Cristian Diaconescu: Republica Moldova lanseaza acuzatii nefundamentate la adresa unui stat membru UE 

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2009, 19:12 Actualitate | Esenţial

Seful diplomatiei de la Bucuresti, Cristian Diaconescu, a afirmat ca Republica Moldova lanseaza acuzatii nefundamentate la adresa unui stat membru UE si a adaugat ca oficialii de la Chisinau nu au "inteles nimic din ceea ce inseamna o politica de nivel european". Ministrul roman de externe a raspuns unor declaratii facute de premierul moldovean Zinaida Greceanii, care a spus ca statul nu a introdus nici o restrictie de intrare in tara pentru cetatenii romani, negand ca printre acestia s-ar fi aflat si persoane cu cetatenie moldoveneasca.

"Este regretabil ca autoritatile republicii Moldova nu au inteles ca in relatia cu Uniunea Europeana respectarea normelor si principiilor europene nu este facultativa. Un stat care doreste sa coopereze mai strans cu Uniunea trebuie sa functioneze ca un stat de drept si sa isi asume regulile democratice si angajamentele asumate prin Acorduri, nu sa le incalce dupa cum sunt interesele de politica interna ale momentului", a spus ministrul roman intr-o declaratie pentru HotNews.ro.

"In plus, faptul ca, in acelasi timp, Chisinaul lanseaza acuzatii nefundamentate la adresa unui stat membru UE este cu atat mai regretabil si dovedeste ca nu a inteles nimic din ceea ce inseamna o politica de nivel european", a adaugat Diaconescu.

Potrivit Mediafax, premierul Republicii Moldova, Zinaida Greceanii, a declarat marti ca statul nu a introdus nici o restrictie de intrare in tara pentru cetatenii romani, negand ca printre acestia s-ar fi aflat si persoane cu cetatenie moldoveneasca. In cursul saptamanii trecute, circa 300 de cetateni romani si moldoveni au fost intorsi de la frontiera cu R. Moldova.

Duminica, ministrul roman de Externe a anuntat ca Romania cere public si oficial autoritatilor Republicii Moldova sa inceteze abuzurile indreptate impotriva cetatenilor romani.

"Am cerut colegilor de la Chisinau, prin canalele diplomatice obisnuite, explicatii" in legatura cu blocarea accesului in Republica Moldova in cazul a peste 200 de cetateni romani dar "nu am primit niciun fel de semnal, nicio clarificare", a subliniat el.

"In aceste conditii, este normal sa cerem public si oficial autoritatilor de la Chisinau sa inceteze abuzurile impotriva cetatenilor romani".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1390 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Declaratiile "premierei" Zenaida (Marţi, 31 martie 2009, 19:32)

    Nicolae Titulescu [anonim]

    Foarte bine ca la o declaratie a "premierei" Zenaida s-a gasit de cuviinta sa-i raspunda ministrum nostru de externe, ca de obicei foarte bun si la obiect ca intotdeauna. Din partea noastra nu trebuie ridicata stacheta prea sus, ca sa aratam comunistilor expirati de la Chisinau ca nu merita sa li se acorde prea multa atentie.
  • 0 (0 voturi)    
    Ajunge cu bataia de joc (Marţi, 31 martie 2009, 20:16)

    bistrita [anonim]

    Nu trebuie sa ne multumim cu incetarea abuzurilor, ci ar trebui sa ne spuna cine se face vinovat de aceste abuzuri. Cred ca granicerii nu au facut abuzurile de capul lor. Ar trebui sa stim cine din conducerea Chisinaului a hotarat sa interzica accesul romanilor.Oare nu ne dam seama ca pe comunistii de la Chisinau ii apuca strechea numai cand aude cuvantul "roman"
    • 0 (0 voturi)    
      intelighentza romaneasca..... (Marţi, 31 martie 2009, 22:04)

      G.Marius [utilizator] i-a raspuns lui bistrita

      Tu chiar esti perspicac asa de felul tau.....
    • -1 (1 vot)    
      1859 (Marţi, 31 martie 2009, 23:38)

      ivanivan [utilizator] i-a raspuns lui bistrita

      ministru ala al vostru vre-a s-a arate ca Romania nici nu mai are nume??? "- R. Moldova lanseaza acuzatii nefundamentate la adresa unui stat membru UE ..." d-na GRECEANII a fost foarte amabila ca a raspuns " unei tari din UE" !!! Pare-a mai istet ministru vostru dar a facut o mare gafa cu expresia " - ... acuzatii nefundamentate la adresa unui stat membru UE...." Poate e problema in limba " bucuresteana" ??? A-ti adaugat la limba atit de multe "italienisme " si " frantusizme " ca nu mai puteti s-a va exprimati clar si logic. Nu va mai intelege lumea. ....si la secundo: Freud ar fi apreciat cuvintele ministrului roman ca sublimatie politica pentru tara, vedti cum se ascunde in spatele UE ? ........." - ... autoritatile republicii Moldova nu au inteles ca in relatia cu Uniunea Europeana ...."'' O mica neintelegere la frontiere a 3 romini el califica ca " ..relatii cu UE "" Da, este de inteles si este firesc ca neologizmele va-u saracit limba si nu mai puteti lamuri esenta lucrurilor direct ci doar prin incongor Europei. Cuvinte noi limbii Romine voi ati adaugat o multime dar ati perdut sensul concret al expresiilor. .
      • +3 (3 voturi)    
        incongorul unui rus amuzant ?! (Miercuri, 1 aprilie 2009, 1:46)

        G.Marius [utilizator] i-a raspuns lui ivanivan

        Poate ca par-e adevarat ca daca a-m adaugat neologizmelele nea-m saracit limba romina si am perdut sensul concret al expresiilor, dar pana la a veni un mancurt pervertit in rusoi care a invatat limba romana de la lenin, ca sa califice treaba asta, mai este cale lunga.
        Numele adevarat al Romaniei il vrei? Pentru voi se pare ca e Cosmar.
        понемаещь, patzane?
        • +1 (1 vot)    
          =)) (Miercuri, 1 aprilie 2009, 10:42)

          Adi [anonim] i-a raspuns lui G.Marius

          deci asta e cel mai tare comment ever. =))))))
        • -1 (1 vot)    
          ce era necesar de demonstrat (Miercuri, 1 aprilie 2009, 19:18)

          ivanivan [utilizator] i-a raspuns lui G.Marius

          G. Mariusa a dovedit indata ca ati pierdut sensul limbii, el nici nu a inteles ca problema " limbii " este secundara dar primara este atitudinea ministrului fata de R. Moldova. Banuesc ca pricina poate fi si IQ lui Mariusa estimat la 50%. Atunci de unde Mariusa sa inteleaga chit de nefiresc suna sublimatia "o tara din UE " - "Romania".
          • +1 (1 vot)    
            limba asta... (Miercuri, 1 aprilie 2009, 21:12)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui ivanivan

            auzi ma ivanivan, tu ai vreun dictionar dupa care vorbesti?
            • -1 (1 vot)    
              micului Stefan (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 0:00)

              ivanivan [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

              Da, " The OXFORD english dictionary" , " The American Heritage Dictionary" . Poti s-a dai unele explicatii la intrebarea ta stupida? or ai probleme cu auzul. De obishnuinta oamenii cu auzul bolnav folosesc foarte des cuvintul " ...auzi.." in lexicon, este o deviatie psychologica ( dupa Freud S.)
              • 0 (0 voturi)    
                s-e p-o-a-t-e (Duminică, 5 aprilie 2009, 22:11)

                stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui ivanivan

                A-sa o fi... cu-m zi-ci tu...
                Doar ca ai cev-a prob-lem-e cu cratima aia nar-avas-a....
  • 0 (0 voturi)    
    infantilisme (Marţi, 31 martie 2009, 21:39)

    Iulian [anonim]

    Cred ca doar in jurul varstei de 5-6 ani mai primesti raspunsuri de genul "It wasn't me!"... guvern bufonic
  • -1 (1 vot)    
    .... (Marţi, 31 martie 2009, 23:19)

    muuuuuuuulte voturi in minus [anonim]

    pentru comentariul care va urma.

    am vazut stirea transmisa de TRV1, si sunt stupefiat de reactia comunitatii de bloggeri/forumisti, etc.

    un tanar, purtand tricou, jacheta (si banuiesc si chiloti) cu imaginea-umbra a Romaniei "cocosate", adica teritoriul republicii Moldova anectata de teritoriul Romaniei.

    Pasind in orice tara esti obligat sa-i respecti legile. acel individ cum poate respecta legile Moldovei daca nu-i respecta una dintre articolele constitutiei: suveranitatea acelei tari??? Plus, cetatenii respectivi nu s-au dus in Moldova pentru un picnic, ci pentru a sarbatori un eveniment care nu are legatura cu istoria tarii independente Moldova, ci aduce aminte de cererile revizioniste ale Romaniei, vizavi de acel teritoriu.

    daca v-ati uitat la stiri, ati vazut ca acel stat nu-si mai lasa nici cetatenii sa intre pe teritoriul tarii lor. problema interna, am zice, nu? nu, zic eu. statul roman, pe banii contribuabililor le pune la dispozitie autobuze pentru un sejur electoral, de la care spera sa aduca la putere acele formatiuni care sunt in favoarea unei "reintregiri ale natiunii"

    nu-s pe partea comunistilor, nu-s impotriva oamenilor, insa mi-e scarba de circul mediatic si politic care inconjoara aceste teme.
    mai este putin (mai dam vre-o'suta de mi de cetatenii de pomana, dupa care putem sa-i atacam linistit, cum a facut Rusia cu Georgia: pentru apararea sigurantei minoritatii romane de pe teritoriul republicii Moldova.

    Amin.
    • +1 (1 vot)    
      muuuuuulte idei in minus (Miercuri, 1 aprilie 2009, 0:38)

      G.Marius [utilizator] i-a raspuns lui muuuuuuuulte voturi in minus

      .... comunitatea de bloggeri/forumisti care te uluieste pe tine au o reactie normala in fata unor abuzuri.
      ..... un tricou atenteaza la suveranitatea unei tari?mai, mai.....
      ..... inainte sa plec temporar din Romania, mergeam la Chisinau saptamanal, si iti garantez nu in scopuri `propagandistice. Ma indoiesc k tu stii mai bine care si cu ce motiv merge acolo.
      .... in afara de unele voci izolate, teoria ta asupra revizionismului Romaniei, pe ce se bazeaza?
      ....statul roman pune la dispozitie cetatenilor moldoveni autobuze pentru ca acestia sa se intoarca in tara sa voteze?!?!?!wtf!
      ...... iar oficial asta reprezinta un motiv serios k un cetatean al unui stat sa nu fie lasat sa intre in statul repsectiv (exista vreun termen juridic sa denumeasca sau macar sa faca referire la asa ceva???)wtf2!!
      ...... cetatenia care se da de pomana, cum zici, nu este chiar un cadou..... asa cum un roman nascut in romania de dupa `44 este cetatean roman, la fel si un roman nascut in romania de dinaite de ribentropp-molotov are acelasi drept, de unde decurg alte drepturi la fel de "egale", iar daca tu crezi k e de pomana, intreaba pe unu care asteapta de ani buni sa primeasca cetatenia care i-a fost anulata in mod abuziv....
      .... cand compari Rusia cu Romania, asemanarile ar fi .....?????
      ..... zi-mi un motiv bun pentru care imi bat capul cu unu care e "brocolli la cap", vorba unora....
    • +1 (1 vot)    
      si ar mai fi o banuiala.... (Miercuri, 1 aprilie 2009, 0:41)

      G.Marius [utilizator] i-a raspuns lui muuuuuuuulte voturi in minus

      ..... in ciuda negarii apartenentii tale. Daca e asa, straduieste-te mai mult, chiar era sa ne minti....