Nicolae Mischie, condamnat la trei ani si jumatate de inchisoare cu executare

de E.M.     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2009, 15:10 Actualitate | Esenţial

Nicolae Mischie, fost presedinte al Consiliului Judetean Gorj, a fost condamnat la trei ani si sase luni de inchisoare, cu executare, pentru abuz in serviciu, instigare la fals intelectual si material in inscrisuri oficiale si executarea de lucrari de reparatii fara autorizatie de constructie pentru monumente istorice. Magistratii Judecatoriei Deva au deics, in plus, ca Mischie sa plateasca daune materiale in valoare de 82.653 lei catre Consiliul Judetean Gorj, constituit ca parte civila in proces.

Sentinta poate fi atacata cu apel la Tribunalul Hunedoara, in termen de 10 zile de la comunicare, atat de catre inculpat cat si de catre Parchet, a declarat purtatorul de cuvant al Judecatoriei Deva, judecator Cornelia Filimon.

Sapte capete de acuzare

Fostul presedinte al CJ Gorj a fost judecat pentru sapte fapte penale, primind o pedeapsa totala de trei ani si jumatate de inchisoare pentru acuzatiile de abuz in serviciu, instigare la fals intelectual, instigare la fals material in inscrisuri oficiale si executarea unor lucrari de reparatii fara autorizatie de constructie a cladirilor reprezentand monumente istorice.

El a fost achitat pentru infractiunile de abuz in serviciu contra interesului public, abuz in serviciu in forma calificata si pentru instigare la infractiunile de fals material in inscrisuri oficiale.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2935 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Doamne ajuta! (Luni, 16 martie 2009, 15:26)

    Dolphi [anonim]

    In sfarsit ceva s-a miscat!! Am trait s-o vedem si p-asta!!! Simt o mare bucurie la gandul ca s-a spart gheata si ca in curand ,poate poate , urmeaza si D-l Nastase Adrian.Doamne ajuta..
    • +1 (1 vot)    
      Cata naivitate!! (Luni, 16 martie 2009, 17:48)

      Caligula [anonim] i-a raspuns lui Dolphi

      Prietene, tu nu poti fi privit decat cu mila, esti de o naivitate induiosatoare...
  • +2 (2 voturi)    
    nu cred (Luni, 16 martie 2009, 15:27)

    Lucian* [utilizator]

    este prea frumos ca sa cred ca este adevarat!
    pe cat ca iese afara in 3 zile cu panaritiu?
  • +3 (3 voturi)    
    E bine dar nasol!! (Luni, 16 martie 2009, 15:38)

    florian [anonim]

    E bine ca l-au condamnta pana la urma! E si nasol insa, deorece nu va executa mai nimic din pedeapsa - are limbrici si nu poate fi tratat in reteaua penitenciarelor.
  • +4 (4 voturi)    
    Mischie in inchisoare (Luni, 16 martie 2009, 15:40)

    sam [anonim]

    As vrea s-o vad si pe asta! Nu cred eu ca va sta o zi in inchisoare nici un Mischie, sau un Nastase, sau un Mitrea etc... Praf in ochii prostimii... Gasesc ei o cale de a se pune iarasi pe picioare, adica la furat...
  • +3 (3 voturi)    
    Uitati ca se poate imbolnavi. (Luni, 16 martie 2009, 15:57)

    AlinN [anonim]

    Poate il apuca o criza de calvitie sau de claustrofobie si imediat cineva il va elibera.
  • +3 (3 voturi)    
    I-au dat 3 ani, dar iese in 6 luni (Luni, 16 martie 2009, 16:21)

    doe [anonim]

    Nasul din Oltenia iese in 6 luni pentru ca asa este justitia in Romania. Parchetul ar trebui sa faca recurs si sa obtina maximum posibil.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns... (Marţi, 17 martie 2009, 13:42)

      matei [anonim] i-a raspuns lui doe

      Nici macar nu mai conteaza, gheatza a fost sparta iar justitia afla acum ca se poate! Mischie va turna pe careva, ca astia-s legati unul de altul. Cade unul, cad toti!
  • +1 (1 vot)    
    ..hopa (Luni, 16 martie 2009, 16:50)

    cool [anonim]

    ..condamnat la 3 ani si 6 luni ..e ceva..pacat ca este doar fondul, mai avem un apel un recurs...

    spaga nu intervine la fondul cauzei ci in ultima cale de atac, sunt curios sa vad ce o sa spuna Curtea de Apel despre sentinta pronuntata de judecatorie sau tribunal (daca va mentine hotararea Judecatoriei)...e prea devreme sa afirmam ..oricum e un pas inainte, ma bucur ca un judecator de prima instanta a avut tupeul sa il condamne pe Mischie...tot asa..poate mai facem si noi putina curatenie...
  • +2 (2 voturi)    
    tot e bine (Luni, 16 martie 2009, 17:01)

    iul_autentic [utilizator]

    Macar s-a ales cu cazier, dar nu cred sa stea in puscarie. Sigur are o buba, il doare in cot si iese pe motive umanitare... parca el ar fi om !?
  • +3 (3 voturi)    
    mischie (Luni, 16 martie 2009, 17:18)

    adrian [anonim]

    Eu ii donez o chiftea daca sta macar o zi in puscarie. Cinste judecatorului care a dat sentinta si rusine celui care va judeca recursul si il va ierta!!
  • +3 (3 voturi)    
    felicitari judecatorului! (Luni, 16 martie 2009, 18:28)

    sabina [anonim]

    ezit sa repet ceea ce au spus comentatorii de mai sus, fiind perfect indreptatiti, despre recurs /apel sau maladii "necrutatoare".

    asa ca ma rezum la alta cale, extrem de uzitata, de a "scuti" un condamnat de "sacaiala" drumurilor la tribunal: disparitia peste granita !!! de ce sa stai 1 sapt. la jilava, asteptand scutirea medicala, cand poti pleca sa-ti odihnesti ficatul si sa-ti depeni amintirile, intr-o destinatie exotica ??!! ce, credeti ca "falsul intelectual" sau "abuzul de putere" nu sunt stresante??
  • +1 (1 vot)    
    aloooooooooo!!!!!!!! (Luni, 16 martie 2009, 23:53)

    D:D [anonim]

    mai oameni,voi nu vedeti de care si de cate capete de acuzare a fost achitat????si ce suma are de platit???chiar daca sta toata pedeapsa inchis ceea ce sigur nu se ca intampla,pentru el este ca un concediu ....asa....o pauza binevenita si binemeritata.credeti ca dupa eliberare va iesi sa-si caute de munca cu ziua?????
  • 0 (0 voturi)    
    condamnat in 17.02.2010 de C. A. TIMISOARA (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 14:37)

    VERGICA [anonim]

    - ROMÂNIA -
    Ministerul Justiţiei
    Justiţia în folosul cetăţenilor
    Sigla
    Curtea de apel TIMIŞOARA
    TIMIŞ

    Informaţii detaliate despre dosar
    Numar unic dosar: 3/95/2005
    Înregistrat în data de: 03.03.2008
    Obiect dosar: luare de mită (art. 254 C.p.)
    Materia juridică: Penal
    Stadiu procesual: Apel
    Părţi:
    MISCHIE NICOLAE : Apelant
    MOCANU CLEMENT : Intimat
    MOCANU CLEMENT : Denunţător
    TERMENE DE JUDECATĂ:
    Data Soluţie Detalii
    04/06/2008 Redeschis dezbaterile - T.26.06.2008 Amânat
    05/10/2009 pentru a se depune raportul de expertiză Amânat
    07/12/2009 pentru a se depune obiecţiuni cu privire la raportul de expertiză tehnică în construcţii de către apărătorul denunţătorului şi pentru a se lămuri situaţia expertului contabil introdus în cauză Amânat
    09/03/2009 pentru citarea experţilor desemnaţi în cauză în vederea depunerii jurământului şi pentru ca aceştia să ia act de lucrările dosarului Amânat
    12/08/2009 pentru depunerea raportului de expertiză Amânat
    13/01/2009 pentru citarea martorului Călinoiu Ion în vederea audierii şi a discutării cererii de probaţiune formulată de apărătorul inculpatului, stabileşte termen de judecată la data de 25 februarie 2009, ora 9,00, sala 214, complet P 1 Amânat
    14/09/2009 pentru depunerea raportului de expertiză Amânat
    14/12/2009 obiecţiuni la expertiză. Amânat
    15/06/2009 pentru depunere raport de expertiză tehnică Amânat
    17/02/2010
    În baza art. 379 pct. 1 lit. b) C. pr. pen., respinge ca nefondat apelul declarat de inculpatul MISCHIE NICOLAE împotriva sentinţei penale nr. 268 din 12.07.2007 a Tribunalului Gorj, pronunţată în dosarul nr. 3/95/2007 (număr în format vechi 2211/2005). În baza art. 379 pct. 2 lit. a) C. pr. pen., admite apelul declarat de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Craiova împotriva aceleiaşi sentinţe penale. Desfiinţează sentinţa penală apelată şi, rejudecând cauza: În baza art. 257 C. pen., cu aplicarea art