Bac 2009 - A treia zi de examene. Absolventii de liceu sustin proba orala la limba moderna. Povesteste-ne cum a decurs examenul

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2009, 8:45 Actualitate | Esenţial

Examenele de Bacalaureat continua cu a treia zi de examene. Miercuri si joi, cei peste 220.000 de absolventi de liceu, repartizati in 622 de centre de testare, sustin proba orala la limba moderna. Candidatii care nu au sustinut in prima zi de examen proba orala la limba materna, vor fi examinati joi. Vineri, pe 26 iunie, elevii vor sustine prima proba scrisa, la Limba si literatura romana, urmand pe 29 iunie examenul la Limba si literatura materna, 30 iunie - proba obligatorie a profilului (proba D - proba scrisa), pe 1 iulie proba la alegere din aria curriculara corespunzatoare specializarii (proba E - scrisa sau practica).

Emotiile se vor termina pe 2 iulie, cand absolventii de liceu vor fi examinati la una dintre disciplinele din celelalte arii curriculare corespunzatoare specializarii (proba F - scrisa sau practica), la alegere.

Pana acum, Bacalaureatul s-a desfasurat conform programului, desi sindicalistii din educatie au avertizat ministerul ca profesorii ar putea sa refuze sa vina la examen. Motivul: Ministerul Educatiei a injumatatit sumele platite pentru cadrele didactice care participa la examen.

Povesteste aici sau pe forum cum a decurs examenul de azi: ce subiect ti-a picat, cum a decurs examinarea.

Iata ce ne-au spus luni cititorii Hotnews.ro, dupa ce s-a incheiat a doua zi de examene.

Florin Druga
Eu am fost programat luni la ora 4:15, dar am intrat mai tarziu pe la 5:30. Deci da, programarile sunt relative dar la mine a fost cu + :) Am luat nota 10, mi-a picat un basm de Eminescu si a trebuit, pe langa a spune in ce ipostaze se afla Emitatorul, sa identific elemente romantice specifice operei eminesciene. La inceput am avut emotii, am spus ca textul este non-fictional (oops) dar m-am corectat, mi-am scuzat emotiile si am inceput sa citesc ce am scris pe ciorna. A fost bine, am glumit cu examinatorii, si cand m-am uitat pe fisa am rasuflat usurat. Bafta multa in continuare, de-abia astept proba orala la engleza, sper sa iau tot 10.

Cris
Am dat primul examen luni. Din cele doua profesoare din comisie, una m-a ascultat si mi-a dat zece, cealalta a stat pe hol tot timpul in care am vorbit eu si eleva urmatoare, iar cand a revenit in sala ne-a oferit cate un 9. Pentru mine 9,50 este nota mica pentru ca m-am pregatit bine. Daca ar fi fost in sala si m-ar fi penalizat pentru ceea ce am prezentat poate ca acceptam ca ceva nu a fost pe gustul doamnei profesoare. Dar asa mi se pare o nedreptate.

M3th0dman
Comisia foarte de treaba, timp peste cap. Le-am vorbit despre internet. Mi-au pus intrebare dupa ce mi-au dat nota.

Alina
Eu am luat 9, consider ca meritam mai mult, dar asa se intampla cand nu ai parinti cu bani, asta e. Ma mandresc ca sunt capabila sa ma descurc si singura, a fost foarte usor, sa nu va fie teama, la engleza imi e un pic frica....Bafta tuturor!


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7178 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Coruptie (Miercuri, 24 iunie 2009, 9:12)

    dname [anonim]

    O persoana f. apropiata a platit 800 euro ca sa ia bacul. La oral a luat 10, cand a intrebat-o mama-sa ce subiect i-a picat nu a stiut. Liceul Economic Resita
    • +2 (2 voturi)    
      da, coruptie (Miercuri, 24 iunie 2009, 10:42)

      Sebastian [anonim] i-a raspuns lui dname

      Pai vezi... nu e bine sa ai astfel de persoane f. apropiate fa si tu o selectie a prietenilor
    • -2 (2 voturi)    
      lol (Miercuri, 24 iunie 2009, 14:37)

      igor [anonim] i-a raspuns lui dname

      tu probabil ai luat 9, si esti invidioasa ca ala cu bani a luat 10(zece), asa ca, taxi din gura, ca vorbeste invidia.
  • -2 (4 voturi)    
    Hehe... (Miercuri, 24 iunie 2009, 9:54)

    janjon [anonim]

    Alina....vulpea cand nu ajunge la struguri, spune ca sunt acrii...asa si tu. Sunt convins ca esti genul de persoana care ar da orice sa fi proasta si cu multi bani.
    • +1 (3 voturi)    
      desteptule (Miercuri, 24 iunie 2009, 10:31)

      cip [anonim] i-a raspuns lui janjon

      pot sa zic mai mult? desteptule
  • 0 (0 voturi)    
    Destul de bine (Miercuri, 24 iunie 2009, 9:58)

    Alex [anonim]

    Ieri am sustinut proba orala la romana si maine urmeaza sa sustin la engleza. Comisia din liceu e foarte de treaba sunt in stare sa alunge emotiile. Acorda timp suficient. Am cunostinte care au intrat la 8 45 cu toate ca erau programate mult mai tarziu( in jur de ora 18) in rest totul decurge perfect. Liceul Nicolae Titulescu Brasov
  • 0 (0 voturi)    
    Un aspect (Miercuri, 24 iunie 2009, 11:41)

    mama [anonim]

    Frauda la Bac este foarte frecventa. O practica directorii de liceu, unii profesori, oarecum in vazul tuturor…. . In favoareau unor elevi, copii de patroni (parveniti), ai unor profesori, sau personae importante. Se poate schimba putin ordinea in sala de examen, un elev foarte bun (si de bun simt) este “obligat” sa dea pilosului din fata ori supravegetorului o ciorna cu rezolvarile mai complicate. Uneori foile cad pe jos, “loaza” se agiata ca nu intelege chiar tot, maivrea si altceva,supraveghetorul intra in panica, cheama presedintele comisiei… Cel “vinovat” ca nu si-a tinut foile, de obicei elev f bun, dupa valuri de emotii, este in sfarsit iertat.
    Se intampla ca dupa ce s-au transat problemele si s-au dat “prea” multe note mari la oral si la scris sa vina cineva care spune ca s-au dat prea multe note mari… urmatoarele lucrari sunt corectate mai exigent.
    In final pilosii iau o medie cu peste 2 puncte mai mare decat cea din timpul anului. Asta face sa poata prinde la facultate un loc la buget iar parintii se lauda cu putina notorietate. Paradoxul e ca elevii buni obtin la bac o medie aproape egala sau mai mica decat media anilor de liceu. Ca poate au avut pile si ei in cei 4 ani de liceu, nu?
    Despre mesele intinse, ( eu credeam ca bietii profesori nu primesc diurna) pe la diverse restaurante, uneori adevarate chefuri indemnul parca e “ mancati nu rabdati ca acasa!”
    Asa sa fie ?
    • +2 (2 voturi)    
      Unde? (Miercuri, 24 iunie 2009, 12:25)

      avedaria [utilizator] i-a raspuns lui mama

      Ne puteti spune despre ce liceu e vorba si unde se petrec chefurile acelea cu profesori?
      Ca doar asa sa aruncam cu noroi in toti e foarte, foarte usor!
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:40)

        Cetatean [anonim] i-a raspuns lui avedaria

        Le doresc succes la toti candidatii !
        Bacalaureatul este un eveniment foarte important.
  • 0 (0 voturi)    
    e clar (Miercuri, 24 iunie 2009, 11:43)

    nicu [anonim]

    Cei care posteaza nu prea au treaba cu bacul... eu as fi fost in focuri zilele astea, nu mi-ar fi ars sa scriu comentarii pe hotnews. Ce e asta, forum?
    • 0 (0 voturi)    
      in focuri (Miercuri, 24 iunie 2009, 12:48)

      brigantes [anonim] i-a raspuns lui nicu

      daca erai "in focuri" 4 ani de liceu, acum aveai timp si sa stai putin pe forumuri. Oentru cei care au invatat in liceu, bac-ul e floare la ureche.
  • 0 (0 voturi)    
    Ca'n politica,cancan. (Miercuri, 24 iunie 2009, 12:33)

    Andrei A [anonim]

    Cum sa fie bacu'?Mai o mita mai o spaga."Protocoale".La noi asta e valoarea probei orale.
  • 0 (0 voturi)    
    profesori frustati pentru ca nu au obligatie de se (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:11)

    O MAMA [anonim]

    Nu cred ca se plateste bacul. Este imposibil iar parintii care fac asa ceva si sunt prinsi sa li se ia dreptul copiilor de a mai da vreodata bacul. Copiii nostri sunt bine pregati , in urma meditatiilor si mai putin in urma orelor la clasa, si nu cred ca ar dori sa recurga la asa ceva decat daca au fost niste puturosi .
    Nemultumirea mea sunt insa profesorii care participa la examinare si care se vede treaba ca sunt stresati de gandul ca nu vor castiga tot ca anul trecut .
    Fiica mea a fost intrerupta o singura data la proba de lb romana oral fiind sfatuita sa se calmeze pt ca o vedeau cum tremura . Datorita acestui fapt i-au pus 9 si nu va spun ca era prima nota mare dupa nu stiu cate note de 6 .
    Frustatii de profesori se cam razbuna pe elevi . Oare tremuratul ei a fost o greseala de 1 punct ?
    • 0 (0 voturi)    
      bac (Miercuri, 24 iunie 2009, 20:22)

      ramonaa [anonim] i-a raspuns lui O MAMA

      buna.
      vreau sa va spun ca am terminat liceul acum 3 ani, in curand voi fi licentiata,dar n-am sa uit niciodata proba orala la lb romana. am mers f bine pregatita, puteam de 9,5-10. subiectul f usor.. de ilustrat un tip de narator (narator-autor, narator-persoanaj SAU narator-martor). ce am inteles eu de aici e ca trebuie sa analizez un singur tip de narator dintr-o opera invatata. e logic, nu? cand ai in cerinta conjunctia SAU! precum am fost invatata la scoala (fara meditatii la lb romana) am inceput sa raspund. m-a intrerupt o doamna din comisie, prof. DOINA RACOLTA, si m-a luat la intrebari: daca asa am fost invatata la scoala, daca nu mi-e rusine sa apar asa la bac etc. eram f sigura pe raspunsul meu, dar n-am indraznit sa intorc vorba. plus ca si aveam emotii ff mari, mai ales ca am raspuns prima (achim). nota data de doamna prof a fost 7! celalalt profesor din comisie a putut sa imi dea maxim 8! media a fost 7,5! vreau sa va spun ca m-am pregatit f bine. clar nu meritam nota aceea atat de mica si infima. 2 am fost din tot COLEGIUL NATIONAL VASILE LUCACIU, BAIA MARE, care am luat nota atat de mica. colegi mult mai slab pregatiti (sa nu spun prosti) decat mine au luat note de intre 9 si 10. departajarea s-a facut si s-a vazut la proba scrisa... am luat 9.60 si nu am mai repetat nimic. dar pe mine m-a tras f mult la medie acea nota de 7.5. media finala a bac-ului a fost 9.18. n-am avut niciodata pretentiii de nota 10, imi cunosc limitele si pregatirea, insa aici stiu sigur ca media de la bac trebuia sa fie peste 9.5. uite asa am pierdut si locul la buget la facultate, din cauza mediei de la BAC.
      am avut colegi si cunosc n cazuri in care isi platesc BAC-ul. protocoalele acelea mari nu sunt degeaba, iar la un liceu de renume vor fi mereu note mari, cu 2-3 tapi ispasitori. asa cum se rezolva bac-ul se rezolva si licenta, master, doctorat etc.
      ca sa va raspund la ultima intrebare... da! tremuratul ei a costat-o 1 pct, iar pe mine m-a costat 2, 5 pcte.
      bafta
    • 0 (0 voturi)    
      bac (Miercuri, 24 iunie 2009, 20:39)

      ramonaa [anonim] i-a raspuns lui O MAMA

      sunt perfect de acord cu un comentariu de mai jos, draga MAMA. nu meditatiile il fac neaparat mai bun pe elev. eu fac parte din genratia de azi COCAL COLA&HAMBURGER. am luat si eu meditatii la franceza si engleza. la nicio alta materie din curricula de bac nu am luat. spunet-mi de ce e nevoie sa platesti meditatii la lb romana, la geografie etc.? dc nu se poate invata in clasa, iar elevul sa se autoeduce la varsta aceasta sa continue acasa ce a inceput in clasa? dc multi dintre copii nici nu cunosc limba romana? dc nu ii invatati acasa, dragi parinti. nu totul se rezolva cu bani bagati in buzunarul profesorilor. bani care oricum nu se prea vad in educatia copiilor. precum spuneam intr-un comentariu lasat anterior, in cateva zile voi fi licentiata. la facultate copilul se prosteste si mai mult. noi, genratia de azi suntem rezultatul experimentelor ministrilor ai educatiei si reformelor pe care acestia le-au facut, dar si a lipsei de timp pe care unii parinti o au ca scuza. parintii mei sunt simpli muncitori, nu au functii si nici salarii mari si, totusi, au avut timp si de mine.
      fiecare parinte crede ca al lui copil e cel mai bun, dar v-ati pus intrebarea daca al vostru copil chiar invata? sau doar ii place sa spuna asta si cu banii de meditatii isi cumpara haine sau alte magarii. v-ati pus intrebarea dc copii isi iau parintii de fraieri si nu ii respecta? pt ca le dati totul pe tava, dragi parinti.
      ies din liceu cu note mari. si ce folos? facultatea ii va aduce cu picioarele pe pamant. aici nu se mai favorizeaza studentii (cu mici exceptii). am plecat de acasa tocmai din aceasta cauza, am venit la cluj sa ma testez pe mine. a fost un mic soc sa vad acum ca media anilor de facultate e cu aprox 2 pcte mai mica decat cea a anilor de lic., dar macar e adevarul. stiu unde ma situez. puteam mai mult, e clar, dar studentii sunt prea lenesi, prea delasatori.
      dragi parinti, va doresc sa va deschideti ochii sa va vedeti copii asa cum sunt ei, nu cum vreti voi sa ii vedeti
    • 0 (0 voturi)    
      BAC-ul.. cel de toate zilele (Miercuri, 24 iunie 2009, 21:39)

      Vepres [anonim] i-a raspuns lui O MAMA

      sincer cu meditatiile faci ....ce faci si cu ce ramai dupa 6 ore de stat la scoala ..totul depinde de elev...si faza cu profesorii e discutabila...fiecare padure are uscaciunile ei...am avut ocazia sa am ca profesori oameni stralucitzi dar si vreo doi sub orice asteptare posibila..inainte de a acuza profesorii, parintii ar trebui sa se mai uite si in ograda lor sa vada ce playstation i-au luat copilasului sau mai stiu eu ce moft...realitatzile lui Caragiale sunt inca in vigoare...si inca ceva meditatiile sau banii dati la bac ....tot pe acolo..tot un ajutor pt "copilashi" obtinut cu bani...n-am dat bani pt nimic pana acum nici macar pt examenul de permis .si totul a fost bine...si am facut meditatii doar cand am avut nevoie adica de doua ori la mate pt ca profii nu faceau nimic... insa in rest...profii si-au facut treaba insa este adevarat ca la BAC mai sunt si cazuri nefericite la probele orale mai conteaza si cum te duci imbracat...k daca apari k o prostituata sau un "baietzash de cartier e logic ca ceva va merge prost...doar daca elevul ar fi vreun erudit.....cred ca pana la urma probele astea orale = 60%cunostinte 10%atitudine 10%aspect 20% noroc
      • 0 (0 voturi)    
        bac (Miercuri, 24 iunie 2009, 22:51)

        ramonaa [anonim] i-a raspuns lui Vepres

        te asigur ca imbracamintea mea nu a fost una de prostituata :D am mers la pantalon si sacou de gala, cu camasa, nimic ostentativ. iar la mine nenorocul a fost 80 % cred. numai bine :)
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Joi, 25 iunie 2009, 5:56)

          Cristian [anonim] i-a raspuns lui ramonaa

          Au trecut 3 ani. Relax... Multa bafta la licenta.
    • 0 (0 voturi)    
      BAC STUPID (Duminică, 28 iunie 2009, 12:10)

      Un om Sincer [anonim] i-a raspuns lui O MAMA

      Bacul este noroc. Elevii nu sunt deloc pregatiti, pentru ca scoala nu-i pregateste (in schimb ii incurajeaza sa copieze). Parintii care au impresia ca ai lor copii sunt ingerasi se inseala amarnic. Spre exemplu, o colega de-a mea a copiat in toti anii de liceu prin diferite metode: casca in ureche (la romana) si fituici la alte materii. A ajuns sa fie prima medie dupa seful de promotie. Daca o intrebi repede cat face 81 impartit la 9 nu stie. E o persoana lipsita total de inteligenta care a fost nevoita sa copieze in clasa a 9-a ca sa treaca pentru ca altfel ar fi ramas repetenta. Profesorii au vazut ca ea copiaza si nu i-au spus nimic pentru ca la profesori parca le e frica sa dea 1. Parintii ei (niste oameni foarte cumsecade pe care ii apreciez profund pentru faptul ca au avut curajul sa se opreasca in momentul cand au absolvit 8 clase si sa mearga la lucru si nu si-au fortat trecerea prin liceu) cred despre ea ca e cea mai desteapta fata de pe fata pamantului pe cand ea e proasta ca gardul. Ceea ce am scris in acest comentariu se refera la faptul ca notele de la scoala si nota de la Bacalaureat sunt cele mai ireale lucruri iar cine se bazeaza ca daca cutare a luat 10 in bac e om destept iar cel care l-a picat e un om prost se inseala profund.
      Si DA, bacul este cel mai incorect examen din viata unui om care invata pentru ca sunt unele sali in care profesorii ii lasa pe elevi sa copieze si sunt unele sali in care profesorii nu ii lasa pe elevi sa copieze. Bacul ar trebui sa aiba o rata de promovabilitate de 15 % si atunci s-ar distanta oamenii care merita sa mearga la faclutate de cei care nu merita.
  • +1 (1 vot)    
    penibil (Miercuri, 24 iunie 2009, 14:04)

    daniel [anonim]

    vedeti si voi ce faceti la bac.. lasati vrajeala si conspiratiile de doi lei.
  • 0 (0 voturi)    
    Bac (Miercuri, 24 iunie 2009, 14:06)

    ANONIM [anonim]

    Este usor sa criticati niste oameni, fara a avea macar vreo idee ce inseamna sa fii profesor, ce inseamna o titularizare, etc....insa este greu sa acceptati ca ai dumneavoastra copii sunt incapabili sa isi insuseasca minimum de cunostinte....nefiind interesati decat de note de 10, fara ca acestea sa aiba vreo baza...
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns pt Bac(anonim) (Miercuri, 24 iunie 2009, 14:27)

    O MAMA [anonim]

    Stati linistiti dlor profesori anonimi . E adevarat nu avem habar ce inseamna o titularizare dar voi aveti habar cum e sa muncesti 8-9-10 ore pe zi si cu un singur concediu ? La 4-5 ore pe zi nu va mai vaitati ca dati examene de titularizare . Si eu am o facultate , si eu am invatat 17 ani si nu am 3 luni vacanmta vara, 1 luna vacanta iarna si iar 2 sapt de Paste . Sunteti stresati de cafelele din cancelarii si de orele de 30-40 min? Sunteti stresati de meditatiile pe care le dati ca nu va mai saturati de bani . Deh aveti timp pt meditatii ca lucrati pe zi cat noi ceilalti in jumatate de zi . Hai sa fim seriosi mai lasati vaicareala si apucati-va de munca nu de criticat copiii acestei generatii care sunt victimele experientelor educative pe care le faceti voi cu ei .
    • -1 (1 vot)    
      lol (Miercuri, 24 iunie 2009, 14:43)

      igor [anonim] i-a raspuns lui O MAMA

      copiii .....sunt victimele experientelor educative pe care le faceti voi cu ei . ..


      O mare tâmpenie, pentru că experientele sunt făcute de clasa politică nu de profesorii simpli.
    • 0 (0 voturi)    
      bac corect (Miercuri, 24 iunie 2009, 14:52)

      elevul [anonim] i-a raspuns lui O MAMA

      bacul se desfasoara corect in sub 1% din licee. Va spune cineva care a dat bacul de doar cativa ani, care are cunostinte "mai tinere" care sunt implicate in acest examen. eu am fost unul dintre cei mentionati mai sus, la care a venit directorul scolii persona sa-l "roage" sa ajute pe "cineva care avea nevoie de o nota buna" la o anumita proba. Va pot spune ca am vazut cu ochii mei momente penibile, oameni disperati care nu se mai puteau controla, apoi mi-au spus si cat a contribuit fiecare. De la liceul nostru, presedintele de comisie a plecat cu o Dacie 1310 noua(deh sunt 9 ani de atunci, inca nu aparusera fitzele). Daca dumneavoastra credeti ca fiul/fiica dumneavoastra invata ceva la meditatii, va inselati amarnic. De obicei orele astea sunt facute la kil, si singurul efect e o nota mai buna la orele de clasa, nu la bac. Acolo trebuie platite altfel de "meditatii". De aia nu da nimieni 2 lei pe diplomele de liceu din Romania de acum.
    • +1 (1 vot)    
      BAC (Miercuri, 24 iunie 2009, 14:54)

      ANONIM [anonim] i-a raspuns lui O MAMA

      Stati linistita, ca nu sunt profesor....am fost...si nu degeaba am ajuns la aceste concluzii...in cadrul firmei in care lucrez, vin elevi si studenti la practica...pe care eu ii ajut sa inteleaga si partea practica a lucrurilor, si stau mult de vorba cu ei....asa ca stiu foarte bine ce au in cap liceenii....probabil sunteti o mama frustrata ca poate copilul ei nu a invatat destul...si daca lucrati 10 ore pe zi, cum sustineti, de unde stiti ce face copilul dumneavoastra, cat invata...nu cred ca ati fost de fata cand s-a sustinut proba orala, nu ati fost in sala...asa ca ....copiii nu sunt victimele experientelor educative...sunt si victimele dumneavoastra, dragi parinti, a indiferentei dumneavoastra...
      • -1 (1 vot)    
        Pt dascali si fosti dascali (Miercuri, 24 iunie 2009, 18:06)

        Cetatean [anonim] i-a raspuns lui ANONIM

        Spuneti ca aveti experienta de fost profesor, pe care o aplicati in cadrul firmei la care lucrati (nu prea inteleg cu ce va ocupati acum de fapt, dar, e clar ca nu aveati vocatie de profesor)... De fapt jigniti parintii fara nicio rusine ca si cand ar fi atat de complicat si greu de inteles ce se intampla in scoala.
        Nu sunt de acord cu afirmatiadv: "copiii sunt victimele indiferentei "parintilor" , care lucreaza prea multe ore pe zi si nu se pot ocupa de ei! Dece, pt ca nu au timp sa le predea ei lectiile sa le corecteze ei temele, iar profii sa dea notele....? Dar pe dv ce va impiedica sa va faceti lectiile cum trebuie, sa dati nota pe care o merita ? Cine va impiedica? Clasa politica spune altul.
        Adevarul este ca sunteti prea blazati, plictisiti, lacomi si nu in ultimul rand nesimtiti.

        .
        • +1 (1 vot)    
          Re : Pt dascali si fosti dascali (Miercuri, 24 iunie 2009, 18:48)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

          Copiii sunt victimele indiferentei parintilor din ziua de azi, dar nu in sensul pe care l-ati descris, nu din cauza ca nu-i ajuta la lectii.

          Un parinte nu trebuie sa-si ajute copilul la lectii, trebuie doar sa-l educe, sa-i imprime minime concepte morale. Din cauza tuturor copiilor crescuti in ultimul timp cu televizorul in fata, pentru ca parintii "nu au timp de ei" e din ce in ce mai distrusa societatea noastra.

          Daca nu aveti timp de copii, incetati sa mai faceti, nu e obligatoriu si oricum suntem prea multi pe planeta asta.

          O vorba buna, o discutie interesanta cu televizorul inchis e indeajuns pentru educatia unui copil.
          • +1 (1 vot)    
            BAC (Miercuri, 24 iunie 2009, 20:26)

            ANONIM [anonim] i-a raspuns lui Marius

            Este exact ceea ce am vrut sa spun, dar dumneavoastra ati pus punctul pe "i". . .nu sa-i ajute la lectii...dar sa se ocupe de educatia lor...ca ei sa constientizeze , ca un om bine pregatit din punct de vedere intelectual inca valoreaza mai mult decat un om imbracat doar in haine " de firma".Eu sunt foarte sigura, ca 90%din cei care au pretentia ca activitatea si prestatia lor la bacalaureat sa fie notata cu 10,la limba romana, nu au citit in viata lor mai mult de o carte, excluzand materia obligatorie , pe care o au la clasa.
          • 0 (0 voturi)    
            Domnule Marius, (Vineri, 26 iunie 2009, 14:28)

            Cristina Z. [anonim] i-a raspuns lui Marius

            Vorbiti ca un lider sindical. In sensul ca schimbati sensul sau esenta lucrurilor ca "sa aveti intotdeauna dreptate".
            Poate ca unii dintre cei care scriu pe aici sunt chiar parinti responsabili, care au dat copiilor lor o educatie de invidiat in ciuda saraciei si a mizeriei (ca e si de asta destula) in care traiesc.
            Dv daca sunteti sau ati fost profesor incercati sa faceti ce trebuie la scoala care lasa mult de dorit.
    • 0 (0 voturi)    
      Ma intreb... (Joi, 25 iunie 2009, 15:24)

      Celia [anonim] i-a raspuns lui O MAMA

      Daca profesorii au 3 luni vacanta de vara cu cine totusi dau copiii examenele de bac, examenele de atestat profesional, examenele de amanare sau corigente?
      Mai nene, ca altfel nu te pot numi, esti in afara subiectului.Fiecare om e responsabil de propria sa educatie, care oricum nici nu incepe nici nu se finalizeaza cu scoala,ci vorbim de educatie permanenta si autoeducatie.
      Daca matalutza muncesti 8-9-10 ore pe zi ASTA AI ALES! NU TE OBLIGA NIMENI!
  • 0 (0 voturi)    
    favoritisme (Miercuri, 24 iunie 2009, 16:39)

    cris [anonim]

    In Bucuresti, la centrele unde participa elevi din mai multe licee, elevii liceului gazda sunt net favorizati
    • +1 (1 vot)    
      musafir (Miercuri, 24 iunie 2009, 21:38)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui cris

      eram musafir si uite ca n-am fost defavorizat :)
  • +2 (2 voturi)    
    bac (Miercuri, 24 iunie 2009, 17:24)

    ioana [anonim]

    am luat 9 la romana si 8,5 la franceza...am avut ghinionu ca la franceza sa extrag un subect nu tocmai pe placul meu...asta e...succes la bac tuturor!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Felicitari (Miercuri, 24 iunie 2009, 22:24)

      Mos Dan [anonim] i-a raspuns lui ioana

      Bravo Ioana si mult succes in continuare!
      Iar celor care va otraviti sufletele cu ura, invidie si regrete va doresc multe lectii de viata care sa va ajute sa va stabiliti un sistem mai bun de valori.
      In tineretile mele am luat 9.14 la bacalaureat si a fost cea mai mare nota din liceu. Ce vremuri...
    • 0 (0 voturi)    
      bac (Joi, 25 iunie 2009, 17:43)

      Oana [anonim] i-a raspuns lui ioana

      si eu am luat 9 la romana si 9.5 la franceza. succes tie si celorlalti la probele ce au ramas :D
  • 0 (0 voturi)    
    Liceul Sportiv Botosani (Joi, 25 iunie 2009, 10:31)

    Diana [anonim]

    Fiecare elev a trebuit sa dea cate 300 RON pentru "protocol"
  • 0 (0 voturi)    
    suceava - 200 ron / examen (Joi, 25 iunie 2009, 10:49)

    suceava - 200 ron / examen [anonim]

    La liceul cu program SERAL s-a dat 50 lei la diriginte + 200 lei / examen.
    La romana - 6, la franceza - 8... pina acum.
    ----------------------------------------------------------
    TOTAL 450 lei = 2 examene
  • 0 (0 voturi)    
    Intamplari de la scoala si examene (Joi, 25 iunie 2009, 11:30)

    G.G. [anonim]

    Nu am niciun motiv de frustrare, invidie, cu atat mai putin ura si nici nu doresc altora acele "lectii de viata" din care probabil ar trebui sa invete sa taca...ori sa nu faca copii... etc In niciun caz nu vreau sa discreditez profesorii , un anumit liceu etc
    Doar ca FAPTELE EXISTA, nu stiu in ce masura, dupa cum vedeti ,nimic nu trece neobservat, iar cei care le fac ar trebui sa se gandeasca mai serios la consecintele lor. Dupa mine foarte grave!?

    .
  • 0 (0 voturi)    
    ehhh (Joi, 25 iunie 2009, 12:24)

    bbb [anonim]

    eu am luat si la romana si la engleza 10 si eu nu am parinti cu bani care invata bine care nu si asa e bine
    • 0 (0 voturi)    
      Felicitari! (Joi, 25 iunie 2009, 15:24)

      ANONIM [anonim] i-a raspuns lui bbb

      Mult succes in continuare!!...este adevarat...daca inveti bine...nu trebuie sa te intereseze de altii...
    • 0 (0 voturi)    
      anonim (Joi, 25 iunie 2009, 19:31)

      channah [anonim] i-a raspuns lui bbb

      de acord cu tine.si io am luat 10 la ambele si nu am avut nici pile nici relatii.Domnu m'o ajutat!
  • 0 (0 voturi)    
    da daca inveti in pat la profu de sport cum e??? (Joi, 25 iunie 2009, 16:38)

    gam [anonim]

    o colega de-a mea s-a combinat cu proful de sport la inceputul anului scolar 2008-2009. noi care am invatat, chiar am invatat pt bac am luat note de 7, 8 si 9, iar ea bine mersi la plimbare cu profu si acum a luat la ambele probe orale 10! asta se intampla la Suceava. Fata e din orasul Liteni- Suceava, iar centrul de examinare a fost la Colegiul Tehnic " Samuil Isopescu" Suceava.... ce parere aveti? ce e de facut in ziua de azi sa te tavalesti cu profesorii si sa iei nota mare la bac sau sa inveti tot anul si sa iei nota mica??????????
  • 0 (0 voturi)    
    INVIDIAAA, INVIDIAAAA (Vineri, 26 iunie 2009, 17:58)

    Spagangiu [anonim]

    ai dreq moralistii unde erau...toti au luat bac-ul cu bani si acum fac pe corectii aici. asa si trebuie...sa luam bac-ul cu bani...e mai bine decat sa tocesti ca fraieru. asa ca: nu uitati banii de protocol!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    viitorul suna ..groaznic (Marţi, 30 iunie 2009, 19:55)

    euu [anonim]

    eu am avut in clasa colegi care nu stiau boaba de engleza si cat au luat la bac? 10
    cu felictari
    :))
  • 0 (0 voturi)    
    bac (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:19)

    nane [anonim]

    am luat 10 si la romana si la fr oral bilingv...mi-a picat avangarda...sunt fericita....in rest...traim in Romania si totul e posibil...
  • 0 (0 voturi)    
    ;) (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:20)

    abba [anonim]

    Nu va mai ingrijorati atat cu bacul asta.Este mic copil pe langa ce o sa va astepte.Daca intrati la o facultate buna de stat, o sa va doriti sa mai dati bacul de 1000 de ori decat sa treceti printr-o sesiune de 12 examene(si akolo numai merge cu banutu')
  • 0 (0 voturi)    
    Bacalaureat (Miercuri, 1 iulie 2009, 22:03)

    ... [anonim]

    Eu am luat la romana oral si engleza oral 10.Comisii de treaba in ambele parti.Ma bucur ca nu au taiat in carne si oase cum se spune pe romaneste.Sper sa fie bine si la celelalte.Oricum bacul e o mascarada pentru ca se copiaza la greu, unii si-l mai aranjeaza.Doar traim in Romania si asta e deranjant.