Se poate transmite gripa porcina prin bancnote?

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2009, 15:39 Actualitate | Esenţial

Centrele pentru Controlul Bolilor recomanda incontinuu sa ne spalam foarte des pe maini pentru reducerea riscului de a contracta virusul gripei porcine. Dar mai exista o modalitate prin care va puteti proteja: incetati sa mai cheltuiti bani, scrie SmartMoney. Banii pot transmite virusul de la o persoana la alta, daca atingi o bancnota provenind de la o persoana infestata.

Un studiu realizat de Centrul de Virusologie al spitalului universitar din Geneva a aratat ca in combinatie cu secretiile nazale virusul H1N1 poate rezista pe o bancnota chiar si 17 zile.

Exista modalitati de a curata banii? O prima propunere ar fi ATM-urile care sterilizeaza bancnotele.

Si ar mai fi o solutie sa platim cu cardurile.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

948 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Ce e rău n-a sosit încă (Marţi, 5 mai 2009, 16:01)

    Optimist [anonim]

    Ne-a ferit cel de sus ( de la Cotroceni) şi de riscul ăsta, cu ce brumă de bani avem. Dacă-i copiem pe vecinii noştri unguri care majoreajă tva la 25% şi reduc pensiile (probabil cu 6%), atunci riscul de care vorbeam este şi mai mic. Să n-ajungem la cartele, că atunci riscul contaminării devine negjijabil.
    Să trăim...măcar !
  • +4 (4 voturi)    
    Dezinformare.. PE FATZA!!! (Marţi, 5 mai 2009, 16:36)

    Gogu [anonim]

    " incetati sa mai cheltuiti bani, scrie SmartMoney."..... cineva chiar vrea sa provoace un cataclism financiar mondial.... prin dezinformare.. iar mass media pare mai mult de cit bucuroasa sa transmita astfel de stiri....
  • -1 (1 vot)    
    Tampenii (Marţi, 5 mai 2009, 17:20)

    un roman [utilizator]

    Oare ziaristii astia mai filtreaza (gandesc) stirile pe care le transmit?

    Cam cat traieste un virus pe un obiect pe car e nu se poate reproduce?! Maxim cateva ore.
    • 0 (0 voturi)    
      Habar n-ai despre ce vorbesti (Marţi, 5 mai 2009, 19:31)

      qwerty6 [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Esti expect in virusuologie, cumva? Unele virusuri supravietuiesc enorm de mult chiar si in medii nepotrivite. Incep ele sa se reproduc odata ajunse in organismul vreunui ghinionist...
  • 0 (0 voturi)    
    bai , nu va e rusine? (Marţi, 5 mai 2009, 18:02)

    The Saker [utilizator]

    cica solutia e sa platim cu cardurile; cashless society; societatea viitorului, unde libertatea ta financiara este egal cu 0, pt ca nu mai ai bani, doar niste digiti pe card din calculator, pe care ti-i poate sterge cand vrea Big Brother, daca nu esti ascultator; mai terminati cu manipularea asta grosolana acu banii si gripa porcina mai ales.
  • 0 (0 voturi)    
    spalati-va totusi mai des pe maini (Marţi, 5 mai 2009, 18:39)

    cristina [anonim]

    spalatul foarte des pe maini :) spalatul foarte des pe maini ... repetati pina o sa va lamuriti. spalati-va pe maini dupa ce ati facut cumparaturi .... face parte din conceptul de "des".

    si nu vorba numai de virusul asta nou .... :)
  • 0 (0 voturi)    
    minciuni (Marţi, 5 mai 2009, 18:43)

    Daniel [anonim]

    Acu catziva ani, cand era vremea cu gripa aviara si m-am intalnit in Germania cu o chinezoaica de la care puteam cere niste bancnote pentru un pusti colectionar. Si imediat am pus o intrebare soacrei mele care este medic primar la ul laborator al Instutului Cantacuzino despre posibilul pericol. Raspunsul ei a fost: "virusii nu supravietuiesc pe medii uscate. Deci nu e nici un pericol".

    Poate doar in cazul in care vanzatorul stranuta, pune mana pe bani si ti-i da in momentul imediat urmator.
  • 0 (0 voturi)    
    numai minciuni ptr a crea panica (Joi, 7 mai 2009, 3:25)

    change the system [anonim]

    rog cititi ce a scris mai sus userul "guardia". daca nu intelegeti sau credeti ca e fantasmagorie, rog mai cititi o data. si inca o data. si inca o data. pana vi se limpezesc gandurile. atentie oricum, big brother vegheaza si nu actioneaza tamp, de genul sa va dea telefon si sa va anunte ca-i cu ochiul pe voi... nuuuu.... face in asa fel incat sa aveti iluzia libertatii si a alegerii nefortate. iar daca veti calca pe bec - si asta poate insemna intr-un viitor apropiat doar un palid protest civilizat pe vreun blog sau site - atunci se va inchide robinetul cu biti. cardul de supravietuire va fi blocat. deci, pa ilie!