Pasajul Baneasa va fi deschis pana la 1 decembrie - cadou de la Guvern

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 12 mai 2009, 15:44 Actualitate | Esenţial

Zona pasajului Baneasa
Foto: Agerpres
Pasajul Baneasa va fi deschis circulatiei rutiere pana la 1 decembrie si poate fi considerat drept un "cadou" al Guvernului, in conditiile in care de lucrarea respectiva ar fi trebuit sa se ocupe Primaria generala a Capitalei sau primaria de sector, a declarat, marti, premierul Emil Boc. Potrivit acestuia, lucrarile sunt executate in prezent in proportie de 54%, informeaza Mediafax.

"Este un cadou pe care Guvernul il face Bucurestiului, Primariei generale si primariei de sector. Oficial, lucrarea asta trebuia sa fie a Primariei Generale sau a primariei de sector", a spus Boc, dupa ce a vizitat santierul Pasajului Baneasa, impreuna cu ministrul Transporturilor, Radu Berceanu.

Intrebat de presa ce a vrut sa spuna prin faptul ca Pasajul Baneasa reprezinta un cadou al Guvernului, premierul a aratat ca, daca sunt intrebati cine a realizat lucrarea, probabil 90% dintre bucuresteni vor raspunde ca primaria de sector sau Primaria Generala.

Seful Guvernului a mai afirmat ca sunt inregistrate unele intarzieri in constructia centurii ocolitoare a Bucurestiului, problemele urmand sa fie discutate, miercuri, la ministerul de resort.


Citeste mai multe despre   






















5780 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Ha ha (Marţi, 12 mai 2009, 16:01)

    gogu52 [utilizator]

    Dar nu cumva trebuia sa fie gata deja? Dupa planul aprobat initial.

    La fel si pasaju Grozavesti-Titulescu, nu trebuia sa fie gata, de vro 2 ani?
    • +4 (12 voturi)    
      Ba da (Marţi, 12 mai 2009, 17:04)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui gogu52

      Dar e campanie electorala...si in Noiembrie va fi si mama campaniilor - prezidentialele.

      Si cum Bucuresti nu are primar de la PDL acum spun ca va fi cadou de la guvern...daca era Blaga (sau Videanu sau Base) primar, in mod sigur era cadou de la primar...Si le e frica sa nu cumva sa culeaga Oprescu laurii terminarii si inaugurarii pasajului.

      Defapt ei singuri se dinamiteaza - practic recunosc ca Primaria si CGMB, conduse de PDL au intarziat finalizarea acestui pasaj care, conform spuselor lor din campania pentru alegerile locale din 2004, trebuia sa fie gata cu mult inainte de a ajunge Oprescu primar.
    • 0 (4 voturi)    
      cado (Marţi, 12 mai 2009, 20:04)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui gogu52

      N-ai inteles, trebuia sa fie dar acusha e an electoral. Si vorba aia, cica 'cado' de la Guvern. Pai ce, l-au facut din salariile guvernantilor ? Vorba aia, ceea ce ni se cuvine devine acum cadou. "Hai sa le dam si alora ceva, dar cu grija , sub forma de cadou ca dupa aia se invata la primit ...".

      Cata nesimtire ! Dar na, nu cred ca mai are cine sa protesteze, au avut grija cei dinainte de '89, tot cu cadouri: de la 5 la 50 de ani munca silnica cu cazare preferentiala.
      • 0 (0 voturi)    
        Mi-e sila (Miercuri, 16 septembrie 2009, 10:34)

        Carlos [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Cum adica "CADOU"? Este facut din banii cetatenilor! Trebuia dat in folosinta de 1 AN. Este normal intr-o tara din UE (cum tot se lauda guvernantii astia papitoi) sa stai 1h si ceva la coada sa poti intra in oras?????Bine ca s-au plantat flori cat are toata Europa in Bucuresti, s-au gandit ca poate miroase frumos rahatul de infrastructura! RUSINE, RUSINE, RUSINE!
  • -1 (7 voturi)    
    Stahanov (Marţi, 12 mai 2009, 16:02)

    Ilici [anonim]

    Bocule, iar ai luat-o ca Stahanov. O sa facem si o sa dregem! Care Guvern? Ce a facut guvernul cu pasajul? Doar a dat Boc un termen de finalizare. Asa o sa se laude Boc in campanie: tot ce fac primariile vine de la Guvern. Recunoaste indirect ca Guvernul nu face mai nimic!
  • +7 (9 voturi)    
    La ghena (Marţi, 12 mai 2009, 16:04)

    Rin Tin Tin [anonim]

    Acesti oameni nu inteleg ca unele lucruri sunt normale, nu sunt binefaceri divine. E normal sa repari infrastructura, e normal sa faci parcuri, e DATORIA LOR. Nu sunt reusite, ci lucuri normale.
    • +3 (3 voturi)    
      Offf (Marţi, 12 mai 2009, 22:14)

      losive [utilizator] i-a raspuns lui Rin Tin Tin

      Chiar nu ii inteleg pe cei care au votat cu minus acest comentariu...

      Ii rog sa spuna ce nu le-a convenit...

      Eu personal sunt perfect de acord cu comentariul de mai sus!
      • -2 (4 voturi)    
        - (Miercuri, 13 mai 2009, 9:09)

        rontzaila [utilizator] i-a raspuns lui losive

        da, este normal. din cate imi inchipui, lucrarea a fost inceputa de Videanu. de ce intarzie? sa raspunda Oprescu - ar fi in masura s-o faca, nu?

        daca insa Oprescu tace iar Boc iese in fata si-si asuma raspunderea pentru finalizarea lucrarii pana pe 1 decembrie atunci nu vad de ce ar fi de acuzat guvernul.
        nu e treaba lui sa faca pasajul, ci a Primariei.
        • 0 (4 voturi)    
          deci (Miercuri, 13 mai 2009, 9:40)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui rontzaila

          guvernul nu o sa faca nimic... decat o sa dea din gura... nici macar nu are voie sa intervina in treburile primariei...
          imi pare rau sa te dezamagesc, dar pasajul era intarziat de pe vremea lui videanu... asa ca hai sa nu-l aparam pe videanu da?
          poate oprescu nu a facut mare lucru pana acum la capitala, dar cu pasajul asta nu prea avea ce face...
        • -2 (2 voturi)    
          nu e treaba primariei (Miercuri, 13 mai 2009, 12:13)

          io [anonim] i-a raspuns lui rontzaila

          acest proiect este derulat de ministerul transporturilor, n-are Oprescu nimic de-a face cu el, decit ce tine de infrastructura de utilitati.
          Ca o paranteza, partea dintr-un drum national care traverseaza o localitate este in sarcina CNADR si nu a primariei.
          Si Orban s-a tot laudat cu pasajul, da' n-a facut nimic.
  • +3 (7 voturi)    
    wow (Marţi, 12 mai 2009, 16:12)

    pamfletaru [utilizator]

    Eu nu cred!
  • +3 (11 voturi)    
    Boc (Marţi, 12 mai 2009, 16:14)

    Tudor [anonim]

    acest lacheu penibil incepe sa se creada mos craciunul bucurestenilor. faptul ca un proiect de infrastructura va fi gata nu este un cadou ci o normalitate. tocmai de aceea platim impozite si taxe, ca sa se rezolve problemele cetatenilor, fie ele de trafic sau de plimbat cu bicicleta pe o banda special amenajata. guvernul nu face cadouri domnule boc; faptul ca din banii mei se duc pe proiecte este o contraprestatie. eu nu platesc impozite ca sa aiba unii leafa degeaba.
    • +1 (9 voturi)    
      BRAVO, TUDOR !!! (Marţi, 12 mai 2009, 17:10)

      cristus [anonim] i-a raspuns lui Tudor

      Bine spus "lacheu", e cuvantul care il caracterizeaza cel mai bine pe acest pitic poluat de drept...
      E o nulitate si ca politician si ca jurist si, cel mai grav, ca om (nu are opinie, e latraul lui basescu).
    • -2 (2 voturi)    
      bucuresti... (Marţi, 12 mai 2009, 23:08)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Tudor

      Bucurestiul nu inseamna Romania. Pana la urma banii aia de care tot amintiti nu sunt platiti doar de bucuresteni. Daca e sa facem un calcul banii aia sunt mai mult ai celor din provincie. Cu ce drept face nenea Boc cadouri? Romania incepe si se termina cu Bucuresti? Unde sunt autostrazile promise? Infrastructura e de toata jena... sa lase la primarii drumurile din orase si sa isi vada de treaba.
  • -1 (7 voturi)    
    1ECEMBRIE 2009 (Marţi, 12 mai 2009, 16:18)

    SANTA [anonim]

    norocul miticilor ca boc se tine de cuvant si podul v-a fi gata dar se v-a conecta la autostrazile suspendate si se vor termina la intrarile de la vangheliane
  • 0 (4 voturi)    
    Prima strigare!! (Marţi, 12 mai 2009, 16:21)

    Scarabeu [anonim]

    Dupa care vor urma noi termene dupa cum urmeaza: De Pasti, de Sf Marie si apoi la Pastele Cailor.
  • +2 (4 voturi)    
    minciuni (Marţi, 12 mai 2009, 16:23)

    diablo [anonim]

    Cred ca nu sunt nici la 25% din lucrare. Pana acum au ajuns cu sapaturile doar pana la intersectie, mai au de sapat sub intersectie si in partea de dinspre aeroportul baneasa ... Poate vroia sa zica 1 Decembrie 2011-2012 ...
    • +1 (7 voturi)    
      Oi fi tu vreun expert?:) (Marţi, 12 mai 2009, 16:46)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui diablo

      Important e sa-l termine odata, indiferent cine isi asuma meritele
  • +1 (9 voturi)    
    Odiosul si sinistrul (Marţi, 12 mai 2009, 16:36)

    Horea [anonim]

    Esti odios, bai Boc! Cadou de la Guvern. Asta arata modul de a gandi al acestor / cu ochi, care ne conduc. Guvernul nu are cum sa ofere cadouri, pentru ca Guvernul este in slujba cetatenilor. Voi ar trebui sa va considerati ca fiind sclavi ai celor care v-au votat, nu regi si imparati, in situatia de a face cadouri.
    Asta pe langa faptul ca interventia Guvernului in treburile Primariei contine inevitabil o groaza de ilegalitati pe care altii se vor stradui sa le repare, dupa 2010, cand voi veti inceta sa mai fiti acolo la Guvern.
    • 0 (4 voturi)    
      eu cred... (Miercuri, 13 mai 2009, 9:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Horea

      ca nu fac nici o ilegalitate (pe langa calomnie). nu cred ca se vor implica altfel decat din gura... voturile in romania se castiga pe minciuna nu pe fapte...
  • +6 (8 voturi)    
    bla bla (Marţi, 12 mai 2009, 16:46)

    Alegator [anonim]

    Care 1 Decembrie? 2010? 2020?
  • +4 (10 voturi)    
    da, da !! (Marţi, 12 mai 2009, 16:48)

    cristus [anonim]

    asta DA cadou, pe banii nostri !!
    Sa va vad manusi la Guban !!!!
  • +6 (14 voturi)    
    cadou?!?! (Marţi, 12 mai 2009, 16:55)

    dumil [utilizator]

    vai de mine cata generozitate, sa-mi faci un cadou pe banii mei...
  • -1 (9 voturi)    
    cadou pentru nea Puiu' (Marţi, 12 mai 2009, 17:11)

    cititorul [anonim]

    pasajul ala nu cumva este cadou pentru cartierul lui nea puiu popoviciu? eu asa am impresia ... d-aia s-a bagat boc in seama, pe cand asfaltati si strazile din bucuresti care inca mai au pamant pe ele ?
  • 0 (6 voturi)    
    ne coplesiti, domnule "guvern" (Marţi, 12 mai 2009, 20:06)

    citizen [anonim]

    zau n-am mai intalnit atata marinimie!
  • -1 (5 voturi)    
    retarzi PSD sau platiti sa scrie pe forum?... (Marţi, 12 mai 2009, 22:33)

    Ion [anonim]

    Cam ce IQ iti trebuie sa intelegi mesajul lui Boc, ca pasajul tinea de primaria generala sau de sector nu de ministerul transporturilor?... Implicarea guvernului in pasajul Basarab si pasajul Baneasa este un cadou pt primaria capitalei incompetenta.
    • 0 (4 voturi)    
      nu (Miercuri, 13 mai 2009, 9:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      este un cadou pentru oamenii care nu inteleg ca guvernul nu prea se poate implica, dar vorbeste ca sa mai adune niste voturi de la fraieri...
  • 0 (4 voturi)    
    halala cadou... (Miercuri, 13 mai 2009, 9:35)

    liviu_ [utilizator]

    deci am primit un cadou pentru care am platit cu varf si indesat (cam de cateva ori mai mult decat trebuia)
    un cadou care trebuia sa-l primesca cum 2 ani parca
    si un cadou de care nu s-a prea ocupat guvernul ci primaria, se lauda acum ca vine campania si vor sa-i voteze poporu... nici macar nu stiu daca chiar se pot implica... dar cu minciuna mai aduni cateva voturi...
    rusine !!!
    ce zicea baselu si pdl ca nu-s in campanie?!?!?!
  • +2 (2 voturi)    
    referitor la termene... (Miercuri, 13 mai 2009, 10:58)

    Ionutzelu [utilizator]

    se pare ca nu exista nici un pericol ca mircea badea sa se plimbe "imbracat" in pene prin piata victoriei (va aminititi, sper, pariul cu domnul boc, referitor la autostrada bucuresti - ploiesti).
    cat despre pasajul baneasa, cititi, va rog si articolul din octombrie 2008, in care orban ne ameninta ca pasajul, desi urma sa coste mai mult, ar fi putut fi terminat in 4 luni. adica in februarie 2009.
    in rest, noi sa fim sanatosi.
  • 0 (0 voturi)    
    Hahaha (Miercuri, 13 mai 2009, 12:32)

    Cosmin [anonim]

    Lucrarile sunt finalizate in proportie de 54%???

    Si eu care credeam ca in proportie de 54,7%... ce dezamagire :))

    Dom'ne, cum calculeaza astia de au ajuns la concluzia cu 54%??? Cred ca si-au cumparat un 'pasajometru' din ala ultimul racnet.