Bucharest battles against the crisis

Financial Times: Criza economica este asociata cel mai mult cu presedintele Traian Basescu

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Luni, 28 septembrie 2009, 13:01 Actualitate | Esenţial

Cluburile de noapte de lux din nordul Bucurestiului sunt din ce in ce mai goale. Barurile din oras s-au intrecut ani de-a randul in opulenta: unul se lauda cu candelabre, altul angaja un DJ de renume, in timp ce al treilea ii eclipsa construind o piscina. Toate acestea simbolizau extravaganta din anii de boom ai Romaniei, scrie Financial Times in articolul Bucharest battles against the crisis.

In comentariul prestigioasei publicatii se arata ca sfarsitul boom-ului economic vine intr-un moment nepotrivit pentru omul asociat cel mai mult cu el, presedintele Romaniei, Traian Basescu, care, probabil, va candida in alegerile din noiembrie.

Personaj impulsiv si conflictual, Traian Basescu si-a castigat popularitatea pe plan intern si extern cu discursul despre combaterea coruptiei. Totusi, alaturi de o mare parte a clasei politice, el si-a pierdut credibilitatea dupa ce a insistat ca Romania nu va fi afectata de criza si nu va avea nevoie de banii de la FMI.

Basescu ramane favorit in cursa prezidentiala, dar multi lideri din sectorul de afaceri isi exprima in privat speranta ca un succesor mai putin tumultuos ar fi de natura sa aduca stabilitate.

Cu toate acestea, chiar si rivalul sau, social-democratul Mircea Geoana, recunoaste ca oricine ii va lua locul lui Traian Basescu va trebui sa fie un militant la fel de  "frenetic" ca acesta.

"A schimbat pentru totdeauna caracterul republicii noastre", spune Geoana, in opinia caruia politicile "pro-ciclice" ale ultimilor cinci ani au indatorat tara si mai mult si au adus-o intr-o situatie mai grea decat trebuia.

Exista deja o serie de semne ca actuala guvernare are probleme in a plati facturile: micii intreprinzatori se plang ca inspectorii fiscali se intrec in a colecta impozitele, in timp ce bancile sustin ca micile afaceri sunt aduse in pragul falimentului de intarzierile mari in rambursarea TVA-ului - chiar daca Guvernul sustine ca un sistem computerizat accelereaza procesul.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

3178 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    Pai e simplu: el n-a fugit de criza, ca PNL (Luni, 28 septembrie 2009, 13:20)

    save the last for the best [anonim]

    PNL se dadea in campania electorala partidul "responsabil" care are grija de economie - insa doar dupa ce-a facut-o praf

    Dupa campanie insa, a uitat brusc si de "responsabilitate" si de PROMISIUNI, si de victoria DREPTEI (pentru a 3-a oara in ultimii 3 ani),
    si a fugit de guvernarea pe criza cat a putut mai repede

    TB putea si el sa "stimuleze" o guvernare PSD/PNL ca sa puna PSD si PNL sa plateasca oalele sparte intre 2007-2008.
    Dar cine ar fi platit PRETUL unei noi guvernari dezastruoase PSD/PNL - asa cum platim acum datoria PUBLICA uriasa facuta de PNL pe crestere economica, inaintea unie crize economice de proportii ?
    • -6 (12 voturi)    
      basescu e vinovat de criza (Luni, 28 septembrie 2009, 14:55)

      cellena [anonim] i-a raspuns lui save the last for the best

      unde putea sa fuga, cand basescu ab bagat tara in criza? iar acum cand ar trebui sa se faca ceva, pliticienilor de la PDL le arde de altceva,nu de remedierea situatiei....base vrea sa fure alegerile, de aia ii trebuie ministerul de interne!!! halal presedinte!!!
    • 0 (4 voturi)    
      evident (Luni, 28 septembrie 2009, 19:23)

      Gore [anonim] i-a raspuns lui save the last for the best

      evident ca nu a fugit de criza, el doar a adancit-o si mai mult. iar PDL a fost la putere mereu de cand e base presedinte, asa ca nu poti da vina pe partenerii politici pentru gafele si furaciunile portocalii
  • -4 (10 voturi)    
    Presedinte bun! (Luni, 28 septembrie 2009, 13:38)

    Armando [anonim]

    Domnul Presedinte Traian Basescu trebuie ales in continuare pt a termina treburile pe care le a inceput. Domnia sa este capabil sa ne scoata din criza economica si sa rezolve definitiv problema coruptiei.
    • 0 (6 voturi)    
      Nu il creditez... (Luni, 28 septembrie 2009, 16:00)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Armando

      ... pe actualul presedinte pt inca un mandat. La cei 40 de ani pe care-i am mi-a ajuns un dictator, nu mai vreau inca unul.
      Sunt de acord ca nu Basescu provocat criza pe cat sunt de sigur ca Basescu nu a facut ABSOLUT NIMIC pt ca romanii sa nu simta efectele crizei precum le simt acum.
      Dupa cum conduce Guvernul si pe primul-muc al tarii, Basescu - daca ar fi fost un presedinte in adevaratul sens - ar fi fost inca odata votabil, dar prin camarila si setea lui de putere nu dovedeste deca ca vrea sa aiba putere absoluta in Romania.
  • +9 (13 voturi)    
    si eu cu cine (Luni, 28 septembrie 2009, 13:40)

    un cetatean tur.. [anonim]

    Pai daca mi-luati si pe base eu cu cine mai votez?Ala goagale e prost,oprescu e doctor de prosti,crin saracul e cu sorcova,geoana e recunoscut prost de propriul partid asa ca eu ce sa fac?Sau il i-au pe bkli ca desi e analfabet reprezinta natiunea.Natiune halal sa-ti fie.
  • -6 (10 voturi)    
    este logic (Luni, 28 septembrie 2009, 13:43)

    Mafalda [anonim]

    Este logica asocierea crizei cu Traian Basescu, pentru ca el a numit premierul si el a numit ministrii care au cea mai multa treaba cu criza (economie, finante etc). Si el este responsabil pentru ca a numit niste incompetenti in Guvern, sa gestioneze criza.
  • -4 (10 voturi)    
    ... (Luni, 28 septembrie 2009, 13:46)

    zdragomir [utilizator]

    ...... Traian "Criza" Basescu (S.A.)
  • -2 (10 voturi)    
    none (Luni, 28 septembrie 2009, 13:46)

    Strutul razboinic [anonim]

    pai TB si-a asumat rolul de jucator minune in romania. El centreaza, el da cu cappul si ca sa poata face asta, a numit niste paiatze in executiv, care ii indeplinesc ordinele fara cracnire. In final el este cel care ia toate deciziile si din cauza lui am ajuns in situatia asta. Si probabil ca daca alagerile erau la anul si nu acum, am fi ajuns in ultimul hal de faliment national.
  • -6 (12 voturi)    
    halal presedinte (Luni, 28 septembrie 2009, 13:55)

    aripa tanara [anonim]

    Nu vedeti ca am ajuns sa ne traga semnale de alarma prestigioase publicatii internationale despre presedinte nostru actual? Mai exista urma de indoiala in vreunul dintre noi ca Basescu trebuie schimbat, ca Basescu e principalul vinovat pt criza in care ne aflam? Mai nou suprapune si una politica peste cea economica.
    Sa vina o data Mos Nicolae cu cadoul pentru toti romanii! Mircea Geoana -presedinte!!!
    • +1 (1 vot)    
      Prestigioase publicatii (Luni, 28 septembrie 2009, 17:09)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui aripa tanara

      Iti aduc aminte ca in urma cu cativa ani una dintre prestigioasele publicatii americane (cred ca nera New York Times?) explica ca admiterea Romaniei in NATO va favoriza accesul aliantei la Marea Baltica.
  • -3 (7 voturi)    
    Domnul PRESEDINTE (Luni, 28 septembrie 2009, 14:47)

    Todo [anonim]

    Domnul PRESEDINTE ar trebui sa primeasca puteri mai mari, el e singurul capabil sa ne scoata din criza. Criza nu este din vina lui, doar PNL-ul di finantele internationale sunt de vina.

    Ar fi facut-o mai de mult, dar e sabotat din interior de PSD si de mostenirea dezastroasa. El e plin de bune intentii, nu vrea nimic pentru el si familie (frate, copii), totul o face doar pentru tara.

    Ar trebui sa modificam constitutia pentru ca domnul PRESEDINTE sa candideze de mai multe ori, pana isi indeplineste menirea de a aduce acest popor binecuvantat la liman.

    Tradatorii (PNL-ul, PSD-ul) ar trebui doar izgoniti din tara, altceva nimic.

    Domnul PRESEDINTE are oameni capabili in jurul lui ( berceanu, traian boc, presedinta organizatiei de tineret a PDL,simirad) asa ca viitorul romaniei este asigurat. Ei sunt toti oameni devotati tari si daca te uiti la declaratiile lor de avere, iti dai seama ca sunt la fel de modesti ca noi toti.

    La alegeri, eu voi vota cu domnul PRESEDINTE
  • -2 (8 voturi)    
    pt pupincuristii pdl (Luni, 28 septembrie 2009, 14:57)

    luc [anonim]

    oamenii corecti observa ca primele comentarii sunt ale unor lingai pdl. oricat de mult ai tine cu un candidat, daca esti corect pana la capat, o sa spui si "da, dle, l-am votat dar a dus tara in prapastie". dar astia sunt pusi sa laude partidul-stat. mi-e greata!
  • 0 (6 voturi)    
    pt pupincuristii pdl (Luni, 28 septembrie 2009, 15:13)

    Todo [anonim]

    A fost o gluma prietene, dar bine ca macar esti pasionat cu politica
  • 0 (2 voturi)    
    Criza Basescu (Luni, 28 septembrie 2009, 19:50)

    Cornel [anonim]

    Marinaru se simte in vreme de criza precum pestele in apa. Cand sunt oamenii mai vulnerabili si mai influentabili decat in situatii de acest gen. Pana acum se straduia sa tot creeze situatii dificile, acum criza economica parea sa-l fi scutit de acest efort, dar se pare ca i-a intrat deja in sange sa bage zazanie.
  • 0 (2 voturi)    
    lobby (Marţi, 29 septembrie 2009, 1:01)

    xolv [anonim]

    "Elita" liberala si-a pus lobby-ul extern la lucru pentru discreditarea presedintelui. Big deal. Unde a Tariceanu acum sa se laude cu "cresterea" economica de anul trecut ?
  • 0 (0 voturi)    
    Votam.... (Sâmbătă, 3 octombrie 2009, 8:10)

    stan [anonim]

    Nimic neasteptat pe bloguri si in alte parti, toata lumea se omoara sa tina partea lui X sau lui Y, toti facem scandal ca si ei , si cei dinainte lor au fost corupti, ba ca sunt prosti, ba ca practica turismul electoral! Intrebarea ce se ridica la acest moment este: DE CE VA PLANGETI FRATILOR? Nu voi ati votat sa traiti mai bn, ati votat schimbarea? Poftiti REZULTATUL!!!!