Numar record de turisti pe litoralul romanesc, in acest weekend - 130 de mii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iulie 2009, 18:14 Actualitate | Esenţial

Numar record de turisti pe litoralul romanesc, in acest weekend. Potrivit Asociatiei Litoral - Delta Dunarii, aproape 130 de mii de turisti au ales sa isi petreaca sfarsitul de saptamana pe litoralul Marii Negre, ceea ce inseamna un grad de ocupare a locurilor de cazare de 100% si un record pentru sezonul estival 2009, anunta NewsIn.

Explicatia data de reprezentantii Asociatiei Litoral - Delta Dunarii este aceea ca turistii au fost atrasi in numar atat de mare de evenimentele organizate in acest weekend pe litoral, printre care se numara Liberty Parade, Mamaia Milano Night, dar si spectacole de samba.

”Conform cifrelor oficiale, gradul de ocupare al litoralului romanesc este de 100%, weekend-ul 17 - 19 iulie 2009 devenind oficial cel mai aglomerat weekend al sezonului estival 2009”, a declarat Corina Martin, presedintele Asociatiei Litoral.

De asemenea, cifrele oficiale ale Inspectoratului Judetean de Politie Constanta arata ca in acest moment sunt cazati 129.039 de turisti in structurile de cazare de pe litoralul romanesc.

  • Liberty Parade si Mamaia Milano Nights, atractiile saptamanii

Liberty Parade 2009, eveniment aflat la cea de-a 9-a editie, a adunat in sudul litoralului peste 75.000 de turisti (38.880 in Mangalia si Saturn, 17.787 in Neptun, Olimp, Jupiter, Venus si Cap Aurora, si 20.600 in Costinesti).

In plus, spectacolul de moda Mamaia Milano Nights si carnavalul de samba au atras in Mamaia 28.358 de turisti. Si la Navodari si Constanta au fost inregistrati peste 7.000 de turisti.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2450 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    tiesto (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 18:23)

    ano1 [utilizator]

    stati sa vedeti la data de 1 august la tiesto/navodari ce grad de ocupare al litoralului romesc va atinge.
    puneti voi gradul de ocupare plus eu :)). in sfarsit o stire care ma bucura. litoralul romanesc RULEZZ.
    • 0 (0 voturi)    
      revenisi (Miercuri, 12 august 2009, 18:52)

      ano1 [utilizator] i-a raspuns lui ano1

      iata ca a trecut 1 august si la navodari au fost preenti pe plaja "hanul piratilor" 50 000 cinci zeci de mii de oameni nu am gresit zerourile. Litralul trebuie sa fie o atractie in sine nu doar datorita marii negre ci si a evenimentelor petrecute acolo. ganditi-va la ibiza...acolo nu tot plaja e?Altceva am plifica turismul nu "land of choice" . Daca as avea bani as merge la ibiza clar si nu in Romania. De fapt asta fac deputatii si toti cei care din aparatul de stat doresc "re -popularizarea" litoralului romanesc. Bafta all
  • +18 (18 voturi)    
    Uichend (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 18:29)

    Martens [anonim]

    Litoralul romanesc este numai pentru uichend. Pentru vacante, alte tari. Pana nu vor invata prestatorii de servicii din RO ce inseamna calitatea, respectul si bunul gust, nu pot decat sa ma bucur cand ii aud ca se plang de numarul mic de turisti.
    • -4 (6 voturi)    
      prost esti ma!!! (Duminică, 19 iulie 2009, 3:07)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Martens

      uichend:))
      porst esti ma!!!
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Duminică, 19 iulie 2009, 10:27)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Martens

      Pai vad ca acum se plang de prea multi turisti...
    • 0 (0 voturi)    
      la 4 ore de Bucuresti (Luni, 20 iulie 2009, 14:46)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      Litoralul e la 4 ore de Bucuresti ... normal sa fie ocupat in weekend.

      Or merge mai multi turisti in Bulgaria sau Turcia, dar pe kilometru de plaja cred ca Romania e pe primul loc ... daca e cerere de ce sa imbunatateasca serviciile :) ?
  • -2 (12 voturi)    
    hah (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 19:05)

    Prosti da multi [anonim]

    e grav avand in vedere ce conditii si ce preturi sunt pe litoral. semn ca romanul nu gandeste. insa la ce politicieni alesi avem nu e de mirare.

    iar pachidermul cu tiesto, alo domnu , pe mine ma fascineasa astia care sunt chemati in concert dar nu canta deloc. adica sunt chemati sa va puna muzica din winamp. pentru ca la o adica asta face si tiesto. nu canta nimic , doar va pune muzica lui. Ceea ce indubitabil o poate face orice low life de pe lumea asta. Dar tu mergi la Tiesto nu? las ca-i bine si cu tineretul.avem solutii pe viitor :)
    • +5 (9 voturi)    
      Gresesti (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 19:48)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui Prosti da multi

      Nu folosest winamp :P. In rest ai dreptate.

      In fine nu cred ca se poate vorbi niciodata de 100%. Adica daca eu gasesc in acest moment o singura camera libera se duce dracu 100% ala al vostru
    • +4 (8 voturi)    
      pt "prosti da multi" (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 20:03)

      MihaiC1988 [utilizator] i-a raspuns lui Prosti da multi

      Numai pentru ca tie iti place muzica de concert si cea cu ritm mai incet decat muzica techno/dance/trance, asta nu inseamna ca ce asculti tu este muzica geniala, si restu sunt niste nimicuri. Incearca sa faci tu o melodie gen Tiesto, si sa vezi ce bine iti iese daca tot esti asa de expert.
      Iar in legatura cu turistii de pe litoral. Sper ca nu stau mai mult de 1-2zile, ca e prapad. Asa de weekend e ok, dar daca vreti vacanta, mergeti in strainatate, unde preturile sunt jumate si calitatea e de 5ori mai buna pe putin
  • +1 (1 vot)    
    ce mai bucurie (Duminică, 19 iulie 2009, 2:29)

    /./ [utilizator]

    Pai oricum stau doar o zi sambata duminica deci degeaba e 100% procentul ca asta e doar o singura noapte.O sa mai fie asa vro 3 saptamani pana in 15 august si cam atat cu turismul de la mare.Deci se face doar turism de wk la mare mai nou