VIDEO Traian Basescu: Numai in conditii exceptionale banii imprumutati ar putea fi folositi pentru pensii si salarii 

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 16 aprilie 2009, 11:47 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a declarat, joi, la Beirut ca o parte din banii de la FMI  si Comisia Europeana poate fi folosita in mod exceptional pentru a echilibra pensiile si salariile mici in cazul in care criza se va agrava. Seful statului a facut o serie de precizari despre acordul cu FMI care va fi parafat in curand, noteaza NewsIn.

"Vom lua un imprumut de 20 de miliarde de la CE si FMI. 13 miliarde de euro vor merge catre BNR pentru a consolida rezervele nationale si pentru stabilitatea monedei in raport cu celelalte valute. Alte 6 miliarde sunt pentru Guvern, in special pentru investitii. Numai in conditii exceptionale cele 6 miliarde pot fi folosite pentru alte tipuri de actiuni decat investitiile. Daca e nevoie, vom folosi acesti bani pentru pensiile si salariile mici in cazul in care criza se va agrava", a declarat presedintele Basescu in cea de-a doua zi a vizitei sale de stat in Liban.

Presedintele Basescu le-a prezentat oamenilor de afaceri libanezi, in cadrul unei intalniri organizate la Camera de Comert din Beirut, oportunitatile de investitii si conditiile economice din Romania.

Presedintele Traian Basescu efectueaza miercuri si joi o vizita oficiala in Republica Libaneza, la invitatia omologului sau, presedintele Michel Sleiman, informeaza Administratia Prezidentiala. Din delegatia oficiala mai fac parte Maria Basescu si Gheorghe Pogea, ministrul de Finante, care a semnat in numele statului roman un acord privind promovarea si protejarea reciproca a investitiilor.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1167 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Basescu-un adevarat om politic. (Joi, 16 aprilie 2009, 12:04)

    Daniel [anonim]

    Daca se maresc pensiile si salariile mici in toamna, atunci turul 2 al prezidentialelor va avea loc cu siguranta intre Basescu si Geoana.Felicitari lui Basescu pentru simtul politic. PNL trebuie sa inteleaga ca Antonescu nu are sanse sa intre in turul 2.
    • +2 (4 voturi)    
      da, bravo! (Joi, 16 aprilie 2009, 12:26)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Daniele mama, il feliciti pe Base al tau pe banii NOSTRI, ai tuturor... Noi platim ratele si dobanda folosite de presedinte pentru marirea pensiilor si salariilor mici... Intr-adevar, felicitari marinarului, reuseste sa ne prosteasca foarte bine. Sunt oare singurul care isi aduce aminte cum tot 'mnealui, prin decembrie, tuna si fulgera cand era intrebat de criza? "Romania nu va fi lovita de criza", asa zicea. Si el, si Boc, si Stolo, si Geoana, si Isarescu, si toti. Intr-adevar felicitari, mai arunca poporului cateva episoade de circ ( roluri principale DNA, Becali, Penescu ), mai spune de 2-3 ori despre "moguli", si-a asigurat deja niste iepuri - Duda, Geoana - si gata, e presedinte din nou. Da, Basescule, felicitari ca ai facut creditul, tu si cu Boc veti ramane in istorie drept cei care ne-ati vandut definitiv... Si asta o spune unul care a votat, boul de mine, portocaliu peste tot, si la presedinte, si la primarie, si la parlamentare, si la europarlamentare... Nu mai bine stateam naibii acasa si beam o bere?
      • -2 (2 voturi)    
        Un om politic bun e cel care obtine voturi. (Joi, 16 aprilie 2009, 14:08)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui eugen

        Un om politic care obtine 51% din voturi este mai valoros decat un om politic care obtine 20% din voturi. Electoratul sarac este cel care merge la vot si decide cine va fi presedinte, cei care castiga peste 1000 de euro pe luna vor merge la munte in ziua alegerilor din decembrie.
    • +2 (2 voturi)    
      de ce Geoana? (Joi, 16 aprilie 2009, 12:54)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      sincer sa fiu, decat sa-l vad pe Geoana in "finale" prefer sa-l vad pe Antonescu!
      Iar faza cu simtul politic referitor la impartirea banilor FMI la salarii si pensii mi se pare de un populism periculos!
      Parca era vorba ca banii respectivi se folosesc la altceva si nu la salarii si pensii!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Zoon politikon,mai degraba...ptiu drace! (Joi, 16 aprilie 2009, 12:56)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Basescu va deveni curand doar o amintire,nu te legana in iluzii funeste.Cat despre imprumutul de la FMI+CE,el e perfect inutil si pagubos pe termen lung tarii noastre,se dorea ca prin el sa se stabilizeze cursul euro/leu si sa se pregateasca terenul pentru adoptarea euro,dar pana atunci (2014) euro si dolarul vor fi doar o amintire,tranzactiile financiare se vor efectua in noile SDR-uri (DST-uri).Trebuia marsat de la-nceput pe stocarea de aur si SDR-uri la rezervele BNR,dar a existat o prea mare incredere in moneda euro.Cu imprumutul asta,Basescu doar a impovarat tara si ne-a bagat fiecaruia mana adanc in buzunar in serviciul Washingtonului,asta e mostenirea lui pretioasa,sa-ti aduci aminte de ea atunci cand ii vei degusta coliva...
    • +1 (1 vot)    
      Logica de doi lei (Joi, 16 aprilie 2009, 13:04)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Conteaza cine cistiga alegerile sau performanta celui care cistiga alegerile ?
      Derbedeul poate sa aiba inca un mandat, daca face performanta.
      Te rog sa nu confunzi performanta economica cu performanta in minciuna.
    • +1 (1 vot)    
      Om politic? (Joi, 16 aprilie 2009, 13:06)

      G [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Incep si eu sa cred ca cei ce scriu asemenea mesaje o fac la comanda.

      Exista vreo legatura logica intre afirmatia de doi bani de mai sus a lui base si concluzia ca e un adevarat om politic? Ce inseamna de fapt a fi un adevarat om politic?
    • +2 (4 voturi)    
      OM ?? (Joi, 16 aprilie 2009, 13:31)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Fiecare generatie isi merita conducatorii !!
      Basescue e o jigodie politica .
      Securist (Anvers) turnator (liceu),fals in acte(casa),baieti destepti energie(frate) educat (licurici,gaozarilor) si frumos de pica !!!
    • +4 (4 voturi)    
      Basescu isi bate jo de noi toti (Joi, 16 aprilie 2009, 13:43)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      ce om politic?
      ca esti un mincinos ordinar te face om politic???
      nu el era ala care zicea ca sunt bani suficienti pentru salariile profesorilor si pensii???
      nu el era ala care zicea ca romania nicioadata cat e el presedinte nu se va imprumuta la fmi?
      nu el era cel care -sa luat de sistemul ticalosit dar familia lui din vanzari anterioare a ajuns sa posede imobile de aorix 1 mil eur?
      nu tot el a promis ca nu va impovara imm-urile si va sustine zona economica acum ca se prefigureaza criza?

      el, el, familia lui si acolitii!

      de fapt ce spune acum este un preambul la ce va fi: nu sunt bani!!!!
      vor fi si mai putini acum ca elena u face promisiuni electorale si pogea experimente.
      si ne pregateste de faptul ca noi toti vom plati viitorii zeci de ani datoria catre fmi, contractata nu pentru infrastructura, nu pt crestere ecnomic, ci doar pentru plata salariilor si pensiilor electoratului de baza: masa de manevra a oricarui stat: saracii (iliescu a avut minerii, basescu va avea somerii si pensionarii).
  • +3 (3 voturi)    
    una din conditiile exceptionale: camp. electorala (Joi, 16 aprilie 2009, 12:21)

    meh [anonim]

    "13 miliarde de euro vor merge catre BNR pentru a consolida rezervele nationale si pentru stabilitatea monedei in raport cu celelalte valute"

    adica 13 miliarde vor fi arse pt a tine leul sus si a-i ajuta in an electoral pe timpitii care s-au aruncat fara discernamint la credite pe care nu si le puteau permite, descurajind in felul asta exporturile care chiar ar putea ajuta economia sa se redreseze.

    si cind cele 13 miliarde aruncate pt a tine sus cursul valutar vor trebui returnate, sa vezi atunci prabusire a leului. doar ca atunci nu mai conteaza, ca nu va mai fi an electoral.
  • +2 (2 voturi)    
    Basescu sa ramana in Liban. (Joi, 16 aprilie 2009, 12:28)

    base [anonim]

    Basescule, te rog sa ramai in Liban !
  • +3 (3 voturi)    
    Basescu o sa distruga economia (Joi, 16 aprilie 2009, 12:29)

    o blonda [anonim]

    Finantele vor cheltui cel putin doua miliarde de lei pe tichetele de vacanta, in timp ce forfetarul va aduce la bugetul de stat anul acesta 350 de milioane de lei, iar anul viitor circa 500 de milioane. inseamna, dupa un calcul simplu, ca pentru a acoperi cheltuiala cu tichetele de vacanta este nevoie de aplicarea impozitului forfetar (daca incasarile se mentin la acelasi nivel) patru ani. Asta daca se iau in considerare datele oficiale, respectiv ca “gaura” data de tichete este de numai doua miliarde de lei si ca forfetarul chiar va aduce atatia bani la stat.
  • +2 (2 voturi)    
    titlu eronat (Joi, 16 aprilie 2009, 12:32)

    ed [anonim]

    Nu au nici o legatura banii de la FMI cu cei de la CE. Basescu a declarat clar ca doar acei 6 miliarde de la CE pot intra in discutie pentru a fi repartizati eventual catre pensii sau salarii.

    Cu toate acestea, titlul articolului sugereaza exact contrariul....
  • +2 (2 voturi)    
    Da' pr..sti ne mai credeti! (Joi, 16 aprilie 2009, 12:47)

    Tehnocrator [anonim]

    Pana acu' o luna era "nici un leu din banii de la FMI nu va fi aruncat pe piata, toti vor fi alocati Bancii Nationale!".
    Acu' auzim ca de fapt "este posibil, da' putin probabil ca, o extrem de mica portiune din bani sa aibe ca destinatie salarii si pensii FIRESTE DE LA STAT, adica al de Necolaiciuc, ROMATSA, etc. etc. etc.)
    Nu va mai trece mult si vom auzi "vom aloca din Buget cca 50% pentru salarii"
    Ca pe la toamna (pur COINCIDENTA cu alegerile) sa auzim ca de fapt, TOTI BANII S-AU ALOCAT pomenilor electorale.
    Iar dupa festin, urmeaza, fireste nu?, nota de plata: 20 de miliarde de euro!
    Avem in fruntea tarii cel mai neprofesionist Guvern al Tuturor Timpurilor! Nu credeam sa traiesc asa ceva dupa Guvernul Tariceanu!!!
  • +1 (1 vot)    
    conditii exceptionale = alegeri ? (Joi, 16 aprilie 2009, 12:48)

    gigi [anonim]

    ce inseamna conditii exceptionale? cumva alegeri europarlamentare si prezidentiale?
  • +1 (3 voturi)    
    Crin Antonescu este noul Presedinte al Romaniei. (Joi, 16 aprilie 2009, 13:02)

    Crin [anonim]

    Crin Antonescu este noul Presedinte al Romaniei.
  • +3 (3 voturi)    
    salarii si pensii pe credit (Joi, 16 aprilie 2009, 13:09)

    Ghita [anonim]

    cea mai mare greseala.
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari pentru ...nesimtirea ta (Joi, 16 aprilie 2009, 14:59)

    Nicu Paleru [anonim]

    Musiu, daca imprumutul de la FMI se duce in plata de salarii si pensii doar fiindca Statul Palma Barba C(b)oc nu e in stare sa colecteze impozite si taxe si sa reduca evaziunea fiscala (36% din P.I.B. in 2008, potrivit EuroObserver), atunci propun ca domnia ta si familia + amicii de la P-DL sa platiti dobanda la imprumutul asta, ca doar voi pare ca aveti beneficii de pe urma lui...
  • +1 (1 vot)    
    se inchide SIDEX Galati (Joi, 16 aprilie 2009, 15:30)

    galateanul [anonim]

    Basescule, stii de asta? Ce parere iti faci?
    Hai nu mai hahai, ca e groasa!

    Pe Boc n-are rost sa-l intreb, ca el e total in afara, nu pricepe o iota.

    stire 16.04.2009:

    "Reprezentantii ArcelorMittal au prezentat decizia boardului director de a inchide Uzina Cocso-Chimica de la Galati, urmand ca intreaga cantitate de cocs sa fie importata de la o alta uzina a grupului, din Polonia.

    Intentia companiei ArcelorMittal de a inchide Uzina Cocso-Chimica (UCC) de pe platforma combinatului i-a alarmat si pe reprezentantii Guvernului, pentru ca efectele acestei masuri a boardului ArcelorMittal ar pune sub semnul intrebarii existenta combinatului Sidex."
  • +2 (2 voturi)    
    Nenorocitule (Joi, 16 aprilie 2009, 15:36)

    FLORIN [anonim]

    basescu ne baga in datorii stranepotii numai ca sa castige campania. Asta va fi pomana electorala si atat. Pacat ca prostimea nu citeste nici un ziar niciodata. Degeaba ne agitam noi pe aici cu comentarii pt. ca votul masiv vine de la satele din moldova si de peste tot. Abia asteapta Flutur sa ii prosteasca pe modoveni din nou...
    • -1 (1 vot)    
      cred ca te referi la pesedei (Joi, 16 aprilie 2009, 21:17)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      cu votul retarzilor ...
    • 0 (0 voturi)    
      Te inseli... (Vineri, 17 aprilie 2009, 11:17)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui FLORIN

      Moldova a votat, voteaza si va vota tot timpul PSD. N-are treaba Basescu in Moldova.
  • +1 (1 vot)    
    statul este angajator sau lider de sindicat? (Joi, 16 aprilie 2009, 17:48)

    un salariat la privat [anonim]

    daca se lasa pe seama ministerelor si se platesc in continuare toate sporurile aberante,ore suplimentare,al 13lea salariu,salariu de merit,bonuri de vacanta,sa la salariatii de la stat,desi se asteapta la cresteri negative de venituri la buget pe trimestrul I((au crescut cheltuielile cu salariile cu 11%-a inebunit lupul!),II 2009,rezulta, in continuare,creste deficitul bugetar,cresc: cursul valutar,preturile,in trim IV o sa vina sa zica ca nu mai au bani si o sa ia iar de la investitii sau fmi.inseamna ca ne meritam soarta si conducatorii neprofesionisti ai statului,care nu se pot impune in fata salariatilor de stat.
    cica:responsabilitate,austeritate,solidaritate...
    intr-un caz similar, angajatorul privat, ar trece imediat la restructurare de salarii(sporuri) si de personal.
    asadar,ne intrebam: statul este angajator sau lider de sindicat?sau mai e un deal dublu: atit sa ne coste anestezia anului acesta electoral?