Verdict favorabil Romaniei la Curtea Internationala de Justitie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 3 februarie 2009, 9:02 Actualitate | Esenţial

Pretentiile Romaniei si Ucrainei
Foto: Hotnews
 documente
Insula Serpilor nu va fi considerata punct de baza in trasarea liniei de delimitare in Marea Neagra, deci, practic, nu va fi considerata "tarm" al Ucrainei, asa cum ceruse Kievul, a anuntat marti presedintele Curtii Internationale de Justitie, Rosalyn Higgins, potrivit NewsIn.

Potrivit CIJ, Insula Serpilor nu este considerata insula, ci stanca, ceea ce face sa i se atribuie  o mare teritoriala nu mai mare de 12 mile marine, anunta NewsIn. Ucraina sustinea ca formatiunea este o insula si cerea sa aiba dreptul la mai mult de 12 mile marine.

Curtea Internationala de la Haga va anunta, in scurt timp, verdictul in cazul de delimitare maritima intre Romania si Ucraina. Miza - impartirea celor 12.000 de kilometri patrati de platou continental si zona economica exclusiva o reprezinta resursele: 100 de miliarde de metri cubi de gaz si 10 milioane de tone de petrol, adica 73,5 milioane de barili.

Declaratii facute de presedintele Curtii, Rosalyn Higgins:

  • "CIJ poate stabili o linie de granita inca nedeterminata", a anuntat presedinta Curtii, Rosalyn Higgins, la inceputul sedintei.
  • "Sunt zone in care cele doua tari nu au delimitate granite, in mod oficial."
  • "Curtea se va baza, in decizia sa, si pe acordurile existente", a adaugat Higgins.
  • Presedinta Curtii a invocat si tratatele in baza carora CIJ are jurisdictie asupra delimitarii platoului continental al Marii Negre, reiterand prevederile acordului politic de baza si al celui privind frontiera.
  • "Curtea nu are jurisdictie asupra delimitarii apelor maritime ci doar a platoului continental si a zonelor economice exclusive. Aceasta este jurisdictia Curtii. Dar nu exista niciun obstacol ca CIJ sa deseneze o linie de delimitare intre cele doua parti", a afirmat Rosalyn Higgins.

Procesul a inceput pe 16 septembrie 2004, cind Romania a cerut Curtii sa inceapa proceduri pentru solutionarea delimitarii platoului continental si a zonelor economice exclusive in Marea Neagra.

Miza impartirii celor 12.000 de kilometri patrati de platou continental si zona economica exclusiva o reprezinta resursele: 100 de miliarde de metri cubi de gaz si 10 milioane de tone de petrol, adica 73,5 milioane de barili.

Resurse considerabile pentru ambele parti, in conditiile in care, potrivit ultimului raport al Agentiei Nationale de Reglementare in domeniul Enegiei dat publicitatii, consumul total de gaze in 2007 in Romania a fost de 16,4 miliarde de metri cubi, dintre care 4,6 miliarde de metri cubi au fost importati, adica 29% din consum, iar productia interna este de 11,6 miliarde de metri cubi.

  • Procesul a inceput in luna septembrie

In luna septembrie a anului trecut au avut loc audierile publice in acest dosar. Timp de trei saptamani, cele doua tari si-au sustinut cu argumente si contraargumente liniile de delimitare propuse de fiecare in parte. Inca din timpul negocierilor, Romania a propus ca delimitarea sa se faca dupa metoda obisnuita folosita de Curte in astfel de cazuri, insa Ucraina a refuzat. Decizia de astazi, numarul 100 in istoria Curtii va fi definitiva, obligatorie si imediat aplicabila de catre ambele parti, a spus agentul Romaniei, Bogdan Aurescu.

  • Bogdad Aurescu: Decizia CIJ va fi corecta si echitabila

"Oricare ar fi decizia pe care Curtea Internationala de Justitie o va pronunta, nu exista niciun fel de indoiala, va fi o decizie corecta si echitabila, rezultata din aplicarea dreptului international. Linia care va fi trasata de catre Curte este cea care va stabili cu exactitate ceea ce o parte si, respectiv, cealalta sunt cu adevarat indreptatite sa detina din aceste spatii maritime", a declarat Bogdan Aurescu pentru HotNews.ro inaintea anuntarii verdictului.

La randul sau, Ucraina a precizat ca va respecta orice decizie a Curtii de la Haga in problema delimitarii spatiilor maritime si a zonelor economice exclusive in regiunea Insulei Serpilor. Kievul spera ca decizia pe care o va lua Curtea va stinge disputa intre Ucraina si Romania si va deschide posibilitatea atragerii de catre ambele parti a investitiilor in exploatarea resurselor naturale ale zonei.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

35572 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    hmmm (Marţi, 3 februarie 2009, 9:15)

    liviu_ [utilizator]

    speram sa fie noroc o decizie favorabila, ne-ar ajtua foarte mult acum (cred eu)
    • +2 (12 voturi)    
      nu te tine te va ajuta :) (Marţi, 3 februarie 2009, 9:50)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Stai linistit, nu romanul de rand va profita.
      • +3 (15 voturi)    
        Dar cand castiga in sport de ex. (Marţi, 3 februarie 2009, 10:09)

        releu [anonim] i-a raspuns lui gogu

        reprezentantii Romaniei, tu roman de rand, profiti ?
        • +1 (7 voturi)    
          drumul gazelor (Marţi, 3 februarie 2009, 10:35)

          gogou [anonim] i-a raspuns lui releu

          Nu cred ca drumul lor va duce in Romania. Sau poate da.... Imi aduc aminte de granele care treceau granita doar pentru a fi reimportate din nou de noi :)
          • +7 (7 voturi)    
            poate... (Marţi, 3 februarie 2009, 11:22)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gogou

            dar vor ajunge niste bani in plus la guvern... care, cel putin teoretic, vor ajuta la un trai mai bun...
            • +2 (2 voturi)    
              bani la guvern (Marţi, 3 februarie 2009, 14:04)

              Julian [anonim] i-a raspuns lui liviu_

              Ai dreptate. Vor ajuta la un trai mai bun dar al politicienilor si altor bogati. Romanu de rand so descurca el.
          • 0 (2 voturi)    
            Melescane pe unde chefuiesti? (Marţi, 3 februarie 2009, 11:27)

            cristi [anonim] i-a raspuns lui gogou

            "Curtea se va baza, in decizia sa, si pe acordurile existente", a adaugat Higgins.
          • -1 (3 voturi)    
            Istet mai esti! (Marţi, 3 februarie 2009, 13:31)

            MariusMuc [utilizator] i-a raspuns lui gogou

            Deci, dupa tine nu conteaza ce se intampla? Totul poate ramane ca si pana acum ca nu se schimba nimic, nu? Istet mai esti; cred ca-l intreci si pe celebrul Bula.
      • -4 (8 voturi)    
        unde dai si unde crapa (Marţi, 3 februarie 2009, 11:13)

        cazacul [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Gogule esti o culme a idioteniei
        • 0 (6 voturi)    
          nu subestima "afacerile" romanesti (Marţi, 3 februarie 2009, 11:19)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui cazacul

          dar daca zici tu, asa o fi :)
      • +1 (3 voturi)    
        eu nu vorbeam de mine ca om... (Marţi, 3 februarie 2009, 11:21)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        ci de noi ca tara...
      • -2 (6 voturi)    
        Vai de capul tau Gogule (Marţi, 3 februarie 2009, 12:07)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Astia ca si tine sunt cei care trag tot timpul carutza inapoi cand incearca ceilalti sa avanseze un pic.
        Voi nu vedeti decat ceea ce intra in buzunarul vostru.
        Nu aveti nici un fel de spirit civic, de colectiv si traiti pe principiul sa moara capra vecinului.
        • +2 (2 voturi)    
          eu doar nu ma imbat cu apa rece (Marţi, 3 februarie 2009, 13:11)

          gogou [anonim] i-a raspuns lui un roman

          romanule... nu vreau sa moara capra nimanui, nici macar a ucrainienilor
  • +7 (13 voturi)    
    Precedent (Marţi, 3 februarie 2009, 9:46)

    buncrestin [utilizator]

    Avem nevoie de un precedent, o bresa in zidurile de fier cu care rusii apara pactul Ribbentrop-Molotov. Problema in fond e ca Ucraina nici macar nu are ce cauta la gurile Dunarii, daramite sa emita pretentii asupra insulei Serpilor sau a platoului continental in acea zona. O confirmare juridica din partea celei mai inalte curti de justitie este si o confirmare implicita ca Ucraina - mai bine zis rusii - au multe restante de platit tarilor din est pe care le-au jumulit si siluit atata vreme. Sa dea D-zeu sa fie favorabil noua!
    • +2 (14 voturi)    
      zici bine, dar cine sa auda (Marţi, 3 februarie 2009, 10:33)

      igor [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      sa dea domnul sa fie bine.

      nu uitati ca cel mai mare pericol nu vine din exterior ci din interiorul unei tari. prinstr-o simpla semnatura unii tradatori de parlamentari cedeaza suprafete de teren si tara, asa cum s-a intamplat si asa cum se va mai intampla. sa nu uitati de Cernauti unde este o comunitate majoritar romaneasca.

      sunt alaturi de fratii mei
      • +3 (5 voturi)    
        Cernauti (Marţi, 3 februarie 2009, 12:56)

        PaulR [utilizator] i-a raspuns lui igor

        Igor la Cernauti romanii reprezinta 4,4% din populatie (+ 1,6% care se declara moldoveni). Nu am avut majoritate nici cand Bucovina de Nord era la noi, in 1930 avand doar 23.2% din populatia orasului.
        Nu dezinforma daca nu ai date pe care sa te bazezi.
        • +1 (1 vot)    
          cifre (Marţi, 3 februarie 2009, 15:40)

          Hurmuzaki [anonim] i-a raspuns lui PaulR

          La momentul 1775 , romanii reprezentau in Bucovina ( inclusiv partea care se afla acum la noi ) 65% romani, 20% ruteni, 7% hutuli, 3% tigani, 3% evrei, 1% rusi, 0,5% polonezi.In 1910 romanii reprezentau 34% fiind depasiti de ruteni 38%.Cum s-a ajuns la aceasta situatie nu cred ca este asa greu de aflat de aceea cred ca te-ai grabit un pic sa arunci niste cifre .
          • 0 (0 voturi)    
            raspuns (Marţi, 3 februarie 2009, 16:10)

            PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Hurmuzaki

            Igor vorbea de Cernauti si eu am vorbit de statiscile pentru Cernauti si nu despre cele pentru intreaga Bucovina.
            Eu am gasit statistici care spun ca in 1774 erau peste 85% romani in Bucovina. Asa ca sunt de acord cu tine ca procentul romanilor a scazut din sec 18 (in special in nordul Bucovinei).
            Dar repet, el s-a referit la orasul Cernauti, eu i-am raspuns despre acelasi lucru.
      • 0 (0 voturi)    
        nu, din pacate... (Marţi, 3 februarie 2009, 13:04)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui igor

        In ziua de azi, in Cernauti nu este decat o minoritate romana si una "moldoveneasca".
        Wikipedia:
        "Populaţia actuală este, potrivit datelor recensământului populaţiei Ucrainei din 2001, de 236.691 de locuitori. Între aceştia se află 189.021 de ucrainieni, 26.733 ruşi, 10.553 români şi 3.829 moldoveni (au fost împărţiţi pentru că după drepturile internaţionale ar fi fost o naţiune compactă şi ar fi trebuit să le fie conferite mult mai multe drepturi; însă în ultimele întâlniri România-Ucraina s-a convenit că sunt aceeaşi naţiune), 1.408 polonezi 1.308 evrei şi alţii 971."
    • -1 (3 voturi)    
      insula (Marţi, 3 februarie 2009, 12:42)

      ccc [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      corect, daca castigam ceva, atunci avem sanse pe mai departe...
  • +1 (5 voturi)    
    ucrainieni nu o vor respecta (Marţi, 3 februarie 2009, 10:03)

    un roman [anonim]

    daca va aduce-ti aminte au spus ca nu vor respecta aceasta decizie,ei la baza tot rusi sunt si tot de par stiu a le fi frica asa ca eu cred ca nu vor sta cuminti in banca lor respectand aceasta decizie
    • +1 (3 voturi)    
      nu prea au de ales... (Marţi, 3 februarie 2009, 11:24)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      adica ar iesi scandal si ar avea de pierdut... si daca nu s-ar lua masuri in cazul incalcarii unui tratat eu propun ca sefii de la UE NATO, ONU etc sa ia o katana si...
    • +3 (3 voturi)    
      Pai asta ar fi grav pt. ei (Marţi, 3 februarie 2009, 14:25)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui un roman

      In primul rand, orice sentinta data de vreo curte ucraineana nu va mai avea recunoastere internationala.

      In al doilea rand, data fiind natura sentintei, pana n-o respecta nu pupa ei NATO nici sa stea in limba.

      In al treilea rand, dupa faza cu gazele din iarna asta, daca se mai adauga si faza cu nerespectarea unei sentinte a CIJ, risca sa intre pe diverse liste care sa restrictioneze relatiile economice a diverse state cu Ucraina.

      Care-s toate chestii care o sa-i arda mai mult decat li-i drag.

      Asa ca eu crec ca o sa respecte sentinta asta, oricat de putin le-ar placea.
  • -4 (10 voturi)    
    Aha (Marţi, 3 februarie 2009, 10:18)

    Aha [anonim]

    Lasa ca au grija romanii intelepti care ne conduc sa nu faca nimic din insula, chiar si daca o castigam. La fel cum nu exploateaza jdemii de alte chestii cu potential.
    • +4 (8 voturi)    
      Raspuns @ Aha (Marţi, 3 februarie 2009, 10:32)

      Anti-Desteptul [anonim] i-a raspuns lui Aha

      Desteptule, litigiul nu priveste insula (desi argumentatia partilor se invarte cumva in jurul insulei), ci platoul continental din proximitatea insulei. Asadar, inainte de a emite judecati precum baba in bucatarie la copt de vinete, documenteaza-te putin. ;)
      • 0 (0 voturi)    
        lasa-l saracu'...., (Marţi, 3 februarie 2009, 17:34)

        muky [anonim] i-a raspuns lui Anti-Desteptul

        ...ca el nici nu cred ca stie ce se judeca la Haga,in litigiul dintre Romania si Ucraina,se baga si el in seama,poate-l voteaza cineva(+,-);una peste alta ,unii ar avea de pierdut ,iar altii de castigat;sa speram ca cei in drept ,vor face investitii, pt. a putea exploata resursele de titei si de gaze. sa auzim de bine
  • 0 (10 voturi)    
    !!! (Marţi, 3 februarie 2009, 10:28)

    747 [utilizator]

    romani, va ordon treceti prutul !!!
    • +3 (17 voturi)    
      inca unul... (Marţi, 3 februarie 2009, 10:49)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui 747

      Si ce mare ra.hat faci daca treci Prutul?
      • +3 (13 voturi)    
        Ti-au tras-o turcii destul (Marţi, 3 februarie 2009, 11:36)

        747 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        Mihai, esti roman 100%. Se vede. De sute de ani romanii si-au dat pantalonii jos in fata tuturor popoarelor care au trecut aici, incepand cu turci, tatari, austroungari, tigani, rusi...etc. Nici un pic de rezistenta sau coloana vertebrala n-au avut. Acolo peste Prut in urma cu 100 de ani locuiau tot romani. Din pacate, rusii au invadat zona, si i-au exterminat. Iar restul romanilor n-au facut nimic, ba chiar pun intrebari stupide, precum a ta. Nu am de gand sa fac lectii de istorie cu tine. Ignoranta de care dai dovada, ma scarbeste. Bravo! Probabil deja iti face placere sa iti dai jos pantalonii. Momentele 1877 si 1941 au fost probabil singurele dati cand romanii au avut cojones. Spre deosebire de tine...
        PS: Si te rog politicos: scoate dejtu din nas cand vorbesti cu mine.
        • -2 (12 voturi)    
          esti slab, mai lordule... (Marţi, 3 februarie 2009, 12:16)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui 747

          Un adevarat membru PRM. Cinste tie. Daca insa terminai macar patru clase, puteai sa citesti o harta, ignorantule. Daca "treci Prutul" - desi cei ca tine nu sunt decat niste lozinci goale - ajungi in Basarabia, desteptule. Daca inca nu ai aflat, problema in discutie e cu Ucraina si nu e teritoriala, neica. Ar trebui sa ne inghesium al naibii de mult, undeva in nord, pe o mica portiune... sa-ti trecem tie Prutul. Si la urma urmei, cine esti tu sa ordoni trecerea Prutului, mai flacau? Dupa cat de des repeti faza cu pantalonii cred ca ai serioase probleme... De alta natura.
        • +2 (2 voturi)    
          poporul austroungar?? (Marţi, 3 februarie 2009, 13:22)

          Franz Joska [anonim] i-a raspuns lui 747

          Ce popor o mai fi si asta, lordule?
          • +2 (2 voturi)    
            cu.... (Marţi, 3 februarie 2009, 17:55)

            muky [anonim] i-a raspuns lui Franz Joska

            ...poporul austroungar a cam sfeclit-o ,dar tot un lord ramane;ceea ce ma intriga,este ca dl. lord pierde din vedere ca daca nu erau tarile romanesti,Muntenia si Moldova,in unele tari mai la nord si mai la vest,s-ar fi vorbit limba turca sau alte limbi decat cea a majoritatii bastinasilor. si ar fi curs destul de mult sange pana si-ar fi recapatat independenta;romanii asa cum au fost mai pasnici, cand a fost vorba sa-si apere glia,au pus "osul" si nu s-au dat inapoi ,numai cand au fost intrecuti numeric de ostirile dusmanilor;si chiar si atunci au incercat sa incheie o pace favorabila romanilor;asa ca treaba cu bracinarii dati jos in fata popoarelor enumerate mai sus,este o mojicie adusa eroismului acestui neam; dar intotdeauna cand esti criticat sau laudat,trebuie sa te uiti si la cine o face....si daca e cineva cunoscut ii iei in considerare aprecierile sau criticile,daca nu...nu. sa speram ca vor fi din ce in ce mai putini cei care scriu mult ...dar nu spun nimic. cu bine
      • 0 (0 voturi)    
        ajungem la rusi (Marţi, 3 februarie 2009, 12:19)

        valix [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        si bem o votca.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu rahat! Borala! (Marţi, 3 februarie 2009, 14:27)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Se face dincolo de Prut un vin roze care pe mine ma omoara. De obicei beau cu masura, da' vinu' ala roze e moartea mea: nu ma pot opri pana cand sau pic eu sub masa sau se termina vinul. Si cum eu pic greu sub masa si dincolo de Prut vinul e mult, poti sa tragi concluziile.
  • +2 (8 voturi)    
    sa fie dreptate (Marţi, 3 februarie 2009, 10:28)

    igor [anonim]

    totul e politica si interese mari.

    sper sa se faca dreptate macar in privinta unei mici parti.

    stiu ca noi omaneii de rand nu mai insemnam nimic in politica mondiala si deasta imi spun si eu parerea:

    1. insula serpilor este a romaniei cu platoul continental si nu pentru bogatii ci pur si simplu pentru dreptatea irstorica.

    2. sa nu uitam niciodata, cele 2 judete romanesti sin dobrogea.

    3. sa nu uitam niciodata de dragul de Cernauti.

    rusine la toti hotii care vor sa ia ceva ce nu a fost a lor niciodata.

    bine ar fi sa se faca dreptate
    • +4 (14 voturi)    
      mai incet cu pretentile teritoriale (Marţi, 3 februarie 2009, 11:10)

      AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui igor

      Vezi ca isi reamintesc si ungurii de draga lor de Transilvanie. Si daca o iei dpdv istoric este absolut acelasi lucru. Asa cum tu pretinzi dragul tau de Cernauti, asa si ei pretind draga lor de Transilvanie. Asa ca mai incet cu pretentile teritoriale.
      Si daca erai mai atent ai fi sesizat ca nu insula Serpilor este in litigiu, ci platforma continentala.
    • -2 (4 voturi)    
      care judete din Dobrogea? (Marţi, 3 februarie 2009, 12:04)

      so [utilizator] i-a raspuns lui igor

      Tulcea si Constanta ?
    • +6 (8 voturi)    
      despre Cadrilater (Marţi, 3 februarie 2009, 12:31)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui igor

      In 1913, cand Romania a luat Cadrilaterul de la Bulgaria, romanii reprezentau 2,3% din populatia acelei regiuni. Ar mai trebui mentionat faptul ca in acel razboi Romania a fost cea care a atacat prima si ca nu a fost provocata de catre Bulgaria, Romania intervenind in razboiul dintre Bulgaria, Grecia si Serbia.
      Mi-as dori ca inainte de a lansa apeluri nationaliste si iredentiste sa va ganditi si cat de corecte si morale sunt acestea.
      • -1 (5 voturi)    
        Acele judete luate in 1913 (Marţi, 3 februarie 2009, 12:53)

        releu [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        trebuiau sa faca parte din Ro inca din 1877, odata cu toata Dobrogea. Plus ca trebuiie sa stii cum functiona atunci politica,,,, rusii tot atunci ne-au luat trei judete...
        Bulgaria a atacat pe fostii aliati, Romania a raspuns unui apel cf. inbtereselor sale...
        E mult mai complicat decat citetsi intr-un manual de istorie de scoala..
        • +7 (9 voturi)    
          raspuns (Marţi, 3 februarie 2009, 13:09)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui releu

          De ce trebuiau sa faca parte din Ro daca in ele doar bulgarii erau de 20 de ori mai multi decat noi?
          Stiu cum functiona atunci politica; faptul ca noi am suferit nedreptati nu inseamna ca si noi trebuia sa comitem nedreptati; doua rele nu fac un bine.
          Romania a gresit atacandu-si vecinul sudic, a dobandit ceva pe termen scurt ca apoi sa sufere cand a fost atacata de Bulgaria in primul razboi mondial. Cred ca in anul 2009 putem sa acceptam ca statul nostru a facut o greseala pentru care a platit si sa mergem mai departe fara a mai avea cereri exagerate de la vecinii nostri.
          Multumesc de referinta la un "manual de istorie de scoala" dar am un masterat in istorie.
          • -1 (1 vot)    
            MASTERAT? (Marţi, 3 februarie 2009, 14:39)

            la fara frecventa? [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            se pare ca se da usor masteratul acum!
            O parte din tarile de la est de Rusia sunt deplasate spre vest - Polonia spre Germania, Ucraina spre Polonia si Moldova. Asa si noi dupa 1877 am pierdut judetele din sudul Basarabiei , cu toate ca eram aliati cu invingatorii si am primit Dobrogea, care oricum fusese a noastra. Schimbul de populatii intre Dobrogea si Imperiul Otoman, nu a fost de cu bulgari ci de aromani contra musulmani turci.
            • 0 (0 voturi)    
              raspunsuri (Marţi, 3 februarie 2009, 16:32)

              PaulR [utilizator] i-a raspuns lui la fara frecventa?

              Masteratul meu nu s-a dat usor si nu, nu l-am facut la fara frecventa; ar fi mai bine daca ai veni cu idei si argumente in loc de atacuri la persoana, mai ales pentru ca faci multe confuzii. Nu ai adus nici un argument care sa combata ceea ce am zis initial. Nu vad ce legatura au Germania, Polonia etc. cu situatia din Cadrilater. Pierderea sudului Basarabiei a fost o nedreptate dar Dobrogea pe care am castigat-o in 1878 nu fusese a noastra dupa cum spui (a fost o perioada scurta pe vremea lui Mircea cel Batran; asa am putea spune si ca a fost bulgara sau otomana (pt mult mai mult timp). Mai mult in tara a existat in 1878 o puternica miscare in Parlament care s-a opus preluarii Dobrogei. Citeste discursurile lui Dimitrie Sturza sau PP Carp sau in general discursurile din parlament sa vezi cat de multi oameni politici nu isi doreau Dobrogea (pt ca nu eram majoritari acolo, pentru ca erau musulmani, pt ca era nedezvoltata etc.). parlamentul chiar a votat o rezolutie impotriva anexarii Dobrogei. Iti spun asta pentru ca ma indoiesc ca tu, care ma acuzi ca mi-as fi luat masteratul usor, ai cunoaste lucrurile astea. Ultima ta propozitie iarasi nu are legatura cu ce ziceam eu. In 1877 noi nu aveam Cadrilaterul asa ca schimburile de populatie dintre Romania si imperiul otoman nu privesc acea zona ci doar Dobrogea de nord.
          • 0 (0 voturi)    
            LECTIA 2 (Marţi, 3 februarie 2009, 15:22)

            nivel de sc primara [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            Bulgaria a atacat fostele aliate - Grecia si Macedonia, ca deh voia refacerea Imperiului Bulgar, facand cea mai mare prostie din istoria ei.
            La acel moment Turcia era scoasa din Europa, Constantinopol era la crestini, din nou. Prin acest atac a pierdut partea europeeana a Turciei de azi.
            Romania nu a gresit, ci a ajutat in mod natural noile tari tinere si s-a aparat de infiintarea unei superputeri slave la sud de Dunare.
            • 0 (0 voturi)    
              raspuns (Marţi, 3 februarie 2009, 16:41)

              PaulR [utilizator] i-a raspuns lui nivel de sc primara

              Daca Istanbulul a fost ocupat de crestini in 1913 esti singurul care a auzit de asta. Bulgaria oricum pierdea razboiul pt ca se lupta cu 3 state.
              Mersi de lectii dar mai bine nu.
  • +3 (3 voturi)    
    harta (Marţi, 3 februarie 2009, 10:44)

    MihaiMese [anonim]

    Daca harta prezentata e cea cu "propunerile" reale, atunci ucrainenii sunt chiar nesimtiti. Daca ar fi dupa ei, ne-ar cere si pasaport cand intram in apa sa ne racorim, dupa ce am stat pe o plaja de pa litoralul romanesc. Asa li se pare lor o impartire egala a zonelor maritime? Nu stiu daca in acest domeniu se aplica geometria, dar suprafetele nu sunt nici pe departe egale.
    • +1 (5 voturi)    
      Pe harta lipseste (nu se vede) (Marţi, 3 februarie 2009, 11:11)

      AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui MihaiMese

      .. chiar Insul Serpilor. Si daca aceasta bucata de stanca este considerata teritoriul ucrainian locuibil atunci platforma continentala se delimiteaza plecand exact de la acel punct. Altfel se delimiteaza de la tarmul marii si iese ce am "desenat" noi.
      • +2 (2 voturi)    
        se vede :) (Marţi, 3 februarie 2009, 11:52)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSe

        este un punct :).
    • 0 (2 voturi)    
      gresit (Marţi, 3 februarie 2009, 13:23)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui MihaiMese

      nu se aplica geometria.
      Se aplica tupeul, decizia unei natii de a avea ceva si puterea si hotararea de a pastra acel ceva!
      Din pacate nu cred ca am prea dovedit cam nimic de aici in ultimii 20 de ani.
      Am avut embargouri pe Dunare "rupte" de barje sarbesti si rusesti in anii '90 si teritoriu national incalcat de ucraineni pe Dunare cand s-a reconstruit canalul Bastroe si in nordul tarii cand au avut loc schimbari de cursuri de apa si ucrainenii puneau "mana" pe hectare intregi de teren fara sa faca nimic altceva decat sa ii impinga pe granicerii romani (ultimul mandat al lui Iliescu).
      Fara suparare, dar daca suntem asemenea momai, atunci la ce te astepti?!
      Nu vezi ca pana si R. Moldova (presedintele si guvernul) are tupeu si tot felul de pretentii?
      Crezi ca mai incerca cineva ceva daca ne stia de supraciosi sau ca ne sare tandara iute ca la sarbi (de exemplu)?
      Cred ca trebuie sa avem o schimbare masiva de atitudine la nivel de cetatean si de conducere pt ca altfel ne mananca cateii si nu cainii!
      • 0 (0 voturi)    
        Eu as zice ... (Marţi, 3 februarie 2009, 14:56)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        ... ca poate si din cauza de renume de suparaciosi ce-l au sarbii si-au furat-o acu' cativa ani saracii de inca nu si-au revenit. Cre' ca noi una peste alta ne-am scos mai bine.
  • -12 (16 voturi)    
    sa nu fim dezamagiti... (Marţi, 3 februarie 2009, 10:58)

    Nobine [anonim]

    Nu m-ar mira ca dupa criza gazelor, Haga sa decida in favoarea Ucrainei.
    <a href="http://www.nobine.ro">www.nobine.ro</a>
    • +6 (10 voturi)    
      esti un spamer ieftin (Marţi, 3 februarie 2009, 11:10)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Nobine

      dixit
  • +5 (7 voturi)    
    daca nu vor respecta decizia (Marţi, 3 februarie 2009, 10:59)

    calin [anonim]

    Adio UE pentru Ucraina! Si cum nici rusii nu le sunt foarte prieteni... raman cam singurei!
  • -3 (15 voturi)    
    base (Marţi, 3 februarie 2009, 11:04)

    gogu [anonim]

    daca o sa cistigam o sa fie numai meritul lui basescu pt ca numai el s-a zbatut
    • -4 (6 voturi)    
      ai obsesia 'base' ? (Marţi, 3 februarie 2009, 11:43)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui gogu

      'meritul' lui base este daca pierdem ,daca vom castiga ,atunci intregul merit revine lui severin,cioroianu,zoe,tary,nastase si fireste lu' invinsu' structurilor, care l au impedicat s a readuca la patria mama si Cahul,Bolgrad si Ismail,da,ai ghicit este vorba de 'messia' din Balcani -Milut
      • 0 (2 voturi)    
        NASTASE si AURESCU , nu Basescu si Boc (Marţi, 3 februarie 2009, 13:38)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        AURESCU, tipul care a sustinut pledoariile pentru Romanique la Haga
        este coleg de corp universitar
        cu NASTASE.
        Daca dai o cautare cu Google
        vei vedea cate tratate
        de drept international
        au publicat impreuna.
        Actiunea de la HAGA a fost conceputa
        și initiata pe vremea cand NASTASE
        era Premier,
        iar Basescu era altceva
        ....care incepe tot cu P...
        cum a fost o viata intreaga.
        *
        Basescu are insa alte merite.
        El a ales premieri care au scos tara din marasm
        Stolojan
        si mai ales Boc ,
        uriasul cu puscă si curea lată.
        • +1 (1 vot)    
          Nastase = polimeri ? (Marţi, 3 februarie 2009, 15:40)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

          si alchimista Leana a scos ' best-seluri ' pe banda rulanta ,dar oare hadrian nu este coleg si cu dinozaurii de la CSM,ICCJ,sau CCR ?a este coleg si cu ei,atunci este explicabila teama lui de 'colegi'-aici leana avea mai multa incredere in colegii ei academicieni.Dar mai bine ai face un efort si te-ai intoarce in timp si ai vedea cum a ajuns Insula Serpilor la rusi si de aici la Uk,nu cumva walter,gizela,ilicovici si alti rinoceri cu urmasi in pnl si psd au ceva vini ?
          *
          cat priveste meritul lui base el este destul de palpabil de ati ajuns s a vedeti pana si in pierderea unui proces un act de dictatura ,iar lui Boc ii doresc s a foloseasca si cureaua lata si pusca este o nevoie urgenta ,sunt multe lepre bolsevite clocite de guv. nastase+patriciu [era s a scriu tariceanu]=vantu+felix
    • +2 (4 voturi)    
      Incomplet, dle Gogu! (Marţi, 3 februarie 2009, 12:02)

      gogu plus [anonim] i-a raspuns lui gogu

      shi dna prof dr udrea s-a zbatut!
      • 0 (0 voturi)    
        hahahaa (Marţi, 3 februarie 2009, 12:45)

        so [utilizator] i-a raspuns lui gogu plus

        MHA HA hA - vai de noi
      • 0 (0 voturi)    
        ??? (Marţi, 3 februarie 2009, 13:24)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui gogu plus

        sub cine?
        • 0 (0 voturi)    
          Pt. dl Lucian (Marţi, 3 februarie 2009, 13:47)

          gogu plus [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

          Facandu-ma ca nu observ o oar&ce malitziozitate in intrebarea Dvs, fac precizarea (poate necesara) ca este vorba de 'ce' & nu 'cine', adica "sub povara inaltei resposabilitatzi de ministre(a)sa, parlamentara, patrioata, profesoara, doctoritza etc etc etc"
          Honi soit qui mal y pense!
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 3 februarie 2009, 11:09)

    Anonim [anonim]

    A oprit cumva romania gazele catre europa?
  • +6 (12 voturi)    
    Delimitare (Marţi, 3 februarie 2009, 11:15)

    Bogdan [anonim]

    Insula Serpilor nici nu intra in discutie. OK. Dar chiar si asa, daca va uitati pe orice harta detaliata, pe care sunt trasate si granitele maritime si delimitarea platourilor continentale in Marea Mediterana (de exemplu intre Turcia si Grecia sau intre Croatia si Italia), modul de trasare pretins de Romania este cel corect si respecta raza de 12 mile marine prevazuta in toate tratatele internationale. Modul de trasare propus de Ucraina este pur si simplu arbitrar si este conform cu mentalitatea ruseasca: daca nu ne intelegem, eu decid! Nu cred ca au nici cea mai mica sansa sa obtina o decizie favorabila a Curtii.
    • +1 (3 voturi)    
      da cred ca da... (Marţi, 3 februarie 2009, 11:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      mai ales ca au si oprit gazele europei... ceea ce i-a ofticat si pe europeni si pe rusi...
      • +2 (2 voturi)    
        ICJ (Marţi, 3 februarie 2009, 12:50)

        PaulR [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Liviu decizia ICJ nu are nici o legatura cu blocarea gazelor din ianuarie. Curtea Internationala de Justitie este organul judiciar al ONU, nu al Europei si al Rusiei; sunt si reprezentanti din Africa, America Latina etc. acolo.
        Judecatorii vor lua o decizie bazandu-se pe dreptul international si pe considerentele de ordin tehnic din acest caz si nu pe considerente de natura politica precum criza gazelor. Nu peste tot in lume politicul intervine in actul de justitie.
        • 0 (2 voturi)    
          teoretic da... (Marţi, 3 februarie 2009, 13:01)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui PaulR

          dar mie mieste greu sa cred ca politica nu dicteaza asemenea decizii (vezi serbia cu kosovo de exemplu)
          • 0 (0 voturi)    
            raspuns (Marţi, 3 februarie 2009, 13:19)

            PaulR [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            In cazul Kosovo nu ai avut o decizie a Curtii Internationale de Justitie si acolo problema este oricum infinit mai complicata.
    • +3 (5 voturi)    
      de ce a luat omu minus? (Marţi, 3 februarie 2009, 11:40)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Is curios si eu de ce a luat Bogdan minus pt postul sau. Este pe subiect, nu aduce injurii, ce spune e perfect adevarat.
      Il invit pe cel care a dat minus sa-si justifice actiunea printr-un comentariu.
      PS: catre redactie, tot mai mult se vede ca sistemul de voturi nu-si prea atinge scopul. Parca era sa fie notate cu minus posturile offtopic, tot mai mult este folosit de cei care nu-s de acord cu o opinie, cu toate ca in cazul de fata nu-mi dau seama cine si de ce n-ar fi de acord.
      • +1 (5 voturi)    
        Ei de ce? (Marţi, 3 februarie 2009, 12:14)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Luke

        Ca sa mai nimerit un tembel pe forum si a dat cu parul, nu conteaza unde, a dat sie el de placere.
        • -1 (1 vot)    
          Tembel (Marţi, 3 februarie 2009, 12:48)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui un roman

          Macar tembelul de care zici cunoaste limba romana si in plus a mai invatat cate ceva in facultate despre delimitarea teritoriului terestru, marin si aerian al unui stat. De aia.
      • +5 (5 voturi)    
        parere (Marţi, 3 februarie 2009, 12:45)

        PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Luke

        Nu i-am dat eu minus lui Bogdan dar o sa iti spun de ce ceea ce zice el nu e "perfect adevarat". E adevarat, Insula Serpilor nu intra in discutie. Granitele maritime nu tin cont doar de cele 12 mile marine, numeroase tari cerand si beneficiind de o zona economica exclusiva (EEZ) de 200 de mile maritime. Ucrainenii cer aceasta zona in jurul insulei (noi nu suntem noi de acord) si de-a lungul tarmului Crimeii dar asta nu inseamna ca cererea lor e una arbitrara; e o cerere care se poate sau nu bucura de sustinerea curtii; eu sper sa nu se bucure.
        Si noi cerem aceasta zona ec. exclusiva de-a lungul tarmului nostru si nu doar cele 12 mile maritime care revin in mod automat. Nu sunt de acord nici cu finalul postarii sale. Nu e vorba ca daca nu sunt de acord ucrainenii cu noi ei decid. Desi pretentiile ucrainenilor sunt exagerate totusi Ucraina a fost de acord ca acest caz sa fie judecat la ICJ, deci nu o sa decida ei singuri. Cred ca putem sustine Romania si fara sa demonizam cealalta parte sau sa ii exageram pretentiile.
        • 0 (0 voturi)    
          poate stii mai bine decat noi... (Marţi, 3 februarie 2009, 13:14)

          LukeH [anonim] i-a raspuns lui PaulR

          De aceea am cerut o explicatie, sa ne dumirim si noi.
          Legat de ultima parte a postului, cred ca linia aceea dreapta denota exact ce a zis Bogdan. Nu cred ca exista vreo regula din care sa rezulte o asemenea dreapta. Felul in care au trasat-o arata ca nu-si justifica ucrainienii cererea nici macar geometric => arbitrar, "complex de superioritate" din partea lor
    • 0 (0 voturi)    
      nu este arbitrar (Marţi, 3 februarie 2009, 15:07)

      Lucian* [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Conform zicalei ca nu este prost cel care cere ci cel care da, Ucraina a cerut.
      Partea naspa este ca niste IDIOTI (sunt idioti!) au acceptat de facto aproape 10 ani sa fie controlati de navele ucrainene in zonele in care ar fi trebuit sa nu fie nici o nava.
      Drept urmare, Ucraina a pretins ca doleantele ei au fost acceptate prin neimplicarea nimanui in zona resectiva.
      Cu alte cuvinte, nimeni nu a patrulat in zona ca sa impuna o granita.
  • +4 (4 voturi)    
    come on people... (Marţi, 3 februarie 2009, 12:20)

    Luke [anonim]

    de un ceas nu au mai zis nimic cei de la Haga sau nu-mi merge mie refresh-ul? puneti si voi in live text c-au luat pauza sau ce se intampla ca sa stim si noi ceva ca suntem tare curiosi
  • +3 (5 voturi)    
    :) (Marţi, 3 februarie 2009, 12:32)

    gigi [anonim]

    sa dea Dumnezeu sa ne-o dae noua , ca sa o dam lu' OMV :)))
    • +2 (2 voturi)    
      lol (Marţi, 3 februarie 2009, 13:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      ar fi chiar genial ...
      desi sper sa nu fim chiar atat de prosti... inca mai am speranta ca se va resuscita macar ultimu neuron...
  • -2 (4 voturi)    
    o sa faca jumi juma (Marţi, 3 februarie 2009, 12:52)

    gigi [anonim]

    jumi juma si gata :)
    • +1 (1 vot)    
      juma juma (Marţi, 3 februarie 2009, 13:22)

      Ilie [anonim] i-a raspuns lui gigi

      dar ... jumatatea mea sa fie mai mare ;), sa nu cumperi gaz de la rusi prin ucraina la un pret de 3 ori mai mare decat al pietei
  • +4 (4 voturi)    
    Este OK (Marţi, 3 februarie 2009, 13:21)

    cony [anonim]

    Nu stiu daca o sa profit eu de aceasta decizie dar...pe mine ma incalzeste. Ma mir ca am avut oameni care pot sa faca o treaba buna. Bafta!
  • +2 (8 voturi)    
    oricum suntem fraieri (Marţi, 3 februarie 2009, 13:23)

    radu [anonim]

    oricum daca castigam le-o dam spre exploatare strainilor...omv-ul de abia asteapta..am auzit ca o pregatit deja valiza cu comisioane..
    si cum politicienii nostri sunt flamanzi mai ales acu cu criza o vor accepta imediat...dna-ul are treaba importanta cu stenogramele lui gigi becali..asa ca sunt conditiile sa ne bagam iar unghia in gat..popor tampit
    • +1 (1 vot)    
      Popor tampit? (Marţi, 3 februarie 2009, 14:14)

      Catalin Dimofte [anonim] i-a raspuns lui radu

      Si cui altcuiva anume am putea-o "da" spre exploatare, Radule?
      Punem acum, repede, repede, de-o noua companie (de stat) romaneasca?
      Petrom -- austrieci. Rompetrol -- kazahi. GSP -- domnul Comanescu, dar in spatele lui... ma rog.
      Mi-a scapat cineva?
      Si ca veni vorba de popor tampit, unii din tampitii astia sunt de parere ca exploatarile offshore (in mod special de gaze) sunt extrem de complicate tehnologic si de costisitoare si ca, daca vrei intr-adevar sa exploatezi resursele alea nu prea ai alta alternativa decat sa respecti legea (imi dau seama ca asta CHIAR e o chestie nasoala).
      Adica sa studiezi cat se poate ce-i acolo (apropos, a dezlegat cineva pana la urma misterul cifrelor astora, care par sa vina de nicaieri?), sa desenezi niste perimetre pe care apoi sa le scoti la licitatie. Avand un dram de minte incat sa gandesti redeventa aia cum trebuie, nu ca-n cazul Petrom...
  • +1 (5 voturi)    
    sincronnism perfect (Marţi, 3 februarie 2009, 13:29)

    discutabil_indiscutabil [anonim]

    tocami era in dezbatere problema intre ucraina si romania, unde..se psune ca miza ar fi defapt rezervele de hidrocarburi ca si pe toate posturile se anuntarese un consortiu ruso-german (asemenator cu cel care a rupt polonia in doua, candva) luase nastere.
    ue defapt a pierdul la masa verde. singura ei varianta ar fi conducta prin romania si cateva rezrve micute din marea neagra.
    E super de impartiala si justitia CIJ
    Nu-i asa ca suntem prosti?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred ca (Marţi, 3 februarie 2009, 13:47)

      Ionescu [anonim] i-a raspuns lui discutabil_indiscutabil

      erai dintre cei care doreau sa castige Romania. Oricum n-a fost cum ti-ai dorit. Noi astia, romanii suntem bucurosi de decizie.
      • 0 (2 voturi)    
        eu m-am bucurat ca a castigat romania (Marţi, 3 februarie 2009, 14:09)

        discutabil_indiscutabil [anonim] i-a raspuns lui Ionescu

        mai devreme decat tine m-am bucurat. Daca iti amintesti, Basescu a fost chemat la bruxeles ca sa se rediscute proiectul Nabucco impreuna cu alte tari si CE in urma cu vreo 2 saptamani
        Curtea Internationala nu a afacut decat sa confirme o intelegere. ceea ce poate insemna o ”antepronuntare”.

        Nu e nici Haga asa cum pare la prima vedere.

        este un caz in care ni s-a facut dreptate fiindca am avut bafta cu galceava dintre ucraineni si rusi.
  • 0 (0 voturi)    
    bogatzii sau bogatzi? (Marţi, 3 februarie 2009, 13:36)

    si care e problema? [anonim]

    da foarte bine... cu decizia de azi cel mai probabil o sa avem 2 3 oameni bogatzi in plus o sa fie romani nu o sa fie ucraineni, ce credeti ca daca gazul de acolo o sa se arda in Romania o sa coste mai ieftin?
  • 0 (0 voturi)    
    sunt curios! (Marţi, 3 februarie 2009, 13:41)

    Lucian* [utilizator]

    sunt curios daca Ucraina o sa mai construiasca pe insula aia ceva pt ca se vorbea la un moment dat de casino-uri si hoteluri :).
  • 0 (0 voturi)    
    Nu ne va ajuta cu nimic (Marţi, 3 februarie 2009, 13:42)

    unul [anonim]

    Sper sa nu castigam.Decat sa privim ca prostii cun guvernul le va concesiona la omv si aia vor extarge moca si noi v-om cumpara banzina mai scumpa ca in europa,mai bine sa nu castigam.inca nu santem pregatiti ca tara.nu avem guvern popular sa fie aservit poporului,mai bine lipsa
    • -1 (1 vot)    
      Da da (Marţi, 3 februarie 2009, 14:00)

      Ionescu [anonim] i-a raspuns lui unul

      Si marmota invelea.....daca tot iti pare rau c-a castigat Romania, macar posteaza pe un forum ucrainian, eventual in limba lor (cred c-o cunosti binisor).
    • 0 (0 voturi)    
      Sa nu exageram...Nu cred ca o sa ajunga la OMV... (Marţi, 3 februarie 2009, 14:24)

      Catalin Dimofte [anonim] i-a raspuns lui unul

      Nu cred ca o sa ajunga la OMV... cel putin gazele nu.
      In plus, chit ca o sa-mi sara multi in cap, suntem totusi in Europa si nu cred (sau, ma rog, sper) ca o sa mai mearga chiar oricum.
      Eu as paria mai degraba pe Total, care pe de o parte mai stiu ce-i pe-aici, au mai dat cu nasul, iar pe de alta parte sunt una dintre cele mai tari companii din lume in materie de exploatari de gaze, mai ales offshore.
  • 0 (0 voturi)    
    politica cu cizma (Marţi, 3 februarie 2009, 13:48)

    Profion [anonim]

    Ucraina se vrea stat democratic, dar prctica o politica externa vis-a-vis de Romania de sorginte sovietica, cu cizma, ca si cum ar fi in continuare RS Ucraina din cadrul URSS.
  • -1 (1 vot)    
    OK! (Marţi, 3 februarie 2009, 13:58)

    eu [anonim]

    Bine ca o sa mai aiba ce vinde guvernantii nostri. Ca noi tot muritori de foame ramanem...din pacate
  • 0 (0 voturi)    
    Consumam mai mult decit primim? (Marţi, 3 februarie 2009, 14:04)

    mov@yahoo.com [anonim]

    Deci consumam in 2007 16.4 mld m3
    Productie interna 11.6 mld m3
    Import 4.6mld m3
    11.6+4.6=16.2mld m3
    0.2 mld m3 consum de la cine ?
    Cine raspunde corect primeste cadou o felicitare electronica muzicala
  • +1 (1 vot)    
    Mai detaliat... (Marţi, 3 februarie 2009, 14:11)

    un_om_de_cal [utilizator]

    Verdictul este dat aici:
    http://www.icj-cij.org/docket/files/132/14985.pdf

    Se poate vedea ca Romania nu a obtinut tot ce a cerut.
    Linia de demarcatie hotarata de CIJ este intre cea propusa de Ucraina si cea propusa de noi, dand totusi Romaniei ceva mai mult din suprafata disputata (e greu de apreciat din ochi exact cat, dar par sa ne fi revenit cam 2/3).

    Asadar, chiar daca il putem considera un verdict favorabil, este mai aproape de media a ce am cerut noi si ce a cerut Ucraina.
    • 0 (0 voturi)    
      Veridctul (Marţi, 3 februarie 2009, 14:29)

      releu [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

      este net favorabil romaniei, care a obtinut 80% din cea ce era in disputa, fata de 5 % cat dadeau ucrainieni si fata de cca 85 % cat ar fi fost conform liniei propuse de Romania.
  • +2 (4 voturi)    
    Noi de fapt... (Marţi, 3 februarie 2009, 14:43)

    Institutionalizare [anonim]

    Asteptam eliberarea tuturor teritoriilor ocupate din sudul Basarabiei...
  • +3 (3 voturi)    
    Romania, gandeste ecologic! (Marţi, 3 februarie 2009, 15:07)

    niv [utilizator]

    invata-i pe cetatenii romani sa tina seama de RESPONSABILITATI, cu atat mai mult cu cat e vorba de "castiguri", tempereaza-i pe cetatenii romani intru RESPECT fata de Planeta Albastra !
    Marea Neagra nu-i o balta cu petrol!
  • 0 (0 voturi)    
    gaze si petrol pt europa (Marţi, 3 februarie 2009, 16:23)

    lasteugen [anonim]

    N-aveti frica, vor semna guvernantii actuali cu girul parlamentului un nou contract avantajos pt Romania cum a fost vanzarea Petrom cu tot cu resurse. Credeti ca ar fi castigat Romania daca nu avea antecedentele astea de semnatoare de contracte "avantajoase" pt altii?
  • 0 (0 voturi)    
    Alina Neagu n-a citit decizia si nici subiectul ! (Marţi, 3 februarie 2009, 20:57)

    gigi [anonim]

    Alina, unde scrie in decizie ce pui tu în titlu ?
    Fii si tu mai atenta înainte să scrii:
    subiectul este delimitarea platoului, nu c-ar fi insulă sau stâncă !
    Despre asta CIJ nici nu s-a pronuntat, că nu era ăsta subiectul !
  • 0 (0 voturi)    
    Noroc cu HAGA (Joi, 5 februarie 2009, 8:27)

    Quest [anonim]

    Noroc cu judecatorii de la Haga care au inteles ca noi nu prea trebuie sa ne bazam pe conducatorii nostrii care ne-ar vinde si pe noi daca ne-ar cumpara cineva.
    Ei au inteles ca asa ne pot ajuta sa punem mana pe bogatia pe care deja le-am concesionat-o.
    Rusine, guvernanti de ieri de azi si sa ma iertati de maine.
    Voi nu sunteti nici pe departe ROMANI.