea, majorarea se va opera in vara", au spus, joi, sursele citate.

Ultima modificare a preturilor biletelor a avut loc in 2007.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

811 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Pentru ce mai hotilor? (Joi, 25 februarie 2010, 15:32)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Ce oferiti in schimb? Ati ajuns mai scumpi decat drumul cu masina...
    • +6 (6 voturi)    
      1 (Joi, 25 februarie 2010, 15:56)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      HAHA, Ce masina e mai ieftin sa te duci de la Bucuresti la Timisoara cu avionul
    • +1 (1 vot)    
      E simplu (Joi, 25 februarie 2010, 21:45)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      Inainte plateai 50 Lei pt a merge 8 ore cu trenul (400 km). De acum vei plati 55 Lei pt a merge 9 ore cu trenul (tot 400 km, desigur).

      Ce, nu e logic? Calatoresti mai mult timp, platesti mai mult. C-asa-i la CFR.
  • +5 (5 voturi)    
    cu avionul era mai ieftin (Joi, 25 februarie 2010, 15:51)

    Traian Vuia [anonim]

    E mai ieftin sa zbori cu avionul decat sa mergi cu CFR-ul
    • 0 (0 voturi)    
      Peste tot pe distante mari e mai ieftin avionul (Joi, 25 februarie 2010, 16:40)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Traian Vuia

      Nu crezi?
  • +4 (4 voturi)    
    WFT? (Joi, 25 februarie 2010, 16:01)

    aaa [anonim]

    Dupa ca fac cate 7 ore in loc de 2, cand diferenta dintre accelerat si rapid e de maxim 30 min au tupeul sa le mareasca?
  • +6 (6 voturi)    
    DAAAAAAA? (Joi, 25 februarie 2010, 16:04)

    porumbelul calator [anonim]

    Se pare ca CFR vrea sa alunge si ultimii clienti care plateau bilete. Fara investitii, fara modernizare, or sa mai circule cu trenul doar asistatii social si tiganii, ca aia oricum au gratis. Noi ceilalti ne vom orienta spre autobuze si microbuze.
  • +6 (6 voturi)    
    CFR Calatori (Joi, 25 februarie 2010, 16:09)

    Marius [anonim]

    Va ramane fara calatori daca mareste tarifele fara sa ofere servicii mai bune !!
  • +1 (1 vot)    
    e permis de legislatie... (Joi, 25 februarie 2010, 16:33)

    mircea [anonim]

    au mai venit niste maimutoi zilele trecute spunand ca vor taia alocatiile copiilor din familii instarite si le-a dat boc peste ochi.

    haideti sa mai stam 2 zile sa vedem ce iese.
  • +4 (4 voturi)    
    Preluarea CFR (Joi, 25 februarie 2010, 16:43)

    Just me [anonim]

    Eu cred ca vor sa falimenteze CFR si sa-l ia baietii destepti gratis. Dupa, vom vedea.
  • +4 (4 voturi)    
    15% (Joi, 25 februarie 2010, 17:13)

    Laur [anonim]

    Pe cand o crestere a vitezei cu 15%?

    Intercity-ul face pe Galati-Bucuresti 3 ore si 45 de minute, si chipurile e cea mai rapida varianta.
    Eu, cu masina, noaptea, fac 3 ore daca merg pe cruise cu 100 la ora, nu mai mult. Cu cat 70 la ora merge IC-ul?
    Un tren de Timisoara face 18 ore. Cu masina fac 12-13 ore maxim. Cumva trenul are limita de 50 in sate, are gropi, are radare, are carutasi, si alte bazaconii, de merge asa incet?

    Tren de Constanta n-am decat un personal care face 5-6 ore pe 260 de km. Cu masina fac 3 ore lejer.

    Trenurile de navetisti (de TGV nu zic, astea-s vise) in jurul Parisului merg si cu 150 km/h (aveam GPS-ul la mine), la noi merg cu de 3 ori mai putin. Sa zici mersi daca se prinde pe Bucuresti-Ploiesti 140 km/h, in rest e jale.

    Din partea mea sa-l falimenteze cat mai repede si sa-l vanda odata, m-am saturat sa tot astept servicii de calitate din partea CFR. Poate n-am chef totusi sa ma inghesui pe scaunele de copii din maxi-taxi si vreau sa imi fac nevoile cand vreau eu, nu cand opreste soferul. Trenul are anumite avantaje, printre care si confortul superior fata de orice mijloc de transport pe asfalt. Din pacate noi nu stim sa valorificam asta.
  • +2 (2 voturi)    
    sadqw (Joi, 25 februarie 2010, 17:22)

    Marius [anonim]

    Eu zic sa mai reduca din viteza, ca ajung prea repede de la Petrosani la Bucuresti, fac doar 6 ore, si sa scumpeasca biletele cu 50% ca sa fie si lumea multumita.
  • +2 (2 voturi)    
    CFR trebuie modernizat si civilizat (Joi, 25 februarie 2010, 18:02)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    1. Trebuie inlaturata total calatoria fara bilet (adica cu nasul) !
    2. Trebuie respectate locurile platite (ai platit cşlasa a 2a, mergi cu clasa a 2-a).
    3. Trebuie asigurate conditii salubre (de curatenie)
    4. Trebuie marita viteza (scurtat timpul de calatorie in functie de tipul trenului).