Codul Penal - sfera exercitarii actiunii de legitima aparare a fost extinsa

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2009, 14:10 Actualitate | Esenţial

Subcomisia pentru Codul Penal a votat, miercuri, varianta propusa de Tudor Chiuariu pentru legitima aparare, astfel incat o persoana va fi prezumata a fi in legitima aparare nu numai daca se apara de cineva care i-a intrat fara drept in locuinta, ci si in incapere sau dependinta, informeaza NewsIn. De asemenea, membrii subcomisiei au observat ca textul propus de Ministerul Justitiei reglementa situatia in care legitima aparare se prezuma numai in timpul noptii sau zilei, pe cand varianta lui Chiuariu acopera inclusiv dimineata si seara.

Astfel, potrivit proiectului noului Cod Penal, articolul 19, alineatul 3 prevede ca "se prezuma a fi in legitima aparare, in conditiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge patrunderea unei persoane intr-o locuinta, fara drept, in timpul noptii, prin violenta, viclenie, efractie sau alte asemenea mijloace". Argumentul Ministerului Justitiei a fost ca patrunderea trebuie sa fie intotdeauna in timpul noptii, fara drept, prin violenta, deoarece "este important sa se inteleaga ca persoana isi apara viata, nu proprietatea".

Varianta propusa de Tudor Chiuariu a fost "se prezuma a fi in legitima aparare, in conditiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge patrunderea unei persoane intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acesta, fara drept, prin violenta, viclenie, efractie sau alte asemenea modalitati ori in timpul noptii".

Subcomisia a votat in unanimitate varianta lui Chiuariu, dupa care, presedintele subcomisiei, Victor Ponta, e exclamat: "Cred ca suntem tara din Europa care protejeaza cel mai puternic locuinta!"


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2936 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Nici asa nu e bine ! (Miercuri, 25 martie 2009, 14:39)

    tavi [anonim]

    Sa consideram urmatoarea situatie: nu ma aflu pe proprietate, ci pe spatiul public, afara pe strada (sau intr-un local, sau la mall ca tot e la moda sa fii agresat acolo), si sunt atacat de un individ, cu scop de jaf, intimidare, sau pur si simplu fara motiv aparent, aflandu-ma in pericol de moarte.

    Sa inteleg ca asta nu e o situatie de legitima aparare ? Trebuie sa-l las pe infractor sa-mi ia gatul ?? bravo domnilor ministri ... va doresc sa ajungeti si voi intr-o situatie din asta. Dar probabil ca voi nu veti avea probleme cu legea, ca doar o faceti cum vreti voi ...

    SA VA FIE RUSINE !!!
    • +2 (2 voturi)    
      Ba e mai bine (Miercuri, 25 martie 2009, 14:48)

      Costache [anonim] i-a raspuns lui tavi

      Te agiti aiurea coane. E vorba de prezumtie. Ti-as explica, dar esti prea agitat.

      Varianta lui Chiuariu e mai buna decat ce balmajea Ponta acum cateva zile.
      • +2 (2 voturi)    
        de acord.... (Miercuri, 25 martie 2009, 14:58)

        Flo [anonim] i-a raspuns lui Costache

        de acord cu tine.....iar is vor da cu parerea multi care nu au habar ce inseamna legitima aparare; pentru a intelege exact ce inseamna ar trebui sa citesti macar cateva pagini de drept penal; doar textul de lege pentru cineva care nu e pe domeniu nu e de ajuns; nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta e realitatea!
    • +2 (2 voturi)    
      trebuie sa citesti si alinatul 2 (Miercuri, 25 martie 2009, 15:17)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui tavi

      Articolul vorbeste numai de aliniatul 3, o prezumtie de legitima aparare, care legitima aparare este insa definita la aliniatul 2. Si care acopera si situatia expusa de tine. Domnii de la hotnews ar fi bine sa prezinte situatia cat mai pe intelesul tuturor. Nu sunt de acord cu ce se comenteaza mai jos ca omu' trebuie sa stie drept penal ca sa intelegea cum e cu legitima aparare. cand e atacat pe strada sau in casa, n-are timp sa citeasca cateva pagini de penal; trebuie sa actioneze repede pentru a-si apara viata! Si nu numai absolventii de drept sunt atacati si trebuie sa se apere legitm.
    • +1 (1 vot)    
      Trunchiere rau voita (Miercuri, 25 martie 2009, 15:24)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui tavi

      "se prezuma a fi in legitima aparare, in conditiile alin. (2)". In dorinta de a senzational este prezentat doar aliniatul 3, care descrie doar o situatie in care beneficiezi automat de prezumtia de legitima aparare.

      Propun celor de la Hotnews sa redea toate aliniatele propuse, astfel incat sa ne putem face o imagine clara despre ce se dezbate in parlament.
  • +2 (2 voturi)    
    Si masina! (Miercuri, 25 martie 2009, 14:59)

    x [anonim]

    Si masina, barca, salupa, avionul (proprietate personala (nu va speriati: nu am decit pe prima)).
    Motivatia: daca pentru "un simplu fumat" IN masina personala e voie, cu atit mai mult trebuie pentru apararea vietii si integritatii persoanelor si a bunurilor (nici aici nu va speriati: nu fumez).
  • 0 (0 voturi)    
    te doare capu' (Miercuri, 25 martie 2009, 15:48)

    Ion I [anonim]

    :) vai de noi... sau de ei... acum pot sa sar la gatu' politicienilor si ei nu au cum sa se apare pe timpul zilei in afara "proprietatii"... lol...
    stupida rau legea
  • 0 (0 voturi)    
    Doar pe timpul noptii?! (Miercuri, 25 martie 2009, 16:19)

    un roman [utilizator]

    Imi pare rau ca trebuie sa o spun dar Chiuariu e mai inteligent decat cei care au scremut aceasta aberatie.
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta pus pe poante (Miercuri, 25 martie 2009, 16:46)

    Vorbe goale [anonim]

    "...presedintele subcomisiei, Victor Ponta, e exclamat: "Cred ca suntem tara din Europa care protejeaza cel mai puternic locuinta!"

    Pai normal, suntem chiar tara in care e cea mai mare nevoie sa ne protejam! In parte chiar datorita voua!